Skip to content Skip to footer

Eroin Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Eroin, hızlı ve çok güçlü bağımlılık yapan bir maddedir. Vücuda alımından kısa bir süre sonra etkisini gösteren eroin kullanan kişide sıcaklık, rahatlık, gevşeme ve vücutta ağırlık hissi yaratmaktadır. Eroin kullanan bireyin hareketleri ve konuşmaları yavaşlamakla beraber nefes alışverişi de yavaşlamaktadır. Eroin hızla bağımlılık yapan bir maddedir ve kesildiği zaman da ciddi yoksunluk tablosu oluşturabilir. Bu nedenle eroin kesilirken mutlaka tıbbi destek alınması tavsiye edilir. Eroin bağımlılığı tedavisi olan bir hastalıktır. Eroin bağımlılığı tedavisi tıbbi ve ruhsal destek yardımıyla gerçekleştirilmektedir.

Eroin Bağımlılığı Tedavisi ve Tıbbi Destek

Tıbbi tedavi birkaç yöntemden oluşmaktadır ve bazen bu yöntemler birlikte uygulanabilir. Eroin bağımlılığı tedavisinde kullanılan bazı etkili ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar uzman doktor tarafından verilmektedir ve reçeteyle satılan ilaçlardır. İlaç tedavisi kişinin yoksunluk belirtilerini yaşamaması ve madde kullanma isteğinin azalması veya ortadan kalkmasını sağlar.

Naltrekson İmplant

İlaç tedavisine ek olarak eroin bağımlılığında naltrekson implant ya da halk arasında bilinen adıyla çip (pellet) tedavisi de mevcuttur. İmplant tedavisi kişinin deri altına bir kesi atılarak uygulanan bir cerrahi işlemdir. Kişi uygulanan implant sayesinde istek sorunu yaşamamaktadır ve bu destek kişinin tedaviyi yarım bırakmasını engellemeye yardımcı olur. İmplant tedavisi 3 ayda bir yenilenir ve implant çıkarılarak yeni implant uygulanır. Bu işlem genellikle dört kez uygulanır ve tedavi bir yıl sürer. İmplant tedavisinde başarı şansı oldukça yüksektir.

Yatarak Tedavi

Bir diğer tıbbi tedavi yöntemi de hastaneye yatış ile gerçekleşir. Eroin kullanımı kesilen kişi hastanede serum, ilaç vb. tıbbi yöntemlerle hastanede yatarak tedavi olur. Bu tedavinin ne kadar süreceğine ilgili uzman hekim karar verir. Tıbbi tedavi esnasında hasta sık sık hekimler tarafından kontrol edilir ve taburcu olduğunda vücudundan eroin temizlenmiş olur. Bu bahsettiğimiz yöntemlerin hepsi bir arada uygulanabileceği gibi yalnızca biri de uygulanabilir.

Yalnızca Tıbbi Tedavi Yeterli Olmaz

Bu tedavi yöntemlerinin hangisi veya hangilerinin uygulanacağı hekim tarafından hastaya detaylı şekilde anlatılmakta ve hastanın da onayı alınmaktadır. Tıbbi tedavi eroin bağımlılığında oldukça önemli ve gereklidir ancak yalnızca tıbbi tedavi yetersiz kalmaktadır. Psikolojik destek sağlanırken tıbbi tedavinin devam etmesi gerekmektedir.

Psikolojik Destek

Eroin bağımlılığı tedavisi gerçekleştirilirken psikolojik destek alınması oldukça kritik ve gereklidir. Psikolojik destek kişinin ömür boyu maddeden uzak kalmasını sağlamak için gerekmektedir. Psikolojik destek sağlanan eroin bağımlısı yaşadığı veya ileriki dönemlerde yaşayacağı madde kullanma isteğiyle mücadele etmeyi öğrenir.

İstekle Baş Etme Öğrenilmelidir

İstek gelip geçici bir durum olmasına rağmen kişinin madde kullanımına geri dönmesine sebep olabilir. Böylece eroin bağımlısının maddeden uzak kalabilmesi için istekle baş etmeyi öğrenmesi gerekir. İstekle baş etme yöntemlerinin dışında kişi için madde kullanma isteğini tetikleyebilecek riskli unsurları tespit edilir ve bu riskli durumlara karşı önlemler alması sağlanır. Bu durumlarda kaldığında neler yapacağı planlanır. Baş etme yöntemleri ve stratejileri oluşturulur.

Tekrarı Önleme Çalışmaları Yapılır

Kişinin ayrıca kayma (relaps) riskiyle karşı karşıya kalma ihtimaline karşı kaymayı önlemeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Kayma riskine karşı kayma sinyali veren durumlar tespit edilir ve kişinin bunların farkında olması sağlanır. Kayma gerçekleştiyse kaymanın nasıl durdurulacağı üzerine konuşulur. Bazı duygu ve düşünceler tekrar eroin kullanımına sebebiyet verebileceği için bu duygu ve düşüncelerle baş edebilmenin öğrenilmesi gerekmektedir.

Grup Terapiler De Önemlidir

O duygu ve düşünce ile karşılaşıldığında eroin kullanma davranışının gerçekleşmemesi adına çalışmalar yapılır. Bu süreçte bağımlı yalnızca bireysel eroin bağımlılığı tedavisi almamaktadır. Aynı zamanda birçok merkez grup terapiler düzenleyerek sürecin başarısını pekiştirmeye çalışır. Eroin bağımlılığı tedavisi zor ve uzun bir süreçtir ancak tedavi düzenli ilaç ve psikoterapi seanslarına katılımla başarıya ulaşmakta ve kişi eroinden uzak kalmaktadır. Eğer siz de eroin bağımlılığı tedavisi almak istiyorsanız, merkezimize ulaşabilir ve alanında uzman terapistlerimizden destek alabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.