Skip to content Skip to footer

Bağımlı Ailesinin Yaptığı En Büyük Hata: Sabırsızlık

Başta alkol, madde ve kumar olmak üzere tüm bağımlılıkların tedavisinde ailenin çok önemli bir payı vardır. Aile bağımlı kişinin tedavisinin seyrini belirleyen önemli faktörlerin başında gelir. Aile üyelerinin tedaviye aktif katılımları ve tedavide değişime ayak uydurabilmeleri bağımlının iyileşme sürecini oldukça önemli şekilde etkiler. Ancak bunun tersi de geçerlidir. Aile üyelerinin tedavi esnasında yapacakları hatalar da tedavi sürecini olumsuz şekilde etkileyebilir. Bağımlılık tedavisinde aile üyelerinin yaptığı en büyük hatalardan biri de sabırsız davranışlar sergilemektir.

Örnek Vaka: Orhan

Şimdi bu hatayı bir örnek üzerinden inceleyelim. Orhan, 40 yaşındadır ve 25 yıldır madde kullanmaktadır. Orhan artık maddeyi bırakmak istediğini belirtir ve ailesiyle birlikte ilaç ve psikoterapi desteği almaya karar verirler. Daha önce de zaman zaman kısa süreli bırakma deneyimleri olmuş ancak daha önce hiç profesyonel destek almamıştır. Orhan terapi süreciyle beraber ilaç tedavisini de düzenli sürdürmekte ve maddeden uzak kalmaktadır.

Bağımlılık Kronik Bir Hastalıktır

Ancak bağımlılık kronik bir hastalıktır. Aynı hipertansiyon veya şeker hastalığı gibi. Bağımlılık kronik bir hastalıktır, yani zaman zaman nüksedebilir. Bağımlı ile çalışırken bir uzmanın bağımlılığın nasıl bir hastalık olduğunu Orhan’a iyi anlatması gerekmektedir. Aksi takdirde, Orhan ilk madde kullanımı olduğu zaman tedaviyi bırakma girişiminde bulunabilir. Maddeden uzak kalınan dönemden sonra tekrar madde deneyiminin yaşanmasına kayma deriz. Orhan’ın tedavi sürecinde kayma yaşanması olası olacaktır ancak kaymaların incelenmesi oldukça önemlidir. Orhan bir veya birkaç kez madde deneyimini tekrar yaşadığı için tedaviyi sonlandırırsa tekrar eski haline dönecektir.

Bağımlının Yoluna Taş Koymayın

Bağımlılık tedavisinde kaymanın sebepleri üzerinde durulmalı, kaymanın önceden verdiği bazı sinyaller olup olmadığı araştırılmalı, kaymayı nasıl önleyebileceği ve yaşanırsa da nasıl durdurabileceği üzerinde konuşulmalıdır. Kayma yaşanması bağımlılık tedavisinin doğal bir sonucu olabilir ancak bağımlılardan ziyade bağımlı yakınları böyle bir durumda bağımlıyı suçlamaktadır. “Sen hiç düzelmeyeceksin”, “Senden hiçbir şey olmaz”, “Yine başa döndün” ve “Artık ben yokum” gibi söylemleri bağımlı ailelerinden çok sık duyarız. Ailelerin bu noktada şunu düşünmesi gerekir. Orhan 25 yıl yani çeyrek asırdır madde kullanmaktadır ve tedavi başlayalı henüz kısa bir zaman geçmiştir. Orhan’ın beyni henüz bu yeni duruma alışamamıştır. Bu bir süreçtir. Orhan bir günde nasıl bağımlı olmadıysa bir günde de iyileşmeyecektir.

Sabreden Derviş Muradına Ermiş…

Bu noktada bağımlı yakınlarının sabırlı olması çok önemlidir. İyileşmeyeceğini düşündükleri bağımlıyı tedaviden geri çekmeye kalkışmanın sonucunu düşünmeleri gerekir. Anlık alınan fevri kararlar neticesinde tedaviye tekrar dönebilecek bağımlıyı tedaviden uzaklaştırmak ailede bağımlılık sorunun bir felakete dönüşmesini sağlayacaktır. Ailenin sonradan yaşayacağı pişmanlık ise kar etmeyecek ve bağımlı uzun bir süre daha tedaviye bir kez daha motive olmayacaktır. Sabredin, düzelecek ancak zamanla…

Özetle

Bağımlılık insanların bir şeylere haddinden fazla bağlanıp o bağlandığı şey olmadan rahat edememesi durumudur. En genel tanımla böyle tanımlamak mümkün. Bağımlılığın birçok türü bulunmaktadır. Hiçbirimiz bağımlı olmak istemeyiz. Ancak böyle insanların varlığı toplumda bir gerçektir. Kişinin bu durumu yenmesinde ailenin önemi çok büyüktür. Bu yazımızda tedavi sürecinde ailenin yaptığı hataları sizler için açıkladık. Umuyoruz ki sizler için faydalı olmuşuzdur.

İnsanlar bir şeylere haddinden çok fazla bağlılık gösterebilir. Bu bağlılık ileri boyutlara vardığında bağımlılık meydana gelmektedir. Sizde bir şeylere fazlaca bağlılık mı duyuyorsunuz? O halde bağımlılığı anlattığımız yazımız tamda size göre hemen tıklayıp bilgi sahibi olmak için mentaliumist.com/bagimlilik-nedir/ linke tıklayabilirsiniz.

Bağımlılık kimsenin yaşamak istemeyeceği bir durumdur. Ancak başa gelmesi mümkündür. Bu durumda uzman kişiler gözetiminde tedavi olunması gerekmektedir. Sizde bağımlı olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? O halde bağımlılık tedavi sürecini anlattığımız yazımızı okumak için  mentaliumist.com/bagimlilik-tedavisi/ linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Bağımlılık tedavisi uzman kişiler tarafından takip edilen önemli ve meşakkatli bir süreçtir. Bu süreci olumsuz etkileyen bazı düşünceler vardır. Bu süreci olumsuz etkileyen 4 düşünceyi bahsettiğimiz yazımızı hemen okumak istiyorsanız mentaliumist.com/bagimlilik-tedavisinde-iyilesmeyi-onleyen-4-yanlis-dusunce/ linke tıklamanız yeterli olacaktır.

 

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.