Skip to content Skip to footer

Boşanma Sürecinde Yapılan Hatalar

Boşanmadan en çok etkilenenler çocuklardır. Boşanma sonrası iki taraf da yaşamlarını nasıl devam ettireceklerine yönelik yollarını çizerler ancak çocuk ortada kalır. Boşanan çiftlerin yaptıkları yanlışlar kendilerini çok fazla etkilemese de çocuğu hem kısa hem de uzun vadede önemli ölçüde etkiler. Çocukların önemli ruhsal patolojiler sergilemesi, ileride yaşayacağı sorunlu ilişkiler veya alkol/madde bağımlılığı gibi sorunlar yaşaması boşanma sürecinin birer sonucudur. Boşanmış ailelerin çocuklarının süreçten hiç etkilenmemesi ne yazık ki mümkün değildir ancak bunun derecesini belirleyecek olan da ebeveynlerin kendileridir. Yazımızın devamında boşanan çiftlerin yaptıkları hataları ve bu hataların çocuklarında nasıl etkilere sebep olduğunu inceleyeceğiz. Ayrıca çocuğun boşanma sürecinde sorabileceği sorular ve verilebilecek cevapları okumak için TIKLAYIN.

Çocuk Üzerinden Savaşmak

Boşanmalar her zaman sakin bir ortamda gerçekleşmez. Bazı çiftler karşılıklı anlaşarak sessiz sedasız boşanırken bazıları çok olaylı ayrılık yaşarlar. Boşanma süreci ne kadar şiddetliyse çocuk da o kadar önemli ölçüde etkilenir. Çocuklar bu süreçte çoğu zaman arada kalır ve taraflardan en az biri tarafından diğeri hedef gösterilebilir. Boşanmanın tek sebebi olarak bir ebeveyn hedef gösterilir ve çocuk bu yönde aşılanırsa çocuk ile o ebeveyn arasındaki ilişkinin kalitesi tartışılır hale gelir. Çocuk boşanmaya sebep olduğu yönünde etkilendiği ebeveyni boşanmadan sorumlu tutar ve ondan uzaklaşır. Bu sadece o ebeveyni değil çocuğu da cezalandırmaktır.

Manipülasyon yapan ebeveyn eski partnerini çocuğuna karşı suçlarken aynı zamanda çocuğuna da zarar vermiştir. Ayrıca bazı ebeveynler de eski partnerleriyle çocuğu görüştürmeme gibi bir hataya düşebilirler. Çiftler boşanabilir ve bu kaçınılmaz ise doğal karşılanabilir. Ancak ebeveyn ise çocuk ayrılmamalıdır. Çift arasında yaşanan çatışma ne olursa olsun çocuk mutlaka uzak kaldığı ebeveyni ile görüştürülmelidir. Aksini yapmaya kimsenin hakkı yoktur. Çocuğun taraf tutmasının istenmesi de diğer bir yanlıştır. Bu bir takım seçimi değildir. Çocuk Fenerbahçeli veya Galatasaraylı olabilir ancak baba ve anne arasında seçim yapamaz. Baba ne kadar değerliyse anne de en az onun kadar değerlidir. Çocuk bu noktada bir tarafı seçemez ve seçmemelidir.

Çocuğun İntikam Malzemesi Olması

Tenis maçında iki rakip ve ortada da sahanın file ile bölünen iki yarısında gidip gelen bir top vardır. Rakipler topu birbirine atar ve birisi oyunu kazanır. Bazı ailelerde çocuklar tenis topu gibi iki rakibin arasında gider gelir. Çocuk bu mücadele sırasında oldukça fazla yıpranır. Bazı çiftler çok tartışmalı boşanma süreci yaşarlar. Bu süreçte birbirlerine karşı intikam ve nefret hisleri yaşarlar ancak bu nefret ortamının arasında kalan çocuk olur. Çiftler boşandıktan sonra yaşanan bu soğuk savaşta arada kalan ve en çok etkilenen kişi olur. Çocuk adeta bir intikam aracına dönüşebilir ve bu çocuğun gelişimi açısından çok büyük bir hatadır. Çocuğun eski partnerin ailesiyle veya aile büyükleriyle görüştürülmemesi ve onlardan uzaklaştırılması da bir intikam alma davranışıdır. Çocuğu aile büyükleriyle kanlı bıçaklı hale getirmek çocuğu da buna neden olan partneri de mutlu etmeyecektir.

Ebeveynlerin Tutarsız Davranışları

Boşanma aile düzenini yerle bir eden bir süreçtir ancak yeniden toparlanabilmek de mümkündür. Artık ebeveynler aynı evde yaşamasalar da yeni düzen kurulurken sistematik ve doğru davranışlar sergilemek çocuğun zararları en az şekilde atlatmasını sağlar. Boşanma sonrasında anne ve babanın çocuğa karşı tutarlı davranışlar sergilemesi gerekmektedir. Annenin beyaz dediğine baba siyah derse bir noktada çocuk ebeveynlerini manipüle etmeye başlar. Örneğin; anne hayır demeyi biliyor ve çocuğun fazla oyuncakları olduğu gerekçesiyle ona yeni oyuncaklar almak istemiyor. Baba ise hem daha az sıklıkta görüşmesi hem de hayır demeyi bilmediği için hafta sonu oyuncağı alıyor. Sizce çocuk bu tutarsız davranış ortamında ne yapar? Çocuk burada babayı adeta kullanır çünkü annesinden çıkar elde edememektedir. Çiftler bu sebeple kendileri için değil çocukları için bir anlaşma sürecine girmeli ve tutarsızlıklardan uzak durmalılardır.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.