Skip to content Skip to footer

3 Soruda Üsküdar Psikolog Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Üsküdar Psikolog Arayışında Nelere Dikkat Etmeli?

Sanayi devriminin ve modern dünyanın gelişimi ile birlikte insanlık büyük bir değişime uğramıştır. Bundan 100 yıl öncesini düşünelim. Kaç kişinin kendine ait bir otomobili vardı?

Uçakla seyahat edebilmek mümkün müydü? Peki, bugün basit soğuk algınlığı olarak görünen rahatsızlıklar sayesinde milyonlarca kişinin hayatını kaybettiğini biliyor muydunuz? Dünyanın gelişimi ve değişimi insanlığın da değişimi ve gelişimini beraberinde getirdi.

Artık daha hızlı düşünüyor, hızlı yaşıyor ve hızla tüketiyoruz. Bu bilimin gelişimi veya teknolojinin ilerlemesi ve hayatımızı kolaylaştırması açısından çok değerli olabilir ancak değişen toplumlar beraberinde ruhsal sorunları da getirmektedir.

Bundan 50 yıl önceki majör depresyon vaka sayısına baktığımızda şimdikinden çok daha düşük rakamlarla ifade edildiğini biliyor muydunuz? Ruhsal sorunlar genellikle bireysel olarak görülmektedir ancak toplumsal altyapıları vardır.

Örneğin; terör bölgesinde yaşayan kişilerde daha fazla travma sonrası stres bozukluğu görülmektedir. Terörün kol gezdiği bölgelerden birinde yaşayan kişinin böylece psikolog ihtiyacı Üsküdar psikolog ihtiyacından daha fazla olarak düşünülebilir. Tabi ki bunu travma sonrası stres bozukluğu sorunu için düşünebiliriz.

Ancak tükenmişlik sendromu için konuşacak olursak Üsküdar psikolog ihtiyacıyla herhangi bir küçük şehre göre ön plana çıkacaktır. Özetle, toplumlar bireyleri etkilediği için toplumsal faktörler ruhsal sorunların bireylerde gelişme riskini etkilemesi açısından oldukça önemlidir.

Üsküdar Psikolog Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Üsküdar psikolog seçeneklerini araştıran biri bazı kriterleri de göz önüne almalıdır. Üsküdar psikolog seçiminde ilk önemli kriter psikoloğunuzun eğitim donanımı olmalıdır. Bir psikolog için en değerli noktalardan biri lisans eğitimidir.

Bir psikoterapist lisans eğitimini dört yıllık üniversitelerin psikoloji bölümünde tamamlamalıdır. Dört yıllık lisans eğitiminin ardından psikolog eğer psikoterapist olmak istiyorsa yüksek lisansını mutlaka gerçekleştirmelidir.

Üsküdar psikolog yönünden zengin seçenekler sunmasının yanında uzman psikologlarıyla da önemli bir lokasyondur. Dört yıllık lisans eğitiminin ardından uzmanlığını klinik psikoloji yüksek lisansını gerçekleştirerek alan ruh sağlığı uzmanı için psikoterapist olma yolunda başka adımlar da gerçekleştirilmelidir. Psikolog her zaman ve sürekli kendisini geliştiren bir pozisyonda olmalıdır.

Bunun için de gelişmeleri takip etmesi gerektiği kadar alanıyla alakalı bazı eğitimleri de alması gerekmektedir. Psikolog olarak adlandırılan ruh sağlığı profesyonelleri bu nedenle ciddi yatırımlar yaparak eğitimler almakta ve bu eğitimler sayesinde danışanlarına daha iyi danışmanlık hizmeti sağlamayı hedeflemektedir.

Ancak beş parmağın beşi bir olmadığı gibi her psikolog da aynı donanımlara sahip olmayabilir. Bu nedenle Üsküdar psikolog araması yapan kişilerin mutlaka eğitimlere dikkat etmesi gerekmektedir.

Terapi Beklentilerini Belirleyin

Herkesin psikoterapi sürecinden beklentileri çok farklı olabilir. Beklentiler hedefleri belirler, hedefler de başarıyı sağlar. Bunu isterseniz bir vaka örneği üzerinden değerlendirelim.

12 yaşındaki çocuklarını tırnak yeme davranışı sebebiyle çocuk psikoloğu ile görüşmeye getiren bir ailenin beklentisi ne olabilir? Beklenti en azından öncelikle tırnak yeme davranışının sona ermesi olabilir.

Ancak bazı ebeveynler böyle bir durumda aynı anda ve çok kısa sürede birçok sorunun çözümlenmesini bekleyebiliyorlar. Çocuklarının birkaç gün içinde tırnaklarını yememesi, derslerinin düzelmesi, ebeveynlerine saygılı davranması, argo konuşmaması vb. birçok sorun olarak gördükleri davranışı aynı anda değiştirmesini bekleyebilirler. Bu beklenti hem danışan hem de çocuk psikoloğu açısından oldukça zorlayıcı olacaktır.

Psikoterapi değişimin zaman aldığı ve bazen direnç görülebilecek bir ruhsal farkındalık ve değişim sürecidir. Çocuk psikoloğu bu süreçte önce çocukla ilişki kurmaya çalışır, ardından sorunun varlığı ve farkındalık kavramlarını çocukla inceler ve sorunu çözümlemeye yönelik adımlar atar.

Aşırı beklentiler çocuk psikoloğu, danışan ve aile için sürecin olumsuz devam edebileceğini göstermektedir. Beklentilerin en azından bir süre azalması ve sabırlı olunması oldukça önemlidir.

Online Terapi Düşünülebilir

Üsküdar psikolog seçimi yapan kişiler çoğu zaman Üsküdar psikolog havuzu içerisinde seçim yaparlar. Ancak psikoterapi sürecinde psikolog ile danışan uyumu mesafe tanımaz. Uzak mesafelerden de gelinebileceği gibi aynı zamanda yakın bir bölgeden gelmek de bazen olumlu olabilir.

Ancak online terapi seçeneği de son yıllarda özellikle tercih edilen bir psikoterapi yöntemi olmaktadır. Online terapi ile yüz yüze terapi eğer internet ile ilgili bağlantı sorunları mevcut değilse terapötik olarak birbirinden farksızdır. Online terapi özellikle pandemi dönemiyle birlikte tüm dünyada etkinliği kanıtlanmış ve uygulaması da oldukça artmış bir yöntemdir.

Aradığınız Psikolog Üsküdar Hizmetlerimiz Dahilinde Olabilir

Üsküdar psikolog arayışınız var ise doğru yerde olduğunuzu söyleyebiliriz. Üsküdar ile Kadıköy birbirlerine çok yakın ilçelerdir ve merkezi konumuyla Mentalium Psikoloji Üsküdar bölgesine çok yakındır.

Kadıköy bölgesinde depresyon, anksiyete bozukluğu, travma, obsesif kompulsif bozukluk, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çift terapisi, bağımlılık vb. birçok alanda hizmet vermekteyiz. Uzmanlarımız psikoloji lisans programlarını bitirdikten sonra uzmanlık eğitimlerini klinik psikoloji alanında yüksek lisans programlarını bitirerek gerçekleştirmişlerdir.

Uzmanlarımız ayrıca psikoterapi eğitimlerini alanında en saygın eğitmenlerden almış ve süpervizyon süreçlerini tamamlamış tecrübeli psikologlardır. Eğer siz de Üsküdar bölgesinde psikolog arayışına sahipseniz, uzman kadromuzla size destek vermeye hazırız.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.