Skip to content Skip to footer

Sigarayı Neden Bırakmalıyım?

Sigara, dünyada en çok tüketilen bağımlılık yapıcı maddedir. Tütün şeklinde tüketimi çok eskiye dayanmakla birlikte sigara tiryakileri için vazgeçilmesi zor bir tür bağımlılık yapıcıdır. Sigara bağımlılığı tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. İlaç tedavisiyle beraber kısa süreli psikolojik destek alarak sigara bırakılabilir. Sigarayı bırakmadan önce kişinin sigara bırakma nedenleri neler ise onları tespit etmesi önerilir. Herkesin farklı sigara bırakma nedenleri olmakla beraber birçok kişi için ortak bazı gerekçeler olabilir. Yazımızın devamında sigarayı neden bırakmamız gerektiğini inceleyeceğiz.

Daha Verimli ve Uzun Bir Yaşam İçin

Sigarayı bırakma nedenleri içerisinde en önemlisi daha uzun bir yaşam hayalidir. Hepimiz artık sigaranın ömrü kısalttığını biliyoruz. Uzun süreli ve yoğun kullanım sonucunda kişinin kalp damar ve göğüs hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlık sonucu yaşam ömrü kısalmaktadır. Yaşam ömrünün kısalmasına ek olarak yaşam kalitesi de sigara tüketimi ile beraber azalmaktadır. Sigara kullanımı ile beraber gelen hastalıklardan KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) sonucu kişinin yaşam kalitesi azalmakta ve bazı rutin yaşam faaliyetleri engellenmektedir. Aynı zamanda bronşların sigara solunumu ile beraber dolması da kişinin nefes darlığı başta olmak üzere yaşam verimini azaltan birçok belirtiye sebep olmaktadır. Sigaranın neden olduğu akciğer kanseri ise kanser sebepli ölümler arasında başta yer almakta ve şiddetli belirtiler yaşanmasına neden olmaktadır.

Gebelikte Sorunlar Yaşanmaması İçin

Sigara içen annelerin bebeklerinde başta anne karnında ölüm olmak üzere doğumda ciddi anormallikler gelişmesi de olasıdır. Gebelik sırasında bebeğin gelişimi etkilenmekte ve doğum sonrası gelişim sorunları ortaya çıkmaktadır. Sigaranın içeriğinde bulunan başta nikotin olmak üzere karbon monoksit ve diğer birçok toksik madde annenin solunum yollarına yerleşmektedir. Annenin bronşlarına ilerleyen bu zehirli maddeler kana geçerek çocuğun gelişmekte olan solunum sistemi, kalp ve damarlarına ve hatta tüm organlarına zarar vermektedir. Sigara dumanının anne tarafından inhale edilmesi ile beraber kandaki oksijen miktarı düşmektedir. Annenin kanındaki oksijen miktarının düşmesiyle beraber kordon aracılığıyla çocuğa giden oksijen miktarı da azalacaktır.

Sigaraya Harcanan Parayı Başka Şeylere Harcamak İçin

Günümüzde sigara pahalı bir tüketim maddesidir. Paket fiyatı 17 TL olan sigaradan günde 2 paket içen bir tiryakinin aylık sigara tüketim maliyeti 1020 TL’dir. Asgari ücretin neredeyse yarısına denk gelen sigara tüketimi sebebiyle sigara tiryakileri birçok ihtiyaçlarından vazgeçebilme yoluna gidebilmektedir. Belki çocuğuna alacağı oyuncaktan, belki eşine alacağı bir çiçekten belki de kendisine alacağı bir takım elbiseden vazgeçecektir. Sigarayı bırakma kararı aldıktan sonra ise bu kararı uygulamaya geçirebilirse biriktireceği parayı düşünmek kendisine motivasyon sağlayacaktır. Eğer siz de sigarayı bırakmak istiyorsanız, bıraktığınızda biriktirdiğiniz para ile neler satın alabileceğinizi veya hangi aktiviteleri gerçekleştirmeye yarayacağını düşünmelisiniz. Bu size sigaradan uzak kalma konusunda destek sağlayacaktır. Bunun dışında sigara bırakma konusunda destek almak isterseniz merkezimize başvurabilirsiniz.

Sigarayı bırakmanın neden zor olduğu ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.