Skip to content Skip to footer

İlk Kez Psikolog Randevusu Alacaklara Öneriler

İlk Kez Psikolog Randevusu Alacaklar İçin Öneriler

Çoğumuz yaşantımızın belli dönemlerinde ruhsal açıdan zorluklar yaşamışızdır. Bu zor zamanlarımızda birçoğumuzun ilk koştuğu sığınak yakınlarımızdır. Ancak yakınlarımızın verdiği tavsiye ve öğütler ruhsal sorunlarımıza çözüm olamayabilir. Bunun nedeni ise olayları bizim çerçevemizden değerlendirmekte zorlanmalarıdır. 

Bu nedenle ruhsal sorunlarımızda çözüme kavuşmak için bir ruh sağlığı uzmanına başvurmamız gerekmektedir. Yazımızda ilk kez psikolog ve psikiyatrist başvurusu yapacaklara bazı önerilerimiz olacak. Eğer ruhsal sorunlarınız için uzman psikolog desteği almak isterseniz, bize ulaşarak randevu alabilirsiniz.

Psikolog Kimdir?

Psikolog, lisans eğitimin üniversitelerin 4 yıllık psikoloji bölümlerinde tamamlayan kişilere verilen bir ünvandır. Psikologlar tıp doktoru değildir. Tıp doktorlarına psikiyatrist adı verilir. Psikolog ve psikiyatrist arasındaki fark bu noktada iyi değerlendirilmelidir. 

Psikolog ve psikiyatrist arasındaki fark denilince ilk aklımıza gelen şey, eğitimleri arasındaki farklardır. Psikiyatrist tıp fakültesinden mezun olduktan sonra psikiyatri uzmanlığını yapmış kişidir. Psikolog ise psikoterapi yapabilmek için psikoloji eğitimini tamamladıktan sonra klinik psikoloji alanında uzmanlık eğitimini tamamlamış kişidir. 

Ayrıca psikoterapist olan psikolog mutlaka uzun süreli bir psikoterapi eğitimi almaktadır. Hangi yönelimde ilerleyecekse o alanda eğitim almaktadır. Psikiyatrist daha çok beynin kimyasal yapısıyla ilgilenir ve ilaç tedavisini yürütürken, uzman psikolog ise psikoterapi yapmakta ve ruhsal destek sağlamaktadır. Bu alanlardan mezun olan kişilerin bir hiyerarşik üstünlüğü yoktur ve ortak bir paydada çalışmaktadır. 

İki meslek grubu birbirleri için alternatif olmamaktadırlar. Tıp doktoru olan psikiyatristlerden bazıları psikoterapi eğitimleri alarak psikoterapi yapabilirler. Psikolog ise uzman psikolog olmasına rağmen ilaç tedavisi uygulayamaz. Eğer kişide var olan ruhsal bozukluk ilaç tedavisine gerek duyuyorsa, uzman psikolog ilaç tedavisi için psikiyatrist yönlendirmesi yapabilmektedir. 

Özetle, klinik psikolog, aldığı eğitim ve uzmanlıklar neticesinde psikoterapi yapabilen kişiye denilmektedir. Merkezimizdeki uzman psikolog kadromuzdan destek almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Psikolog Randevu İle Çalışır

Psikolog randevu ile çalışan bir meslek grubudur. Gerek hastaneler gerekse psikolojik danışmanlık merkezleri dahilinde psikolog randevu usulü çalışmaktadır. Her danışana ayrılan belli bir süre vardır ve bu süre dahilinde psikolojik destek sağlanmaktadır. Psikolog randevu usulü çalıştığı için psikolojik danışmanlık merkezleri randevu iptallerine de oldukça önem vermektedir. 

Örneğin; Çarşamba 13.00 randevusu olan bir kişi hiçbir gerekçe beyan etmeden randevuya gelmezse ücret talep edilir çünkü o saat kendisine ayrılmıştır. O saat başka bir danışana verilmek yerine ilgili kişiye ayrıldığı için ücret talep edilmektedir. Bu kuralı bozan bazı istisnai haller elbette vardır. Hastalık, yakının vefatı, kaza geçirme vb. durumlarda randevular iptal edilmektedir. 

Psikolog randevu iptallerine önem verilmesi bir yandan da kişinin seanslara düzenli devam etmesini sağlama amaçlıdır. Psikoterapi seansları ancak kişi belli bir süre düzenli devam ederse faydalı ve verimli olacaktır. Seans aralıkları genellikle haftada bir şeklinde planlanmaktadır. İntihar vb. önemli durumların varlığında seans sıklığı haftada iki olmaktadır. 

Ancak seans sıklığı ayda bir vb. süreler dahilinde gerçekleşemez. Kaçımız bir ay önce yediğimiz yemeği, gittiğimiz mekanı veya giydiğimiz elbiseyi hatırlayabiliriz ki bir ay önce seans esnasında ne konuşulduğunu hatırlayalım? Psikolog randevu talebinde bulunmadan önce mutlaka bu kriterler dikkate alınmalıdır.

Tek Görüşme Yeterli Mi?

Bazı kişiler psikolog randevu talebinde bulundukları zaman tek görüşme yapılması halinde ruhsal sorunun çözülebileceğini düşünebilirler. Ancak ilk görüşme veya ilk birkaç görüşme genellikle kişiyi tanımak, öyküsünü almak ve uzman psikolog ile danışanı arasındaki bağın kurulması için geçen süreçlerdir. 45 dakika olan bir seansta psikolog sizi tanıyıp, ruhsal sorunu tespit edip, ruhsal destek planını gerçekleştiremez. 

Bu nedenle birçok kişi bir kez psikolog ile görüştükten sonra hayatında hiçbir şeyin değişmediğini düşünerek psikoterapi sürecine devam etmemektedir. Ruhsal sorunlarımızın altında geçmişten gelen izler vardır. Örneğin; babası tarafından yıllarca değersiz hissettirilmiş, horlanmış, başarısız olarak nitelendirilmiş birisi 30 yıldır süregelen bu durumun 3 haftada çözüleceğini bekliyorsa, bu beklenti gerçekçi olmayacaktır. 

Geçirdiğiniz ağır grip sebebiyle gittiğiniz kulak burun boğaz doktoru bile birkaç kez kontrole çağırırken ruhsal sorunların iyileşmesi elbette zaman alacaktır. Psikolog randevu talebi oluşmadan önce psikoterapiden beklentilerin ne olduğu bu nedenle çok iyi değerlendirilmelidir.

Psikolog Beni Yargılar Mı?

Psikolog yorum yapmaz ve asla sizi yargılamaz ya da suçlamaz. Uzman psikolog hakim değildir ve sizin başvuru sebebiniz de bir suç değildir. Örneğin; geçmişinde bir kişiye cinsel istismarda bulunmuş danışan uzman psikolog desteği almak isterse, uzman psikolog tarafından suçlanmaz. Psikolojik destek için başvurması kişinin zaten değişmeyi istediğini gösterir ve psikolog amacı itibariyle bu kişinin istismar dürtüsünden uzaklaşmasına yardımcı olacaktır. 

Uzman psikolog sizin arkadaşınız veya akrabanız değildir. Arkadaşlar veya akrabalar bazı davranışlarınız sebebiyle sizi suçlayabilir veya yargılayabilir ancak psikolog sadece size değişiminiz doğrultusunda yardım etmeye çalışır. Psikolog randevu başvurusunda bulunan kişi suçlanma düşüncelerinden uzaklaşmalıdır. Uzman psikolog profesyonel çalışan bir uzmandır ve dinlediği öyküye duygularıyla yaklaşmaz. Sorunu tespit ederek çözüm yollarını bir plan doğrultusunda hayata geçirir.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.