Skip to content Skip to footer

Sigara Kaçamağı Yaşandıysa Ne Yapmalı?

Bağımlılık nüksedebilen bir hastalıktır. Yıllarca bağımlı olunan sigaranın kullanımının ardından kişi bırakmaya karar verir ve bu kararı da eyleme geçirir. Ancak daha sonra çeşitli sebeplerle bir kez sigara içer ve sigarasız dönemi sekteye uğratır. İşte bu kısım kişinin sigarasız hayata devam etmesi ve sigaraya geri dönüş yapması arasındaki ince çizgidir. Kişi iki tarafa da kayabilir ve alacağı karar çok kritiktir. Sigara krizine dayanamayıp bir kaçamak yapmak dünyanın sonu değildir. Daha önce nasıl sigara kullanımını kestiyseniz şimdi de o sigarayı söndürdükten sonra tekrar sigarasız yaşama devam edebilirsiniz. Sigara kaçamağı yaşadığınızda neler yapacaklarınızı sizin için listeledik.

Sigara Kaçamağı Sonrası Ne Yapmalı?

  1. Bunun bir kaçamak olduğunu kabul etmelisin. İçtiğin sigara senin izlediğin yolda yalnızca attığın bir geri adımdır. Bir geri adım atmak seni uzun süredir yürüdüğün yoldan geri döndürmez. Düz vites araba kullandığınızı düşünün, kilometrelerce yol gittiniz. Yokuşta dururken arabanız geri kaydı. Yapmanız gereken tekrar yola devam etmek midir yoksa bu arabayla bu yol gidilmez diye geri dönmek midir?
  2. Kendini suçlamamalısın. Evet bir hata yaptın ve krize yenik düştün. Ancak bu senin bir süredir sigara içmediğin gerçeğini değiştirmez. Sigaradan uzak kalmaya yine devam edebilirsin.
  3. Kolay olanı yapmamalısın. Bir kaçamak yaptın diye “Ben bu mereti bırakamayacağım, ha bir tane ha bir paket” dememelisin. Bir sigara içtiysen onu içip bırak, paketi bitirdikten sonra bırakacağını iddia etme. Paketi bitirirsen nasılsa bir paket bitirdiğini, hafta sonu da içip Pazartesi bırakacağını düşünebilirsin. Bunun sonu gelmez, dolayısıyla bir tane içip tekrar bırak
  4. Neden tekrar içtiğini araştırmaya başla. Nerede hata yaptın ve eksik olan neydi?
  5. Sigara içmene sebep olan tetikleyicilerin neler olduğunu düşün. Örneğin; herkesin sigara içtiği bir ortamda bulunduğun için sigara kaçamağı yaptıysan bunun için önlem almaya çalış. Arkadaşının ısrarına dayanamadığın için bir sigara yaktıysan hayır demeyi öğren. Evdeki sigara paketlerini atmadığın için kaçamak gerçekleştiyse o zaman o paketleri evden hemen uzaklaştır.
  6. Sigarayı bırakırken neler yaptığını hatırlamalısın. O yöntem ne ise işe yaramış olmalı ki sigarayı bırakmana sebep olmuş. O yöntemi yine uygulamalısın.
  7. Henüz daha ilaç kullandığın bir dönemde isen hiç endişelenmemelisin. Sigarayı henüz yeni bıraktığın ve ilaç kullandığın dönemde sigara kaçamaklarının olması çok olasıdır. Kaçamak sebebiyle kullandığın ilacı bırakmamalısın. İlacın etkisiz olduğunu düşünme çünkü hiçbir ilaç kullanma isteğini %100 oranda ortadan kaldırmaz.
  8. Sigarayı yalnız başına bırakmaya çalıştıysan başarının kolay olmadığını görüyorsun. Sigara sadece ilaç kullanılarak bırakılamaz. Bırakılacağını iddia edebilirsin ancak bu kaçamaklar çoğalınca tekrar umudunu kaybedeceksin. Neden bırakamadığın üzerine yoğunlaşarak bir ruh sağlığı uzmanından destek alabilirsin. Psikoterapi çok pahalı deme, bir aylık sigara masrafın daha pahalı.
  9. Sigarayı bırakma konusunda aile üyelerinden ve arkadaşlarından yardım istemelisin. Kendi başına bırakmak yerine onların da fikirlerini almak her zaman seni avantajlı hale getirir.

Leave a comment

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.