Skip to content Skip to footer

Mükemmeliyetçi Kişiler Nasıl Davranırlar?

Mükemmeliyetçi kişiler, yaptıkları işleri doğru ve dürüst şekilde yapmaya çabalayan bireylerdir. Yaptıkları her şeyin ahlak kurallarına uyması için çaba sarf ederler. İçinde yaşadıkları toplumun kural ve kaidelerine uyum gösterme konusunda oldukça titizdirler. Sorumluluk almaktan çekinmezler. Sorumluluk aldıkları zaman ise sorumluluğu yerine getirmek için titiz şekilde çalışırlar. Titiz davranmaları birtakım duyguların aşırı sergilenmesine de sebep olmaktadır. Örneğin; genellikle öfke sorunları vardır. Mükemmeliyetçi davrandıkları herhangi bir işte bir aksilik olduğunda öfke patlaması yaşarlar.

İdealist Kişilerdir

Çalıştıkları alanda idealist davranan kişilerdir. Başarılı olmak için canını dişine takarak uğraşan ve çok çalışan kişilerdir. Hiçbir zaman kontrolü ellerinden bırakmak istemezler. Bu sebeple genellikle gergin ve aşırı kontrolcü kişilerdir. Yanlış yapmaktan çok korkarlar. “Hatasız kul olmaz sözü” onlar için içi boş bir cümledir. Çok ayrıntıcı kişilerdir. Her türlü detayı düşünürler. Hata yapmamak için her türlü detayı araştırırlar ve çok yorulurlar. Konunun özüne odaklanmak yerine detaylara takıldıkları için bazı durumlarda işlerini zamanında tamamlayamazlar. Genellikle dışardan güçlü kişiler olarak görünürler. Her şeyin detayına hâkim olmak istedikleri için her şeyin kontrolü onlarda olmalıdır.

Ciddiyeti Severim, Disipline Hayranım…

Düzensizlik onların en nefret ettiği şeylerdendir. Aşırı düzen tutkuları vardır. Örneğin; işyerinde odaları çok derli topludur. Herhangi bir düzensizlik durumunda sinirlenir ve sert tepkiler gösterebilirler. Eğer bir işyerinde çalışan ise, patronları veya müdürleri tarafından çok sevilen kişiler olurlar. Titiz, düzenli ve mükemmeliyetçi çalışma tarzları sebebiyle en gözde eleman onlardır. Ancak çalışma arkadaşları da bir o kadar zorlanır çünkü onların eksiklerini ve hatalarını eleştirir ve çok sert tepkiler gösterebilirler. Eğer patron veya müdür olarak çalışıyorlarsa, alt kademelerde çalışan kişiler tarafından sevilmeyebilirler. Sorumluluğunda çalışan kişilerin yaptığı işleri mükemmel olmadığı gerekçesiyle reddedebilirler.

Kusursuzluk İsterler

Yanlış yapmama üzerine sürekli düşünmeleri sebebiyle stres ve kaygı düzeyleri her zaman yüksektir. Sorumluluk alma potansiyelleri her daim yüksek olduğu için birçok şeyin aynı anda sorumluluğunu alabilir ve bunları eksik yapma kaygısıyla sürekli bir vicdan azabı yaşarlar. Toplumun eksik yönleri dahi onları çok fazla kaygılandırır. Hiçbir payları olmamasına rağmen çevrelerindeki eksik noktaları görmek onları çileden çıkartır. Her şey harika olmalıdır, kusursuzluk olmazsa olmaz prensip olmalıdır. Yanlış giden şeylerin aleni gerçekleşmesi onları kaygılandırır. Sorumsuz davranışlar ve kural ihlalleri onların asla yapmayacağı şeylerdir ancak çevrelerinde gördüklerinde bile tahammül edemez ve kaygılanırlar.

Her Şeye Müdahale Ederler

İster iş ister özel yaşamında olsun, her şeye müdahale eden kişiler mükemmeliyetçilerdir. Duruma el koymayı ve eksikleri yerine getirmeyi çok fazla önemserler. Yaptıkları işi çok ciddi yaparlar ancak çevrelerindeki kişiler bu aşırı ciddiyetten çok hoşlanmayabilirler. Her şeyin doğrusunu ve en iyisini onlar bilirler. Mükemmeliyetçilerin aile yaşantılarında bazı sorunlara neden olduklarını söyleyebiliriz. Örneğin; mükemmeliyetçi bir baba ilkokulda karnesinde bir dersi iyi olan çocuğuna sinirlenebilir. Ona göre karnedeki notların tamamı pekiyi olmalıdır. İstisnasız her şey mükemmel olmalıdır onlara göre. Çok planlı çalışır ve planlı yaşarlar. İşlerinde hiçbir şeyin eksik olmaması adına önceden detaylı bir iş planı çıkarırlar. Asla günlük istek ve dürtülere göre hareket etmezler. Onlara göre dürtülerine göre yaşayan kişiler kaybetmeye mahkumdur.

İş Ortamında Sivrilirler

Başkalarının yanlışlarını bulmaya çalıştıkları için özellikle iş ortamında çok sivrilirler. Bu sivrilme hem olumlu hem olumsuz anlamda yaşanabilir. Olumlu anlamda sivrilir ve çalışkanlığı, detaycılığı ve mükemmeliyetçi iş kapasitesi sebebiyle kariyer basamaklarını birer ikişer çıkar. Olumsuz anlamda sivrilir çünkü iş arkadaşlarının yanlışlarını bulur, herkes ortalama bir çalışma titizliğine sahipken onlar çok daha fazlasını sergiler. Çocuklarının büyüme çağında yaptıklarını takdir etmeyebilirler ve bu davranış da çocuğun gelişimini etkileyebilir. Eğer yapılanları takdir etme yönünü geliştirirse olumlu bir aşama kaydeder. Problem çözme yetileri oldukça yüksektir. Problemlere objektif şekilde bakar, plan yapar ve sonra bu plan çerçevesinde hareket ederler. Rehavet onların durağına asla uğramaz. Rehavete kapılırlarsa hata yapacaklarını bilir ve buna uygun şekilde disiplini ellerinden bırakmazlar. 

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.