Skip to content Skip to footer

3 Maddede Alışveriş Bağımlılığından Kurtulmak

alışveriş bağımlılığından kurtulmak

3 Maddede Alışveriş Bağımlılığından Kurtulmak

Alışveriş bağımlılığından kurtulmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Alışveriş bağımlılığı belirtileri yaşadığınızı düşünüyor musunuz?

Alışveriş hastalığı olarak da bilinen onyomani testi ile siz de alışveriş bağımlılığı gibi bir sorununuz olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.

Son dönemde online platformların yaygınlaşmasıyla beraber online alışveriş bağımlılığı daha büyük bir sorun haline gelmiştir. Peki alışveriş bağımlılığından nasıl kurtulunur?

Alışveriş bağımlılığı tedavisi almak isterseniz yazımızı okuduktan sonra Mentalium Psikoloji psikolog ekibinden destek almaya başlayabilirsiniz.

alışveriş bağımlılığından kurtulmak mümkündür

Alışveriş Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün Mü?

Alışveriş bağımlılığından kurtulmak elbette mümkündür. Alışveriş bağımlısı kişinin durumuna göre psikoterapi ve gerekirse ilaç tedavisi sağlanmaktadır.

Hastalığın doğasını tanımak, duygusal ve davranışsal boyutlarını anlamak, aşırı harcamaya neden olan kişisel kaynaklara erişmek alışveriş bağımlılığından kurtulmak için yapılması gerekenlerdendir.

Ayrıca yaşamınızı harcama planlarına göre yeniden düzenlemek ve yüksek riskli durumların yönetimi yoluyla hastalığın tekrarını önlemeye yardımcı olmak da terapi hedefleri arasındadır.

Kişinin neden bu denli alışveriş yapma ihtiyacı hissettiğini araştırmak psikoterapinin ana çerçevesini oluşturur.

İnsanları alışverişe yönlendiren temel ihtiyaçlara ulaşmak ve bu ihtiyaçları sağlıklı alternatiflerle karşılamak çok önemlidir.

Bu, kişinin iç dünyasına derin bir yolculuk gerektirir. Alışveriş bağımlılığından kurtulmak elbette mümkündür ancak bunun için mutlaka profesyonel destek alınmalıdır.

Yazımızın devamında neden alışveriş bağımlılığı geliştiririz sorusuna cevap arayacağız.

alışveriş bağımlılığından kurtulmak için ne yapmalı

Alışveriş Bağımlılığı Nedir?

Alışveriş bağımlılığı bir tür dürtü kontrol bozukluğudur. Kişi, satın almalarının miktarını ve sıklığını genellikle planladığından daha fazla artıracak ve kendi üzerindeki kontrolünü kaybedecektir.

Basit bir örnekle açıklamak gerekirse, çıkan sakallarınızı koparmaktan keyif aldığınızı hayal edin.

Kesildikçe yeni sakallar ortaya çıkıyor ve tekrar koparma ihtiyacı hissediyorsunuz.

Yavaş yavaş bu davranış bilinçaltında takıntılı hale geliyor. Birçok insan alışveriş yapmayı sever. Ancak bazıları için alışveriş, yönetilemez bir gereklilik haline gelir.

Alışveriş yapanlar bir şey satın aldıklarında dopamin ve serotonin hormonlarına dayalı yoğun bir haz yaşarlar ve bu hazzı tekrar hissetme arzusu onları daha fazla satın almaya sevk eder.

Ancak fatura geldiğinde, bu insanlar derin bir utanç ve suçluluk duygusu hissederler. Fiziksel ve ahlaki olarak tükenene kadar da genellikle alışveriş bağımlılığından kurtulmak için girişimlerde bulunulmaz.

İnsanlar kendilerine verilenden fazlasını almaktan zevk alırlar. Birçok alışveriş bağımlısı, ihtiyaç duymadıkları, boyutlarına uymayan veya ihtiyaç duymadıkları şeyleri satın alır.

Birçok bağımlı gibi, alışveriş yapanlar da zorunlu alışverişlerinin kanıtlarını saklamaya çalışırlar.

Alkoliklerin tepkileri önlemek için akrabalarından içki şişelerini saklaması gibi, alışveriş bağımlısı kişiler de satın alımlarını ve borçlarını saklama eğilimindedir.

Alışveriş bağımlılığı, düşük benlik saygısı ile yakından ilişkilidir. Dışarı çıkmak ve çok alışveriş yapmak beni daha iyi hissettiriyor diyebilirsiniz.

Bazı insanlar için bu, yalnızca düşük benlik saygısını artırma girişimi olarak görülebilir.

Bununla birlikte, işler kontrolden çıktığında, kişinin benlik saygısı başladığı zamankinden daha düşük olur.

Hayatınızda bir şeyler ters gittiğinde olumsuz duygular hissettiğinizde bir tür terapi olarak alışveriş yaparak rahatlayabilirseniz, alışveriş kısa sürede büyük bir sorun haline gelebilir.

Zayıf ilişkiler, iş sorunları, depresyon ve kaygı olumsuz alışveriş bağımlılığı belirtileri olarak görülebilir.

Borcunuz olur, ne yapacağınızı bilmeden çok fazla para harcarsınız, borçlarınızı ödeme endişesi yaşarsınız ve bir süre sonra bu sancılı bir kısır döngü haline gelir.

Çevresindekilere durumunu açıklamaya çalışırken depresyonu da büyür. İnsanlar depresif duygularıyla başa çıkamadıklarında alışverişe geri dönerler.

Bununla birlikte, eylemlerinin olumsuz sonuçlarıyla yüzleşmek mevcut durumu sürdürmeye engel değildir.

Kredi kartlarının limiti dolduğu için, bazı alışveriş bağımlıları mağaza hırsızlığına karışabilirler.

Bu durum kredi kartı borcunun yanı sıra çeşitli hukuki sorunlar da yaratmaktadır.

alışveriş bağımlılığından kurtulmak

Alışveriş Bağımlılığının Zararları Nelerdir?

Bu kişilik özellikleri ya da çeşitli ruhsal bozuklukların etkileri, insanların olumsuz duygulardan kurtulmak için alışveriş yapmalarına ya da gerçeklerden kaçıp gerçeklerle yüzleşmemelerine neden olabilir.

İnsanların bu güzel duygulardan geçici de olsa kurtulmak için tekrar alışverişe çıkmasıyla ortaya çıkan alışveriş bağımlılığının zararları vardır.

Oluşan alışveriş bağımlılığı psikolojik ve sosyal sorunları da beraberinde getirerek insanları maddi sıkıntıya sokmaktadır.

Alışverişin coşkusu yavaş yavaş yıpranabilir ve yerini suçluluk, utanç ve boşluk gibi olumsuz duygulara ve bu süreçte korku ve endişeye bırakabilir.

Sosyal statü için sıklıkla alışveriş yapma eğiliminde olan kişiler, alışveriş bağımlılığı sonucunda yaşadıkları olumsuz duygular nedeniyle sosyal çevrelerle tartışabilir ve sosyal çevrelerden ayrılmak isteyebilir.

Alışveriş bağımlısı bazı kontrolsüz satın alma davranışı sebebiyle kişisel ve ailevi ekonomiyi olumsuz etkileyebilir.

Birçok kişiyi de alışveriş bağımlılığı sebebiyle borca sokabilir. Özellikle borçlar arttıkça alışveriş bağımlılığından kurtulmak için girişimler de artar.

Bu olumsuz sonuçları değerlendirirken kişilerin ruhsal ihtiyaçlarını keşfetmeleri, satın alma ve tüketim davranışlarını gözlemlemeleri gerekir.

Ayrıca sosyal çevrelerinden gelen uyarıları dikkate almaları ve alışveriş davranışlarını ekonomik açıdan değerlendirmeleri gerekmektedir.

Bu yüzden alışveriş bağımlılığından kurtulmak için profesyonel destek alınmalıdır. Psikolojik destek dürtülerin tedavisinde etkili olabilir.

Alışveriş bağımlılığı tedavisi anlık satın almanın altında yatan nedenlerin ortaya çıkarılmasına yardımcı olmak ve insanları psikolojik olarak daha iyi hissetmelerini sağlamak esasına dayanır.

Ayrıca olumsuz sonuçlara yol açmayacak şekilde eğitmek de amaçlanır. Bireysel tüketim alışkanlıklarının düzenlenmesi kaynakların korunmasına yardımcı olur ve sosyal açıdan fayda sağlar.

Eğer siz de alışveriş bağımlılığından kurtulmak istiyorsanız, Mentalium Psikoloji size profesyonel destek sunabilir.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.