Skip to content Skip to footer

Alkol Kullanımını Nasıl Azaltırım?

Alkol, dünyada en çok tüketilen bağımlılık yapıcı maddelerden biridir. Birkaç istisna hariç dünyanın tüm ülkelerinde yasal olarak satılan alkol oldukça ağır bağımlılık yapıcı bir maddedir. Alkol kullanımı yavaş ve az miktarda başlar ancak bağımlılığın gelişimiyle beraber kişi kontrolü kaybeder. Artık zevk alabilmek için değil çoğunlukla içme isteğini yatıştırabilmek için alkol kullanılmaktadır. Bu durumda bağımlılığın geliştiği söylenebilir. Bir alkol bağımlısı için azaltabilmek mümkün değildir ve alkol kullanımı bu durumda kesilmelidir. Ancak bağımlı olmadığı müddetçe kişinin alkol kullanımını azaltabilmesi için bazı tavsiyeler sunulabilir. Bugünkü yazımızda alkol kullanımını azaltmak isteyenlerin sorduğu alkol kullanımını nasıl azaltırım sorusunu cevaplayacağız.

Alkol Kullanımını Nasıl Azaltırım?

Alkol kullanımını azaltmak için iki yol vardır. Birincisi, kullandığınız alkol miktarını azaltmaya yönelik uygulayabileceğiniz stratejilerdir. İkincisi ise alkol kullanılan durumları daha seyrek hale getirmektir. Bir kişi alkol bağımlısı değilse bu iki yöntemi kullanarak ve planlı hareket ederek alkol kullanımını azaltabilir. Ancak bir kez daha tekrar etmemizde fayda vardır. Alkol bağımlılığı geliştiren kişi alkol kullanımı azaltamaz veya azaltarak bırakma konusunda başarılı olamaz. Bunun sebebi ise kişinin bağımlılık geliştirdiğinde kontrolü yitirmesidir. Tekrar kontrolü ele geçiremeyeceği için alkolden tamamen uzak kalması gerekmektedir.

Alkol Miktarını Azaltmak İçin Tavsiyeler

  • Alkolü hızlı tüketmeyin. Hızlı tükettiğiniz zaman daha çok içersiniz.
  • Her kadeh arasında mutlaka alkol içermeyen bir içecek için. Örneğin; iki kadeh rakı arasında bir çay veya kahve içebilirsiniz. Bu yöntem sizin daha fazla zaman geçirirken daha az alkol almanıza fayda sağlayacaktır.
  • Fondip yapmayı bırakın. Fondip yaparak alkol miktarını azaltmanız mümkün değildir. Eğer alkol kullanımını nasıl azaltabilirim diye sorular soruyorsanız, kesin cevap yavaş bir şekilde küçük küçük yudumlar ile içki içmektir.
  • Eğer içkinizi su veya başka bir içecek ile karıştırarak tüketiyorsanız, o zaman su veya diğer içeceğin miktarını arttırarak kullanın. Tadı içemeyeceğiniz kadar kötü olana kadar bu yöntemi uygulayın.
  • Yüksek alkollü içkilerden kaçının. Örneğin; votka veya rakı yerine bira veya şarap tüketmek daha az alkol miktarı almanıza yardımcı olacaktır.

Alkol Alınan Durumları Azaltmak İçin Tavsiyeler

  • Özellikle alkol kullandığınız zamanlar belli ise o zaman dilimlerinde kendinizi başka şeylerle meşgul etmeye çalışabilirsiniz. Örneğin; akşam 21.00’de alkol almaya başlıyorsanız o saatte bir dizi takip etmeye çalışın. Bu sırada odak noktanız alkol olmayacaktır.
  • Birlikte alkol aldığınız kişileri gözden geçirin. Bu kişiler eğer çok fazla alkol tüketiyorsa onlarla birlikte zaman geçirmekten kaçının veya zaman geçirecekseniz de alkollü ortamlara gitmeyin.
  • Farklı duygular alkol kullanmaya sebep oluyorsa, o duygularla farklı şekilde mücadele etmeye çalışın. Örneğin; üzgünken alkolün sizi rahatlattığına inanıyorsanız, kötü bir haber aldığınızda veya mutsuz olduğunuzda sizi mutlu edebilecek başka yöntemler bulmaya çalışın.
  • Alkol kullanan kişiler bazen arkadaşlarla eğlenceli zaman geçirirken içmeyi tercih ederken bazıları da yalnız başına evde içmeyi tercih ederler. Biraz önce belirttiğimiz gibi çok içen arkadaşlarınızla beraber olmaktan kaçınacağınız gibi yalnız kaldığınızda daha çok içiyorsanız da yalnız kalmamaya çalışın. Yalnız kalmak zorunda olduğunuzda ise sizi alkol dışında oyalayacak başka aktiviteler bulun.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.