Skip to content Skip to footer

3 Soruda Kadıköy Oyun Terapisi Hizmetimiz

kadıköy oyun terapisi

3 Soruda Kadıköy Oyun Terapisi Hizmetimiz

Kadıköy oyun terapisi hizmeti mi almak istiyorsunuz? Bunun için Kadıköy ilçesinde hizmet veren ve oyun terapisi yaklaşımını benimsemiş bir psikolog ile çalışmak mı istiyorsunuz?

Mentalium Psikoloji bünyesinde oyun terapisi uygulayan çocuk psikoloğu uzmanımızla görüşmeye ne dersiniz?

Yazımızda oyun terapisi örnekleri, oyun terapisi kitabı önerisi, evde oyun terapisi alıştırmaları, oyun terapisi teknikleri, oyun terapisi örnekleri ve oyun terapisi fiyatları ile ilgili her şeyi bulabilirsiniz.

Oyun terapisi sertifikası olan psikoloğumuzdan destek almak ve oyun terapisi ücretleri hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

kadıköy oyun terapisi

Kadıköy Oyun Terapisi Hizmeti

Kadıköy ilçesinde yaşıyor veya Kadıköy için ulaşım engeliniz bulunmuyor ve çocuğunuzun bu şekilde sorunu atlatacağını düşünüyorsanız Kadıköy oyun terapisi uzmanı psikologları aramanız doğaldır.

Kadıköy oyun terapisi uygulayan terapist seçeneği fazla olan bir ilçedir. Mentalium Psikoloji kadrosunda bulunan çocuk psikoloğu da oyun terapisi eğitimi almış ve oyun terapisi konusunda donanımlı bir uzmandır.

Çocuğunuzun yaşadığı ruhsal sorunlarda Kadıköy gibi ulaşımın kolay olduğu bir ilçede onu rahatlıkla emanet edebileceğiniz bir terapist arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Peki oyun terapisinin ne gibi avantajları vardır? Bunu değerlendirebilmek için öncelikle oyun terapisinin ne olduğunu anlayalım.

kadıköy oyun terapisi

Oyun Terapisi Nedir?

Oyun terapisi, çocukların duygu ve düşüncelerini oyun ve oyuncaklar aracılığıyla ifade etmelerine yardımcı olan özel bir yöntemdir.

Peki oyun terapisi kimlere uygulanır? Theraplay oyun terapisi nedir? Oyun terapisi neyi tedavi eder? Oyun terapisi kaç yaş için uygun? Her şeyden önemlisi, oyun terapisi tekniği nedir?

Eğer siz de Kadıköy oyun terapisi merkezlerini araştırıyorsanız bu soruların cevaplarını almak istiyor olabilirsiniz.

Diğer bir deyişle, oyun terapisi, terapötik olarak eğitilmiş ve deneyimli bir oyun terapisti tarafından, çocuğun mizacına en uygun oyun stilleri ve oyuncaklarla oluşturulmuş özel bir ortamda gerçekleştirilir.

Çocukların kendilerini sakinleştiren terapötik ilişkiler kurarak kendilerini ifade ettikleri ilaçsız bir terapi ve tedavi yöntemidir, bu nedenle eğitimsiz ebeveynler evde oyun terapisi yapamazlar.

Bir başka deyişle, evde oyun terapisi söz konusu değildir. Yetişkinlerin aksine, çocukların duygularını anlamak ve konuşma becerilerini geliştirmek için tanıdık bir ortama ihtiyaçları vardır.

Rahatsız ortamlarda farklı davranırlar. Bu nedenle yetişkinlere verilen tedaviler çocuklarda işe yaramayabilir.

Oyun terapisti kendilerini ifade etmelerine yardımcı olmak için çocukların hayal güçlerini kullanır. Bu nedenle Kadıköy oyun terapisi merkezlerinde çocuk danışanı destekleyen oyuncaklar kullanılır.

Bu şekilde, duygusal sorunları ortaya çıkarabilmelidirler. Oyun terapisinin amacı çocuğu iyileştirmektir. Her çocuk farklı bir dünya ve farklı bir renktir.

Oyunlar, bir çocuğun dünyayı keşfetme şeklidir. Modern oyun terapisinin tarihi, Sigmund Freud zamanına kadar uzanır.

Arkeologların yaptığı kazılar, oyun alanı ekipmanlarının ve oyun ekipmanlarının Orta Çağ’da çocuklar tarafından da kullanıldığını ortaya çıkarmıştır.

Oyun çocukların doğasıdır. Oyun, çocukların kendilerini ifade etmek için kullandıkları dil gibidir. Çocuklar ihtiyaçlarını, düşüncelerini ve duygularını bu dilde ifade ederler.

Oyun için ne kadar çok oyuncak kullanırlarsa, kendilerini o kadar çok ifade ederler.

İnsanlık zaman içinde bunu keşfetmiş ve oyun terapisine yönelik tedavilerin önünü açan oyunların iyileştirici gücünden faydalanmıştır.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar sayesinde Avrupa ülkelerinde çocuklarda ruhsal bozuklukların tedavisinde oyun terapisi kullanılmaya başlanmıştır.

Birçok oyun terapisi makalesi de son yıllarda bu alanda yazılmıştır. Ancak, uluslararası kabul görmüş ve eğitimli bir oyun terapisti bulmak zordur.

Siz de Kadıköy oyun terapisi uygulayıcısı merkezleri araştırıyorsanız Mentalium Psikoloji oyun terapisti arkadaşımızın özgeçmişine BURAYA tıklayarak bakabilirsiniz.

kadıköy oyun terapisi

Oyun Terapisi Örnekleri ve Türleri Nelerdir?

Oyun terapisi örnekleri oyun terapisinin yaygınlaşmasıyla beraber özellikle ebeveynler tarafından sık sık araştırılmaktadır. Oyun terapisi türleri birbirinden içerikleri ve çocuğa yaklaşımları sebebiyle ayrılabilir.

Kadıköy oyun terapisi uygulayıcıları arasında da bu noktada farklı türlere yönelimler mevcuttur.

Bu nedenle siz de Kadıköy oyun terapisi seçeneklerini incelerken mutlaka hangi tür ile destek olunacağını araştırmalısınız.

2-12 yaş arası çocukların gelişim özelliklerine göre uyarlanmış bir yöntemdir. Günümüzde oyun yöntemlerine dayalı birçok oyun terapisi türü bulunmaktadır.

Oyun terapisi örnekleri için genel olarak kategorize edersek, iki grup oyun terapisi vardır.

Ama biraz daha yakından bakınca çocuk merkezli, deneyimsel, erken çocukluk, gelişimsel, psikanalitik, kum ve kukla terapisi ile karşılaşıyorsunuz. Burada sadece en önemli üç tanesi ele alınmaktadır.

kadıköy oyun terapisi

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi

Yönlendirme olmadan gerçekleştirilen oyun terapisinin birçok teoriye göre iyileştirici yönleri vardır.

Terapistten ziyade çocuk liderliğinde olan bu yöntemin en önemli yönü çocuk odaklı (denetimsiz)/çocuk merkezlidir. Bu yönteme bu nedenle çocuk merkezli oyun terapisi denir.

Bu yöntem ülkemizde terapistler tarafından en sık kullanılan oyun terapisi yöntemidir. Kadıköy oyun terapisi uygulayıcıları arasında da en sık tercih edilen yöntem budur.

Bu terapi, onları inciten sorunları ortaya çıkararak oyuncu bir şekilde çözümler bulmaya dayanır.

Bu nedenle, çocuk merkezli oyun terapisi ile diğer oyun terapisi türleri arasındaki en önemli ve temel fark, çocuğun oyundan sorumlu olmasıdır.

Oyun terapisti oyun oynar ve oyun sırasında yön vermez. Oyun terapisti, çocuğun yaşamın sorunlarını kendi tarzında, kendi hızında çözmesini varsayar.

Çocukların bireyselliğine saygı gösterir. Bu terapide çocuk yönlendirilmez, kendi farkında olmayan ihtiyaçlarını keşfeder ve ifade edemediği birçok zorluğun üstesinden gelir.

Bu nedenle, Avrupa’daki çocuklara psikotrop ilaçlar verilmeden önce oyun terapisi uygulanmaları teşvik edilmektedir.

Tedaviden sonra başka bir klinik değerlendirme yapılır. Amerika Birleşik Devletleri’nde son yıllarda aileler çocuk merkezli tedavinin önemini anlamaya başlamışlardır.

kadıköy oyun terapisi

Deneyimsel Oyun Terapisi

Bu terapi, çocukların çevrelerini bilişsel değil, deneyimsel olarak algıladıkları bir terapi türüdür. Çocuk merkezli yöntemlerde olduğu gibi çocuğun iyileştiği varsayımı üzerinde durulmuştur.

Terapinin önemli bir bileşeni, oyun terapisti ve çocuk arasındaki ilişkidir. Bu türde çocuk terapistini oynadığı oyuna dahil etmek isterse, terapist de oyuna dahil olur.

Oyun terapisti sadece çocuğun ona verdiği rolü oynuyor haldedir. Çocuk terapiste zayıf, kendisine güçlü bir rol verebilir. Bu sayede çocuklar terapide yetişkinlerin gücünü deneyimliyorlar.

Deneyimsel adı da buradan gelmektedir. Oyunlarda gördüğü gibi davranmaya başlar ve terapist tarafından tedavi edilir. Terapistin rolünde bunu hissetmesini sağlar.

Aslında terapistine aktardığı duygular kendisine aittir. Bu duygular; hor görme, aşağılanma, cezalandırma ve değersizliktir. Oyun terapisini uygulayan terapist böylece çocuğun duygusunu elde etmiş olur.

Çocuklar duygularını oyunlarda maskeleyerek açığa vururlar. İç işleyişini yansıtırken figüratif semboller kullanırlar.

Örneğin, bir oyunda ‘Gözden uzak bir yerdeyiz ve etrafta canavarlar var’ diyen bir çocuk, korkudan daha fazlasını anlatır.

Terapist, çocuğun ne söylediğini anlamak için bu metaforlara odaklanır. Bunlar terapistler için çok önemlidir.

Çocuk merkezli terapi ilişkilere odaklanırken, deneyimsel terapi ise ilişkilerden çok elde edilen bilgileri anlar.

kadıköy oyun terapisi

Filial Oyun Terapisi

Filial terapi, oyun terapisi ve aile terapisinin bir entegrasyonu olarak başlamıştır. Çocuklar ve aileler arasındaki sorunları çözmeyi ve aile ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlayan bir psikoeğitim yöntemidir.

Çocuklar duygularını aileleriyle paylaşmaya ve birlikte vakit geçirmeye ihtiyaç duyarlar. Ne yazık ki günümüz koşullarında anne babalar çok yoğun ve sosyo-ekonomik nedenlerle acelesi vardır.

Bu nedenle aileler çocukları ile yeterince ve değerli vakit geçirememektedir. Bu olduğunda, çocuklar doldurulması gereken duygusal bir boşluk yaratırlar.

Aileler çocuk merkezli terapi becerilerini kendi çocuklarıyla oyun seanslarında kullanmayı öğrenirler.

Ebeveynler ve çocuklar arasındaki güven ilişkisini derinleştirmeyi amaçladığı için sorunları önleyen ve ortaya çıkarsa çözen bir tedavi yöntemidir.

Bu terapi yöntemi ile aileler çocuklarına ben yanındayım ve seni anlıyorum mesajını veriyor olurlar.

Aileler çocuklara “sınırları belirleme” becerisini öğretir. Çocuğunuzun seçmesine de izin verebilirsiniz. Bu ona kararlarının sorumluluğunu alma yeteneği verir.

kadıköy oyun terapisi

Kadıköy Oyun Terapisi Fiyatları Nelerdir?

Kadıköy oyun terapisi uygulayıcılarını araştırıyorsanız elbette günümüz şartlarında psikolog ücretleri de belirleyici olduğu için aklınıza gelecektir.

Kadıköy oyun terapisi fiyatları nelerdir peki? Bu sorunun cevabı birçok faktör doğrultusunda değişecektir. Psikoterapiste gitmeye karar verdiniz diyelim.

Kadıköy oyun terapisi seçeneklerini araştırıyorsunuz. Ama ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. İnternette araştırırsanız, listelenen çeşitli seans fiyatları olduğunu göreceksiniz.

2022’den itibaren İstanbul genelinde psikoterapi maliyetleri artış göstermiştir. En az 400 TL ile 1500 TL aralığında gerçekleşmektedir. Kadıköy oyun terapisi ücretleri de bu şekilde belirlenmektedir.

Ancak Mentalium Psikoloji kurum politikası gereği Kadıköy psikolog ücretleri arasında oldukça uygun bir noktadadır.

Bu ücretler 2022’de geçerli olacak ücretlerdir. Yurt içi enflasyon, artan kiralar, asgari ücretler, memur maaşlarının yüksekliği gibi faktörler tedavi maliyetinin artmasını gerektirecektir.

Bunun gibi farklı seans ücretleri insanların kafasını karıştırabilir. Tedavi maliyetlerinin neden bu kadar değişken olduğuna bir göz atalım. Öncelikle psikoloğun çalıştığı alan büyük önem taşımaktadır.

Bir terapi merkezinde danışmanlık/terapi ücreti en az 400 TL’dir. Yüksek ofis kiraları, profesyonel reklam maliyetleri ve psikolog ücretleri bu alanlarda pahalı olabilir.

Psikolog maliyetleri; psikoloğun beceri düzeyi, deneyimi, tedavi türü ve eğitim düzeyi bunu doğrudan etkiler.

Psikolog ücretleri, lisansüstü klinik psikoloji eğitiminin maliyeti, özel terapötik eğitim ve sertifikasyon süreci nedeniyle değişmektedir.

Eğer siz de uygun ücretli psikolog ve uygun ücretli Kadıköy oyun terapisti arıyorsanız doğru adres Mentalium Psikoloji olacaktır. Kadıköy oyun terapisi ile ilgili bilgi almak için TIKLAYIN.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.