Skip to content Skip to footer

Obsesif Kompulsif Bozukluk Psikolog İle Geçer

Obsesif Kompulsif Bozukluk Psikolog Desteğiyle Geçer Mi?

Obsesif kompulsif bozukluk, adından da anlaşıldığı gibi kişinin takıntı yaratan düşünceleri ve bu düşünceler neticesinde yaşanan sıkıntı halini azaltmak için kişinin gerçekleştirdiği zorlantı davranışlarından oluşan bir ruhsal sorundur. Takıntı düşünceleri obsesyon ismiyle anılırken zorlantı davranışları ise kompulsiyon olarak adlandırılır. Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi olan bir ruh sağlığı sorunudur. 

Obsesif kompulsif bozukluk psikolog desteğiyle tamamen ortadan kaldırılabilir. Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi için uzman psikolog desteği oldukça önemlidir. Yalnızca ilaç tedavisi ne yazık ki birçok durumda yetersiz kalabilir. Eğer siz de obsesif kompulsif bozukluk ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız uzman psikolog kadromuzla size yardımcı olabiliriz.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Belirtileri

Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri arasında en sık görülenlerden biri kirlenme hissidir. Kişi ne kadar temizlik yaparsa yapsın kirli olduğunu düşünebilir. Bu nedenle defalarca ve bazı kimyasalları dahi kullanarak ellerini yıkayabilir. Bir diğer obsesif kompulsif bozukluk belirtisi ise düzenli ve simetrik olma halidir. Kişi en ufak düzensizlik gördüğü anda kendini rahatsız hisseder ve bu düzensizliği çözmek için her türlü adımı atabilir. 

Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri arasında bir diğer rahatsız edici düşünce ise eğer kompulsif davranışları sergilemezse sevdiklerinin ve yakınlarının başına kötü şeyler geleceği üzerinedir. Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri genellikle kişinin stres seviyesi arttıkça daha da ağırlaşabilir. Bu nedenle obsesif kompulsif bozukluk psikolog desteğine ihtiyaç duyulan bir ruh sağlığı sorunudur.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Psikolog Desteğiyle Sonlanır Mı?

Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi olan bir ruhsal sorundur. Obsesif kompulsif bozukluk psikolog desteğiyle ortadan kaldırılabilecek bir bozukluktur. Obsesif kompulsif bozukluk psikolog desteğine ihtiyaç duyulmasına neden olur çünkü kişinin olumsuz düşünceleri hastalığın daha da ilerlemesine yol açar. Bu olumsuz düşüncelerden biri de kirlilik düşünceleri olabilir. Kişi ne kadar ellerini yıkasa bile temizlenmediğini düşünebilir. 

Bu noktada sayma eylemi gerçekleşebilir. Örneğin; 5 kez ellerini yıkamadıkça kendisini rahat ve temiz hissedemez. Bunun için sanki bir ritüeli yerine getirir gibi 5 kez ellerini yıkama girişimlerinde bulunabilir. 5 kez yıkadıktan sonra kendisini çok kısa süreliğine iyi hisseder ancak bu durum gelip geçici olacaktır. Kirlilik düşünceleri takıntı yani obsesyon, 5 kez yıkama eylemi ise zorlantı yani kompulsiyon olarak adlandırılır. 

Bu düşüncelerin temelinde bazı önemli kökleşmiş inançlar vardır. İşte uzman psikolog yardımı burada devreye girer. Bu bilişsel çalışmalar sayesinde obsesif kompulsif bozukluk psikolog desteğiyle ortadan kalkabilir. Kişinin bu düşünceleri üzerine çalışılır. Ancak uzman psikolog ile yapılan görüşmeler sadece bu çalışma ile sınırlı kalmaz. Aynı zamanda bazı ev ödevleri verilerek kişinin kompulsiyonları azaltılarak ortadan kaldırılmaya çalışılır. 

Kişinin tek başına bu durumlarla başa çıkabilmesi mümkün değildir çünkü kişinin bu durumda kendisinin kirli olduğuna yönelik düşünceleri olmaktadır. Uzman psikolog uyguladığı bazı tekniklerle bu düşüncelerin gerçek olmadığı ve sadece yanlış yorumlamalar olduğu yönünde değişimi sağlamayı hedefler. Özetle, obsesif kompulsif bozukluk psikolog desteğiyle ortadan kalkabilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Psikolog Desteği Olmadan Geçer Mi?

Obsesif kompulsif bozukluk psikolog desteği olmadan kendiliğinden geçmez. Birçok obsesif kompulsif bozukluk vakasında bireyler uzman psikolog desteğine başvurmaktan uzak durabilmektedir. Bu durum obsesyonların daha da kökleşmesine ve kişinin yaşantısına daha fazla zarar vermesine de sebep olur. Obsesif kompulsif bozukluk psikolog desteği almadan zamanla kendiliğinden düzelmez. 

Bu durum aynı kemoterapi veya ilaç tedavisi almadan kişinin kanserden kurtulması durumuna benzer olacaktır. Fiziksel hastalıklar nasıl kendiliğinden geçmiyorsa ruhsal rahatsızlıklar da kendiliğinden düzelmez. 

Fiziksel rahatsızlıklara bazı organların düzensiz çalışması neden olabiliyorsa obsesif kompulsif bozukluk gibi ruhsal rahatsızlıklarda da beyinde bazı anormal durumlar söz konusu olmaktadır. Özetle, obsesif kompulsif bozukluk psikolog desteği olmadan kendiliğinden geçmemektedir.

Birçok kişi de obsesif düşüncelerini normalleştirmeye çalışabilir. Örneğin; temizlik takıntısı olan birisi kendisini titiz olarak görerek veya çevreye kendisini böyle tanıtarak sıkıntı yaratan bu durumu normalleştirme girişimlerinde bulunabilir. Burada önemli nokta kişinin takıntı düşünceleri ve zorlantı davranışları sebebiyle ne kadar zarar gördüğünün farkındalığının kazanılmasıdır. 

Takıntı ve zorlantı sebebiyle kişinin yaşamı önemli ölçüde etkilenebilir. Bu aşamada kişinin yakınlarına da farkındalık kazandırma açısından önemli görevler düşmektedir. Kişinin eğitim, sosyal, iş ve aile yaşantısı önemli ölçüde etkilenebilir. 

Takıntı (obsesyon) ve zorlantı (kompulsiyon) davranışları neticesinde işine son verilen, aile üyeleriyle önemli sorunlar yaşayan, partneri tarafından boşanma davası açılan veya eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan birçok insan vardır. Obsesif kompulsif bozukluk psikolog yardımı alınarak üstesinden kolaylıkla gelinen bir ruh sağlığı sorunudur ancak kişinin tedaviye başvurmada gecikmesi yaşamının da güçleşmesi anlamına gelecektir.

Mentalium Psikoloji olarak obsesif kompulsif bozukluk tedavisi sunmaktayız. Kişide bulunan obsesif kompulsif bozukluk psikolog tarafından doğru analiz edilip uygun tedavi yöntemleri ile ruhsal müdahale gerçekleşmektedir. Eğer siz veya bir yakınınız obsesif kompulsif bozukluk belirtileri yaşıyorsanız destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.