Skip to content Skip to footer

Metamfetamin Bağımlılığı Nedir?

Metamfetamin Bağımlılığı Nedir?

Metamfetamin (Met), halk arasında kristal ve ateş buz gibi isimlerle anılan bir uyarıcı maddedir. Metamfetamin, oldukça hızlı ve güçlü bağımlılık yapan bir madde olmakla beraber aynı zamanda son yıllarda ülkemizde kullanımı çok hızlı artan bir maddedir.

Kimyasal olarak bir başka uyarıcı madde olan amfetamine benzer ancak amfetamine göre beyinde çok daha fazla olumsuz etki yaratmaktadır. Üç farklı kullanım yolu mevcuttur. Metamfetamin, burundan çekilebildiği gibi ağız yoluyla alınabilir ve damar yolu ile de kullanılabilir.

Metamfetamin bağımlılığı son yıllarda ülkemizde önemli bir sorun haline gelmiştir. Metamfetamin bağımlılığı tedavisi olan bir rahatsızlıktır ve hem ilaç hem de psikoterapi desteğiyle düzelir. Bizden psikolog desteği almak için iletişime geçebilirsiniz.

Metamfetamin Bağımlılığı Nedir?

Etki süresi ortalama 8 ila 24 saat arasındadır. Metamfetamin kullanan kişi saatlerce uykusuz kalabilmektedir. Kullanan kişide çok fazla enerji artışı görülebilir. Kullananlarda görülebilen bir diğer duygudurum değişimi de öfkenin artışıdır.

Metamfetamin bağımlılık şiddeti oldukça yüksek olan bir maddedir. Diğer uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle kıyaslandığında ve bırakma süreçleri incelendiğinde de bu durum ortaya çıkmaktadır.

Özellikle etkilerinden dolayı yoğun çalışma periyodu olan beyaz yakalılarda da kullanımı ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple aslında ekonomiyi bile etkileyen bir madde olduğu dahi söylenebilir.

Kişi maddeyi kullandığı zaman uyku ihtiyacı hissetmeden saatler ve günlerce çalışabilir ancak maddenin etkisi geçtiği zaman da aşırı uyku ve yorgunluğun yanı sıra bezgin ve depresif bir ruh haline de sahip görünebilir.

Metamfetamin kullanımı olan kişi daha gergin ve daha sinirlidir. Bir şeyler yeme ihtiyacı dahi hissetmeden saatlerce zaman geçirebilir. Özgüven artışı da metamfetaminin kısa sürede gösterdiği etkilerden biridir.

Etkiler kullanımın ardından çok hızlı ortaya çıkabilmektedir ve etkilerin geri çekilmesi de hızlıca gerçekleşmektedir. Etkilerin ani çekilmesi sebebiyle birçok met bağımlısı tekrar tekrar kullanma ihtiyacı hissetmektedir.

Aşırı dozda met alan bağımlı ise saldırgan davranışlar sergileyebilir. Ayrıca kendisini huzursuz, kaygılı ve panik halde bulabilir. Beklenmedik şeylerden dahi şüphe duyabilir ve şüphenin boyutu çevresindekileri tedirgin edecek boyuta varabilir.

Metamfetamin Yoksunluğu Nasıldır?

Metamfetamin kullanıcıları madde alımını azalttığında veya kestiğinde bazı yoksunluk belirtileri yaşarlar. Bu belirtiler bağımlıya ciddi ve tatsız anlar yaşatabilir.

Depresyon, metamfetamin yoksunluğunda gördüğümüz en sık ve en şiddetli belirtilerin başında gelir. Depresyon en sık görülen yoksunluk belirtisi olmakla beraber ortalama 2-3 hafta süren maddeden arınmış dönemde dahi görülmeye devam edebilir.

Depresyon tablosu kişi için oldukça sıkıntı verebilir ve madde kullanımına geri dönüş için de risk oluşturabilir. Madde kullanımı sırasında aşırı enerjik zamanlar yaşayan kişi yoksunluk döneminde kendisini depresif belirtiler içerisinde bulunca tekrar madde kullanımına dönüş sinyali verebilir.

Bu dönemde antidepresanların düzenli kullanımı süreci rahatlatacaktır. Ayrıca depresyonun da bir belirtisi olarak görülebilen yorgunluk hali metamfetamin yoksunluğunda sıkça görülebilir.

Metamfetamin etkilerinden biri olan iştahsızlık metamfetamin yoksunluğunda yerini aşırı iştaha bırakır. Kişi eskiye oranla daha çok yemek yeme ihtiyacı hissedebilir.

Yoğun madde kullanma isteği, kaygı, öfke vb. bazı yoksunluk belirtileri de metamfetamin bağımlılığında görülebilir. Yoksunluk belirtileri başa çıkmak için tıbbi tedavi şarttır. Yoksunluk metamfetamin bağımlılığı için önemli bir ölçüttür.

Metamfetamin Bağımlılığı Tedavisi Nasıldır?

Metamfetamin bağımlılığı tedavisi olan bir hastalıktır. Bağımlılığın bir irade meselesi olmadığı ve beyin hastalığı olduğu unutulmamalıdır. Metamfetamin bağımlılığı hem kişiye hem de bağımlılığı bulunan bireyin yakınlarına önemli sorunlar yaratan bir ruhsal rahatsızlıktır.

Metamfetaminin bağımlılık yapmasıyla başlayan süreçte kişi başlarda bağımlı olmadığını düşünebilir ancak birçok bağımlıda bir süre sonra yaşadıkları ve deneyimleri sebebiyle bir farkındalık oluşmaktadır.

Bu farkındalığın oluşması kişinin metamfetamin bağımlılığı olduğunu kabul etmesi ve bunun bir sorun olduğunu idrak etmesiyle başlar. Ancak kişi henüz metamfetamin bağımlılığı tedavisi için hazır olmayabilir.

Tedaviye başladığı zaman dilimi genellikle kişinin de metamfetamin kullanımını bıraktığı zaman dilimidir. Ancak bazen metamfetamin bağımlılığı olan bireyler tedavi olmadan bırakabileceklerini düşünürler ki bu uzun vadede çok da başarılı olamayacaklarını araştırmalarla göstermektedir.

Bu süreçte mutlaka profesyonel destek alınması gerekmektedir. Tedavi sürecinde tıbbi destek ve psikoterapi süreci başrolü oynar. Bir başka deyişle, psikolog ve psikiyatrist ile beraber tedavi süreci yürütülmelidir. Eğer siz de metamfetamin bağımlılığı tedavisi almak istiyorsanız, uzman psikolog kadromuzla size destek olmak için hazırız.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.