Skip to content Skip to footer

Bir İstismar Yöntemi Olan Gaslighting Nedir?

Gaslighting, sinsi bir manipülasyon ve psikolojik kontrol biçimidir. Gaslighting mağdurları kasıtlı ve sistematik olarak yanlış bilgilerle beslenirler, bu da onları çoğu zaman kendileri hakkında doğru olduğunu bildiklerini sorgulamaya götürür. Hafızalarından, algılarından ve hatta akıl sağlığından şüphe duyabilirler. Zamanla, gaslighting uygulayan insanların manipülasyonları daha karmaşık ve güçlü hale gelebilir ve bu da kurbanın gerçeği görmesini giderek zorlaştırır. Gaslighting, kişisel veya profesyonel ilişkilerde ortaya çıkabilir ve mağdurların varlıklarının özü hedeflenir: kimlik duygusu ve öz değer. Gaslighting yapan manipülatif insanlar, ya eylemden çarpık bir zevk aldıkları için ya da kurbanlarını duygusal, fiziksel ve mali olarak kontrol etmek istedikleri, kurbanları üzerinde güç kazanmak için bunu yaparlar.

Gaslighting Yapan Kişinin Taktikleri Nelerdir?

Bu kişi başlangıçta basit şeyler hakkında yalan söyleyecektir, ancak yanlış bilgilerin hacmi kısa sürede büyür ve kişi, bunu farkeden mağduru yalan söylemekle suçlayabilir. Genellikle mağdurun kafasını karıştırmak için ara sıra olumlu pekiştirme yaparlar, ancak aynı zamanda, mağdurun yalan söylediğini veya hayal gördüğünü söyleyerek mağduru kendi arkadaşlarına ve ailesine karşı küçük düşürmeye çalışabilirler.

Mağdur Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Gaslighting yapan kişi mağdurun hatırladığı, düşündüğü ve hissettiği şeylerin yanlış olduğu konusunda ısrar eder bu nedenle de mağdur kendinden şüphe duymaya başlar. Manipülatif birey, kurbanın varlığının temel yönlerini bozmayı, çarpıtmayı, yıpratmayı, kafa karışıklığı yaratmayı amaçlar.

Gaslighting Kasıtsız Bir Şekilde Yapılabilir mi?

Bir bireyin, farkında olmadan birini manipüle etmesi mümkündür. Fakat yine de, manipülatif kişi, bu gerçeği ifade edemese veya kabul edemese bile, mağdurun zihni ve davranışı üzerinde kontrol sahibi olmaktan hoşlanır. Bazı insanların manipülatif davranışlarda bulunmalarının sebebi çocukluklarında çoğunlukla ebeveynlerinde buna tanık olmalarıdır. Manipülatif kişinin öz farkındalık düzeyi ne olursa olsun, manipülatif eylemler için bir bahane olarak kabul edilmemelidir.

Kimler Gaslighting Uygular?

Bu taktiği uygulayanlar genellikle bir kişilik bozukluğu, özellikle de narsisistik kişilik bozukluğu olanlardır. Manipülatörler, bir yüzünü mağdurlara, diğerini dünyanın geri kalanına sunma eğilimindedir, bu da kurbanların yardım isterlerse veya konuşurlarsa kimsenin manipüle edildiklerine ve duygusal olarak istismara uğradıklarına inanmamasına yol açar.

Gaslighting ile Manipülasyon Arasındaki Fark

Manipülasyon, Gaslighting’in önemli bir parçasıdır, ancak manipülasyon oldukça yaygın bir taktiktir ve hemen hemen herkes onu Gaslighting sırasında kullanabilir. Çocuklar erken yaşta ebeveynlerini manipüle etmeye çalışırlar ve pazarlamacılar da tüketicileri manipüle etmeyi amaçlar, ancak Gaslighting, yalnızca birini etkilemek değil, aynı zamanda onları kontrol etmek amacıyla da kötüye kullanılan davranışlardan oluşan bir model içerir.

Özetle

Gaslighting oldukça sinsi bir istismar tekniğidir. İnsanları psikolojik olarak kontrol altına almak için kullanılır. Bu yazımızda sizlere bu manipülasyon tekniğinin ne olduğundan kişilerin bunu nasıl kullandığından nasıl dikkatli olmanız gerektiğinden bahsettik. Umuyoruz ki böyle sinsi oyunların hedefi olmazsınız.

Aile toplumun en önemli ve en çekirdek yapı taşıdır bu sebepten dolayı aile içi iletişim çok büyük önem arz etmektedir. Aile içinde kaliteli bir iletişime sahip olmak ister misiniz? O halde aile içi iletişimi konu aldığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Hemen okumak için mentaliumist.com/aile-ici-iletisim/ linke tıklayabilirsiniz.

Zamanı en verimli şekilde değerlendirmek her andan verim almak çoğumuzun isteyeceği bir şeydir. Zamanınızı verimli değerlendiremiyor musunuz? O halde endişelenmenize hiç gerek yok biz sizler için zamanı verimli kullanabileceğiniz teknikleri hazırladık hemen öğrenmek için mentaliumist.com/zaman-yonetimi-teknikleri-nelerdir/ linke tıklamanız yeterli.

Kaygı bireyin herhangi bir tehdit veya tehlike durumu olmamasına rağmen kendini tehlikede hissetmesi durumudur. Sizde kendinizi tehlike durumu olmamasına rağmen tehlikedeymiş gibi hissediyor musunuz? Endişelenmenize hiç gerek yok biz sizler kaygıyı önleyecek yöntemleri anlattığımız bir yazı hazırladık hemen okumak için mentaliumist.com/kaygiyi-onlemek-icin/ linke tıklayınız.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.