Skip to content Skip to footer

3 Soruda Otrivine Bağımlılığı Nedir?

Otrivine Bağımlılığı

Otrivine bağımlılığı, son yıllarda oldukça sık adını duymaya başladığımız ve bağımlı kişinin yaşantısını olumsuz etkileyebilecek potansiyele sahip bir rahatsızlıktır. 

Otrivine bağımlılığı tedavisi var olan bir rahatsızlıktır ve tedavi yöntemleri hem ilaç desteği hem de bu süreçte ruhsal destek alınmasıdır. Bu iki yöntemin birlikte yürütülmesi gerekmektedir. 

Bazı durumlarda yalnızca ilaç tedavisi yetersiz kalabilirken bazı durumlarda da uzman psikolog eşliğinde gerçekleşen ruhsal destek sürecinde de ilaca ihtiyaç duyulmaktadır. 

Eğer siz de otrivine bağımlısı olduğunuzu düşünüyor ve bırakmak istiyorsanız, bizden destek almaya başlayabilirsiniz.

Otrivine Nedir?

Otrivine, etken maddesi ksilometazolin hidroklorür olan burun spreyi olarak kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç burun tıkanıklığını hızla giderir ve burnun kan damarlarını daraltarak etki gösterir. 

Otrivine dekonjestan olarak adlandırdığımız bir ilaç grubuna dahildir. Bu ilaç aynı zamanda burun tıkanıklığını hızla açtığı gibi kişinin daha rahat nefes alınmasını da sağlar. 

Soğuk algınlığı, yüksek ateş veya diğer alerjik akıntılar ve sinüzitten kaynaklanan burun tıkanıklığının giderilmesinde kullanılır. İlacın etkisi birkaç dakika içinde başlar ve 12 saat kadar sürebilir. 

Otrivine her ne kadar birçok kişi için faydalı bir ilaç olsa da bağımlılık yapan ve kötüye kullanımı oldukça tehlikeli sonuçlar da yaratabilme potansiyeline sahip bir ilaçtır. 

İlaçlar da eroin, kokain, bonzai veya alkol gibi uyuşturucu ve uyarıcı maddeler gibi bağımlılık yapabilir. Otrivine de bağımlılık yapabilecek bir maddedir ve ancak doktorun önerdiği süre ve sıklıkta kullanılmalıdır. Hekim kontrolü dışında kullanıldığında bağımlılık yapma tehlikesi yüksektir.

Otrivine Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün Mü?

Otrivine bağımlılığı tedavisi mümkün olan bir bağımlılık türüdür. Otrivine bağımlılığı, diğer uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin bağımlılığından farksızdır. 

İlaç olarak kullanılması bağımlılık yapmayacağı anlamına gelmez. Birçok ilaç (Xanax vb.) doktor kontrolü ve reçetesi dışında kullanıldığında bağımlılık yapabilmektedir. 

Otrivine bağımlılığından kurtulmak için yapılması gereken şey bir uzman psikolog ile görüşmektir. Bu süreci atlatırken alınacak ruhsal destek kişi için oldukça önemlidir. Böylece bırakma konusunda hem kendinizi çok daha güçlü hem de daha hazır hissedebilirsiniz.

Otrivine Bağımlılığı Tedavisi Nasıldır?

İster ilaç ister yasa dışı madde olsun tüm bağımlılık yapıcı maddelerin tedavi süreci zorlu ve uzun bir süreçtir. Bir kez ilaç kullanmak ya da bir kez terapiye gelmekle bu sürecin sonlanacağı düşünülmemelidir. Bağımlılık, kronik bir beyin hastalığıdır. Bağımlılık geliştikten sonra tedavi süreci boyunca motivasyon ve sabır gereklidir. 

Bu zorlu süreçte kişinin yakınlarının da desteği oldukça önemlidir. Bağımlıya nasıl destek olabilecekleri konusunda onların da mutlaka profesyonel destek alması gerektiği belirtilir. Otrivine bağımlılığı tedavisi olan bir bağımlılık türüdür. 

Otrivine bağımlılığı tedavisi iki şekilde gerçekleşir. İhtiyaç durumunda uzman hekimin kontrolü ve tanı koyması neticesinde reçete edilen ilaçların kullanımı bu yollardan biridir. Bağımlılık tedavisinde ilaç kullanımı gerekebilir ancak yalnızca ilaç kullanımı da birçok durumda ne yazık ki yetersiz kalabilir.

Otrivine bağımlılığından kurtulmak için yapılması gereken bir psikolog desteği almaktır. Bağımlının kendini ifade etmesi, yaşadıklarını anlatması ve bu süreçte terapi alması çok önemlidir. Kullanmadığı zamanlarda yaşayacağı boşluğu doldurabilmesi için yaşamını değiştirebilmesi oldukça kritik bir yer tutar. 

Ancak bu durumu bağımlıyı alıp köye götürmek olarak da değerlendirmemek gerekir. Bahsettiğimiz şey daha çok kişinin ruh sağlığı profesyonelleri gözetiminde rehabilitasyon sürecine dahil olmasıdır. 

Bu süreçte otrivine olmadan kuracağı yeni yaşamına odaklanması, bu yeni yaşamında neler yapacağını belirlemesi, kendine yeni hedefler koyması ve yeni yaşamına alışması olumlu etki yaratacaktır. 

Otrivine neden kullanılır sorusu da tabi ki önemlidir. Bağımlının neden kullandığı da tespit edilmeli ve bazı yeni stratejiler geliştirilmelidir. Örneğin; rahatlamak için kullanıyorsa, başka nasıl ve ne gibi yöntemlerle rahatlayacağı üzerinde durulmalıdır. 

Otrivine bağımlılığı gibi tüm bağımlılıklarda kullanılan maddenin bırakılmasının neticesinde bazı belirtiler ve yakınmalar da ortaya çıkabilir. Kişi kendini daha kötü hissedebilir. Bu hisler onu kullanmaya itebilir ancak psikolog yardımıyla bu hislerle mücadele etmeyi de öğrenebilir. 

Kendi başına mücadele etmektense bir uzman desteği alarak bu mücadeleyi vermek hem daha kalıcı hem de daha etkili olabilir. Özetle, otrivine bağımlılığı son yıllarda oldukça hızlı artan ancak tedavisi olan bir bağımlılık türüdür. Tedavi için de hem ilaç desteği hem de uzman psikolog eşliğinde gerçekleşecek psikoterapi görüşmeleri etkili olabilir.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.