Skip to content Skip to footer

Apotemnofili (İstenmeyen Uzuvlar) Nedir?

Apotemnofili (istenmeyen uzuvlar), bir diğer adıyla, vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğu kişinin kendi uzuvlarını sevmemesi, fazlalık görmesi, varlığını istememesidir. Kişiler bu uzuvların kendilerini çirkin, engelli gibi gösterdiğini düşünürler. Son derece ender görülen bir rahatsızlıktır. Uzuvları gerçekten kesilmiş insanlara imrenerek bakarlar. Bu hastalığa sahip kişiler istenmeyen uzuvlarına defalarca zarar verirler ve buna kazsa süsü verirler. İstemeden olduğunu iddia ederler. Başkalarına söylemekten utanırlar.( eline sürekli çekiç vurmak, bacaklarını kesmeye çalışmak vb.), bazen uzuvları yokmuş gibi hareket ederler, taklit ederler.

Apotemnofili Neden Ortaya Çıkar?

Apotemnofili hastaları sosyal hayatlarında gayet normal bir hayat sürerler. İntihara meyilli değillerdir, akli dengeleri gayet yerindedir. Sadece uzuvların kendisine ait olmadığını düşünür ve seçimli ampütasyon yapacak cerrah ararlar. Uzuvları olmadığı zaman istediği hayata kavuşacaklarını düşünürler. Apotemnofili çoğunlukla çocuklukta veya ergenlikte başlar. Tam olarak nedeni bulunamamıştır ancak bazı uzmanlar apotemnofili rahatsızlığının nedeninin. Preforantal kortekste bir hasardan veya ilgili organın beyindeki sinirsel karşığının olmamasından kaynaklandığını düşünürler. Bazıları da çocukluktan kalan bir travmanın etkisinin olabileceğini söylerler. En yaygın görüş ise, beynin doğru bir şekilde haritalanmamasından kaynaklandığı. Beyin o uzvu algılayamadığı için istememektedir.

Apotemnofili Tedavisi

Apotemnofilinin tedavisi hem ilaç hem de psikoterapi sürecinin birlikte yürütülmesi ile gerçekleştirilir. Yalnızca ilaç tedavisi yeterli olmadığı gibi birçok durumda da psikoterapi ilaç tedavisi olmadan fayda göstermez. Bu nedenle iki tedavi yönteminin birlikte gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Psikoterapi sayesinde kişide stres ve depresyon azaltılmış olur. Ayrıca psikoterapi ile birlikte artık kişinin kendine zarar verilmesi önlenmeye çalışılır.

Apotemnofili Nasıl Bir Hastalıktır?

Apotemnofili(istenmeyen uzuvlar) ender görülen bir hastalıktır. Birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Bu nedenle biz de yazımızda bu ruhsal bozukluğu iki ayrı vaka ile incelemek istedik. Örneğin; Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey Carolina eyaletinde yaşayan Jewel Shuping isimli bir kadın çocukluğundan beri kör olmayı arzuladığını söylemiş ve bir gün gözlerine lavabo açıcı damlatmıştır. Bu girişimi fazlasıyla acılı olan kadın o anı “Gözlerim çığlık atıyor gibiydi, bir yandan da lavabo açıcı gözlerimden akarken yanaklarımı yakıyordu.” sözleriyle anlatmıştır. Shuping’in görme yetisi bir anda kaybolmamıştır. “Gözlerimi açtığımda hala görebiliyordum, hayal kırıklığına uğradım.” demiştir. Her geçen gün zayıflayan görme yetisi, altı ayın sonunda tamamen kaybolmuş ve Shuping henüz küçük bir kızken bile istediği şeye, kör olmaya kavuşmuştur. Kayda geçmiş bir diğer vakada ise bir adam arabasını otomatik el kumandalarıyla donattıktan sonra istenmeyen bacaklarını kurtarılamaz hale gelene kadar buzda dondurmuştur. Ardından arabayı kullanarak hastaneye gitmiş ve orada bacakları mecburen kesilmiştir.

Özetle

Bu yazımızda çok nadir görülen bir rahatsızlık olan apotemnofili (istenmeyen uzuvlar) yı anlattık. Çok nadir görülen bu hastalık çok büyük problemler doğurabilmektedir.

Dünya üzerinde 7 milyar civarı insan yaşamaktadır eminiz ki tüm insanların tamamına yakını sağlıklı olmayı istemektedir. Ancak dünya üzerinde fizyolojik ve psikolojik bir takım rahatsızlıklar mevcuttur. Bazı insanlar normal olması gerekenden çok farklı davranış biçimleri sergileyebilir. Bu insanları yargılamak doğru değildir çünkü onlar kişilik bozukluklarından herhangi birine sahip olabilirler. Bu konunun sizde merak uyandırdığını tahmin edebiliyoruz o halde kişilik bozukluklarıyla ilgili olan yazımızı okumanın tamda vakti. Hemen okumak için  mentaliumist.com/kisilik-bozukluklari/ linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Etrafınızda referans düşüncelere sahip her şeyden kendine mana çıkaran garip davranışlara ve garip giyinime sahip insanlar var mı? Yada o kişi siz misiniz? Hiç endişelenmenize gerek yok o kişiler veya siz şizotipal kişilik bozukluğuna sahip olabilirsiniz. Bu konuyu daha detaylı öğrenmek için sizler için bu konuyu detaylıca anlattığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Okumak ve bilgi sahibi olmak için mentaliumist.com/sizotipal-kisilik-bozuklugu/ linke tıklayabilirsiniz.

Sürekli kuşku duyan, kimseye güvenmeyen ve sadakat sorunu yaşayan birisi misiniz? Veya çevrenizde böyle olan birileri mi var ? Bir dakika durun o kişileri hemen yargılamayın ! Çünkü o kişiler paranoid kişilik bozukluğuna sahip olabilirler. Evet büyük olasılıkla bu terimi ilk kez duyuyorsunuz. Daha detaylı öğrenmek için mentaliumist.com/paranoid-kisilik-bozuklugu/ linke tıklayabilir, yazımızı okuyabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.