Skip to content Skip to footer

Seks Bağımlılığı

Seks bağımlılığı, son yıllarda daha çok araştırılmaya başlanmış ve bir sosyal sorun olarak da karşımıza çıkan bir bağımlılık türüdür. Seks bağımlılığı, kişinin bedensel ve ruhsal gereksinimlerini karşılamak amacıyla sürekli cinsellik ihtiyacı duymasıdır. Seks bağımlılığı sorunu olan kişilerde genellikle hem kendisi hem de partneri için negatif sonuçlar doğurabilecek durumlarda dahi zihinlerinde devamlı artan şiddette cinsellik öğeleri bulunur. Seks bağımlıları, cinselliğe başvuran diğer kişiler gibi zevk ve haz duygusunu tatmak için cinsellik yaşamazlar. Amaçladıkları cinsel haz almaktan ziyade başka bir amaca yöneliktir. Bu eğilimlerinin farkında olan ve bu eğilimi de mantık dışı bulunan kişi yine de dürtülerini kontrol edememektedir. Yeni bir bağımlılık alanı olduğu için birçok kişi seks bağımlılığı ile aşırı cinsel isteği karıştırmaktadır. Seks bağımlısı kişiler, cinsel ilişki esnasında çok da zevk almazlar.

Alkol Bağımlılığına Benzer…

Seks bağımlılığını alkol bağımlılığı üzerinden bir örnekle açıklarsak daha net anlaşılabileceğini düşünüyorum. Bir alkol bağımlısı, sosyal içici olarak başladığı alkol kullanım serüveninde henüz daha bağımlılık gelişmediği süreçlerde istediği miktarda ve keyif aldığı oranlarda alkol kullanmaktadır. Ancak bir zaman sonra bağımlılık süreciyle beraber artık sadece yoksunluk belirtilerini yaşamamak veya sadece uyuyabilmek için içer hale gelmiştir. Kısacası, alkol bağımlısı ilk başlarda zevk alarak aldığı alkolden artık haz duymamaktadır. Seks bağımlılığında da aynı alkol bağımlılığındaki gibi bir süreç var olabilir. Seks bağımlıları da aynı alkol bağımlılığında olduğu gibi yoksunluk belirtilerini yaşamaktan kaçarak cinsel eylemde bulunabilir. Bağımlılıkta önemli bir gösterge olan yoksunluk belirtileri seks bağımlılığında da görülür. Huzursuzluk, gerginlik ve agresyon, cinsel herhangi bir eylemde bulunulmadığında görülen yoksunluk belirtilerindendir.

Seks Bağımlılığı Belirtileri

Kişide seks bağımlılığını düşündüren bazı emareler vardır. Kişinin cinsel ilişkilerini çevresindeki yakın kişilerden saklama ihtiyacı hissetmesi, aslında cinsellik yaşamayacağı kişilerle cinsellik yaşamayı uygun görmediği yerlerde birlikte olması, farkında olmadan cinsel içerikli şeyler araması, cinsel ilişkiden sonra pişmanlık ve suçluluk duyulması, bedeninden ve cinsellikten utanç duyması ve kaçınması ve fantezilerin ilişkisini olumsuz yönde etkilemesi seks bağımlılığını düşündürebilecek göstergelerdendir. Ayrıca sürekli ilişki bitişlerine sebep olabilecek sorunların varlığı, aynı haz ve gevşeme düzeyine ulaşabilmek için cinsel ilişki sıklığını arttırma gereksinimi, teşhircilik, röntgencilik, yaşı küçük kişilerle seks ve fahişelik sebebiyle hukuken sorunlar yaşanması, cinsel davranışların kişinin manevi değerleriyle çelişmesi, cinsel yolla bulaşan hastalıkların ve gebelik riskinin bulunması, cinsel ilişkilerde şiddet öğesi bulunması, cinsel ve duygusal ilişkiler sebebiyle umutsuzluk yaşanması veya intihar düşüncelerinin bulunması da yine seks bağımlılığını düşündürebilir.

Seks Bağımlılarında Görülen Davranışlar

 

Röntgencilik ve teşhircilik

Voyerizm olarak da bilinen soyunmak ve cinsel ilişki gibi mahremiyet gerektiren eylemler sırasında diğer insanları gözetleyerek uyarılmayı veya doyuma ulaşmayı hedefleyen cinsel sapkınlıktır. Röntgenci kişi, karşı komşusunu pencereden saatlerce sıkılmadan izleyebilir. Komşuyu gördüğünde ise mastürbasyon yapabilir ve bazı vakalarda komşusunun gözleri önünde boşalabilir.

Sanal Seks

Bağımlıda yetişkin türündeki sitelere girme ve hayat kadınlarıyla görüşme yapmaksızın chat odalarında cinsel gereksinimleri karşılama davranışı gözlenebilir. Kişi sanal seksi gerçek sekse göre tercih edebilmektedir.

Mastürbasyon

Seks bağımlıları, mastürbasyon yapmayı seks konusunda yetersizlik ve başarısızlık korkusu sebebiyle tercih edebilir.

Para Karşılığı Cinsel İlişki Yaşama

Bazı seks bağımlıları ise farklı kişilerle seks yapmak amacıyla para karşılığı cinsel ilişki yaşama eğilimine sahiptirler.

Seks Bağımlılığı Nelere Yol Açabilir?

Bağımlılık, neye bağımlı olduğundan bağımsız olarak kişide bazı fiziksel ve ruhsal etkiler bırakır. Diğer bağımlılık türlerinde olduğu gibi seks bağımlılığında da bazı olumsuz sonuçlarla karşılaşılır. Birincisi, Devamlı cinsel içerikli düşüncelerle yaşayan ve fantezilere boğulmuş halde olan seks bağımlısının duygusal birliktelikler yaşaması oldukça zorlaşır. Eşleri, ebeveynleri ve yakın arkadaşlarıyla olan ilişkisi de zarar görmeye başlar. Örneğin; sürekli mastürbasyon yapma davranışı gözlemlenen bir seks bağımlısının eşiyle hem cinsel hem de duygusal birlikteliği ciddi zararlar görür. Eşiyle cinsel birliktelik yaşamak yerine mastürbasyonu tercih eder. Bununla ilgili eşine çeşitli gerekçeler sunar ve cinsel birliktelikten kaçar. Günün önemli kısmını mastürbasyon yapmaya ayıran bağımlı kişinin sosyal yaşantısı ciddi derecede olumsuz yönde etkilenir. Dışarı çıkmaz, arkadaşlarıyla buluşmaz veya akraba ziyaretlerine gitmez. Arkadaşlık ilişkileri zayıflar, yeni arkadaşlar edinemez. Aynı zamanda ebeveynleriyle iletişimi de zedelenir. Örneğin; anne babasıyla yaşayan genç bir seks bağımlısı gün aşırı mastürbasyon yapması sebebiyle akşam yemeklerini ailesiyle birlikte yiyemez, odasına kapanır ve kapısını kilitler. Özellikle baba ile kapının kilitlenmesi konusunda tartışma yaşayan seks bağımlısı aile ile yapılan aktivitelerde yer almaz.

Utanç ve Suçluluk

Seks bağımlılarında cinsel ilişki veya mastürbasyon eyleminin bitimiyle birlikte utanç ve suçluluk duyguları ağır basar. Kendisinden nefret etmeye başlar ve kendi kendine bir daha aynı eylemi gerçekleştirmeyeceğine dair söz verir ancak sözünde duramaz. Bu iş irade meselesi değil, bir beyin hastalığıdır. Kontrol artık kişinin elinde değildir. Şüphesiz mastürbasyon çok sağlıklı bir kendi kendini tatmin mekanizmasıdır ancak bağımlılık oluşması ne kadar sağlıklı olsa da mastürbasyonda da kontrolden çıkmayı gerektirir. Seks bağımlılığında gördüğümüz devamlı partner değişiminin ve para karşılığı cinsel ilişki kurmanın sonucunda kişinin bedensel sağlığında da olumsuz gelişmeler gerçekleşebilmektedir. Hayat kadınlarıyla ilişki sıklığı arttıkça cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riski de artış gösterir. Aynı şekilde, çokeşli yaşayan seks bağımlılarının da cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riski ciddi artış gösterebilir.

Yasa Dışı Eylemlerde Bulunma

Seks bağımlılarında önemli bir oranda yasadışı birtakım eylemler görülür. Karşı tarafın istemi dışında telefonla, sosyal medya üzerinden veya internet aracılığıyla cinsel konuşmalar yapmak taciz kapsamına girmekte ve TCK 105 kapsamında değerlendirmektedir. Benzer şekilde, tecavüz, çocuk tacizi, röntgencilik, teşhircilik ve ensest ilişki de seks bağımlılarında karşılaşılabilecek ve kişiye hukuken sorunlar çıkaracak davranışlardır. Bir yandan seks bağımlılığının ciddi bir ekonomik yükü de mevcuttur. İstek ve dürtülerine engel olamayan seks bağımlısı, sürekli yetişkin içerikli sitelere üye olarak, fantezilerini karşılamak için devamlı para harcayarak ve cinsel ilişki kurabilmek için hayat kadınlarına ve jigololara para ödeyerek ekonomik sorunlar da yaşayabilir.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.