Skip to content Skip to footer

Vajinismus Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mıdır?

Vajinismus bir cinsel işlev bozukluğudur. Buna ek olarak vajinismus; kadınların cinsel birleşmenin gerçekleşmesini istediği halde cinsel yakınlaşma sırasında penisin vajinaya girmesinden korkması, vajinaya penis dışında herhangi bir cisim girmesinden dolayı yaşadığı korkudur. Bunların dışında vajinismus problemi olan bazı kadınlar da jinekolojik muayeneden kaçma, tampon yerleştirememe gibi davranışlar gözlenebilmektedir. Ancak kadınların yaşadığı bu korku genellikle cinsel yakınlaşma sırasında anlaşılabilmektedir. Vajinumus tanısı almış kadınlarda cinsel birleşme sırasında ya da vajinaya herhangi bir cisim girmesi ile yoğun bir ağrı yaşamaktan korkarlar ve bu kadınların cinsel birleşme sırasında ya da vajinaya herhangi bir cisim girmesi sırasında yoğun bir ağrı yaşayacaklarına dair beklentileri vardır ve bu beklenti oldukça yüksektir. Cinsel yakınlık sırasında vajinaya penisin girmesinden korkan kadın cinsel birleşmeden kaçınmaktadır.

Vajinismus Neden Oluşur?

Vajinusmusun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak vajinismus tanısı almış olan kadınların çoğunda çocukluk döneminde cinsel bir travmaların varlığı mevcuttur, kendisi ya da yetişmiş olduğu ailenin dinsel muhafazakarlık düzeyi oldukça yüksektir, kadının yetiştiği toplum bekaret kavramına oldukça önem vermektedir, kadın cinsellikle ilgili az bilgiye sahip olduğundan dolayı ya da yanlış bilgi edindiğinden dolayı cinselliğe ön yargı ile yaklaştığı görülmektedir. Vajinismus tanısı almış bir kadının eşi bu süreci reddedilme ve istenmeme olarak algıladığı zaman eşine karşı kızgınlık ve öfke duyabilmektedir. Ancak vajinismus tanısı almış kadınların çoğunluğu eşlerinin hoşgörülü ve anlayışlı olduklarını belirtmişlerdir. Vajinismus tanısı almış eşi ile cinsel birleşme yaşamayan eşlerin bir kısmı sorunun kendinde olduğunu düşünüp ürologlara başvurmaktadır.  Vajinismus yaşayan kadınların %42‘si uygun tedavinin uygulanması için uzmanlara başvurmaktadır. Tedavi olmayan kadınların büyük bir çoğunluğu tedavi olmak istediklerini ancak içinde bulundukları çevrenin cinselliğe karşı bir tabusu bulunduğundan ötürü tedavi olamadıklarını belirtmektedir.

Tedavisi Var Mı?

Vajinismus tanı konulduğu zaman en kolay tedavi edilebilen cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus tedavisinde; dilatörler, seks terapisi, eğitim, ev ödevleri, görüşmeler, hipnoterapi, gevşeme terapileri, biyofeedback, bilişsel davranışçı tedavi yöntemleri gibi pek çok seçenek bulunmaktadır. Vajinismusta en çok denenen yöntemler arasında, sakinleştirici haplar ve lokal anestetik jel bulunmaktadır. Uzmana başvuran vajinismus tanısı almış hastalar genellikle cinsel birleşme girişimi sayısını artırarak vajinismus sorununun üstesinden gelme eğilimindedir. Ancak vajinismus tedavisinde en etkili tedavi yöntemi cinsel terapidir. Cinsel terapinin süresi her kişide farklılık göstermekle birlikte genelde 2 ile 4 ay arası sürmektedir. Bu süre içerisinde yapılan 6 – 10 cinsel terapi seansında kadınların %90 ‘ının başarılı bir şekilde tedavi olduğu gözlemlenmiştir.

Özetle

Cinsellik sağlıklı her bireyin hayatında var olan bir parçadır. Sağlıklı bir cinsel hayat herkesin isteğidir. Ancak birtakım cinsel bozukluklarda mevcuttur. Vijinismusta bu cinsel bozukluklardan biridir. Kadınlarda gözlemlenmektedir. Bu yazımızda sizler için bu cinsel bozukluktan ne olduğundan ne gibi belirtiler gösterdiğinden ve nasıl tedavi edilmesi gerektiğinden bahsettik. Umuyoruz ki size yararımız dokunmuştur.

Cinsellik hayatın önemli bir parçasıdır. Çiftler arasındaki ilişkiler sadece bunun üzerine kurulu olmasa da cinsellik olmadan da ilişkilerde problemler yaşanabilmektedir. Mutlu bir cinsel yaşam herkesin istediği bir şeydir. Biz sizlerin mutlu bir cinsel yaşantı için neler yapmanız gerektiğini anlattığımız bir yazı hazırladık. Hemen okumak için mentaliumist.com/mutlu-bir-cinsel-yasam-icin-ne-yapmalisin/ linke tıklayınız.

Cinsellik yaşamımızda çok önemli bir yere sahiptir. Cinsel birlikteliklerde asıl amaçlanan şey karşılıklı olarak doyumun yaşanmasıdır. Ancak bazı durumlarda gerek partnerler arasında gerek bireysel cinsel bozukluklar gözlemlenilebilmektedir. Biz sizler için bu bozuklukların nedenlerini ve nasıl tedavi edilmesi gerektiğini anlattığımız bir yazı hazırladık. Hemen okumak için mentaliumist.com/cinsel-sorunlar/ linke tıklamanız yeterli.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.