Skip to content Skip to footer

Boşanma Çocuğun Psikolojisini Nasıl Etkiler?

Boşanmadan en çok etkilenenler çocuklardır. Boşanma sonrası iki taraf da yaşamlarını nasıl devam ettireceklerine yönelik yollarını çizerler ancak çocuk ortada kalır. Boşanma her çocuğu aynı oranda etkilemez. Bazı çocuklar daha fazla bazıları ise daha az etkilenirler. Bu durum da ebeveynlerin nasıl boşandıklarıyla ilgilidir. Boşandıktan sonra bir çocuklarının olduğunu hatırlayan kişilerin çocukları en az hasarla bu süreci kapatabilirler. Ne kadar az da etkilense her çocuk boşanmadan etkilenir çünkü evden artık bir ebeveyn gitmiştir. Çocuk bu dönemde ebeveynlerine bazı sorular sorar. Bu sorulara nasıl cevap verebileceğiniz konusunda yardımcı olacak yazımızı okumak için TIKLAYIN. Yazımızın devamında çocuklarda boşanma sonrası nelerin yaşandığını inceleyeceğiz.

Çocuk Kendini Suçlar

Birçok çocuk anne ve babasının boşanmasının suçlusu olarak kendini görür. Boşanmaya kendisinin sebep olduğunu düşünür ve kendisini suçlar. Varlığını ailesine bir zarar olarak görür ve bu çocukta oldukça ciddi ruhsal sıkıntıların meydana gelmesine neden olur. Ebeveynlerin boşanma sürecinde mutlaka çocukla bu konuyu konuşmaları gerekir. Boşanmaya nedenin kesinlikle kendisi olamayacağı anlatılmalıdır. İkisinin de kendisini çok sevdiği çocuğa anlatılmalıdır. Boşanmanın da evlenmek gibi doğal bir süreç olabildiği ve ebeveynlerin bazı durumlarda sorunları çözemediği için bu yola başvurabileceği anlatılmalıdır. Eğer partnerler çocuğa birbirlerini şikâyet eder ve boşanmanın suçlusu olarak da birbirlerini gösterirlerse, bu yöntem de sağlıklı olmayacaktır. Çocuklarda boşanma sonrası depresyon da görülebilir. Özellikle çocuğun boşanmaya gerekçe olarak kendini görmesi suçluluk duygusu geliştirecek ve depresyona neden olabilecektir.

Okulda Sorunlar Yaşar

Boşanan ebeveynlerin çocuklarında yaşı ne olursa olsun uyum sorunları görülmektedir. Çocuk mevcut arkadaş çevresiyle uyum sorunları yaşadığı gibi özellikle okulda ciddi uyum sorunları yaşar. Uyum sorunları çocuğun hali hazırda devam ettiği okuluna gitmesi durumunda dahi yaşanır. Ancak uyum sorunları çocuk okul değiştirirse artış gösterecektir. Çocuğun velayetini alan ebeveyn adres değişikliği yaparsa çocuğun devam edeceği okul da değişir. Bu noktada zaten zor günler geçiren çocuk bu kez de okuldaki yakın arkadaşlarından da ayrılır. Böylece çocuğun adeta tutunacak dalı kalmamıştır. Çoğu çocuk böyle bir durumda boşlukta kalma hissini yaşamaya başlar. Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklar boşanma sürecinde yaşadıkları nedeniyle okulda isyankâr davranışlar sergileyebilirler. Disiplin cezaları bu dönemde sık sık görülür. Boşanma sürecinde çocuğun ruhsal dalgalanmaları notlarına da yansır ve akademik başarısı düşüşe geçer. Çok başarılı ve çalışkan bir öğrenci bir anda derslere odaklanamaz ve sınavlarda zayıf notlar almaya başlayabilir. Dersleri dinleyen ve aktif katılım gösteren çocuk derslere olan tüm ilgisini kaybeder.

Bağımlılık Sorunu Baş Gösterebilir

Boşanmış anne babaların çocuklarında alkol ve madde kullanım sorunları baş gösterebilir. Çocuğun boşanma sürecinde kendisini boşlukta hissettiğini ve bu sürece alışma konusunda zorluk yaşadığından bahsetmiştik. Kendisini boşlukta hisseden çocuk sorunlarını anne ve babasına anlatmaktan kaçınır. Bu süreçte bazen taşınma vb. sebeplerden dolayı arkadaş çevresi de değişmiştir. Yeni bir arkadaş çevresi oluşturur ve özellikle boşanmış ailelerin ergen çocuklarında madde kullanımı olan arkadaş çevresi görülür. Arkadaşlarından birinin dahi madde kullanımı bu zor dönemde kendisi için bir çıkış yolu olarak karşısına çıkacaktır. Arkadaşlarının teklif ettiği maddeyi kullanan genç yaşadığı güzel hisler sebebiyle ikinci kez de maddeyi dener. Birkaç kullanımda kolaylıkla bağımlılık gelişir. Çocuk zamanla velayetini üstlenen ebeveynden de uzaklaşır ve kendini bağımlılık denizindeki akıntıya kaptırır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre eroin bağımlılarının yarısının ebeveynleri boşanmış kişilerdir.

Ruhsal Sorunlar Yaşar

Çocuğun boşanma süreci ve sonrasında yaşadığı ruhsal sorunlar çok çeşitlilik gösterir. Boşanma durumuna karşı beklenenin aksini hiçbir tepki vermeyebilir ve aşırı ilgisiz kalabilir. Tam tersine, çok sert ve fevri tepkiler de gösterebilir. Dürtüsel tepkiler verebilir yani sonuçlarını düşünmeden hareket edebilir. Uyku ve yeme sorunları gözlemlenebilir. Örneğin; bazı çocuklar bu süreçte uykusuzluk yaşarken bazıları ise çok fazla uyurlar. Yataktan çıkmakta zorlanıp tüm gününü yatakta geçirmek isteyenler olabilir. Benzer şekilde, aşırı yeme veya çok az yeme gibi sorunlar da görülebilir. Ayrıca anoreksiya nervoza veya bulimiya nervoza gibi yeme bozuklukları da ebeveynleri boşanan çocuklarda görülebilir. Obezite sorunu yaşayan yetişkinlerin ailelerine baktığımızda sorunlu ilişkiler veya boşanmaların varlığını görebiliyoruz. Ayrıca parmak emme, tırnak yeme, gece altını ıslatma vb. kendi yaşından beklenmeyecek davranışlar sergileyebilir.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.