Skip to content Skip to footer

4 Maddede Bahariye Psikolog Hizmetlerimiz

bahariye psikolog ekibimizden destek alabilirsiniz

4 Maddede Bahariye Psikolog Hizmetlerimiz

Bahariye psikolog ve psikiyatristlerin danışanlarıyla buluştukları nadide bir Kadıköy semtidir. Bahariye demek Kadıköy demek, Kadıköy demek Bahariye demektir.

Kadıköy ilçesinin en merkezi semtlerinden biri olarak pek çok Kadıköy sakinine de ev sahipliği yapmaktadır. Kadıköy İstanbul ilinin en gelişmiş ilçelerinin başında gelir.

Nüfus olarak da en kalabalık ilçelerden biri olan Kadıköy böylece psikolojik destek ihtiyacıyla da öne çıkmaktadır. Bahariye psikolog seçenekleri bu nedenle oldukça fazladır.

Üstelik Kadıköy merkez semtlerinden biri olan Bahariye sakinleri de Kadıköy içinde hemen hemen her yere oldukça kolay şekilde ulaşım sağlayabilmektedirler.

Eğer siz de Bahariye psikolog arayışına sahipseniz ve Kadıköy semtlerinden birinde ruhsal destek almak istiyorsunuz Mentalium Psikoloji size destek sunabilir.

Yazımızın devamında Bahariye sakinlerinin ruhsal destek almak istediklerinde zihinlerinde oluşabilecek sorularını cevaplamaya çalışacağız.

bahariye psikolog hizmetlerimiz

Bahariye Psikolog Hizmetimiz

Bahariye psikolog desteğini en çok sunduğumuz Kadıköy semtlerinden birisidir. Kadıköy İstanbul’un en güzel ve merkezi ilçelerinden birisidir.

Bahariye ise Kadıköy denilince akla ilk gelen yerlerden birisidir. Kadıköy denilince akla ilk gelen simgelerden birisi olan Boğa heykeli Bahariye ile tarif edilir.

Bahariye birçok sanat aktivitesinin de bulunduğu bir semttir ve özellikle gençlerin uğrak noktalarından birisidir.

Bahariye Caddesi aynı zamanda resmi yazışmalarda General Asım Gündüz Caddesi olarak da bilinmektedir.

Travmayın geçtiği ve İstanbul’un en simge semtlerinden biri olan Bahariye oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir.

Bazı semtler vardır ki küçük birer şehirdir. O semtte bir şehirde olan her şey vardır. Eğlence, moda, eğitim, sosyal yaşam, sanat ve sağlık.

Sağlık deyince aklımıza fiziksel rahatsızlıklarımız kadar ruhsal sorunlarımız da gelmelidir.

İşte bu nedenle Bahariye psikolog talebinin olduğu bir Kadıköy semtidir. Mentalium Psikoloji olarak Bahariye psikolog desteğimizle ön plana çıkmaktayız.

Peki Bahariye psikologları arasında nasıl bir seçim yapmalısınız? Bu seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Mentalium ailesi olarak biz danışanlarımıza hangi konularda destek sunuyoruz?

bahariye psikolog ekibimiz

Bahariye Psikolog Desteğimiz Neleri Kapsar?

Bir psikolojik danışmanlık merkezinde hangi destek alanlarının var olduğu çalışan psikologlarının hangi alanda uzman olduklarıyla ilgilidir.

Bahariye psikolog ekibimiz de Kadıköy şubemizde birçok farklı konuda destek sunmaktadır. Bu destek alanlarını ikiye ayırabiliriz.

Bunlardan birincisi bireysel psikoterapi hizmetlerimizdir. Bireysel psikoterapi alanlarımız arasında başta psikopatolojik sorunlar vardır.

Psikopatolojik bozukluklar arasında en çok başvuru aldıklarımız depresyon, kaygı bozuklukları, travma, obsesif kompulsif bozukluk, bağımlılık ve kişilik bozukluklarıdır.

Bahariye psikolog ekibimiz ayrıca sosyal anksiyete, fobi, panik atak, DEHB gibi başka pek çok konuda destek sağlayabilmektedir.

Psikopatolojik bozuklukların yanı sıra ilişki sorunları ve duygudurum bozuklukları da Bahariye psikolog ekibimizin aldığı başvurular arasında ön plana çıkmaktadır.

Bunların dışında cinsel terapi, EMDR ve farklı terapi yöntemleri ve teknikleri de Bahariye sakinleri olan danışanlarımıza sunduğumuz destek alanları arasındadır.

Bunların dışında ilişki sorunları ve evlilik danışmanlığı da hizmet alanlarımız arasındadır.

Aile çift terapisi uygulayan danışmanlarımız Bahariye semtine yönelik destek sunmaktadırlar.

Gottman çift terapisi ve Duygu odaklı çift terapisi en sık kullandığımız yöntemler arasında olup Bahariye psikolog ve danışanlarımız tarafından uygulanmaktadır.

Şimdi Mentalium Psikoloji olarak sunduğumuz bu destek alanlarını biraz daha detaylı inceleyelim.

bahariye psikolog

Bireysel Terapi

Psikoterapi, gerçek anlamı ile ruhsal tedavidir. Alanında uzman bir kişiyle konuşmaya dayalı bir yöntemdir. Ancak bu konuşma sıradan bir sohbet gibi değildir.

Bunun yerine var olan sorunları düzeltmeyi ve insan davranışlarına ve kendimize felsefi ve bilimsel açıklamalar getirmeyi amaçlayan bilimsel bir disiplin sürecidir.

Psikoterapi veya konuşma terapisi, çeşitli akıl hastalıkları, psikolojik ve duygusal sorunları olan insanlara yardım etmenin bir yoludur.

Psikoterapi, rahatsız edici semptomları kontrol etmeye veya ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Sonuç olarak, insanlar her gün daha sağlıklı yaşamakta ve her şekilde iyileşmektedir.

Psikoterapinin yardımcı olabileceği sorunlar arasında günlük yaşamla baş etme güçlükleri, travma, tıbbi durumlar, sevilen birinin ölümü gibi kaybın etkileri ve depresyon, sinirlilik ve kaygı vb. zihinsel bozukluklar yer alır.

Bazıları belirli problemler ve sorunlar için daha etkili olan farklı psikoterapi türleri vardır. Psikoterapi ilaç ve diğer tedavilere ek olarak kullanılabilir.

Süreç, duygusal sıkıntı, keder, zihinsel bozukluklar ve kaygı gibi stresli durumlarla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek için terapistin tekniklerini uygulama ilkesine dayanmaktadır.

Bu, sıradan bir konuşmadan farklıdır. Bu sorun hem dahili hem de harici olarak hayal edebileceğiniz herhangi bir şey olabilir.

Olumsuz duyguların, düşüncelerin, davranışların, kişilik özelliklerinin ve bozuklukların arkasında işlev bozukluğu, işlenmemiş, yalıtılmış, uyumsuz ve birikmiş anılar yatar.

Olumsuz fiziksel tepkiler (sınavdan önceki gece midem ağrıyor vb.) sorunun kendisi değil semptomlardır.

Olumsuz inançlara ve duygulara yol açan işlenmemiş hatıralardan kaynaklanır. Her yaştan, özellikle her türden çocukluk deneyimi travmatik olabilir.

Savaş, taciz, tecavüz, doğal afetler, ciddi kazalar ve zorla kaybetmeler gibi ağır travmalar var olabilir.

Günlük yaşamda okul, aile ve iş ortamlarında yaşanan olumsuz olaylar, aşağılanma, reddedilme, şiddet, ihmal ve başarısızlık yaşantıları işlenmemiş anılara dahil edilebilir.

Terapist terapide çok belirleyici bir faktördür ve terapist ile danışan arasındaki iletişim çok önemlidir.

Bu olumlu bir başlangıçtır ve patolojimizi ortadan kaldırmanın ilk adımıdır. Terapist, bir sorununuz olduğunda tedavi ettiği kişiye bununla nasıl başa çıkacağınızı öğretecektir.

Gerisi, bir sonraki içsel yolculuğunuzda keşifler yaparak problemlerinizle yüzleşmenizdir.

Bu süreçte kriz zamanlarının olduğu inkâr edilemez. Bunlar, iyi bir tedavi süreci için mevcut olması gereken ön koşullardır.

Sizi birinin dinlediğini, kabul edildiğinizi ve anlaşıldığınızı bilmek önemlidir ancak yeterli değildir.

Çözüm bulmak için iyi bir dinleyiciye ihtiyacınız var, sorunlarınızı çözmenize yardımcı olacak yeni araçlara ihtiyacınız var ve bu araçları tedaviden sonra kullanabilirsiniz.

Eğer siz de Bahariye psikolog ve psikiyatristlerine başvurmak istiyorsanız bireysel terapi konusunda size destek sunabiliriz.

Psikoterapötik tedaviler bireysel, aile veya çift ortamlarında yapılabilir ve hem çocuklar hem de yetişkinler için faydalıdır.

Hastanın durumuna bağlı olarak tedavi haftada bir kez yaklaşık 45-50 dakikadır. Psikoterapide hem hasta hem de terapist aktif olarak yer almalıdır.

Psikoterapiden en iyi şekilde yararlanmak için birlikte çalışmak için hasta ve terapist arasında güvene dayalı bir ilişki esastır.

Psikoterapi, kısa, kolay erişilebilir durumlarda birkaç seans içerebilir veya daha karmaşık sorunları ele almak daha uzun sürebilir.

Psikoterapinin amaçları, sıklığı ve süresi hasta ve terapist tarafından birlikte planlanır.

bahariye psikolog

Aile ve Çift Terapisi

Bahariye psikolog hizmetlerimizde aile ve çift terapisi çok önemli bir yer arz etmektedir.

Gerek Bahariye gerekse tüm Kadıköy ve çevresinden aldığımız başvuruların önemli kısmı çift terapisi üzerinedir.

Çift terapisi, çiftlerin çözüm bulmakta zorlandıkları ya da içine düştükleri kısır döngüler ve iletişim sorunlarının profesyonel destekle ortaya çıkarılması, yorumlanması ve dönüştürülmesi sürecidir.

Her çiftin ilişki dinamikleri ve ilişki doğası benzersizdir ve birbirinden farklıdır. Terapi programları seanslara katılan çiftlere özeldir.

Terapinin hedefleri çiftten çifte değişir, ancak döngüsel ve bilinçsiz faktörleri belirleyerek ve eş seçimindeki rolümüzü ve birbirimizle nasıl ilişki kurduğumuzu tanıyarak bu döngüleri kırmaya dayanır.

Çift terapisinin sunduğu avantajlar sayesinde ilişki daha olumlu ve yaratıcı bir ilişkiye dönüşür.

Doğru ve yanlışın belirlendiği ve terapistin arabulucu olarak hareket ettiği anlayışının aksine, terapist partnerin ilişki ihtiyaçlarına ve ortaya çıkan kısır döngüye odaklanır.

Ancak aynı zamanda partnerin bu ihtiyaçları karşılama yaklaşımına da terapistin mutlaka odaklanması gerekir. Aynı mesafede, insanlarla değil, ilişkilerle ilgilenmek amaçlanmıştır.

Çift terapisi, çiftlerin ilişkilerindeki zorlukları daha iyi yönetmelerine, bu zorlukların temellerini anlamalarına, ilişkilerini güçlendirmelerine ve yaşadıkları zorluklarla baş etmelerine yardımcı olmak için yapılır.

Bu süreçte haftalık seanslar halinde düzenlenen takvime dayalı bir durum söz konusudur. Çift terapisinde eşlerin katılımı esastır.

Terapist, klinik karar vermeyle tutarlı olarak belirli zamanlarda partnerlerden birini yalnız görmeyi tercih edebilir.

Çift terapisinde danışan partnerin değil partnerin ilişkisidir ve terapist tedavi sürecinde tarafsızlığını korur.

Çiftlerin karşılaştıkları sorunlar benzer olsa da çiftlerin ilişki dinamikleri çok farklıdır.

Terapist tarafından çiftle yapılan değerlendirme görüşmesinden sonra oluşturulan tedavi planının süresi önceden tahmin edilemez.

İçinde kurulan ilişkinin gücü, sürecin sorunsuz yürümesi için kritik öneme sahiptir. Bahariye psikolog ekibimiz sizi tanımadan bu nedenle sürecin ne kadar devam edeceğine dair bir yorum yapamaz.

Ancak çift ile tanışıp sorunlar anlaşıldıktan sonra Bahariye psikolog ekibimizin üyeleri size bilgilendirme yapacaktır.

Çift terapisinin bazı seanslarına çiftler birlikte katılırken, bazılarına ise çiftler bireysel olarak katılmaktadır.

Seanslar genellikle haftada bir kez 45-50 dakika olarak yapılır. Çift terapisti değerlendirmeden sonra farklı bir seans sıklığı önerirse bunu kişilere bildirir.

Çift terapisi, birbirinden farklı tarzda ve özelliklere sahip çeşitli terapi metodlarının desteğiyle gerçekleşmektedir.

Psikanalitik çift terapisi, duygu odaklı çift terapisi, bilişsel davranışçı çift ve aile terapisi, çözüm odaklı çift terapisi, Gottman çift terapisi, sistemik çift terapisi gibi modeller bu yöntemlere örnek olarak verilebilir.

Bahariye psikolog ekibimizde Gottman çift terapisi ve Duygu Odaklı çift terapisi tercih edilmektedir.

Her model benzersiz bir müdahale yöntemi içerir ve çift terapistlerinin bu okullardaki yetkinliği ve uygulanabilirliği müdahalenin başarısını belirleyecektir.

Çift terapisi süreci, medeni durum veya cinsel yönelim ne olursa olsun, boşanmış veya ayrı eşler de dahil olmak üzere evlilik öncesi danışmanlığa ihtiyaç duyan tüm çiftlerle devam eder.

Devam eden bir olay, bağımlılık veya şiddet durumunda çiftin tedavi süreci sonlandırılır veya devam eden sürece ek olarak eş bireysel bir tedavi sürecine gönderilir.

Özetle, Bahariye psikolog ekibimiz Bahariye sakinlerine yönelik bir tedavi planı sunarak size bir iyileşme planı oluşturacaktır.

bahariye psikolog

Psikoloğumu Nasıl Seçmeliyim?

Bahariye psikolog veya psikolojik danışmanları hakkında bilgi topluyorsunuz ve bir seçim yapacaksınız. Ancak doğru psikoloğu seçmek zor iştir.

Düşünsenize son zamanlarda yaşadığınız sorunlar nedeniyle artık bu durumla başa çıkmakta zorlanıyorsunuz.

Tek başınıza üstesinden gelemediğiniz pek çok sorun olabilir. Bunları düşünmek bile zorken anlatmak da zor olsa gerek.

Daha önce hiç kimseye anlatmaya cesaret edemediğiniz şeyleri şimdi hiç tanımadığınız ve belki de sizi anlamayacağı yönünde kaygılarınız olan bir yabancıya anlatacaksınız.

Bir yabancıya özel hayatınızla ilgili şeyleri anlatmak sizi kaygılandırıyor mu? Peki bir de şöyle düşünün. Cinsel sorunlar yaşıyorsunuz ve ereksiyonla ilgili problemleriniz var diyelim.

Uzun zamandır bunu birinle paylaşmak istiyorsunuz ve sonunda yardım istemek amacıyla bir arkadaşınızla paylaşıyorsunuz.

İlk bahsettiğiniz anda arkadaşınızın sizi çok da dikkate almadığını görüyorsunuz.

Belki de yüzünde hafif bir gülümseme seziyorsunuz ve sizinle alay ettiğini düşünüyorsunuz.

Böylece ereksiyon sorunlarının alay edilecek bir sorun olduğu yönünde bir düşünce geliştiriyorsunuz. Bu sizi şimdi nasıl hissettirir?

Peki hiç tanımadığınız, daha önce hiçbir yerde karşı karşıya gelmediğiniz ve size profesyonelce yaklaşan birine yaşadıklarınızı anlatmak biraz önceki örnek kadar kaygılandırıyor mu şimdi?

Bahariye psikolog başvurusu yapacaksanız şimdi bu şekilde düşünmeye çalışın. Şimdi muhtemelen kendinizi daha az kaygılı hissediyor olabilirsiniz.

Bir psikolog asla danışanının yaşadığı sorunlara duygularını etkin kılarak yaklaşmaz.

Böyle bir davranış psikoloğun tarafsızlığına ve nesnelliğine de gölge düşürür.

Hiçbir psikolog bir danışanının söylemlerini yargılamaz, onu suçlamaz ve eleştirmez.

Eğer ortada olumsuz bir söylem veya olumsuz bir davranış varsa bunu değiştirmek isteyen kişiye yardımcı olmaya çalışır.

İşte psikoloğunuzu seçerken ilk dikkat etmeniz gereken şey de psikoloğun etik davranışlarıdır.

Bahariye psikolog seçiminizde başta etik sınırlar da dahil olmak üzere ne gibi kriterleri dikkate almanız gerektiğini detaylıca inceleyelim.

bahariye psikolog

Psikolog Etik Olmalıdır

Bahariye psikolog seçiminde ilk önem vereceğiniz kriter psikoloğun etik kurallara uyması olabilir.

Bu durum elbette sadece Bahariye, Kadıköy veya İstanbul değil, tüm dünyada geçerli bir kuraldır.

Bir arkadaşınızla sizin için önemli bir konuyu paylaştınız. Aradan birkaç gün geçti ve anlattığınız şeyleri bir başka arkadaşınızdan duydunuz.

Bu durumda ne hissedersiniz? Hayalkırıklığı, pişmanlık, üzüntü veya mutsuzluk mu? Birçoğumuz bu durumu yaşamış olabiliriz.

Yardım beklerken özel sorunlarımızın başkalarının ağzına adeta sakız olduğunu görmek elbette hiç hoş değildir.

Ancak şu da bir gerçektir ki arkadaşlar arasında profesyonel bir ilişki yoktur. Psikolog ile danışanı arasında ise profesyonel bir ilişki vardır ve bazı kurallar mevcuttur.

Kuralların varlığı ve sınırların oluşu sebebiyle bir psikolog ile danışanı aralarında bir bağ oluştururlar.

Bu bağ danışanın terapisti ile güven ilişkisi oluşturmasına da neden olur. Bir psikoloğun etik olması oldukça önemlidir.

Siz de Bahariye psikolog seçiminizde mutlaka etik ilkelere bağlı bir uzman ile çalışmaya özen göstermelisiniz.

bahariye psikolog

Sorununuz Uzmanlık Alanına Girmeli

Bahariye psikolog ekibimiz uzman psikologlardan oluşmaktadır. Ancak her uzman psikolog her alanda başlı başına uzmanlığa sahip olmayabilir.

Çok sık görülen bazı ruhsal bozukluklar ile hemen hemen her psikolog çalışmaktadır. Örneğin; depresyon ve kaygı bozuklukları ile psikoterapistlerin hemen hemen tamamı çalışmaktadır.

Bunun sebebi de bu ruhsal bozuklukların toplumda çok sık görülmesiyle ilgilidir. Bazı daha nadir görülen psikopatolojik rahatsızlıkların ise bazı belli başlı uzmanları vardır.

Örneğin; Bahariye psikolog ekibimizde bulunan tüm uzmanlar bağımlılık ile çalışmamaktadır.

Uzmanlarımızdan Klinik Psikolog Senay Polat Bahariye psikolog ekibimizdedir ve bağımlılık konusunda ilgili eğitimleri almıştır.

Ayrıca bağımlılık sorunu ile ilgili seans tecrübesine sahiptir. Bu nedenle alkol, madde ve kumar bağımlılıkları olmak üzere pek çok bağımlılık türüyle de ilgili danışan kabul etmektedir.

Benzer şekilde, her psikolog kişilik bozuklukları ile ilgili bazı eğitimleri ve tedavi protokollerini almamış olabilir.

Bu nedenle bu durumla karşılaştığı zaman bu alanda uzmanlaşmış bir psikolog tanıdığına danışanı yönlendirmelidir.

Bahariye psikolog ekibimizi oluştururken bu nedenle pek çok farklı alanda uzmanlaşmış kişileri istihdam etmeye çalıştık.

Bahariye psikolog ekibindeki bazı uzmanlarımız cinsel terapi, bağımlılık, kişilik bozuklukları alanlarında uzmanlaşmıştır.

Öte yandan, Bahariye psikolog ekibindeki diğer psikologlarımız ise çift terapisi, oyun terapisi vb. bazı özel terapilere odaklanmışlardır.

Ancak ilişki sorunları, depresyon, anksiyete, panik atak, fobi gibi yaygın çalışma alanları tüm Bahariye psikolog ekibimiz tarafından çalışılmaktadır.

Bir psikoloğun uzmanlık alanlarından bahsetmişken çok sık karşılaşılan bazı sorulardan da bahsetmeliyiz.

Bahariye psikolog başvurularında özellikle bazı yanlış anlaşılmalar kişilerin psikologları da sorgulamasına neden olmaktadır.

Bunlardan en sık karşılaştığımız sorun ise ilaç yazılması konusudur. Bazı bireyler bir klinik psikolog ile görüşürken hem ilaç tedavisi hem de psikoterapi sürecini yürütmesini beklemektedir.

Ancak yalnızca Bahariye psikolog ekibimiz değil, hiçbir klinik psikolog ilaç yazma yetkisine sahip değildir.

Psikiyatrik ilaçlar yalnızca psikiyatri hekimleri tarafından reçete edilebilmektedir.

Psikologların ilaç yazmaya yetkileri yoktur çünkü tıp fakültesi mezunu değillerdir. Daha açık bir ifadeyle, psikologlar ilaç yazmaz çünkü yaklaşımları biyolojik yönden değildir.

Psikologlar daha çok psikososyal yönden ruhsal rahatsızlıkları tedavi etmeye odaklanırken psikiyatristler ise tıbbi tedavi uygulama konusuna hakimdirler.

Bu nedenle eğer ruhsal rahatsızlıklarınızla ilgili terapi alarak kurtulmaya çalışıyorsanız Bahariye psikolog ekibimiz size ilaç reçete etmeden yardımcı olacaktır.

Eğer Bahariye psikolog alternatiflerini değerlendiriyorsanız, uzmanlarımıza göz atmak için TIKLAYIN.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.