Skip to content Skip to footer

4 Yönüyle Gottman Çift Terapisi

4 Yönüyle Gottman Çift Terapisi

Gottman çift terapisi son yıllarda birçok çift terapisti tarafından sıklıkla kullanılan yöntemlerinden birisidir.

Mentalium Psikoloji Kadıköy çift terapisti ve Şişli çift terapisti kadrolarımızda da Gottman çift terapisi uygulayan terapistlerimiz mevcuttur.

John Gottman tarafından aktarılan bir çift terapisi ekolüdür. Çift terapisi Gottman yöntemi ile etkili midir?

Peki etkiliyse Gottman çift terapisi ücreti nedir? Bu soruların cevabını yazımızda rahatlıkla bulabilir ve kararınızı da bu doğrultuda araştırmanız sonucunda alabilirsiniz.

Eğer siz de çift terapisi almak istiyor ve Gottman yönteminin size faydalı olacağını düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gottman Çift Terapisi Merkezimizde Uygulanır Mı?

Gottman ekolüyle alakalı kafanızı karıştıran bazı sorulara ve bunların cevaplarına geçmeden önce Gottman ekolünün Mentalium Psikolojik Danışmanlık Merkezi bünyesinde uygulandığını belirtmeliyiz.

Dünya genelinde son yıllarda özellikle oldukça sık kullanılmaya başlanan bir yöntem olduğu için Gottman ekolü kurumumuzda da bazı çift terapistleri tarafından uygulanmaktadır.

Merkezimiz bünyesinde hizmet veren Kadıköy çift terapistleri ve Şişli çift terapistleri Gotman çift terapisi ile çalışmaktadır.

Peki Gottman yöntemi nedir ve nasıl uygulanır? Yazımızın devamında bu ekolün detaylarını inceleyeceğiz.

Gottman Çift Terapisi Nedir?

Birbirimizle hayatın çok erken evrelerinden itibaren ilişki kurmaya başlarız ve ömür boyu süren ilişkiler dünyamızın geniş bir alanını kapsar.

İster olumlu ister olumsuz, fiziksel ve zihinsel sağlığımız üzerinde derin bir etkisi vardır.

Bazen ilişkilerde çatışmalar ve tartışmalar da kaçınılmazdır. İlişkilerimizdeki çatışmalar asla bitmez ve kalıcı olabilir.

Bir noktada bireysel ruh sağlığımızı iyileştirmek ve ilişkilerimizi daha sağlıklı ve tatmin edici hale getirmek için var olan sorunlara dışarıdan profesyonel çözümler aramak isteriz.

En genel anlamda Gottman çift terapisi buna alan açar. Çift terapisi, psikoterapinin bir dalıdır.

Bu tedavi modeli içerisinde değerlendirilecek olan Gottman çift terapisi bazen aile çift terapisi, evlilik terapisi vb. olarak da sınıflandırılır.

Adından da anlaşılacağı gibi, esas olarak evli çiftleri hedefleyen bir psikoterapi türüdür.

Çiftler, belirli ilişki sorunları ortaya çıktığında ve bir çift olarak bu sorunların üstesinden gelmek için mücadele ettiklerinde genellikle bir Gottman çift terapistine başvururlar.

Gottman çift terapisi sürecinde, çift ve terapist yeni ilişkinin tüm yönlerini ele alırken, partneri ilişki bağlamında gözlemler ve birlikte profesyonel çözümler ararlar.

Çift terapisine gitmek için evli olmamız ya da ciddi bir ilişkimiz olması şart değildir.

Bu terapötik model uzun süreli veya kısa süreli ilişkisi olanlar, daha fazla ilişki doyumu isteyenler veya ilişki sorunlarıyla başa çıkmakta güçlük çeken ve profesyonel destek isteyenler için uygundur.

İlişkinizdeki oluşan yara büyümeden müdahale etmeniz bir Gottman çift terapisi desteği almanızı öneririz.

Araştırmalar, çift terapisinin faydalarının, her iki tarafın da sürece dahil olmasıyla arttığını.

Ancak sürecin her zaman doğrudan her iki partnerin de varlığıyla başlamadığını göstermiştir.

İlkin kişisel olarak deneyimledikleri herhangi bir ilişki sorununu çözmek için bir Gottman çift terapistine danışabilirler.

Alternatif olarak, bireyler önce bir terapistten rehberlik almak için veya mevcut koşullar nedeniyle (örneğin, ortaklardan biri sürece dahil olmak istemiyor) bir veya iki eşle görüşebilir.

Bu durum süreç içerisinde ve tedavi süreci ilerledikçe zaman zaman değişebilmektedir. Çift terapisinin birçok farklı yöntemi vardır.

Gottman Çift Terapisi, genel olarak çift ilişkilerine odaklanan bir terapi şeklidir. John Gottman’ın uzun yıllara dayanan evlilik deneyiminden geliştirilmiştir.

Diğer çift terapisi yöntemlerinden farklı olarak bu yöntem çiftin duygularına ağırlık verir.

Bakış açınıza bağlı olarak, bir bireyin duygularını anlamadan bağlamı anlayamaz, bir sorunun temel nedenini anlayamaz veya bir çözüm bulamazsınız.

Gottman Çift Terapisi, uygulamasının kökenini birçok farklı terapötik modaliteden (davranışsal, bilişsel, varoluşsal, dinamik) alır.

Ayrıca bireyin duygusal, davranışsal kalıplarını, etkileşimlerini ve ilişkilerdeki kişisel geçmişini tanımlar.

Uluslararası kaynaklarda bu yöntemin çift terapisi alanında güçlü ve önemli bir model olduğu çalışmalarla kanıtlanmış olsa da ülkemizde bu terapi modelinin daha yeni olduğu görülmektedir.

Gottman’ın Aşk Laboratuvarı çalışması, çiftleri çatışan ilişkilerin dinamiklerinden uzaklaştıran olumsuz davranış kalıplarını belirlemiş ve bunun bazen boşanmaya yol açtığını anlatmıştır.

Gottman bu kalıpları “Mahşerin Dört Atlısı” olarak tanımlar. Çift terapisi Gottman tarafından bu dört kalıp üzerinden değerlendirilir.

Şimdi Kadıköy psikolog ve Şişli psikolog kadrolarımızın gerçekleştirdiği Gottman modelinin dört esasına bakalım.

Gottman Çift Terapisi ve Eleştiri

Bu, çiftlerin birbirlerinin kişilik özelliklerine ilişkin olumsuz geri bildirimlerini ve beklenen davranışa yönelik saldırgan tutumlarını temsil eder.

Aslında, Gottman Çift Terapisi yönteminde de belirtildiği gibi, ısrarlı eleştiri, eleştirilen çiftin iletişim kurmaktan kaçınmasına veya duyarsızlaşmasına veya tam tersine neden olabilir.

Eleştiri zehirli bir iletişim şeklidir, bu nedenle çiftler üzerinde yıkıcı bir etkisi vardır.

Gottman Çift Terapisi ve Aşağılama

İlişkilerde finansal, fiziksel, ruhsal, statü, sosyal vb. olabilir. Bu, belirli alanlarda partnerinizden üstün olduğunuzu düşünmenizden kaynaklanan sağlıksız bir iletişim şeklidir.

Öte yandan, birini herhangi bir şekilde aşağılamak, değersizlik ve yetersizlik duygularına yol açar.

Kendini değersiz hisseden bir partner, ilişkide eşit olmadığını düşünür ve hisseder.

Bu durum dile getirilmeyen öfkeye ve birçok fiziksel (bedensel) hastalığa ve ruhsal zorluklara neden olur.

Gottman Çift Terapisi ve Savunuculuk

Gottman Çift Terapisinde savunuculuk, sürekli eleştirilen ve kendini değersiz ve yetersiz hisseden kişilerin her zaman tazminat için mücadele etmesi gerektiği anlamına gelir.

Bu savunma, sağlıklı bir iletişim veya problem çözme biçimi değil, daha çok kişinin kendini dengelemeye çalışması için diğer kişinin kişilik özelliklerini hedef alma biçimidir.

Meşru müdafaa, kişinin iletişimi tamamen kesmesi ve kendini gücenmiş hissetmesi, kırgınlıkla iletişimi engellemesi ile sona erebilir.

Gottman Çift Terapisi ve Duvar Örme

Çoğunlukla sürekli aşağılanan ve saygısızlığa uğrayan bir partnerle bu garip durumla baş edememekten kaynaklanır.

Karı koca arasına deyim yerindeyse bir duvar örüldüğü yer burasıdır. Söylenen ya da hissedilen şey karşıdaki kişiye aktarılamaz.

Aşağılanan bir kişi, bir ilişkide eşit bir zemini kaybeder ve yoğun duygularla geri çekilir.

Gottman Çift Terapisi Yöntemi, yukarıdaki iç görülerin çoğuna dayanarak, iletişimi yeniden sağlıklı hale getirmek için stratejiler geliştirir.

Gottman Çift Terapisi Ücreti

İster bireysel terapi isterseniz çift terapisi alın, günümüzde bu sürecin getireceği ekonomik maliyet sizin için bir gündem kaynağı olabilir.

Dolayısıyla uygun ücretli terapist arayışına girebilirsiniz. Gottman çift terapisi ücreti de bu nedenle sizin için önemli olabilir.

Ancak bu noktada araştırmalarınızı ve psikolog seçiminizi yalnızca Gottman çift terapisi ücreti üzerinden yapmamanızda önem vardır.

Önemli olan iyi bir araştırmayla beraber hem uygun ücretli terapist bulmak hem de donanımlı bir Gottman çift terapisti bulabilmektir.

Bunun için yapacağınız ilk şey çift terapisi gerçekleştiren tüm uzmanları listelemek ve hepsiyle doğrudan iletişim kurarak çift terapisi yetkinliklerini soruşturmaktır.

Unutmayın bir danışan olarak bu sizin en doğal hakkınızdır. İşte bu sebeple mutlaka doğru uzmanı bulma yönünde doğru ve detaylı bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Mentalium Psikoloji olarak biz size bu konuda yardımcı olabiliriz. Eğer uygun ücretli Gottman çift terapisi desteği arıyorsanız, merkezimizden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.