Skip to content Skip to footer

Berlin Psikolog Hizmetlerimiz

6 Maddede Berlin Psikolog Hizmetlerimiz

Berlin psikolog veya psikiyatristleri ile görüşerek ruhsal sorunlarınıza çözümler mi arıyorsunuz?

Bunun için en iyi yolun Berlinde Türk psikologlar ile görüşmek olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Berlindeki Türk psikologlar ile daha önce yüz yüze görüşmeler yaptınız ancak şimdi online terapi desteği mi almak istiyorsunuz?

O zaman Berlin psikolog desteğimiz ile hem daha uygun ücretli hem de alanında tecrübeli psikologlar ile görüşmek için Mentalium Psikoloji doğru yer olabilir.

Online terapi için bize hemen başvurabilir veya Berlin psikolog hizmetimizin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Berlin Psikolog Desteğimiz

Mentalium Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak 2019 yılından beri gerek Türkiye gerekse Berlin, Paris, Londra gibi Avrupa şehirlerinden psikoterapi sürecine katılan danışanlarımıza destek sunmaktayız.

2019 yılında Kadıköy psikolog ekibiyle yola çıkan Mentalium ailesi 2021 yılında ise Şişli psikolog ekibiyle bu kez de İstanbul diğer yakasına destek sunmaya başlamıştır.

Tabi ki bu esnada Berlin gibi Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden psikolojik destek almak isteyen danışanlarımız mevcut olmuştur.

Berlin psikolog desteğimiz de bu noktada devreye girmektedir. Berlin Avrupa’da Türklerin en yoğun yaşadığı şehir olarak tanımlanabilir.

Almanya en yoğun Türk nüfusuna sahip Avrupa ülkesi iken Berlin de Almanya’nın Türk kentidir denebilir.

Bu durumda Berlin Türk psikolog ve psikiyatristlerin de yoğun şekilde destek sunduğu şehirlerin başında gelmesi kadar doğal bir şey yoktur.

Ancak şu da bir gerçektir ki Berlin Türk psikolog veya psikiyatristlerin varlığından daha fazlasına da ihtiyaç duymaktadır.

Bunun nedeni de Türk vatandaşlarımızın sayısının çok olması kadar özellikle Avrupa’da yaşanan bazı olumsuzlukların (ırkçılık, izolasyon vb. bazı sorunlar) varlığından da kaynaklanmaktadır.

Berlin psikolog arayışında olan vatandaşlarımız da bu nedenle Türkiye’den bazı psikolojik danışmanlık merkezleri ile iletişime geçmektedir.

Peki Berlinde Türk psikologlar ile görüşemiyor ve Türkiye’den bir psikolog ile görüşmek istiyorsanız hangi destek alanlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Yazımızın devamında nasıl ruhsal sorunlarla ne şekilde çalıştığımızı detaylı olarak açıklayacağız.

Berlin Depresyon Tedavisi

Berlin psikolog arayışında olan ve bizimle Berlin gibi büyük şehirlerden görüşen danışanlarımızın önemli bir kısmında depresyon tanısına rastlanmaktadır.

Peki depresyon nedir? Depresyon nasıl tedavi edilir? Berlindeki Türk psikologlar gibi aynı yöntemleri mi kullanmaktayız?

Majör depresyon, kişinin günlük hayata olan ilgisini azaltarak, duygusal çöküntüye neden olarak hayatını tamamen etkileyen bir duygudurum bozukluğudur.

Majör depresyon hormonal, genetik veya ekonomik koşullar gibi çevresel faktörlerden kaynaklanabilir.

Ortaya çıkan duygusal depresyon, yeme alışkanlıklarında, uyku düzenlerinde ve günlük görevleri yerine getirme şekillerinde zamanla değişir.

Ayrıca ev işleri, iş ve nefes alma gibi günlük aktivitelere de direnmeye başlarlar.

Kişi kendini çaresiz, tüm faaliyetlerden bitkin ve hayattan zevk alamamış hisseder. Majör depresyon en çok tedavi edilebilen ruhsal hastalıklardan biridir.

Ancak tedaviye başlamadan önce belirtilerinizin benzer bir hastalıktan (tiroid hastalığı, vitamin eksikliği, beyin tümörü) kaynaklanmadığından emin olmalısınız.

Belirtiler şiddetli depresyona ait ise doktor tarafından gerekli tıbbi tedavi başlatılır.

İlaç, psikoterapi, elektrokonvülsif terapi ve egzersiz gibi kendi kendine başa çıkma stratejileri tedavi için kullanılan çeşitli yöntemlerdir.

Berlin psikolog desteği sunan uzmanlarımız depresif kişiyi daha mutlu bir ruh haline kavuşturmak ve semptomları hafifletmek için en uygun tedaviyi belirleyecektir.

Majör depresyon için yaygın bir tedavi, bir kişinin olumsuz ruh haline neden olan beyin kimyasını değiştirmek için antidepresanların kullanılmasıdır.

Antidepresanların etki göstermesi haftalar veya aylar alabilir ve başlandığında hemen etki etmeyebilir. Tedavi sırasında doktor uygun görürse ilaç ve dozu değiştirilebilir.

İlaç tedavisi ile birlikte uyku, yemek yeme gibi günlük aktiviteler düzenlenmeye başlar ki Berlin psikolog hizmetlerimizin arasında yaşamı düzenleme de mevcuttur.

Psikoterapi yöntemiyle tedavi, hafif ve orta şiddetteki depresyonu tedavi etme yöntemidir.

Majör depresyonda ise hem psikoterapi hem de ilaç kullanımı gerekebilir. Amaç, kişinin davranışını değiştirmek ve olumsuz bir cevaba olumlu bir tepki oluşturmaktır.

Berlin psikolog ekibimizce sunulan depresyon tedavisi bize kendimizi olumsuz hissettiren durumları nasıl belirleyeceğimizi ve bunlarla nasıl başa çıkacağımızı öğretir.

Depresyon tedavisi almak istiyor ve bununla alakalı Berlin psikolog desteğimiz ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYIN.

Berlin Anksiyete Tedavisi

Berlin psikolog ekibimizin en sık çalıştığı alanlardan bir tanesi de anksiyete bozukluğudur.

Anksiyete adı verdiğimiz kaygı, korku veya endişenin eşlik ettiği duygudurum, herkesin zaman zaman yaşadığı bir duygudur.

Ancak bazı kişilerde kaygı hep devam edebilir veya sebepsiz yere ortaya çıkabilir. Bu duruma kaygı (anksiyete) bozukluğu denir.

Korku ve endişe duyguları için kullanılan bir tanımdır. Günlük hayatta sınavlara girmek, iş bulmak, taşınmak vb. konularda kaygı duyabiliriz.

Bunlar tüm insanlarda bulunan duygudurumlarıdır. Korku ve kaygı genellikle zamanla azalır ve kişi hayatına devam eder.

Anksiyete bozukluğu olan kişilerde anksiyete, depresyon gibi duygular o kadar şiddetli hale gelir ki günlük yaşamı etkiler.

Bu insanlar artık çok korktukları için normal bir hayat sürdüremezler. Anksiyete sağlıklı insanlarda geçici bir durumdur, ancak anksiyete bozukluğu olan kişilerde kalıcı hale gelebilir.

6 aydan uzun süren güçlü bir genel kaygı duygusu veya endişe bozukluğu, kaygı bozukluğunun bir işareti olabilir.

Anksiyete bozukluğu semptomlarıyla doktora giden herkes kapsamlı bir zihinsel ve fiziksel değerlendirmeden geçer.

Hastada anksiyete belirtilerine neden olabilecek tıbbi durumlar, ilaç kullanımı gibi durumlar araştırılır.

Uzmanlar kişinin düşünceleri, duyguları ve davranışları hakkında sorular sorar. Bu soruların cevapları, kişinin kaygı bozukluğu olup olmadığını anlamamıza yardımcı olabilir.

Uzmanlar, bir hastanın belirti ve semptomlarını uluslararası kabul görmüş standartlara göre değerlendirerek teşhis eder.

Psikoterapi ve ilaç tedavisi öncelikle kaygı tedavisinde kullanılır ve Berlin psikolog desteğini sunan ekibimiz de anksiyete bozukluklarında uzmanlaşmıştır.

Psikoterapi, hastaların olaylara karşı daha sağlıklı tutumlar geliştirmelerine yardımcı olur.

İlaç ayrıca anksiyete bozuklukları ile ilişkili semptomları da hafifletir. Anksiyete bozuklukları, kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde sınırlayan bozukluklardır.

Tedavi edilmeyen anksiyete bozuklukları, hastanın hem kişisel hem de sosyal yaşamında sorunlara neden olabilir.

Ayrıca kişinin akademik hayatını ve kariyerini olumsuz etkileyebilmektedir.

Bu nedenle kaygı bozukluğu yaşayan kişilerin bir uzmana danışmaları ve ihtiyaç duydukları yardımı almaları çok önemlidir.

Berlin psikolog arayışınızda anksiyete bozukluğunuz olduğunu düşünüyorsanız daha detaylı bilgi için TIKLAYIN.

Berlin Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi

Berlindeki Türk psikologlar ile görüşme sebebiniz takıntılarınız ise Berlin psikolog desteğimiz kapsamında olduğunu hatırlatmak isteriz.

Obsesif kompulsif bozukluk, günlük yaşamı ve hatta önemli faaliyetleri bile engelleyen takıntılı düşünceler sonucunda ortaya çıkan bir ruhsal hastalıktır.

Obsesif düşünceler veya dürtüler olan obsesyonlar ve yineleyici zihinsel eylem veya davranışlar olan kompulsiyonlar bozukluğu oluşturur.

Obsesyonlar yani insanların zihinlerinde bir türlü kurtulamadığı fikirler, düşünceler, dürtüler kendi iradeleri dışında gelişir.

Kişi bundan ötürü oldukça huzursuz hale gelebilir. Obsesif birey düşüncelerin neden olduğu rahatsızlık ve stresi azaltmak için tekrarlayıcı davranışlar ve zihinsel davranışlar geliştirir.

Son yıllarda sosyal olarak artan obsesif kompulsif bozukluk 100 kişiden 2 ila 3’ünde görülmektedir.

Hastalık, çocukluk dahil her yaş grubunda görülebilmekte olup, yaygın olarak adölesanlar ve 20-30 yaşları tutmaktadır.

Kadınlarda daha sık görülen obsesif kompulsif bozukluk, erkeklerde genellikle genç yaşta ortaya çıkmaktadır.

Obsesif kompulsif bozukluğu teşhis etmek için bir ruh sağlığı uzmanı ile görüşmek gerekir.

Başarılı tedavi için erken teşhis çok önemlidir. İlaç tedavisi ve Berlin psikolog desteğimizin de kapsadığı bilişsel davranışçı terapi birlikte kullanılır.

Terapötik tedavinin amacı, hastaların ritüeller gerçekleştirmesini engellemek, onları korkularıyla yüzleşmeleri için güçlendirmek ve kaygılarını azaltmaktır.

Bilişsel-davranışçı terapi, obsesif-kompulsif bozukluğu olan kişilerin abartılı ve yıkıcı düşüncelerini azaltmaya, onların gerçek olarak algıladıkları düşüncelerden kurtulmalarına yardımcı olmaya odaklanır.

Beyindeki serotonin seviyelerini dengeleyen antidepresanlar ve ilaçlar bu durumu tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır.

Beyin cerrahisi ve elektrokonvülsif terapi, ilaçlara veya bilişsel-davranışçı terapiye yanıt vermeyen kişilerde kullanılır.

Elektrokonvülsif terapi, nöbet başlatmak için hastanın kafasına takılan elektrotları kullanan bir elektrik şokudur.

Meydana gelen nöbetler sayesinde beyindeki nörotransmitterlerin salınımı artar. Düzenli tedavi ile hastalar normal yaşama dönebilir.

Ancak biraz önce de belirttiğimiz gibi bu yöntemlere gerek duyulmadan büyük çoğunlukla psikoterapi yöntemiyle tedavi gerçekleşir.

Berlin psikolog hizmetlerimizden birisi olan obsesif kompulsif bozukluk tedavisi ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYIN.

Berlin Sosyal Fobi Tedavisi

Berlin psikolog arayışınızda eğer sosyal fobi tedavisi ana başvuru sebebiniz ise Berlindeki Türk psikologlar yerine merkezimizi de tercih edebilirsiniz.

Sosyal fobi olarak da adlandırılan sosyal anksiyete bozukluğunun tedavisi, durumun kişinin günlük yaşamda işlev görme yeteneğini ne kadar etkilediğine bağlıdır.

Sosyal anksiyete bozukluğu için en yaygın iki tedavi, psikolojik danışmanlık veya konuşma terapisi olan psikoterapi ve ilaç tedavisidir.

Bazı durumlarda, iki tedavi türü birlikte kullanılır, ancak psikoterapi, çoğu sosyal kaygı bozukluğu vakasında görülen semptomları iyileştirir.

Terapi süresince bireyler, kendileri hakkındaki olumsuz düşünceleri tanımayı ve değiştirmeyi öğrenirler.

Bilişsel davranışçı terapi kaygı için en etkili psikoterapidir. Bu tedavi türü, bireyler ve gruplar için eşit derecede etkilidir.

Maruz bırakmaya dayalı bilişsel davranışçı terapi sürecinde, bireyler yavaş yavaş en çok korktukları durumlarla yüzleşirler.

Bu, bir kişinin başa çıkma becerilerini geliştirebilir ve kaygıya neden olan durumlarla başa çıkabileceğine dair güven oluşturabilir.

İnsanlar ayrıca sosyal becerilerini geliştirmek ve başkalarında rahatlık ve güven kazanmak için beceri eğitimlerine ve rol oyunlarına katılabilir.

Berlin psikolog hizmetlerimiz dahilindeki sosyal fobi tedavisi hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN.

Berlin Panik Atak Tedavisi

Berlinde Türk psikologlar ile görüşme sebebiniz panik atağın tedavisi ise o zaman bizden psikolojik destek alabilirsiniz.

Bir kişiyi tehlikeli durumlara sokan, tedirgin ve korkmuş hissettiren bir ruh hali olarak tanımlanmaktadır.

Anksiyete atağı olarak da tanımlanabilecek panik atak, kendinizi tehlikeli bir durumdaymış gibi hissettiğiniz, heyecanla tepki verdiğiniz, gerçek bir tehlike olmadığı halde korktuğunuz bir zihinsel durumdur.

Bu anksiyete ataklarının şiddeti giderek artar ve yaklaşık 10 dakika sürer. Ortalama 5 ila 30 dakika arasında sürer.

Şiddetli fiziksel semptomlara neden olan bir panik atak, kişiyi aşırı derecede endişeli ve endişeli hissettirir.

Sıklıkla semptomlara neden olan bu bozukluğa sahip kişiler, yoğun bir ölüm korkusu yaşarlar.

Kişinin hayatı boyunca bir veya iki panik atak yaşaması normal karşılansa da tekrarlayan panik ataklar ve bunları bir daha yaşamayı düşünmekten kendini alamama durumu panik bozukluğu olarak tanımlanmaktadır.

Panik atak tedavisi için Berlin psikolog desteği alınması da panik bozukluk aşamasında olmaktadır.

Panik atak, gerçek bir tehdit olmadığı halde tehlikede olduğunuzu veya zor bir durumda olduğunuzu düşünmekten kaynaklanan bir korku ve endişe hali olarak tanımlanabilir.

Hiçbir tehlike olmasa bile, vücudunuz gerçekten tehlikedeymişsiniz gibi tepki verecektir.

Toplumda yaklaşık 100 kişiden 3’ünü etkilediği düşünülen hastalık, sempatik sinir sistemini tetikleyerek ‘kaç ya da savaş’ tepkisini tetikler.

Kalp atışlarının hızlanması, çarpıntı, nefes darlığı, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi fiziksel değişikliklere yol açar.

Ayrıca bu durum, kişiyi kalp krizi gibi çok ciddi bir sağlık sorunuyla karşı karşıya olduğu ve ölümün eşiğine geldiği konusunda uyarır.

Genellikle yoğun stresin olduğu dönemlerde ortaya çıkan panik ataklar, hiçbir sorun olmadığı zamanlarda bile ortaya çıkabiliyor.

Panik ataktan sakinleşip normal halinize dönseniz bile o an yaşadıklarınızın olumsuz etkilerinin üstesinden gelemezsiniz.

Tehlikeli bir durumda olmadığınızda kendinizi tehlikedeymişsiniz gibi hissettiren panik ataklar, yaşam kalitenizi büyük ölçüde etkileyen bir ruhsal bozukluktur.

Normal bir kaygı duygusu, bir kişinin hayatta güvenli bir şekilde ilerlemesini sağlar.

Kişi gerçekten tehlikeli bir durumla karşı karşıya kaldığında ortaya çıkan bu his, vücudun sempatik sinir sistemini harekete geçirerek tehlikeden kaçmasını veya tehlikeyle savaşmasını sağlar.

Nefes darlığı hissine ek olarak, kalp atış hızı artar. Bu, kendi kalp atışınızı hissetmenizi sağlar.

Artan kalp atış hızı, kızarma, terleme ve titreme gibi hislere neden olur ve vücutta daha fazla kan pompalayan kan basıncını yükseltir.

Sempatik sinir sisteminin “tehlikeden sıyrılması” sonucu ortaya çıkan tüm bu nedenler bazı belirtilere yol açar.

Örneğin; o anda ihtiyaç duyulmayan cilt ve sindirim organlarına daha az kan gitmesine neden olarak uyuşma, karıncalanma ve mide bulantısı gibi belirtilere neden olacaktır.

Panik atakları tedavi etmek için çeşitli ilaçlar ve psikoterapi kullanılır. Panik atak tedavisinde psikoterapi bazen ilaçlı veya ilaçsız kullanılabilir.

Merkezimizde Berlin psikolog desteği kapsamında da psikoterapi uygulanmaktadır.

Bilişsel davranışçı terapi yöntemleri panik atak anında ne yapılmalı, bu durumla nasıl baş edilir, panik atak nasıl önlenir gibi konuları kapsar.

Panik atak tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olan bilişsel davranışçı terapi sayesinde kişi panik ataklardan tamamen kurtulabilmektedir.

Eğer siz de Berlin psikolog hizmetimizden yararlanmak ve panik atak tedavisi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz TIKLAYIN.

Berlin Psikolog Hizmetlerimizde Başka Ne Var?

Eğer yukarda sunduğumuz destek kapsamı dışında Berlindeki Türk psikologlar ile görüşme sebebiniz mevcut ise başka hangi ruhsal sorunlarda destek sağladığımızı da belirtmek isteriz.

Berlin psikolog arayışınızda bizden pek çok farklı terapi ekolünde ve farklı sorunlara yönelik destek alabilirsiniz.

Başta bilişsel davranışçı ekol dışında şema terapi, oyun terapisi, cinsel terapi, motivasyonel görüşme vb. pek çok farklı metodla çalışmaktayız.

Bireysel sorunlar dışında aile çift terapisi desteği de Berlin psikolog hizmetlerimiz kapsamındadır.

Gottman çift terapisi ve Duygu Odaklı çift terapisi bunlardan yalnızca ikisidir. Ayrıca bağımlılık gibi bazı ruhsal sorunlarda da uzmanlaşmış psikologlarımız mevcuttur.

Bu alanlarda uzmanlaşmış psikologlarımız Kadıköy psikolog ve Şişli psikolog kadrolarımızda destek sunmaktadır.

Uzmanlarımız ayrıca kişilik bozuklukları, ilişki sorunları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ve sınav kaygısı gibi pek çok farklı soruna da destek sunmaktadır.

Berlin psikolog ekibimizin sunduğu destek kapsamımız elbette yalnızca bunlarla sınırlı değildir.

Tamamı uzmanlıklarını almış klinik psikologlardan oluşan ekibimizin her biri özellikle farklı alanlarda gerekli eğitimleri almış olmalarının yanı sıra gerekli tecrübeyi kazanmış bireylerdir.

Mentalium Psikoloji olarak tüm bu hizmet unsurlarını Berlin psikolog arayışınızda size online bazı platformlar aracılığıyla sunmaktayız.

Almanya Türk psikolog desteğimiz ile ilgili diğer yazımıza da BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Eğer siz de Berlin psikolog hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz, bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.