Skip to content Skip to footer

Kadıköy EMDR Terapisti Arıyor Musunuz? 3 Soru 3 Cevap

Kadıköy EMDR Terapisti Arıyor Musunuz?

EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme), etkili ve oldukça verimli bir psikoterapi yönelimidir. Bu yöntem ilk kullandığı dönemden itibaren günümüze kadar milyonlarca insanın ruhsal sorunlarından kurtulmasını sağlamıştır. EMDR yöntemi sayesinde birçok insan farklı farklı ruhsal sorunlarından kurtulmakta ve yaşamını iyileştirmektedir.

Kadıköy EMDR uygulamalarının sıkça uygulandığı bir bölgedir. Birçok Kadıköy EMDR terapisti mevcuttur ve Mentalium Psikoloji uzman psikolog kadromuzda da bu yöntemi uygulayan psikologlar bulunmaktadır. Eğer siz de Kadıköy EMDR terapistleri arayışına sahipseniz, bizden randevu alabilirsiniz.

EMDR Nedir?

EMDR veya Türkçe anlamıyla Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, önemli bir psikoterapi perspektifidir. Bu yöntemin gelişimi 1987 yılında, Dr. Shapiro’nun göz hareketlerinin rahatsız eden bazı düşüncelerin şiddetini azaltabileceğini tesadüfi gözlemlemesi ile başlamış oldu. Dr. Shapiro saptadığı bu etkiyi savaş, terör, afet, tecavüz, zor hayat koşulları, fobi, panik ataklar, yas, kronik ağrı vb. travma mağduru kişiler üzerinde bilimsel olarak gözlemledi.

Dr. Shapiro gözlemleri ve yaptığı bilimsel çalışmaların sonucunda bir makale yayınladı. Bu makalede bazı değerlendirmeleri EMDR modelinin temellerini oluşturdu. Shapiro’ya göre, beyin, her yeni tecrübeyle beraber kendisine ulaşan duygu, düşünce, ses, koku vb. bazı bilgi kaynaklarını işlemektedir. Beyinde öğrenme işlevsel hale gelebilir. Eğer bu sistem başarılı bir şekilde yerine getirilirse beyinde öğrenme gerçekleşmiş olur.

Travmatik veya daha genel anlamıyla negatif yaşantılar ve deneyimler bilgiyi işleme sisteminde bazı bozulmalara neden olur. Böylece yeni bilgiler işlenemez hale gelebilir. Bunun neticesinde bilgi oluşmaz ve öğrenme de gerçekleşemez. Bilgi işlenmediği için de nasıl bir haldeyse o şekilde depolanmış olur.

Böylece bireyin uzak kaldığı anıları tetiklendiğinde, adeta o anıyı tekrar tekrar yaşıyormuş gibi etkilenmektedir.  EMDR yöntemi, ayrı kalmış ve işlenmemiş deneyimleri, olumsuz duygu ve davranışların temeli olarak tanımlar. İşlenmeyen anılar farklı türlerle ortaya çıkabilir.

Örneğin; geçmişte yaşanan bir taciz deneyimi de işlenmeyen anı olabilirken, bir doğal afet deneyimi de işlenmemiş olabilir. İşte EMDR yöntemi burada devreye girer ve işlenmemiş anıları işleyerek bunların öğrenilmesine neden olur. Böylece kişinin travmatik deneyimleri de azalmış olur.

Hangi Alanlarda Uygulanır?

EMDR çok farklı alanlarda uygulanmakta ve ciddi anlamda verim alınmaktadır. Bu popüler yöntem bu nedenle son yıllarda oldukça sık uygulanmakta ve yaygınlaşmaktadır. Bu metodun en sık uygulandığı alan travmadır. Hatta Kadıköy EMDR diye bir internet araştırması yapsanız karşılaşacağınız kelimelerin başında travma yer alacaktır. Travma dışında depresyon ve panik atak da yöntemin en başarılı olduğu ruhsal rahatsızlıklar arasında görülmektedir.

Ayrıca yas süreci de bu yöntemin oldukça etkili olduğu bir ruhsal süreçtir. Ayrıca kaygı bozuklukları, sınav stresi, motivasyonel sorunlar, cinsel problemler, kronik ağrılar, somatizasyon bozukluğu, yeme bozuklukları, bağımlılık, tacize maruz kalma, kronik baş ağrısı veya migren, kişilik bozukluğu ve özgüven sorunları EMDR’nin önemli başvuru alanlarındandır.

EMDR Kaç Seans Sürer?

EMDR yöntemi bir tekniktir ve psikoterapi yönelimi değildir. EMDR ile işlenmemiş anılar işlenmiş hale gelmektedir. Bu yönteme başvuracak insanların aklında kaç seans süreceği üzerine soru işaretleri olabilir. Bu yöntemi uygulayan terapistler en az 8 seans boyunca yöntemi sürdürürler.

Ancak bu her birey için 8 seans sürecek anlamına gelmez. Vakanın ne olduğu, travmanın ne kadar işlenmeye hazır olduğu vb. birçok nedenle bu süreç uzayabilir. Bazı kişilerde yöntemin daha uzun süreceği unutulmamalıdır. Örneğin; 20 seans süren bazı danışan süreçleri de söz konusu olabilir. Bu duruma uzman psikolog ve danışan birlikte karar verecektir.

Kadıköy EMDR Arayışınızda Yardımcı Olabiliriz

Mentalium Psikoloji, İstanbul Kadıköy ilçesi Göztepe semtinde kurulmuş bir psikolojik danışmanlık merkezidir. İkinci şubesini Avrupa Yakası’nda Mecidiyeköy semtinde açan Mentalium Psikoloji uzman psikolog kadrosuyla depresyon, travma, kaygı bozuklukları, bağımlılık, obsesif kompulsif bozukluk, fobi, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, aile ve çift terapisi vb. birçok farklı alanda hizmet vermektedir.

Kadıköy bölgesinde hizmet veren şubesinde bilişsel davranışçı terapi, şema terapi, mindfullness temelli stres azaltma, psikodinamik ve EMDR gibi psikoterapi yönelimi ve teknikler uygulanmaktadır. Eğer siz de Kadıköy EMDR terapistleri hakkında araştırma yapıyorsanız, Mentalium Psikoloji psikolog kadromuza göz atabilir ve bizden randevu alabilirsiniz. Kadıköy EMDR terapistlerini araştırırken mutlaka EMDR yöntemi dışında bir psikoterapi yöneliminin de eğitimini almış olmasını tercih etmenizi öneririz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.