Skip to content Skip to footer

Sosyal Fobi Psikolog Desteğiyle İyileşir Mi?

Sosyal Fobi Psikolog Desteğiyle İyileşir Mi?

Sosyal fobi ya da diğer bilinen adlarıyla sosyal kaygı veya sosyal anksiyete, kişinin bir topluluk içerisinde diğerleri tarafından yargılanabileceğine yönelik kaygı taşıması ile kendini gösteren bir kaygı bozukluğu türüdür. 

Kişi çevresindekilerin gözünde mahcup veya rezil olacağı yönünde kaygılar yaşamakta ve korkuları bulunmaktadır. Bu korku ve kaygıları nedeniyle sosyal fobi sorunu yaşayan kişiler bu duyguları yaratabilecek ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışırlar. 

Sosyal fobi tedavisi bulunan bir ruhsal sorundur. Sosyal fobi tedavisi hem ilaç hem de uzman psikolog desteğiyle sonlanabilir. Böylece sosyal fobi psikolog desteği ile çözümlenebilen bir ruhsal rahatsızlıktır. Yazımızın devamında sosyal fobi belirtileri ve sosyal fobi psikolog desteği ile nasıl çözümlenir sorularına cevaplar bulacağız.

Sosyal Fobi Belirtileri

Sosyal fobi belirtileri arasında en sık görülenlerden biri dinleyiciler önünde bir konuşma veya sunum yapmaktır. Kişi bu durumda hata yapacağını ve rezil olacağını düşünebilir. Ayrıca bir grup etkinliğinde aktif olarak yer almak da sosyal fobi sorunu yaşayan kişilerin adeta korkulu rüyalarından biridir. 

Özellikle çalışan kişiler arasında daha sık görülen sosyal fobi belirtileri ise genellikle kendisinden daha yetkin biriyle birebir konuşma yapmak, bir toplantıda hazırlık yapmaksızın konuşmak ve bir gruba rapor vb. şeyleri sunmaktır. Toplum içinde görülen sosyal fobi belirtileri ise kalabalık bir restoranda yemek yeme veya bir şeyler içme, yabancılarla karşılaşmak veya konuşmak olarak düşünülebilir. 

Başkaları tarafından izlenirken çalışmak veya bir şeyler yazmak, umumi tuvaletleri kullanmak, birilerinin oturduğu odaya girmek, gözlerin üzerinde toplanması ve sözlü sınavlara maruz kalmak da diğer önemli sosyal fobi belirtileri arasındadır.

Sosyal Fobi Psikolog Desteği

Sosyal fobi, anksiyete bozuklukları kategorisinde yer alan bir ruhsal sorundur. Sosyal fobi tedavisi mevcut olan bir ruh sağlığı problemidir. Dolayısıyla sosyal fobi sorunu yaşayan kişi için bazı tedavi yöntemleri mevcuttur. Sosyal fobi tedavisi için öncelikli yöntemler ise uzman psikolog desteği ve ilaç tedavisidir. Sosyal fobi psikolog desteğiyle sonlandırılabilir bir ruh sağlığı problemidir. 

Kişinin bu noktada başvurması gereken bir diğer yöntem ise ihtiyaç duyulması halinde ilaç tedavisidir. Bu ihtiyacın olup olmadığını ise hekimler karar vermektedir. Sosyal fobi psikolog desteğiyle ortadan kalkabilmektedir çünkü uzman psikolog ile yürütülen seanslarda kişinin sosyal fobi sorunu yaşamasına neden olan düşünceler üzerine konuşulmaktadır. Sosyal fobide genellikle kişi bir eksikliği, başarısızlığı ya da rezil olabileceği herhangi bir durum yokken bazı etkenlerden dolayı bu hisleri yaşamaktadır. 

Bazı durum veya olaylar bu hisleri tetikleyebilir. Bu hisler doğrultusunda kişinin zihninde bazı düşünceler oluşmaktadır. Bu düşünceler neticesinde kişi bazı eylemleri gerçekleştirir. Bu eylemlerden bazıları kaçınma davranışlarını oluşturur. Kişi bir daha böyle bir durumla karşılaşmamak için mümkün olduğunca tetikleyici olaylardan kaçınmaya çalışmaktadır. 

Sosyal fobi psikolog desteğiyle ortadan kalkabilir çünkü sosyal fobi sorununu ortadan kaldıracak olan düşüncelerin köklü değişimidir. Bu köklü değişimin yaşanması için de uzman psikolog desteği gerekmektedir. Bu durumu bir örnek ile açıklayalım.

Gamze, sosyal fobi nedeniyle uzman psikolog desteği almak için başvurmuştur. Gamze’nin sorunu olan sosyal fobi psikolog desteği ile çözümlenir çünkü düşüncelerinin değişmesini istemektedir. Bu düşüncelerin neticesinde sıkıntı yaşamaktadır. Gamze satış alanında çalışmaktadır ve firmalara giderek satacağı ürünlerin sunumlarını gerçekleştirmektedir. 

Bu sunumlar öncesinde yaşadığı kaygı hali artık Gamze’yi oldukça zorlamaktadır. Bu düşüncelere otomatik düşünceler denir ve bu düşünceler kişinin kendi başına engel olamayacağı şekilde zihnine yerleşmektedir. Sosyal fobi psikolog desteğiyle ortadan kalkabilir çünkü seanslarda otomatik düşünceler değiştirilebilir.

Sosyal fobi psikolog desteğiyle ortadan kalkabilir çünkü otomatik düşünce dediğimiz algı, yorum ve değerlendirmelerin kaynağı olan köklü inanışlar uzman psikolog desteğiyle ortadan kalkar. Bu köklü inanışlar geçmişten gelen bazı süreçlerdir. Artık kişinin zihninde gerçeklik kazanan ve kişiyi içten içe rahatsız eden bu inanışlar değişmedikçe kişinin otomatik düşünceleri de süregelmeye devam edebilir. 

Sosyal fobi psikolog desteğiyle ortadan kalkabilir çünkü kişinin şemaları yerine geçen bu köklü inançlar sistematik olarak değişebilir. Bu değişim kişide öncelikle farkındalık sonra da bazı bilişsel çalışmalar neticesinde gerçekleşebilir. Özetle, sosyal fobi psikolog desteğiyle psikoterapi seansları gerçekleştirilerek ortadan kalkabilir.

Mentalium Psikoloji Tedavi Programı

Mentalium Psikoloji olarak kurumumuzda hizmet veren uzman psikolog kadromuzla sosyal fobi tedavisi uygulamaktayız. Sosyal fobi tedavisi için önerilen iki tip tedavi yöntemi mevcuttur. Bunlardan ilki ilaç tedavisi iken ikinci tedavi yöntemi ise psikoterapi desteğidir. 

Kurumumuzda çalışan uzman psikolog ile gerçekleşen seanslar neticesinde sosyal fobi sorunu ortadan kalkabilir. Eğer siz de sosyal fobi belirtileri gösteriyorsanız ve bu süreçten kurtulmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.