Skip to content Skip to footer

Hangi 4 Konuda Aile Terapisti Tavsiye Edilir?

aile terapisti tavsiye

Hangi 4 Konuda Aile Terapisti Tavsiye Edilir?

Aile terapisti tavsiye eden yakınlarınız mı var? Artık çevrenizdeki kişiler aile terapistine gitmeniz gerektiğini mi söylüyor?

Peki siz bir aile terapisti ile çalışmayı ve aile içi iletişim sorunlarını çözmeyi düşünüyor musunuz?

Aile terapistine gidenlerin yorumları doğrultusunda aile terapisinin oldukça başarılı sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz.

Ancak şunu da belirtmemiz gerekir ki en iyi aile terapisti dahi eğer siz ilişkinizi düzeltmek istemiyorsanız çok faydalı olmayacaktır.

Bugünkü yazımızda aile terapisi ile ilgili tüm sorularınızı cevaplıyoruz. Yazımızın devamını okuyabilir ve bizden aile terapisti randevusu alabilirsiniz.

aile terapisti tavsiye ettiğimiz konular nelerdir

Aile Terapisti Tavsiye Edilen Konular

Bu sorunun birden fazla cevabı vardır. Hiçbir evlilik mükemmel değildir. Evlilik ilişkilerinde ve ailelerde çatışmalar ortaya çıkabilir.

Bazı düzenli değişiklikler ve talepler çiftler arasında çatışmalara neden olabilir. Elbette her ailenin kendi iç dinamikleri vardır.

Bazı aileler büyük sorunları doğru iletişim yöntemleriyle çözebilirken bazıları kolay sorunları çözemez.

Bununla birlikte, evlilik içi aile terapisi ihtiyacı duyanlar genellikle kendilerini sürekli bir çatışma içinde bulurlar.

Bu çatışma sözlü, fiziksel veya sadece duygusal olabilir. Yani çiftler aslında kavga etmezler ama aralarında bir kopukluk vardır.

Çift sürekli bir hayal kırıklığı içindedir. İlişkilerinden ve evliliklerinden memnun değildirler ve kendilerini eşleriyle birlikteyken bile birlikte hissetmeyebilirler.

İşte bu noktada çifte aile terapisti tavsiye edilebilir. Evlilik terapisi ihtiyacı hisseden çiftler arasında sorunlar görülebilir.

Örneğin, çiftlerden birinin alkol veya uyuşturucu kullanması boşanmaya yol açabilir. Bu gibi önemli koşullarda da aile terapisti tavsiye olunur.

Aile terapisi, çiftlerin bir ilişki sırasında ilişkiyi sürdürüp sürdürmemeye karar vermelerine de yardımcı olabilir.

Cinsel sorunları olan çiftler, evlilik ve çift terapisi ile sorunlarının üstesinden gelebilirler.

Özellikle kısırlık ve evlat edinme gibi sorunlarla mücadele eden çiftlerde evlilik ve çift terapisinin faydaları da gözlemlenmiştir. Bu gibi zor süreçlerde de aile danışmanı tavsiye edilir.

Maddi kayıp yaşayan veya beklenmedik sağlık sorunları yaşayan aileler bu aşamalardan geçerken ilişkilerini korumak için aile terapisti ile görüşebilirler.

Evlilik terapisi gerektiren aile sorunları görünmez olabilir. Hiçbir şey ciddi bir sorun gibi görünmese de çiftler nasıl iletişim kuracaklarını bilemeyebilirler.

Bu noktada aile terapisti tavsiye edilir çünkü çiftlerin yalnızca durumun farkına varabilmeleri bile başlı başına bir başarı ve düzelme olabilir.

Eşlerle ilişkiler, birbirlerini nasıl paylaşacaklarını ve destekleyeceklerini bilmedikleri için giderek sığlaşabilmektedir.

Bu durum, özellikle bir ilişkinin ilk aşamalarında genellikle göz ardı edilir, ancak evlilik taahhütleri büyüdükçe evlilikleri ve ilişkileri yıpratabilir.

Evlilik ve çift terapisi, bu çiftlerin uygun şekilde iletişim kurmalarına, paylaşmalarına ve desteklemelerine yardımcı olur.

Yukarda saydığımız durumlarda aile terapistine gidenlerin yorumları çoğunlukla olumlu olmaktadır.

aile terapisti tavsiye vermez sorunları çözmenize destek olur

Aile Terapisi Evlilik Kurtarır Mı?

Aile terapisi evlilik kurtarır mı? Aile terapisi faydalı mı? Aile terapisti ne işe yarıyor? Aile terapistine gitmek işe yarıyor mu?

Aile terapisine neden gidilir? Bu sorularla çok sık karşılaşmaktayız. Pek çok kişinin aklından geçen ve aile terapisti tavsiye edilen çiftlerin terapiste gitme konusunda zorlandıkları sorulardır.

Soruları teker teker cevaplayalım. Eğer partnerler birbirlerini seviyorlar ancak anlaşamıyorlarsa aile terapisi evlilik kurtarır mı?

Evet, ancak bu durumda aile terapistinin desteği ile evliliği kurtaran zaten çiftin kendisi olur.

Eğer düzenli devam edilir ve ilişkiyi kurtarmak istenirse aile terapisi faydalı mı? Evet, faydalı olur.

Aile terapisti ne işe yarıyor sorusu oldukça fazla ve detaylı cevaplanabilecek bir sorudur.

Aile terapisti tavsiye edilen durumlar kişilerin genellikle artık ilişkilerinde çıkmaza girdikleri durumlardır.

İşte bu durumlarda aile terapisti profesyonel bir bakış açısıyla çiftlerin gözünden ilişkiye bakar ancak tarafsız şekilde yeni bakış açıları oluşturmalarına yardımcı olur.

Aile terapistine gitmek işe yarıyor mu diye sorarsanız, bu soruyu biraz önce cevapladığımızı düşünüyoruz.

Özetle, eğer yakınınızdaki birileri size aile terapisti tavsiye ediyorsa, terapi sürecine ve her şeyden önemlisi ilişkinize bir şans vermenizi biz de tavsiye ederiz.

aile terapisti tavsiye

Aile Terapisti Ücretleri Nelerdir?

Elbette aile terapisti tavsiye eden yakınlarınız olabilir. Ancak aile terapisti belirlerken ücretleri de önemli bir belirleyici olabilir.

Bu konuda pek çok kişi aile terapisti ücretleri hakkında bilgi almak için araştırmalar yapabilir.

Terapisti yalnızca ücretler doğrultusunda değerlendirmek elbette çok doğru değildir.

Bunun için başka kriterler de devreye girmelidir. Kaldı ki bu kriterler aile terapisti ücretleri hakkında belirleyici olabilir.

Peki en iyi aile terapisti kimdir? En iyi aile terapisti için belirleyici tanım elbette herkese göre değişir.

Bu noktada alanda çalışan uzman psikologlar olarak bizim değerlendirme kriterlerimiz lisans eğitimini psikoloji alanında gerçekleştirmesi ve mutlaka uzmanlığını tamamlamış olmasıdır.

Ayrıca aile terapisti tavsiye edilen ve kendisine önerilen tüm gerekli eğitimleri tamamlamış olmalıdır.

Bunlar farklı aile terapisi ekollerine yönelik eğitim programları olabilir. Ayrıca en iyi aile terapisti her terapistte olması gereken etik kurallara uyan ruh sağlığı profesyonelidir.

Etik kurallara uymayan bir psikolog ile görüşürken ona anlattığınız önemli noktaların gizli kalmayacağını düşünebilirsiniz.

Bu noktada her şeyi anlatamazsınız çünkü iyi bir ilişki kuramamışsınızdır. Bu nedenle en iyi aile terapisti etik kurallara uyarak danışanıyla güven esasına dayalı ilişki kurabilendir.

Bu konuda aile terapisti tavsiye ediliyorsa güvenle görüşmeye başlayabilirsiniz.

Elbette aile terapisti ücretleri de biraz önce belirttiğimiz gibi önemlidir ancak en önemli kriter olmamalıdır.

aile terapisti tavsiye ve önerilerimiz

Aile Terapisi Nasıl Yapılır?

Evlilik ve aile terapisi, evli veya evli olmayan çiftlerin sorunlarına yönelik bir tedavi modelidir.

Evli olsun ya da olmasın bu tür durumlarda başvurmak açısından aile terapisti tavsiye edilmektedir.

Bu terapide çiftler arasında terapiye dayalı konuşmalar yapılır. Genel bir kural olarak, çiftler katılabilir.

Evlilik terapisi ve aile terapisi, ilişkiye göre bir kişiye de uygulanabilir. Bu terapinin amacı çiftlerin birbirlerini daha iyi anlamalarıdır.

Bu nedenle çiftin birbirlerine tepkileri tartışılmaktadır. İlişkilerde ortaya çıkan sorunlardan bazıları, diğer kişiyi suçlayarak kendi eksikliklerini kabul etmeyi reddetmesinden kaynaklanabilir.

Çift terapisinde bu faktörleri çifte adil ve açık bir şekilde sunmak aile terapisti sorumluluğunda yer almaktadır.

Çiftler ve aile terapisinin temel amacı, ortaklaşa çözülen hedefler çerçevesinde birlikte çözümler üretmektir.

Bu süreçte iyi ilişki unsurları için aile terapisti tavsiye vermez. Kişilerin çözüm yollarını üretmedeki engellerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Beraberlik, insanların hayata bakış açısı da dahil olmak üzere, kişilik ve dış dünyaya bakış açısındaki birçok farklılığı bir araya getirmek anlamına gelir.

Bu farklılıklar, bir çiftin yaklaşımı ile birlikte, bir ilişkinin gidişatında belirleyici bir faktör olabilir.

Sorunlu ilişkilerde bu farklılıkların ele alınması değerlendirilmelidir. Örneğin; cinsel yaşamdaki zorluklara, karşılıklı güven sorunlarına, aldatmaya, ayrılıklara işaret edebilir.

Ayrıca çift terapisi ve evlilik terapisi, evlilik öncesi çiftin uyumunu sorgulamak ve evliliğin sorunlarını çözeceğine inanmak gibi birliktelik ile ilgili birçok korku ve yanlış kanıya da hitap eder.

Farklılıklarından kaynaklanan çatışmalar ve gerilimler nedeniyle sıklıkla terapiye başvururlar.

Tutarsız veya eksik iletişim, ailelerin birbirini sorumlu tutmamasıdır. Ayrıca kıskançlık gibi sorunlar da aile terapisti tavsiye edilebilecek konular arasındadır.

Çiftlerin sorunları genellikle birbirini yansıtır. Bu durumlarda ilişkinin yapısı dikkate alınarak çiftlerle aile terapisi ile bu konular birlikte ele alınmalıdır.

Bireysel yaklaşımlardan farklı olarak, çift ve aile terapisi, aile sistemi içinde yaşanan sorunları ele alır. Ayrıca doğrudan aile ile birlikte çalışır.

Aile terapistleri genellikle ailenin tüm üyelerinin soruna dahil olduğunu ve ailenin sorunun devam etmesinde veya çözülmesinde önemli bir rol oynadığını kabul eder.

Aile sisteminde bu tedavi tüm aileye, ailenin bazı üyelerine veya bir kişiye verilebilir.

Bu tür tedaviler genellikle insanların birbirlerini ve aile ilişkilerini anlamalarına yardımcı olur.

Ek olarak, aile üyeleri arasındaki ilişkiler ve özellikle problemli ilişkileri keşfetmek için kullanılır.

Burada amaç, aileden birinin problem olduğunu varsaymak veya suçlamak yerine, aile sistemindeki problemi devam ettiren döngüleri tespit etmek ve değiştirmektir.

Aile terapisti, aile içindeki dinamikleri incelemeye ve düzeltmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda kronik hastalığı olan kişilerin desteklenmesinde de aile terapisti tavsiye edilir.

Örneğin, bu gibi ruh sağlığı sorunları olan kişilerin aile üyelerine sağlanan tedavi, hastalığın yönetilmesinde yardımcı bir faktördür.

Bu öğe aynı zamanda bir bilgi kaynağı olarak da hizmet eder. Aile terapisti, ailelerin uzlaşmalarına ve birbirlerine yardım etmelerine olanak tanır.

Vurgu, ailedeki her bireyin farklı yönlerini kucaklamak ve birlikte yaşamda dengeyi sağlamaktır.

Bu durumda insanlarla değil, aile terapistleri olarak bağlı oldukları ağlarla ilgileniyoruz.

Bazı durumlarda terapist, ev sahibi ailenin farkında olmadığı konulara dikkat çekebilir.

Ailenin bunlar üzerinde çalışmasına izin verebilir. Aynı zamanda terapist, ailenin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğine dikkat çekebilir.

Özetle, yukardaki durumlarda mutlaka aile terapisti tavsiye edilmektedir. Eğer siz de aile ve çift terapisi desteği almak isterseniz, Mentalium Psikoloji olarak yanınızdayız.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.