Skip to content Skip to footer

Bipolar Bozukluk Psikolog Desteğiyle İyileşir Mi?

Bipolar Bozukluk Psikolog Desteğiyle İyileşir Mi?

Bipolar bozukluk, iki uçlu bir duygudurum bozukluğudur. Kişinin duyguları, düşünceleri ve davranışları bu iki uç arasında git gel yaşamaktadır. Bipolar bozukluk bulunan kişide depresyon ve mani dönemleri görülmektedir. Bu iki uç birbirinin tam tersi niteliğindedir. Depresyon evresinde kişi kendisini mutsuz, huzursuz, çaresiz, karamsar, keyifsiz ve isteksiz hissedebilir. 

Mani evresinde ise kişi kendisini aşırı coşkun, taşkın, enerjik, neşeli, aktif ve güçlü hisseder. Bipolar bozukluk tedavisi bulunan bir ruh sağlığı sorunudur. Bipolar bozukluk tedavisi için iki seçenek mevcuttur: ilaç tedavisi ve uzman psikolog desteği. Bipolar bozukluk tedavisi için ilaç tedavisi oldukça mühimdir. 

İlaç tedavisi psikiyatrist tarafından yürütülmektedir. Bipolar bozukluk tedavisi yalnızca ilaç desteğinden oluşmaz. Uzman psikolog desteği de en az ilaç tedavisi kadar yararlıdır. Bipolar bozukluk psikolog desteğiyle iyileşir mi? Yazımızın devamında bu soruya cevaplar bulacağız. Eğer bipolar hastalığı söz konusu size bize hemen ulaşabilir ve uzman psikolog desteği alabilirsiniz. 

Bipolar Bozukluk Psikolog Desteğiyle Düzelebilir

Bipolar bozukluk, duygudurum dalgalanmalarıyla kendisini gösteren bir ruh sağlığı sorunudur. Kişi yaşantısının belli dönemlerinde depresyon belirtileri bazı dönemlerinde ise mani belirtileri yaşamaktadır. Bu durum birçok bipolar bozukluk sorunu yaşayan kişi için içinden çıkılmaz bir döngü halindedir. Bu döngü kişi için çok yorucu bir süreçtir. 

Bipolar bozukluk tedavisi olan bir ruhsal rahatsızlıktır ve tedavi hem psikolog hem psikiyatrist denetiminde sürmektedir. Bipolar bozukluk tedavisi için ilaçlar ne kadar önemliyse uzman psikolog desteği de o kadar önemlidir. Bipolar bozukluk yalnızca ilaç tedavisiyle ortadan kalkmamaktadır. Bunun yerine uzman psikolog desteği ve ilaç tedavisinin birlikte yürütülmesi tercih edilir. 

Bipolar bozukluk psikolog desteğiyle düzelebilen bir hastalıktır. Bipolar bozukluk psikolog desteğiyle düzelir çünkü uzman psikolog ile yapılan psikoterapi seansları ile kişi ataklarını öğrenebilir. Depresyon atağı esnasında neler yapabileceği psikoeğitim süreciyle öğrenilebilir. Kişinin uzman psikolog desteği alması ile beraber depresif düşünceleri yerine olumlu düşüncelerin gelişimi pekiştirilir.

Depresyon biraz önce de belirttiğimiz gibi kişinin kendisini mutsuz, huzursuz, gergin, çaresiz, karamsar ve isteksiz hissettiği bir dönemdir. Bu olumsuz duygu ve düşüncelerle uzman psikolog desteğiyle başa çıkılabilir. Yalnızca ilaç tedavisi etkili olmayabilir çünkü kişi bu olumsuz düşüncelerle ilacı bıraktığı anda tekrar baş başa kalacaktır. İlaç tedavisi kişi tarafından kesildiği anda bu olumsuz düşünceleri değiştiremeyen kişi intihar vb. bazı tatsız sonuçlarla dahi karşılaşabilir. 

Depresyon tedavisi nasıl gerçekleşiyor ve insanlar depresyondan kurtulma yolunda başarılı adımlar atabiliyorsa bipolar bozukluk için de bu durum geçerlidir. Bipolar depresyonu her ne kadar tipik depresyondan daha ağır olsa da bipolar depresyonu da uzman psikolog desteğiyle çözümlenebilir. Ayrıca biraz önce de belirttiğimiz gibi kişinin bu iki uçtaki dönemleri iyi tanıması gerekmektedir. Bipolar bozuklukta mani dönemi yaşanırken kişi dürtüsel bazı davranışlar sergileyebilir. Bir başka deyişle, mani döneminde kişi davranışlarının sonuçlarını hesaba katamayabilir. 

Dürtü kontrolü uzman psikolog desteğiyle sağlanabilecek bir süreçtir. Dürtü kontrolü sayesinde kişinin coşkun ve taşkın anında gerçekleştirdiği pek çok tehlikeli davranış da kontrol altına alınabilir. Bipolar bozukluk psikolog desteğiyle bu sebeple düzelebilir. Örneğin; bipolar bozukluk sorunu yaşayan kişi mani dönemi dahilinde kontrolsüz şekilde kumar oynayabilir veya alkol/madde kullanabilir. Kumar oyunlarına para yatırma konusunda sınırı veya kontrolü söz konusu olmayabilir ve maddi anlamda her şeyini kaybedecek duruma dahi gelebilir. 

Ayrıca mani dönemi dahilinde sık sık kavgalara karışabilir ve başını belaya sokabilir. Hukuki yönden yaşananlardan daha önemlisi kendi can sağlığını tehlikeye atabilecek kadar şiddetli kavgalara da karışabilir. Hatta suç işleme davranışları da görülebilir. Bu tür dürtüsel davranışlar uzman psikolog desteğiyle kontrol altına alınabilir. Özetle, dürtü kontrolü sağlanarak bipolar bozukluk psikolog desteğiyle düzelebilir diyebiliriz.

Öte yandan, bipolar bozukluk psikolog ve hekim kontrolü olmadan iyileşebilecek bir hastalık değildir. Ne yazık ki, sadece bitkisel ürünler kullanarak veya kaplıcalara gidilerek bipolar bozukluk tedavisi yerine bozukluğun iyileşebileceğini düşünen kişiler sorunun daha da büyümesine neden olurlar. Bipolar bozukluk tedavisi düzenli gerçekleşmesi gereken bir süreçtir. Bu noktada bipolar bozukluk psikolog ve psikiyatrist iş birliğiyle ilerletilecek bir sorunu ifade etmektedir. 

Manik depresyon olarak da adlandırılan bu ruhsal sorun kendiliğinden düzelmemektedir. Bipolar bozukluk psikolog tarafından düzenlenen terapi seansları ve alınan ilaç tedavisi gerçekleşmediğinde intihar riski çok yüksek bir sorunu ifade eder. Bipolar hastalığı yaşayan kişilerin yaşamları boyunca %50’sinin en az bir kez intihar girişimlerinde bulunduğu, bu kişilerin ortalama %15’inin ise intihar sebebiyle yaşamlarını yitirdiği bilinmektedir. Bipolar bozukluk psikolog desteğinin bu sebeple en çok ihtiyaç duyulduğu ruhsal sorunlardan biridir. 

Bu noktada ailelere de büyük iş düşmektedir. Bipolar hastalığı tanısı olan veya tanı alabileceğinden şüphe duyulan yakınları için uzman psikolog arayışında olmaları gerekmektedir. Bipolar hastalığı bulunan yakınları için hastalığın farkındalığını sağlamak bile başlı başına çok önemli bir sorumluluktur. Özetle, bipolar bozukluk tedavisi olan bir ruhsal sorundur ve bipolar bozukluk psikolog desteğiyle düzelebilir bir ruhsal sorun olarak tanımlanmaktadır.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.