Skip to content Skip to footer

Sahrayıcedit Psikolog Ekibimizin Uyguladığı 5 Ekol

Sahrayıcedit Psikolog Ekibimizin Uyguladığı 5 Ekol

Sahrayıcedit psikolog veya psikiyatristlerini mi araştırıyorsunuz? Kadıköy Sahrayıcedit semtinde yaşadığınız için bu semtte bir terapist ile mi görüşmek istiyorsunuz?

Bu konuda Sahrayıcedid psikolog arayışında dilediğiniz uzmanı nasıl seçeceğinize karar verdiniz mi?

Doğru psikoloğu seçmek için yapmanız gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca psikolog kimdir sorusuna cevapları bulabilirsiniz.

Bir psikoloğa ihtiyacım olduğunu nasıl anlarım sorusuna cevap bulabilirsiniz. Sahrayıcedit psikolog kadromuzdan destek almak istediğinizde süreç nasıl ilerleyecek?

Sahrayıcedit semtindeki uzmanları araştırırken bu sorulara bulacağınız cevaplar sizin yardımcınız olabilir.

Kadıköy Sahrayıcedid semtine destek veren ekibimizden destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

Sahrayıcedit Psikolog Desteğimiz

Mentalium Psikoloji 2019 yılında Klinik Psikolog Onur Aydın’ın yaptığı girişim ile ilk şubesini Sahrayıcedit yakınlarında açarak hizmete girmiştir.

Kadıköy psikolog alternatifleri arasında kendine kısa zamanda yer edinen kurumumuz böylece Kadıköy psikolog ve psikiyatristleri arasında ön plana çıkmıştır.

Uzmanlarının tamamı klinik psikolog olan kurumumuzun ikinci şubesi ise Şişli psikolog kadrosunu 2021 yılında görevlendirmeye başlamıştır.

Uzmanlık alanları farklı olan psikologlar ile çalışmayı kendine prensip gören kurumumuz birçok farklı terapi ekolünde destek sunmaktadır.

Sahrayıcedit psikolog ekibimizin çalıştığı ekoller bilişsel davranışçı terapi, şema terapi, duygu odaklı çift terapisi, Gottman çift terapisi olarak görülebilir.

Sahrayıcedit ekibimiz sadece bireysel terapi değil aynı zamanda çift terapisi, çocuklarla gerçekleştirilen oyun terapisi ve cinsel terapi konusunda da etkilidir.

Sahrayıcedid psikolog kadromuzun uyguladığı terapi ekolleri birbirinden farklı alanlarda destek sunabildiği gibi aynı soruna farklı şekilde de yaklaşabilir.

Bu ekoller hakkında fikir sahibi olmanız önemlidir çünkü bu sayede farklı Sahrayıcedit psikolog alternatiflerini ve seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Bazıları kısa vadeli terapi ekollerini tercih edebilir. Bu nedenle Sahrayıcedit psikolog kadromuzun bilişsel davranışçı ekollerini uygulayan arkadaşlarımıza yönlendirme yapılabilir.

Eğer kişi daha uzun vadeli ve köklü bir destek talep ediyorsa Sahrayıcedit psikolog ekibimizde bulunan şema terapistleriyle görüşmeye yönlendirilir.

Her danışanın terapi sürecinde neyi istediği, terapiden beklentileri ve neyi amaçladığı birbirinden ayrı olabilir.

İşte bu nedenle kişinin mutlaka hangi terapi ekolünden ve terapistten destek almayı istediğine karar vermesi gerekmektedir.

Şimdi yazımızın devamında Sahrayıcedid psikolog ekibimizin gerçekleştirdiği terapi ekollerini daha detaylı inceleyelim.

Böylece siz de Sahrayıcedit psikolog kadromuzdan nasıl destek alabileceğinizi anlayabilirsiniz.

Bilişsel Davranışçı Terapi

Sahrayıcedit psikolog ekibimizin tamamı tarafından kullanılan bilişsel davranışçı terapi bir tür psikoterapidir.

İnsan davranışını ve etkisini inceleyen psikolojik bir model kullanılarak geliştirilmiştir.

Birçok ruhsal bozukluk ve çok çeşitli problemler için etkili olduğu kanıtlanmış, bilime dayalı bir terapötik yaklaşımdır.

Davranışçı terapi, davranış bozukluklarını analiz etmek ve tedavi etmek için öğrenme ilkelerinin sistematik uygulaması olarak tanımlanabilir. Sahrayıcedit psikologlarımızın uyguladığı davranışçı terapi doğrudan uyumsuz davranışlara odaklanır.

Sahrayıcedit psikolog kadromuzda yer alan uzmanlar tarafından bireylere kendilerini endişelendiren durumdan kaçmak yerine tedavinin mantığı ve kaygılarını yönetmek için hangi yöntemleri kullanabilecekleri öğretilir.

Bilişsel kurama göre çocukluk yaşantıları, öğrenme yoluyla bazı temel düşünce, varsayım ve inanç sistemlerinin oluşmasına yol açar.

Bu temel fikir ve inançlara “şemalar” denir. Bu şemalar, yaşamın ilerleyen dönemlerinde bireyin kendisi ve içinde yaşadığı dünya hakkındaki algısını şekillendirmek için kullanılan katı düşünce kalıplarıdır.

Psikiyatrik bozukluklar, bireyin farkında olmadığı bu olumsuz kalıpların içeriğine dair temel fikri destekleyen yaşam olayları sonrasında gelişir.

Terapide danışanlar ve Sahrayıcedid psikolog ekibimiz, çeşitli sorunları belirlemek ve anlamak için düşünceler, duygular ve davranışlar arasındaki ilişkileri ele almak için birlikte çalışırlar.

Bu yaklaşım, kişiyi rahatsız eden soruna “burada ve şimdi” odaklanma eğilimindedir. Kadıköy Sahrayıcedid şubemize başvuran bireyler ile birlikte çeşitli hastalıkların yaşamı sınırlayıcı etkileri belirlenir.

Bireyin hastalık nedeniyle yapamadığı çeşitli aktiviteler tedavi hedefleri olarak belirlenir ve tedavi sonunda hastalığın yaşam alanlarındaki kısıtlılıklarının ortadan kaldırılarak yaşam kalitesinin artırılması amaçlanır.

Sahrayıcedit psikolog kadromuzca kullanılan bu yöntem ile tedavi süresi çok daha kısadır.

Birincil hedef, bir kişinin stresli durumlarla başa çıkmak için kaynaklarını kullanmasına yardımcı olacak beceriler geliştirmektir. Bu becerileri üretmek için birlikte çalışmak seanslar arasında uygulamaya konur.

Uygulamada, seans sırasında Sahrayıcedid psikolog ekibimiz tarafından öğrenilen bilgileri becerilere dönüştürmek için “ev ödevi” veya egzersizler kullanılır.

Özetle, bilişsel davranışçı terapi, rahatsız edici semptomlarla mücadelede, stresi azaltmada, düşünce kalıplarını yeniden düşünmede etkili bir yöntemdir.

Ayrıca sorunları çözmeye yardımcı olacak yeni stratejiler öğretmede etkili olduğu kanıtlanmış bir psikoterapi türüdür.

Bilişsel davranışçı terapide, terapist ve danışan, danışanın sorununa ilişkin ortak bir imaj oluşturmak, sorunu anlamaya çalışmak ve mevcut sorunun danışanı nasıl etkilediğini anlamaya çalışır.

Danışanın düşüncelerini, duygularını nasıl etkilediğini ve nasıl çalıştığını belirlemeye çalışmak en önemli prensipleri arasındadır.

Daha sonra, danışanın kişisel sorununa ilişkin anlayışına göre, Sahrayıcedit ekibimizdeki terapist ve danışan tedavi hedeflerini belirler ve bir tedavi planı geliştirir.

Terapinin amacı, danışanların sorunlarını çözmek için hâlihazırda kullandıkları başa çıkma yöntemlerinden daha faydalı yeni çözümler bulmalarına yardımcı olmaktır.

Bu, danışanları terapi seanslarında öğrendiklerini terapi seansları arasındaki sürece uygulamaya teşvik eder.

Terapi süresi, bazı pratik gereklilikler dışında (örneğin, belirli bir süre terapi alabilmek) terapist ve danışan tarafından ortaklaşa belirlenir.

Genellikle 2-3 seanstan sonra Sahrayıcedit kadromuzdaki terapist, ilk birkaç seansta belirlenen hedeflere ulaşmanın ne kadar süreceğini görebilecektir.

Başlangıçta ciddi bir kriz durumu olmadıkça Sahrayıcedit şubemizin psikologları ile haftada bir kez görüşülmektedir.

Kişi iyileştikçe seanslar aralanmaya başlayacak ve seanslar seyrekleşecek, önce 15 günde bir, sonra 3 haftada bir şeklinde planlanacaktır.

Bu size terapide öğrendiğiniz becerileri günlük yaşamınıza uygulama fırsatı verir. Güçlendirme seansları tedavi bittikten 3, 6 ve 12 ay sonra yapılır.

Bilişsel davranışçı terapi, ilaç tedavisi ile birleştirilebilir. İlaç kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, Sahrayıcedit psikolog ekibimiz size durum hakkında bilgi verecek ve durumun artılarını ve eksilerini tartışacaktır.

Birçok tıbbi durum ilaçsız tedavi edilebilir veya sadece ilaçlarla tedavi edilebilecek sorunlar ortaya çıkabilir.

İlaç tedavisinin işe yarayıp yaramadığı hastaya bağlıdır. İki tedavi birlikte kullanıldığında bazı koşullar genellikle daha etkilidir.

Çocuklarda ve ergenlerde bilişsel davranışçı terapi kullanımı da çok iyi sonuçlar göstermiştir.

Genellikle depresyon, anksiyete bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, panik atak, travma ve bağımlılık ile ilişkili semptomları tedavi etmek için kullanılır.

Bilişsel davranışçı terapinin Sahrayıcedit şubemizde nasıl uygulandığını daha detaylı okumak için TIKLAYIN.

Şema Terapi

Sahrayıcedit psikolog kadromuzca uygulanan şema terapi yöntemi en sık kullanılan ekollerden bir tanesidir.

Şema, bireyin çevredeki durumları ve olayları algılamasını, yorumlamasını ve bunlara yanıt vermesini sağlayan zihinsel bir yapıdır.

Sahip olduğunuz şema, karşılaştığınız sorunları düşünme, hissetme ve değerlendirme şeklinizi değiştirir.

Erken deneyimlenen genetik özellikler ve problemler şema oluşumunda önemli bir rol oynar.

Sahrayıcedit psikologlarımızın kullandığı şema terapi Jeffrey Young ve arkadaşları tarafından geliştirilmiştir. Kişilik bozukluklarını tedavi etmek için geliştirilmiştir.

Bilişsel Davranışçılık, Gestalt, Psikodinamik, Kişilerarası Psikoterapi, Nesne İlişkileri, Bağlanma Kuramı gibi yöntemlerin kullanılması olaylara zengin bir bakış açısı sağlar.

Şema terapi, kişilik bozukluklarının neden olduğu psikolojik sorunlara bir çözümdür.

Danışanlarının davranışlarının temeline inerek şemaları belirleyen Sahrayıcedit şubemizin uzmanları, danışanlarının temel ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde nasıl karşılayabileceklerini öğretir.

Değerlendirme ve eğitim aşaması ile başlayan şema terapi sürecinin ilk aşamasındaki temel amaç, danışanın problemini bilmek ve şema terapi konusunda onları eğitmektir.

Değişim adımları dört alandan oluşur: bilişsel, deneyimsel, terapötik ilişkiler ve davranış kalıpları.

Şema terapi, bütüncül bir anlayışla yürütülen özel teknikler kullanılarak uygulanır. Şema terapinin amaçlarına ulaşması için gerekli adımlar ise şu şekildedir.

Öncelikle duygusal bağlanma ve düzenleme, baş etme becerilerini geliştirme, uyumsuz inançları ortadan kaldırma ve şema inançlarını değiştirme amaçlanır.

Ayrıca Sahrayıcedit psikolog kadromuzca cezalandırıcı ebeveynlerle başa çıkma, sınırlar koyma, krizleri yönetme ve öfkeli çocuk işlevini geliştiren görevler vermek amaçlanır.

Ek olarak, özerklik, bireyleşme, sağlıklı çocuk gelişimi ilişkileri de gündemler arasında olabilir.

Uzun soluklu bir süreç olan şema terapi genellikle haftalık seanslar halinde yapılır. Seans sıklığı danışanın ihtiyacına göre belirlenir ve o şekilde devam ettirilir.

Şema terapinin uygulandığı sorunlar arasında narsisistik, histriyonik, şizofrenik, antisosyal ve borderline kişilik bozuklukları, depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk, uzun süreli ilişki sorunları görülebilir.

Ayrıca katı düşünce ve davranış, kaygı, yetersiz beslenme, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı sayılabilir.

Bunlara ek olarak, çocukluk travması nüksleri ve travma sonrası stres bozukluğu gibi rahatsızlıklarla da Sahrayıcedit psikolog ekibimizce çalışılabilir.

Şema terapi, diğer tekniklere kıyasla bütünleştirici bir modeldir. Bu bütünleştirici bir tedavidir ve diğer tedavilerle bazı ortak noktaları vardır.

Şema terapi, bireyin var olan sorunlarının altında yatan şemayı belirleyerek çözümler üretir.

Yetişkinlik döneminde sorunlar fark edildiğinde ortaya çıkan çeşitli psikolojik sorunların çözümünde önemli rol oynar.

Duygu Odaklı Çift Terapisi

Çift terapisti olan Sahrayıcedit psikolog ekibimizin üyeleri duygu odaklı çift terapisi uygulayıcısıdır.

Araştırmalar, terapide en yaygın sorunun bir partnerle tatmin edici yakın bir ilişki kuramamak olduğunu göstermektedir.

Bu sorunlara müdahale talebi arttıkça, insanların yakın ilişkilerini olumlu yönde etkileyen iyi tanımlanmış yaklaşımlar ve stratejiler denenmiş ve geliştirilmiştir.

Sahrayıcedit psikolog ekibimizin uyguladığı duygu odaklı çift terapisi, ilişkilerde duygusal deneyimin gücüne ve bu gücün güçlü bağları yeniden kurmak için nasıl kullanılacağına odaklanır.

Tedavinin amacı, bu tür bağların gücünü belirleyen erişilebilirliği ve hassasiyeti arttırmaktır.

Bu, benliğin yeni yönlerini ilişkilere getirerek ve ilişkilerdeki konumları daha esnek ve uyumlu hale getirerek başarılır.

Susan Johnson, duygu odaklı terapiyi çiftlerle ilk kez başlatan kişiydi ve bağlanma teorisi de onun yaklaşımında önemli bir rol oynamaktadır.

Duygu Odaklı Çift Terapisi adı, bu yaklaşımda biliş ve davranışın önemli olmadığı şeklinde yorumlanmamalıdır.

Bu, duyguları deneyimlemenin ve ifade etmenin, çift ilişkilerini tasarlamanın ve dönüştürmenin merkezinde olduğu anlamına gelir.

Duygu Odaklı Terapi her derde deva olarak değil, çeşitli müdahale paketleri ile Sahrayıcedit psikolog ekibimiz uygulama alanımıza katkı sağlayan bir terapi olarak uygulanmaktadır.

Bu müdahaleler, diğer tüm müdahaleler gibi, danışanın kısa ve uzun vadeli hedeflerine, rahatsızlık düzeyine, mevcut soruna ve işleme tarzına uygun olmalıdır.

Evlilik terapisi uygulaması, iki kişi arasındaki duygusal konuşmalara karşı artan hassasiyet gerektirir. Terapiye gelen çiftler genellikle acı içindedir.

Sahrayıcedit psikolog ekibimize gelen başvuruları değerlendirdiğimizde görüyoruz ki partnerlerin duyguları ve ihtiyaçları anlaşılmıyor ve istekleri karşılanmıyor haldedir.

Partnerlerinin onları umursamadığını düşünürler. Partnerinizin acıyı işlemesine ve iletmesine yardımcı olan terapi, bir ilişkinin kalitesinde büyük bir fark yaratabilir.

Terapötik değişim yaratma sürecinde duygularla çalışırken, duygusal ifadeleri sınıflara ayırmak yararlı olur.

Duygular iki kategoriye ayrılabilir. “Birincil duygular” ve “ikincil duygular” iki kategoridir.

Yalnızca birincil duygular, sorunları çözmeye yardımcı olabilecek uyarlanabilir biyolojik bilgileri taşır.

İkincil duygusal tepkiler genellikle, değişimi etkileme amacını baltalayan savunmacı başa çıkma stratejileri biçimini alır ve bunların tezahürü bile genellikle sorunludur.

Davranışçı ve bilişsel davranışçı ekollerin savunucuları genellikle bu ikincil tepkilerin duygular olduğunu ve tedavide bunlardan kaçınılması veya kaçınılması gerektiğini savunurlar.

Bir eşe karşı öfke veya incinme, yardım istemek için bir neden olabilir. Alınma, öfke ve kıskançlık gibi potansiyel olarak tehlikeli duygusal türevler de bu ikincil kategoriye girer.

İkincil reaksiyonların sağlanması veya teşvik edilmesi istenmeyen bir durumdur ve terapide çok zararlı olabilir.

Bununla birlikte, ikincil duygular, altta yatan düşünce ve duyguları keşfetmek için önemli ipuçlarıdır.

Bu nedenle, terapistlerin ikincil ve birincil biyolojik uyarlanabilir duygusal tepkiler arasında ayrım yapması gerekir.

Bu bir klinik değerlendirme meselesidir ve Sahrayıcedit psikolog ekibimizce gerçekleştirilir.

Örneğin, öfke, tacize karşı birincil duygusal tepki veya altta yatan korku veya incinmeye ikincil bir tepki olabilir.

Bir kadının partnerinden uzaklaşmasının altında yatan yalnızlık ve korku duygularını tam anlamıyla yaşayabilmesi ya da bir erkeğin acısını suçluluk duymadan yaşayabilmesi amaçlanır.

Ayrıca bu çiftin gerçekten samimi bir iletişime sahip olmasını mümkün kılar. Birincil duygular, duyusal ve algısal bilgilerin bütünleşmesi sonucunda bilince ulaşır.

Bu şekilde, yeni anlam biçimleri oluştururlar ve içsel deneyimlerin yeniden düzenlenmesine yardımcı olurlar.

Örneğin, bir kadının çene kasılmalarına, mide gerginliğine ve geri çekilme arzusuna dikkat etmeye başlaması, onun soğukkanlılığını kırmaya yardımcı olabilir.

Korkularının ve kendini koruma ihtiyacının farkına varmasını sağlayacaktır. Sahrayıcedit psikolog kadromuzun bu terapi ekolündeki amacı, problemli etkileşim ve duygu alanlarını değiştirmektir.

Böylece bireyleri ve etkileşimleri yeniden düzenleyerek daha işlevsel ilişkilere yönlendirmek amaç olarak tanımlanabilir.

Duygusal odaklı terapinin ana hedeflerinden biri, duygusal bağı yeniden kurmak ve böylece partnerler arasında yeni ilişkilerin kurulmasını sağlamaktır.

Aile, evlilik ve çift sorunları, insanların kendilerini içinde buldukları işlevsiz durumlardan kaynaklanmaktadır.

Sahrayıcedit psikolog kadromuzun uyguladığı çift terapisinin amacı bu durumları değiştirmektir.

Örneğin; çocuklarla da mücadele eden bir çifti ağırlarken, terapide ilk adım ebeveyn çocuk üçgenini kırmak, ebeveynlerin birbirleriyle yeni yollarla konuşmasına ve ilişki kurmasına olanak tanıyan bir iletişim kurmaktır.

Çift terapisinin amacı duygusal bağı yeniden inşa etmek ve erişilebilirliği ve yanıt verebilirliği artırmak olduğundan çift terapisi burada başlar. Çift terapisi hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN.

Gottman Çift Terapisi

Sahrayıcedit psikolog alternatifleri arasında değerlendirebileceğiniz uzmanlarımız Gottman çift terapisi ile ilgili yeterli donanıma sahiptir. Peki Gottman çift terapisi nedir?

John Gottman, evlilik, çiftler ve boşanma üzerine şimdiye kadarki en kapsamlı akademik çalışmayı yürüten dünyaca ünlü bir bilim insanıdır.

1983 yılında Mr. Gottman, yeni evliler, genç çiftler, orta yaşlı çiftler ve okul çağında çocukları olan çiftlerden oluşan kapsamlı bir örneklem grubu oluşturmak ve evliliği incelemek üzere Evlilik Enstitüsünü kurdu.

Gottmann ayrıca bu süreçte Çift Terapisi metodolojisini geliştirerek çalışmalarını desteklemiştir.

Gottman’ın Aşk Laboratuvarı çalışması, çiftleri çatışan ilişkilerin dinamiklerinden uzaklaştıran olumsuz davranış kalıplarını belirledi ve bunun bazen boşanmaya yol açtığını açıklamıştır.

Gottman bu kalıpları “Mahşerin Dört Atlısı” olarak tanımlar. Çiftlerin birbirlerinin kişilik özelliklerine ilişkin olumsuz geri bildirimlerini ve beklenen davranışa yönelik saldırgan tutumlarını temsil eder.

Aslında, Gottman Çift Terapisi yönteminde de belirtildiği gibi, ısrarlı eleştiri, eleştirilen çiftin iletişim kurmaktan kaçınmasına veya duyarsızlaşmasına veya tam tersine neden olabilir.

Eleştiri zehirli bir iletişim şeklidir, bu nedenle çiftler üzerinde yıkıcı bir etkisi vardır. İlişkilerde finansal, fiziksel, ruhsal, statü, sosyal etkenler vb. etkili olabilir.

Bu, kendinizi belirli alanlarda eşinizden üstün görmenizden kaynaklanan sağlıksız bir iletişim şeklidir.

Öte yandan, birini herhangi bir şekilde aşağılamak, değersizlik ve yetersizlik duygularına yol açar.

Kendini değersiz hisseden bir partner, ilişkide eşit olmadığını düşünür ve hisseder. Bu durum dile getirilmeyen öfkeye ve birçok fiziksel (bedensel) hastalığa ve ruhsal zorluklara neden olur.

Gottman Çift Terapisinde savunuculuk, sürekli eleştirilen ve kendini değersiz ve yetersiz hisseden kişilerin her zaman tazminat için mücadele etmesi gerektiği anlamına gelir.

Bu savunma, sağlıklı bir iletişim ya da sorun çözme biçimi değil, karşıdaki kişinin kişilik özelliklerini hedef alıp kendini dengelemeye çalışma biçimidir.

Bazen nefsi müdafaa, bir kişi iletişimi tamamen bırakıp gücendiğinde ve kızgınlıkla iletişimi engellediğinde sona erer.

Çoğunlukla sürekli aşağılanan ve saygısızlığa uğrayan bir partnerle bu garip durumla baş edememekten kaynaklanır.

Karı koca arasına deyim yerindeyse bir duvar örüldüğü yer burasıdır. Söylenen ya da hissedilen şey karşıdaki kişiye aktarılamaz.

Aşağılanan bir kişi, bir ilişkide eşit bir zemini kaybeder ve yoğun duygularla geri çekilir.

Gottman Çift Terapisi yöntemi, yukarıdaki birçok iç görüden yola çıkarak iletişimi yeniden sağlıklı hale getirmek için stratejiler geliştirir.

Çift terapisinde sıklıkla kullanılan en önemli yöntemdir ve Sahrayıcedit psikolog ekibimiz ve Mecidiyeköy psikolog kadromuz tarafından uygulanır. Gottman çift terapisi hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN.

Cinsel Terapi

Sahrayıcedit psikolog kadromuz cinsel terapi konusunda uzman psikologlara sahiptir.

Bir başka deyişle, Sahrayıcedit psikolog arayışınızın nedeni cinsel sorunlar ise size destek sunabiliriz.

Cinsel yaşamlarında sorun yaşayan birçok kişi ve çifte çözüm sunan cinsel terapi, sağlıklı bir cinsel yaşamın ve bunun sonucunda mutlu bir ilişkinin temellerini atabilir.

Bireyin zihinsel ve fiziksel sağlığı için bu oldukça gerekli ve önemlidir. Bu noktada cinsel terapiye ihtiyacınız olabilir ve Sahrayıcedit psikolog ekibimize başvuru nedenleri arasındadır.

Cinsellik terapisi, genel olarak cinsel işlev bozukluğunu çözmeye yönelik tedaviler olarak tanımlanabilir.

Psikolojik ya da fiziksel nedenlerle ortaya çıkabilen cinsel işlev bozukluğu, kişide ya da ilişkide sorunlara yol açan cinsel sorunları içerir.

Sahrayıcedit psikolog kadromuzda bulunan cinsel terapistin terapi sırasındaki ilk hedefi, insanların kendi cinselliklerine dair farkındalıklarını arttırmaktır.

Bunun nedeni, özellikle psikolojik kaynaklı cinsel işlev bozukluğu durumunda, cinsel yanılgıların büyük bir rol oynamasıdır.

Sahrayıcedit psikolog ekip üyesi olan terapistlerimiz, tedavi sırasında cinsel sorunları olan kişilere sorunlarının nedeni hakkında sorular sorarak yardımcı olabilirler.

Cinsel sorunların psikolojik bir temeli olmadığı tespit edilirse kadın hastalıkları, üroloji, dahiliye gibi ilgili uzmanlık dallarına yönlendirilebilir.

İlgili Sahrayıcedit psikolog ekip arkadaşımız tarafından yürütülen seanslarda cinsel yaşamınızda sorunlara yol açabilecek birçok faktör değerlendirilir.

Terapide cinsel ilişki, cinsel istek yoğunluğu ve kronik hastalıklara neden olabilecek fiziksel nedenler ortaya çıkarılır ve öncelikle sorunun temel nedeni belirlenir.

Pek çok psikolojik sorun gibi, cinsellik terapisi de deneyimlerin, duyguların ve düşüncelerin değiş tokuşunu içerir.

Sorunun durumuna göre uzman çift ile bireysel olarak görüşebilir. Kişilerin ilk birkaç seansta tespit edilen cinsel işlev bozukluklarına neden olan sorunları başlangıçta kabullenmelerine yardımcı olur.

Daha sonra bu sorunu çözmek için çalışmalar başlayacaktır. Cinsellikle ilgili uzmanların önerdiği kitapları okumak ve tedavi sırasında iletişim kurmak daha hızlı sonuç almanıza yardımcı olabilir.

Sahrayıcedit psikolog kadromuzun verdiği cinsel terapi ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYIN.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.