Skip to content Skip to footer

5 Soruda Mecidiyeköy Aile Terapisti Desteğimiz

5 Soruda Mecidiyeköy Aile Terapisti Desteğimiz

Mecidiyeköy aile terapisti arayışınızda doğru yerdesiniz. Mentalium Psikoloji olarak Mecidiyeköy merkezimizde sizin için en uygun aile terapisti size destek sağlamak için beklemektedir.

Hem Kadıköy hem Mecidiyeköy aile terapisti hizmetlerimizin olduğu şubelerimizdir. Aile terapistine gitmek işe yarıyor mu? Aile terapisi kaç seans sürer? Aile terapisti ücretleri ne kadar?

Eğer bir aile terapisti arıyorsanız bu sorular sizin için önemli gündemler haline gelmiş olabilir.

Şişli Mecidiyeköy ve Kadıköy Göztepe şubelerimizde alanında uzman, eğitimlerini almış ve süpervizyon destekli aile terapisti unvanı olan psikologlarımız mevcuttur.

Eğer siz de Mecidiyeköy şubemizden bu konuda destek almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Mecidiyeköy Aile Terapisti Desteğimiz

Mentalium Psikoloji 2019 senesinde Klinik Psikolog Onur Aydın tarafından Kadıköy Göztepe ilçesinde kurulmuş bir psikolojik danışmanlık merkezidir.

Bünyesinde bireysel terapist, aile terapisti, çift terapisti, cinsel terapist ve çocuk terapisti bulunmaktadır. 2021 yılında ise ikinci şubemiz olan Mecidiyeköy hizmete girmiştir.

Mentalium Psikoloji Mecidiyeköy aile terapisti, bireysel terapist ve cinsel terapist olan uzmanları bünyesinde bulundurmaktadır.

Aile terapisti kadar tüm uzmanlık alanları başta olmak üzere psikolog seçimi oldukça önemlidir.

Bu nedenle hem Mecidiyeköy hem de Kadıköy şubelerimizde uzmanlarımızın lisans eğitimlerinin psikoloji olmasına özen göstermekteyiz.

Ülkemizde ne yazık ki henüz bir ruh sağlığı yasası bulunmadığı için psikoloji bölümü mezunu olmayan bireyler aile terapisti de başta olmak üzere farklı alanlarda çalışabilmektedir.

Bu nedenle Mecidiyeköy de dahil olmak üzere tüm İstanbul ve Türkiye’de başarılı psikologlar olduğu kadar psikolog dahi olmayan kişiler terapi yapmaktadır.

Biz de bu nedenle hem Kadıköy hem de Mecidiyeköy şubelerimizde hizmet veren terapistlerimizin psikoloji bölümünü bitirmiş kişiler olmasına özen göstermekteyiz.

Elbette Mecidiyeköy aile terapisti kadromuzda yer almak için yalnızca psikolog olmak yetmez.

Psikoloji lisans eğitiminin ardından Kadıköy ve Mecidiyeköy şubelerimizde psikoterapist olarak çalışmak için yüksek lisans eğitimini de klinik psikoloji alanında tamamlamak gerekir.

Klinik psikoloji mezunu olan terapistlerimizin Mecidiyeköy aile terapisti hizmetini vermesi için ayrıca bir aile terapisi eğitimini ve benzer eğitimleri tamamlaması gerekir.

İşte bu yolculukların ardından uygun görülen adaylar Kadıköy ve Mecidiyeköy şubelerimizde hizmet sunmaya başlar. Aile terapisti ile görüşmek isterseniz bu nedenle bizi tercih edebilirsiniz.

Aile Terapistine Gitmek İşe Yarıyor Mu?

Mecidiyeköy aile terapisti arayışınız var ancak aile terapisine gitmek işe yarıyor mu diye de sormaktan kendinizi alamıyorsunuz? O zaman bu yazıda bu soruyu cevaplamamız gerekmektedir.

Çift ve aile terapisi; değişim ve gelişimi sağlamak için aileler ve çiftler arasındaki yakın ilişkileri inceleyen bir psikoterapi dalıdır.

Bireylerin diğer insanlarla kurdukları ilişkiler, onların ruh sağlığı ve duygusal doyumu için çok önemlidir.

Bu rol özellikle ebeveynler, eşler ve çocuklar gibi yakın ilişkilerde önem kazanır. En yakın ilişkilerden biri olan evlilik ilişkisinde eşler bazen çatışmalar, zorluklar ve zor zamanlar yaşarlar.

Aile ve çift terapisinin amacı, aile içi ve aileler arasındaki zorlu ve stresli süreçleri yönlendirmek, çatışmaları çözmek ve tüm aile üyeleri için sağlıklı değişim ve gelişim sağlamaktır.

Hem aile ilişkilerini hem de diğer insanlarla ve durumlarla olan ilişkileri düzenlemeye yöneliktir. Aile terapisi ve çift terapisi ülkemizde son yıllarda giderek daha fazla önem kazanmıştır.

Bireyler can sıkıcı ve zor döngülerden kurtulmak için sistem genelinde meydana gelebilecek değişikliklere ihtiyaç duyarlar.

Mecidiyeköy aile terapisti ekibimizin üyesi psikologlarımız ailelerin birbirlerine yardım etmenin yapıcı yollarını bulmalarına yardımcı olur.

Her üyenin yükü aile sistemi içinde değerlendirilir. Aileler ve çiftlerle çalışmanın kalıcı etkileri vardır.

Terapiye katılan bireyler kendileri ve diğer aile üyeleri hakkında daha fazla bilgi edinirler. Bireylerin birbirleriyle kurdukları samimi ilişkiler teşvik edilir.

Başa çıkma becerilerinde ustalaşarak, sadece o anda yaşadığınız durumlara çözüm bulmakla kalmayacak, daha sonra yaşayabileceğiniz bazı zor durumlarla da başa çıkabileceksiniz.

İşte bu yüzden aile terapistine gitmek işe yaramaktadır. Bu nedenle siz de Mecidiyeköy aile terapisti desteği için bize ulaşabilirsiniz.

Aile Terapistine Neden Gidilir?

Hiçbir evlilik sorunsuz ve kusursuz değildir. Her evlilikte genellikle küçük sorunlar bazen de büyük sorunlar olur.

Yaşadığımız sorunlar küçük de olsa, birbirimizi çözemiyorsak, küçük sorunları bile günlerce dengelemek zorunda kalırsak, birbirimizin karakterini incitmeden tartışamıyorsak yapabiliriz.

Eşler genellikle boşanmadan önce bir anlaşmazlık çıktığında son çare olarak kurumumuzun Mecidiyeköy aile terapisti ile görüşmek için başvururlar.

Bu durum evlilik terapisi sürecini büyük ölçüde karmaşıklaştırmaktadır. Bu nedenle sorun kronikleşmeden ve ilişki kangrene dönüşmeden önce bir evlilik terapistine başvurulmalıdır.

Eşler arasında yanlış anlaşılmalar için Mecidiyeköy aile terapisti başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ayrıca evliliğe aile müdahalesi ve eşlerin bu konuda gerekli sınırları koyamaması ciddi tartışmaları beraberinde getirir.

Partnerler arasında yaşanan ağır çatışmalar, hile ve aldatmanın yaşandığı problemler varsa aile terapisti fayda sağlayabilir.

Partnerler arasında ilginin ve sevginin azalmasıyla beraber ilişki de ciddi zorluklara sevk olur. Mecidiyeköy aile terapisti başvurularımızın önemli bir kısmı bu sebeple ilgilidir.

Cinsellik evli çiftler arasında önemli bir role sahiptir. Cinsel sorunlar yaşayan çiftler beraberinde ilişki anlamında da zorluklar yaşarlar.

Aile terapisti yanı sıra cinsel terapist de bu noktada devreye girebilir. Cinsel terapi hakkında bilgi almak için TIKLAYIN.

Sıkça görülen tartışmalar, kavgalar ve kırgınlıklar vb. problemler Mecidiyeköy aile terapisti uzmanımızın önemli çalışma alanları arasındadır.

Mecidiyeköy Aile Terapisti Ekibimiz Ne Yapar?

Aile terapistine gidenlerin yorumları genellikle terapi sürecinin çiftin ilişkisine yansıttığı olumlu etkiler yönünde olmaktadır.

Mecidiyeköy ve Göztepe şubemizde başvuran çiftlerin aile terapisi süreçleri boyunca yaşadıkları ve geri bildirimleri de bu tezi doğrulamaktadır.

Ancak her aile terapisti de bireysel terapilerde olduğu gibi aynı yöntemleri izlemez. Her terapistin farklı bir yönelime ihtiyaç duyması oldukça doğaldır.

Siz de Mecidiyeköy aile terapisti arayışınızda bu yönelimleri araştırabilir ve tercihinizi bu yönde yapabilirsiniz. Ayrıca aile terapisti tavsiye edilen durumları da incelemek için TIKLAYIN.

Yapısal Aile Terapisi

Aile yapısını anlamak için aile etkileşimlerine bakma gereğini vurgulayan bir aile terapisi yönelimidir.

Yapısal aile danışmanları, ailelerin nasıl, ne zaman ve kimlerle iletişim kurduğuna dikkat eder. Bireysel belirtilerinizi anlamanın en iyi yolunun bu olduğunu düşünmektedirler.

Aile içindeki etkileşim kalıplarına bakmayı uygun görürler. Aileler ilişkileri yeniden kurdukça terapötik değişiklikler meydana gelir.

Bu yaklaşımın bir özelliği, aile kompozisyonundaki değişiklikleri tedavinin ilk hedefi olarak kabul etmesi ve aileyi yeniden yapılandırmada terapistin aktif rolünü vurgulamasıdır.

Deneysel Aile Terapisi

Deneysel aile terapisi temel amacı itibariyle erken öğrenilen etkisiz mevcut başa çıkma kalıplarını değerlendirerek iç tutarlılık ve uyum sağlamayı ön planda tutar.

Danışanlar daha etkili iletişim kalıpları geliştirmeleri, problem çözme seçenekleri geliştirmeleri ve kendi yaşamları için sorumluluk almaları için desteklenir.

Daha iyi işlevsellik sağlamak için aileyi yeniden yapılandırmak, daha işlevsel iletişim kurmak ve aile bağlarını güçlendirmek terapide aranan temalardır.

Deneysel aile terapisi bireylerde bilinci yükseltir. Aile içi çatışmalar, depresyon, kaygı ve saldırganlık gibi sorunları hızla çözebilir.

Terapinin en önemli kısmı terapist ile danışan ilişkisidir. Terapistin kendini geliştirmesi birinci öncelik olduğu için terapistin hümanist perspektifi de önemlidir.

Eğitim süreci hem danışanın hem de terapistin karakterini şekillendirmeye yardımcı olur. Mecidiyeköy aile terapisti ekibimiz deneysel aile terapisi uygulamaktadır.

Stratejik Aile Terapisi

Stratejik aile terapisi yöntemleri sadece aile sorunları için değil, bireysel sorunlar için de etkili bir şekilde kullanılabilir.

Bu sorunları çözmek için belirli hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak için kullanılabilecek değişim stratejileri oluşturmak bu yaklaşımın temel dayanaklarıdır.

Ev ödevi ile ilerleme sağlanır. Burada danışanın kendisi stratejiyi uygularken sadık ve vicdanlı olmalıdır.

Bu, terapistin öngördüğü hedeflerin gerçekliği ve kullanışlılığı ile doğru orantılıdır. Mecidiyeköy aile terapisti ekibimizin üyeleri stratejik aile terapisi uygulamaktadır.

Çok Kuşaklı Sistem Teorisi

İnsanların ailelerinde yaşadıklarını bildikleri sorunların, aile kökenlerindeki ilişki kalıpları anlaşılmadan ve değiştirilmeden çözülemeyeceğini savunan bir yaklaşımdır.

Bunu bilerek, bir aileye değer vermenin en iyi yolu, onu en az üç kuşak olarak değerlendirmektir.

Bunun nedeni, insanlar arasındaki ilişkilerin ve sorunların şeklinin, nesiller önce yaşadıkları ailenin kişisel özelliklerine bağlı olmasıdır.

Aile, harmanlanmış bir duygusal birim olarak görülmelidir. Çözülmemiş duygusal sorunlar, nesilden nesle aktarılır. Aile durumu ciddiye alır. Bu nedenle, dönüşüm tüm aile tarafından yapılmalıdır.

Aile Terapisti Ücretleri Ne Kadar?

Mecidiyeköy aile terapisti arayışınızda terapistin donanımı, eğitimi, tavsiye edilip edilmediği ve tecrübesi dahil pek çok noktaya dikkat edebilirsiniz.

Gerek Mecidiyeköy gerek Göztepe şubelerimizde donanımına en çok güvendiğimiz aile terapisti uzmanlarla çalışmayı tercih etmekteyiz.

Elbette herkesin terapi ve terapistten beklentileri oldukça farklı olabilir. Aile terapisti ücretleri de bu noktada bu kriterlerden ve beklentilerden birisidir.

Mecidiyeköy aile terapisti ücretleri aile terapisti arayan kişiler tarafından oldukça fazla araştırılan ve soru sorulan gündemlerden birisidir.

Mecidiyeköy aile terapisti fiyatları bunun için önemli bir soru işaretidir. Aile terapisti ücretleri hakkında bilgi sahibi olmak için Mecidiyeköy psikolojik danışmanlık merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Ancak şunu belirtmemiz gerekir ki kurumumuz bu noktada insancıl bir politika izlemektedir.

Tüm Mecidiyeköy aile terapisti seçeneklerini incelerseniz hem kurumsal hizmet veren hem de uygun ücretli terapi merkezlerinin çok daha fazla olmadığını görebilirsiniz.

Mecidiyeköy şubemizde hizmet veren aile terapisti arkadaşlarımızın özgeçmişlerine göz atmak için TIKLAYIN.

En İyi Aile Terapisti Nasıl Olur?

Evlilik terapisti veya aile terapisti, kişiler arası ilişkileri olan bireyleri tedavi eden ilişki uzmanlarıdır.

Aile terapistleri, bireylerde, çiftlerde, ailelerde ve gruplarda, ilişki güçlüklerine yardımcı olmak, ruhsal bozuklukları ve duygusal sorunları teşhis etmek ve tedavi etmek için görevli profesyonellerdir.

Evlilik ve aile terapistleri, “değerlendirme, teşhisi tedavi etme” konusunda eğitilirler. Mecidiyeköy aile terapisti ekibimiz de bu konuda deneyimli uzmanlardan oluşmaktadır.

Daha uygun, tatmin edici ve üretken bir evlilik, aile ortamı veya sosyal ortam yaratmak için bireyleri, çiftleri, aileleri ve grupları tedavi ederler.

Aile dinamikleri üzerinde çalışan evlilik ve aile terapisti, sağlıklı ve üretken aile ilişkileri kurmaya yardımcı olur, olumlu yönde aileyi teşvik eder.

Değişen davranışlara ve her aile üyesinin kendi potansiyelini gerçekleştirmesine yardımcı olmak amaçlarıdır. Mecidiyeköy aile terapisti ekibimiz işte bunu mümkün kılmayı amaçlar.

Evlilik terapisti ve aile terapisti Mecidiyeköy çalışanlarımız, danışanların “modern ilişki sorunlarını” veya “çözülmemiş kişilerarası veya aile sorunlarını” çözmelerine yardımcı olur.

Bu sistematiği benimseyen evlilik ve aile terapistleri, bireyin zihinsel ve duygusal sorunlarının, bireyin mevcut ve geçmiş ilişkileri çerçevesinde ele alınması gerektiğine inanırlar.

Ekibimizdeki Mecidiyeköy aile terapisti, sorunları çözmek ve semptomları olabildiğince çabuk azaltmak için krize müdahale tekniklerini ve basit, problem odaklı psikoterapi tekniklerini kullanır.

Bir çocuğun zihinsel ve fiziksel sağlığı, ebeveynleri arasındaki çatışmalardan ve fiziksel/cinsel istismardan etkilenir.

Aile terapisti bu yüzden çocukların gelecekte “sağlıklı ve üretken yetişkinler” olabilmeleri için yaralarını iyileştirmelerine yardımcı olur.

Yaşlılarla, kaygılı veya ölümcül hastalığı olanlarla çalışan Mecidiyeköy aile terapisti ekip üyelerimiz aile içinde iletişim köprüleri kurar, karşılıklı anlayışı teşvik eder, kişisel sorunları çözer.

İç huzuru bulmada, gerginliği gidermede ve sorunlarla baş etmede destekleyici rol oynamak Mecidiyeköy aile terapisti arkadaşlarımızın önemli amaçları arasındadır.

Ayrıca Mecidiyeköy aile terapisti, danışanların kişilerarası becerilerini geliştirmelerine, yeni bakış açıları kazanmalarına ve sosyal destek bulmalarına yardımcı olmak için “grup terapisi” de düzenler.

Her evlilik ve aile terapistinin eğitimleri, mesleki deneyimleri ve teorik yaklaşımlarıyla örtüşen benzersiz bir bakış açısı vardır.

Bu yüzden Mecidiyeköy ve Göztepe şubemizde hizmet veren aile terapistleri olarak her kesimden insanla çalışabiliyoruz.

Aile terapisti, aile büyüklerinin, tek ebeveynli ailelerin, eşcinsel ailelerin veya sorunlu ebeveynleri olan ailelerin ihtiyaçlarına da yardımcı olabilir.

Evlilik öncesi danışmanlık, çocuk danışmanlığı, boşanma veya ayrılık danışmanlığı ve diğer ilişki danışmanlığı da Mecidiyeköy aile terapisti çalışma alanları arasındadır.

Aile terapistlerinin çalışma alanı çok geniştir. Devlet kurumları, işyerleri, üniversiteler, araştırma merkezleri, hastaneler, eğitim kurumları (okullar, özel kurumlar vb.), dernekler, vakıflar için çalışabilirler.

Araştırmalar, evlilik ve aile terapisinin şizofreni, duygudurum bozuklukları, yetişkinlerde alkol ve madde kötüye kullanımı, çocuklukta davranış bozuklukları gibi sorunlarda da işe yaradığını gösterir.

Ayrıca yeme bozuklukları, çocukluk otizmi ve çocuklarda kronik fiziksel hastalıklar gibi birçok ruh sağlığı sorununa yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Mecidiyeköy ve Göztepe merkezlerimize başvuran çiftlerden bireysel sorunları olanların sayısı da az değildir.

Yetişkin, evlilik veya bireysel terapi kadar aile terapisi etkilidir ve bazı durumlarda onlardan bile daha etkilidir.

Evlilik ve aile terapisi, yüksek lisans ve doktora programları ile Amerika Birleşik Devletleri’nde benzersiz bir uzmanlık alanıdır.

Evlilik ve aile terapisti olmanın üç yolu vardır. 2-3 yıllık yüksek lisans programı bitirilebilir. 3-5 yıllık doktora programı 3-4 yıllık yüksek lisans programı da önemli bir yetkinlik sağlayabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde evlilik ve aile terapistleri lisanslıdır ve meslek bu şekilde düzenlenmiştir.

Eyalet düzenleyici gerekliliklerinin çoğu, Amerikan Evlilik ve Aile Terapisi Derneği’nin Klinik Üyelik Standartlarını sıkı bir şekilde takip eder.

Hak kazanmak için, Amerikan Evlilik ve Aile Terapisi Derneği tarafından akredite edilmiş bir yüksek lisans programını tamamladıktan sonra en az iki yıllık klinik deneyim ve denetime sahip olmanız gerekir.

Süpervizyon sırasında, terapist adayı 1.000 ila 3.000 saat boyunca bireysel olarak seans görmeli ve lisanslı bir evlilik ve aile terapisti olan bir süpervizör tarafından denetlenmelidir.

Lisans, bir evlilik ve aile terapistinin bu hizmeti sağlama yeteneğinin ve yetkisinin bir göstergesidir.

Lisanslar klinik psikologlara, klinik sosyal hizmet uzmanlarına ve profesyonel danışmanlara verilir.

Ülkemizde böyle bir lisans sistemi bulunmamaktadır. Ülkemizde çalışan çok az sayıda ABD lisanslı evlilik terapisti veya aile terapisti bulunmaktadır.

Ülkemizde ise daha çok psikoloji lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimlerini gerçekleştiren ve eğitimlerini tamamlayan kişiler aile terapisti olabilirler.

Yukarda saydığımız aile terapisi yöntemlerinden en az birini seçerek gerekli eğitimleri tamamlayanlar aile terapisti olma yolunda önemli adımları atmışlardır.

Eğer siz de Mecidiyeköy aile terapisti arıyorsanız, kurumumuzdan destek almak amacıyla bize ulaşabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.