Skip to content Skip to footer

5 Maddede Cinsel Terapi Merkezi Nasıl Seçilir?

5 Maddede Cinsel Terapi Merkezi Nasıl Seçilir?

Cinsel terapi merkezi, cinsel terapi gerçekleştirilen psikolojik danışmanlık merkezi olarak tanımlanabilir.

Cinsel terapi, bireysel veya çift içerikli olan psikolojik danışmanlık türüdür. Herkes en iyi cinsel terapi uzmanı ile seanslarını gerçekleştirmek isteyebilir.

Cinsel terapi eğitimi olan bir uzmanla çalışmak oldukça önemlidir. Peki en iyi cinsel terapi uzmanı nasıl bulunur?

Erkekler için cinsel terapi ve kadınlarda cinsel terapi birbirinden ayrışır mı? Cinsel terapi kaç seans sürer? Cinsel terapi ücreti ne kadar?

Cinsel terapide ne konuşulur? Cinsel terapi kimlere yapılır? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Mentalium Psikoloji cinsel terapistlerinden destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

Cinsel Terapi Merkezi Nasıl Seçilmeli?

Cinsel sorunlarınız zamanla sadece cinsel yaşamınızı değil, aynı zamanda tüm hayatınızı da etkilemeye başlar.

Cinsel sorunlar yaşayan bireylerin aile, iş ve eğitim yaşamları olumsuz yönde etkilenebilir.

Cinsel açıdan doyuma ulaşamamak dışında partneriyle cinsel doyumu yaşayamamak da önemli bir sorun ortaya çıkarır.

Bu nedenle kişinin yaşamı bir çıkmaza girebilir. İşte bu nedenle cinsel sorunlarından kurtulmayı isteyebilir. Bunun için de cinsel terapi merkezi aramaya başlanır.

Cinsel terapi merkezi Kadıköy ve Şişli şubelerimiz için uygun tanım olabilir çünkü merkezlerimizde cinsel terapi eğitimi almış cinsel terapistler bulunmaktadır.

Cinsel terapi merkezleri İstanbul sınırları dahilinde son yıllarda sayıca artmıştır ancak cinsel terapi merkezi tavsiyesi bulmak da zordur.

Cinsel terapi merkezi tavsiyesi bulmak gerçekten zor olabilir çünkü ne yazık ki hala ülkemizde cinsel sorunlar bir tabu olarak görülür.

Cinsel sorunlar çevredeki kişilere genellikle pek anlatılmadığı için de bir yakınına cinsel terapi merkezi tavsiye eden de yok denilecek kadar az olabilir.

Cinsel terapist tavsiyesi bu nedenle ancak internet üzerinden bulunabilmektedir.

Halbuki cinsel terapist ile görüşmek ve terapi sürecine dahil olmak gayet kabul edilebilir bir durumdur.

İstanbul cinsel terapi merkezleri bu sebeple pek çok kişi tarafından sıklıkla araştırılmakta ancak insanlar cinsel terapist seçimini nasıl yapacaklarını bilememektedirler.

Uygun cinsel terapi ücretleri ile Anadolu yakası cinsel terapi merkezleri arasında ön plana çıkan Mentalium Psikoloji size destek için hazır.

Aslında yazımızın başında cinsel terapi nedir sorusunu cevaplayarak başlamalıyız.

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi; kişinin duygusal ve davranışsal sorunlarını çözmeyi, cinsel ve zihinsel sağlığını geliştirmeyi ve korumayı amaçlayan cinsellik alanındaki tekniklerin genel adıdır.

Cinsel terapi merkezi cinsel terapistlerin danışanlarına destek sunduğu merkezi temsil eder.

Dengeyi yeniden sağlamak, cinsel eğitim için, düşünce ve duygu alışverişi için, çift veya birey için cinsel çatışmaları çözmek amaçlanır.

Ayrıca ilişki çatışmalarından kaynaklanan korku ve gerilimi azaltmak için öz farkındalık sağlanır.

Tüm teknikler ve yöntemler çiftler arasında olgunlaşır. Bunun adı cinsel terapi olarak adlandırılır.

Diğer bir deyişle cinsel terapi; belirli teknik ve yöntemlerin cinsel terapi merkezi profesyonelleri tarafından, zihinsel ve duygusal sorunları olan ve bu sorunlarla baş edemeyecek durumda olan kişilere uygulanmasıdır.

Elbette bu uygulama hedefli ve planlı bir şekilde profesyonelce olmalıdır. Ruhsal ve duygusal bir bağlantı kurarak ruhsal ve duygusal sorunları olan insanları tedavi etme bilimi ve sanatına terapi denir.

Cinsel terapi merkezi bünyesinde çalışan cinsel terapistler de cinsel ve ruhsal sağlık sorunlarına çözüm bulmak için bireyler, gruplar, çiftler veya ailelerle çalışan kişilerdir.

Cinsel terapi uygulayan doktorlar, danışmanlar ve psikologlar bu alanda çalışan ruh sağlığı uzmanları olabilir.

Cinsel terapist olmak, uygun temel eğitimden sonra ek eğitim ve denetim gerektirir.

Bunun için asgari gereklilik, klinik psikoloji alanında lisansüstü eğitimdir. Ancak devamında alınacak eğitimler meslek hayatı boyunca devam eder.

Çünkü cinsel terapiler, tüm profesyonel eğitimler için standart eğitimin bir parçası değildir.

Bu nedenle cinsel terapist veya psikoterapistlik mesleği, cinsellik konusunun özel olarak ele alınmasını, araştırma yapılmasını ve özel eğitim almayı gerektirir.

Ne yazık ki, Türkiye’de cinsel terapist unvanını veren resmi bir kurum yoktur. Ancak bazı sivil toplum kuruluşları ve özel kurumlar tarafından cinsel terapi eğitimleri verilmektedir.

En az 240 saat veya daha fazlasını gerektiren bu eğitim kursları uzun, zor ve pahalıdır.

Bazı Avrupa ve Amerika eyaletlerinde cinsel terapist olmak için farklı gereklilikler söz konusu olabilir.

Cinsel Terapi Kaç Seans Sürer?

İnsan davranışı ve cinselliği fiziksel, psikolojik ve sosyal koşullardan etkilenir. Cinsellik cinsel organla sınırlı değildir.

Cinselliğiniz hakkında hisleriniz, düşünceleriniz ve güçlü inançlarınız vardır. Yerleşik inançların çoğu zaman yanlış olabileceği iyi bilinmektedir.

Bir kişinin fiziksel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişki etkileşimleri cinsel sorun ve rahatsızlıkların oluşmasında etkilidir.

Tabii ki, cinsel sorunların tedavisi, gelişimlerine dahil olan faktörlere bağlıdır. Sorunu tedavi etmede etkili olan bir ilaç veya psikoterapi seçilir.

Cinsel sorunlar tıbbi veya biyolojik nedenlere bağlıysa, tedavi ilaçla veya diğer tıbbi tedavilerle yapılır.

Bu durumda ürolog, jinekolog, kadın doğum uzmanı veya psikiyatrist tedaviyi üstlenir.

Cinsel sorun tıbbi nedenlerden kaynaklansa bile cinsel sorunla ilgiliyse veya durumu kötüleştiriyorsa cinsel terapi kullanılmalı veya desteklenmelidir.

Cinsel terapi merkezi bünyesinde bu nedenle psikologlar hizmet vermektedir.

Cinsel terapi merkezi bünyesinde cinsel terapi ilgili eğitimleri almış psikiyatristler ve klinik psikologlar tarafından verilmektedir.

Tüm tedavilerde olduğu gibi cinsel terapi de bilimsel verilere dayanmalıdır.

Yeni tedavilerin uygulama alanına girebilmesi için bilimsel ve etik olarak tanımlanmış bir süreçten geçmeleri, etkili oldukları kanıtlanmaları ve profesyonel topluluk tarafından kabul görmeleri gerekir.

Bilimsel esaslara dayalı bir dizi çalışma yapılarak cinsel tedavide kullanılan psikoterapilerin bazı bozukluklarda etkili olduğu tespit edilmiştir.

Vajinismus ve erken boşalma vakalarının çoğu dünya çapında ve Türkiye’de yaklaşık 50 yıldır cinsel terapi ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Cinsel isteksizlik, erkeklerde erektil disfonksiyon, kadınlarda uyarılma ve orgazm bozuklukları gibi sorunlara yol açmaktadır.

Diğer cinsel işlev bozuklukları yaygın olarak tedavi edilmektedir. Cinsel terapi, cinsel sorunun tipine ve sorunlu çifte göre ortalama 2-4 ay ve 6-10 seans sürer.

Ancak bazı durumlarda kısa sürede, bir veya iki seansta çözülebilir. Ancak sorun çok ciddi ve köklü ise 1 sene de sürebilir.

Bu durum cinsel terapi merkezi başvurularında çok karşılaştığımız bir süreç değildir. Cinsel terapi genellikle kısa süren bir tedavi modelidir.

Etkili olduğu bilinen ve cinsel sorunları olan kişiler tarafından kullanılan cinsel terapi aslında özel bir öğrenme şeklidir.

Genelde psikoterapi özelde ise cinsel terapi kişiye özel ve güvenli bir öğrenme ortamı yaratır.

Bu ortamda kişi kendini, kimliğini, bedenini ve kontrolü altındaki ilişkilerini keşfetmeye teşvik edilir.

Bu keşif ve öğrenme, bireysel özelliklere bağlı olarak değişen hızlarda kademeli olarak gerçekleşir.

Bu nedenle cinsel sorunlar ilaçlarla tedavi edilirken hasta hekim ilişkisi önemlidir ve ilaçlar bazen psikoterapi ve cinsel terapinin bir parçası olarak kullanılır. Çünkü cinsellik sadece fiziksel bir sorun değildir.

Cinsel Terapi Nasıl Yapılır?

Cinsel terapi ve psikoterapi seansları cinsel terapi merkezi olarak bilinen kliniklerde veya hastanelerde yapılmaktadır.

Cinsel terapiler, uygun şekilde eğitilmiş ve deneyimli psikiyatristler ve psikologlar tarafından yürütülür.

Cinsel terapi arayan kişinin cinsel partneri varsa birlikte tedavi görmesi önerilir. Çünkü bu tedavi başarısını daha da arttırmaktadır.

Cinsel terapi merkezi Kadıköy ve Şişli şubemize başvurularda partnerin de katılımını bu nedenle önemsiyoruz.

Öncelikle her iki partner ayrı ayrı dinlenilerek cinsel anamnez ve cinsel sorun öyküsü alınır.

Sorunlu alanlar belirlendikten sonra çiftle birlikte tedavi hedefleri belirlenir. Seansların sıklığı, süresi ve esasları belirlenir.

Cinsel alanın anatomisi ve fizyolojisi, cinsel tepkinin nasıl çalıştığı, yanlış cinsel inançlar ve cinsellik kavramı açıklanır.

Ardından çeşitli ev ödevleri verilir ve cinsel terapi uygulanır. İstismara veya dikkatin dağılmasına neden olan cinsel sorunları tedavi ederken, başvuran kişi veya hasta aşağıdaki faktörlere özellikle dikkat etmelidir.

Cinsel terapi ve psikoterapi seansları kliniklerde veya hastanelerde yapılmaktadır. Toplantıların sıklığı, süresi ve esasları belirlenir.

Tedavi kanıta dayalı olmalıdır. Tıp, psikiyatri ve cinsel terapisinin etik kurallarına ve bilimsel standartlarına uygun olmalıdır.

Örneğin, cinsel açıdan zorluk çeken bir hastanın psikiyatrik değerlendirmesi, fizik muayeneden ziyade davranış, düşünce ve duyguların incelenmesinden oluşur.

Fiziksel bir sorundan şüpheleniyorsanız, bir kadın doğum uzmanı, jinekolog veya üroloğa sevk edilmelidir.

Meslek ne olursa olsun, psikolog veya doktor huzurunda cinsel ilişkiye izin verilmez.

Bu tür tedaviler bilimsel olarak mevcut değildir ve tıp etiğine aykırıdır. Cinsel terapilerin başarı oranı genellikle yüksektir.

Kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluğu olan vajinismus, tedavi açısından en umut verici sorundur.

Cinsel işlev bozukluğu, cinsel terapiye en etkili ve en hızlı yanıt olabilir. Disparoni (disparoni) tedavisi vajinismus tedavisine benzer ve cinsel terapinin başarı oranı çok daha yüksektir.

Fiziksel olarak şartlandırılmış kadın uyarılma bozuklukları için nedene yönelik tedaviler kullanılır.

Örneğin menopozal hormon tedavisi sorunun çözümünde çok önemli bir rol oynar.

Ayrıca ilaç kullanımından kaynaklanan uyarılma bozukluklarınız varsa, ilacınızı değiştirerek veya dozunuzu azaltarak sorun kolayca çözülebilir.

Bununla birlikte, cinsel istek bozukluğunu tedavi etmek için cinsel terapiye yanıt oranı, diğer cinsel sorunlara göre daha düşüktür.

Cinsel terapi, deneyimli bir psikiyatrist veya cinsel terapi konusunda eğitim almış psikolog tarafından cinsel terapi merkezleri dahilinde uygulanmalı ve sorun tamamen çözüldükten sonra tedavi kesilmelidir.

Örneğin erken boşalması olan bir kişi cinsel terapiyi sonlandırınca sorunun geri dönme olasılığı daha düşüktür.

Bununla birlikte, eksik cinsel terapi, tekrarlayan cinsel sorunlara yol açabilir.

Hasta tekrar tedaviye alınırsa, depresyon veya motivasyon eksikliği nedeniyle tedavi süresi uzayabilir.

Örneğin daha önce erektil disfonksiyon tedavisi gören hastalarda diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi fiziksel durumlar nedeniyle yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde tekrar erektil disfonksiyon gelişebilir.

Cinsel Terapiste Gitmeli Miyim?

Cinsel terapiste gitmeli miyim sorusu cinsel sorunlar yaşayan bireylerin sıkça sorduğu sorular arasındadır.

Avrupa yakası ve Anadolu yakası cinsel terapi merkezleri araması yapan kişiler belli cinsel terapi ücretleri de ödemeyi göze almayı planlayarak bu kararı verebilirler.

Herkes en iyi cinsel terapi uzmanı ile çalışmayı elbette ister. Cinsel terapist tavsiyesi de bulabilen kişi cinsel terapiste gitmeliyim sorusunu tekrar yaşayabilir.

İşte bu noktada bir cinsel terapi merkezi ile iletişime geçmekte büyük fayda vardır.

Terapi süreci öncesi özellikle daha önce terapi deneyimi olmayan kişiler sıklıkla cinsel terapiste gitmelimiyim sorusunu kendilerine sorarlar.

Bu ruhsal bir direnç olabilir ancak gittiğinizde bu durumu terapist ile paylaşmanız aslında soru işaretlerine çözüm bulmanızı da sağlayabilir.

Cinsel açıdan kendinizi rahat hissetmiyorsanız cinsel terapi merkezi ile görüşüp randevu oluşturmalısınız.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi cinsel sorunlar tüm yaşamı olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu nedenle cinsel terapi merkezi arayışına girmek çok önemli ve değerli bir adımdır. Hatta bazı kişilerde cinsel terapide ne konuşulur kaygısı da ortaya çıkabilir.

Terapistin cinsellik üzerine soracağı sorular bazı danışan adayları için başlı başına bir stres unsurudur.

Ereksiyon kaybı yaşayan bir kişi terapistin kendisini yargılayacağını düşünebilir. Bu sebeple terapiye başlamaktan dahi kaçınabilir.

Ancak şu durum unutulmamalıdır ki hiçbir terapist danışanını yaşadıklarından, davranışlarından, duygularından veya düşüncelerinden dolayı yargılamaz ve suçlamaz.

Terapist yargıç değildir. Eğer danışan terapi koltuğuna oturmuşsa bazı şeylerin değişmesini istiyordur.

Bu istekleri yerine getirirken zorlandığı noktalarda yardımcı olan kişiye terapist denir.

Eğer siz de böyle bir terapist ve cinsel terapi merkezi ile görüşmek isterseniz, bize hemen ulaşabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.