Skip to content Skip to footer

3 Soruda Mevsimsel Depresyon Belirtileri Nelerdir?

3 Soruda Mevsimsel Depresyon Belirtileri

Mevsimler ruh halimizi oldukça fazla etkileyebilir. Yaz aylarında daha mutlu, sonbahar veya kış aylarında daha hüzünlü olabiliriz. Geçici bu ruh halleri dışında mevsimsel depresyon belirtileri sergilediğimizde ise bu bir ruhsal rahatsızlığa dönüşmüş demektir. Mevsimsel depresyon belirtileri sergiliyorsanız, uzman psikolog kadromuzla size destek vermeye hazırız. 

Depresyon Nedir?

Hangimizin hayatının belli dönemlerinde ilişkilerimiz, işimiz veya başka uğraşılarımız kötü gitmemiştir? Hayatı bir bütün halinde hiçbir dalgalanma olmadan yaşayabilen biri duydunuz mu? Hayatımızda çıkışlar ne kadar doğalsa inişlerin de olması doğaldır. Bizi biz yapan şeylerden biri de bu inişlerdir. Ancak inişler çıkışların da bir öncüsüdür çoğu kişi için. 

Bazılarımız için ise duygusal olarak inişler çok daha fazla hissedilir. Bu tabloda depresyon ortaya çıkabilir. Depresyon dediğimiz o inişler sırasında hissettiğimiz mutsuzluk, çökkünlük, isteksizlik, huzursuzluk veya gerginlik duygularının süreklilik kazanmasıdır. Bir başka deyişle, bu duyguların bazen yaşanması ve bazı durumlara dayanması normal olarak kabul edilebilir. 

Hep gülmemiz ne kadar gerçekçi değilse hep ağlamamız da normal değildir. İşte depresyon dediğimiz ruhsal rahatsızlık kişinin her gün ve günün çoğunda olumsuz duyguları yaşaması, olumsuz düşüncelere sahip olması ve olumsuz davranışlar sergilemesi halinde ortaya çıkar. Kendini her mutsuz hisseden depresyonda değildir. Bir kişinin depresyonda olması için depresif belirtilerin en az iki hafta boyunca devam etmesi gerekir. 

Depresyon, kişinin yaşadığı olaylar ya da durumlar sonucunda tetiklenebilir ancak her aynı şartı yaşayan kişi depresyonda demek değildir. Depresyon, kişinin yaşadığı olayları olumsuz yorumlaması, değerlendirmesi veya algılaması sonucu oluşur. Mevsimsel depresyon belirtileri gösteren depresyon türü dahil olmak üzere tüm depresyon türlerinin tamamı, tedavi edilebilen ruhsal rahatsızlıklardır ve psikolog desteğiyle iyileşebilecek ruhsal sorunlardır.

Mevsimsel Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyondan biraz önce bahsettik. Peki mevsimsel depresyon nedir? Mevsimsel depresyon, genellikle sonbaharda başlayıp kışın da devam eden ve çökkünlük belirtileri ile ön plana çıkan bir tür duygudurum bozukluğudur. Tıp için oldukça önemli bir bilim insanı olan Hipokrat, “Hastalıkları doğuran, esas olarak mevsimlerdeki değişimlerdir” demektedir. 

Gerek ruhsal gerekse fiziksel rahatsızlıklar için konuşursak mevsimsel değişimlerin hastalıklar üstünde çok büyük bir etkisi vardır. Yaz aylarında artan ısı seviyeleri sonucunda bulaşıcı hastalıklar artabilir. Bunlara ek olarak, yaz ve ilkbahar aylarında oluşan polenler sonucu alerji hastalıkları ortaya çıkabilir, kişinin beslenme şeklinin, vücut ritminin değişimiyle kişinin metabolik dengesi bozulabilir. 

Mevsimsel depresyon belirtileri için de bazı tanı kriterlerinin karşılanması gerekmektedir. Yılın belli dönemlerinde tam düzelme olabilmektedir. Mesela ilkbahar ve yaz aylarında mevsimsel depresyon belirtileri ortadan kaybolur. Son iki yıl içinde mevsimlerle olan ilişkiyi işaret eden iki depresyon dönemi ortaya çıkabilir. Ayrıca aynı dönemde mevsimsel ilişkiyi göstermeyen bir hastalık dönemi de olmamalıdır. 

Mevsimsel depresyon dönemlerinin mevsimsel olmayan dönemlere göre bireyin hayatı boyunca daha fazla sayıda olması gerekir. Depresyon belirtileri içinde çökkün duygudurum, yaşamdan haz alamama, uyku ve iştahta bazı değişimler, huzursuzluk, yavaşlama, yorgunluk ve enerji kaybı vardır. Ayrıca depresyondaki kişide kendini değersiz ve suçlu hissetme, odaklanma güçlüğü ve intihar düşünceleri görülebilir. 

Buna karşın, mevsimsel depresyon belirtileri için uyku ve yeme alışkanlıklarında değişimler öne çıkar. Mevsimsel olmayan depresyonda kişinin uykusu azalmakta ve huzursuzluk ve kilo kaybı ise daha sık görülmektedir. Mevsimsel depresyon belirtileri gösteren kişi fazla uyur, aşırı yemek yiyebilir ve kilo alma eğilimi ise daha çok görülür. 

Mevsimsel depresyon belirtileri gösteren kişide uyku ihtiyacı artar ve iştah belirgin düzeyde değişir. Mevsimsel depresyon belirtileri arasında çökkünlük oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

Mevsimsel Depresyon Tedavisi Nasıl Olur?

Mevsimsel depresyon belirtileri gösteren bireyin mutlaka profesyonel destek alması gerekmektedir. Depresyonun tüm türleri için psikososyal müdahaleler her zaman oldukça önemlidir. Mevsimsel depresyon tedavisi de diğer depresyon türlerine benzer şekilde gerçekleşmektedir. 

Antidepresan vb. ilaçların kullanıldığı ilaç tedavisine ek olarak psikolog eşliğinde yapılan psikoterapi seansları mevsimsel depresyon tedavisi için en sık kullanılan yöntemlerdir. Mevsimsel depresyon belirtileri kendiliğinden geçmez çünkü depresyon bir ruhsal hastalıktır. 

Fiziksel hastalıklarda nasıl bir uzman hekim desteği gerekiyorsa mevsimsel depresyon için de bir uzman hekim ve psikolog desteği gerekmektedir. Depresyona müdahale edilmedikçe mevsimsel depresyon belirtileri daha da ağırlaşabilir. Eğer siz de mevsimsel depresyon belirtileri sergiliyorsanız, psikolog kadromuzdan destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

 

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.