Skip to content Skip to footer

Elektronik Sigara Bağımlılık Yapar Mı?

Elektronik sigara, içinde çoğunlukla nikotin bulunduran bir sıvı çözeltiyi ısıtarak ve sonucunda da kişinin solumasını sağlayacak buhar üreten alettir. Bu aletler çoğunlukla bataryalarla çalışır. E-sigara olarak adlandırılabileceği gibi e-puro olarak da piyasada satılan türleri vardır. Elektronik sigarada bulunan sıvıda çoğunlukla nikotin, tatlandırıcılar, propilen glikol ve bitkisel gliserin bulunur. Elektronik sigaraların çözeltilerinde nikotin mevcuttur ancak mevcut olmadığını iddia edenlerde de nikotin vardır. Nikotinin sigarada bulunan bağımlılık yapıcı madde olduğu bilinmektedir. Peki bu cihaz bağımlılık yapar mı? Bir kişi elektronik sigarayı klasik sigarayı bırakmak için bir araç olarak görmeli midir?

Nikotin Bağımlılık Yapar

Biraz önce de belirttiğimiz gibi sigaranın içinde sigarayı bağımlılık yapıcı bir madde haline getiren nikotin isimli maddedir. Nikotin, güçlü bağımlılık yapıcı bir madde olup kişide haz, zevk ve mutluluk hislerine neden olabilir. Bağımlılık yapma potansiyeli de buradan gelmektedir. Klasik sigaralarda bulunan nikotini elektronik sigaralar da içerir. Yapılan araştırmalar nikotin içermediğini iddia eden bazı likit markalarının dahi az miktarda nikotin kullandıklarını göstermektedir. Aksi takdirde kişi bir süre sonra o likidi almayacaktır ki bu da ticari açıdan anlamlı olmayacaktır. Nikotin bağımlısı birey sigarayı bırakmak amacıyla elektronik sigaraya başladığında klasik sigaradan uzak kalmış olabilir. Ancak nikotin bağımlılığı elektronik sigaradan da aynı nikotini alması sebebiyle devam etmektedir. Yani içeriğindeki nikotin sebebiyle bağımlılık yapar.

Gençler Arasında Yaygın

Elektronik sigaranın bağımlılık yapma potansiyelinin klasik sigara kadar olduğunu belirttik. Elektronik sigaranın son yıllarda özellikle gençlerde çok yaygınlaştığını göz önüne alırsak toplum açısından daha ciddi bir risk oluşturmaktadır. Sigaraya başlamaktansa elektronik sigara içen gençler nikotin bağımlılığını da elektronik sigara ile tadabilirler. Aslında bu yönden bakıldığında elektronik sigara ve klasik sigara arasında bağımlılık yapma yönünden fark yoktur. Hatta hakkındaki bağımlılık yapmadığına yönelik yanlış inanış sebebiyle elektronik sigara klasik sigaraya göre daha fazla tehlike oluşturur.

Ritüellere Devam

Elektronik sigara, sigarayı bırakan kişide tekrardan sigaraya dönüş ihtimalini de arttırmaktadır. Böylece dolaylı yoldan da bağımlılık yapar diyebiliriz. Sigarayı bıraktıktan sonra ağzından duman çıkarma, elinde sigara gibi tutma vb. sigaraya ait ritüelleri gerçekleştirmeye devam ettiği için kullanımı risklidir. Bu ritüellerin devamı sebebiyle bağımlılık her daim canlı kalacaktır. Kişi bir kez dahi klasik sigaraya dönüşüyle beraber yeniden bağımlılığın kısır döngüsüne girmiş olacaktır.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.