Skip to content Skip to footer

En İyi Psikolog Kimdir: 3 Soru 3 Cevap

En İyi Psikolog Kimdir?

İnsan yaşamı durağan değildir. Ortalama insan ömrüne 75 yıl desek bu uzun sürenin tamamının aynı akışta ilerlemesi mümkün müdür? Zaman zaman kendimizi kötü hisseder zaman zaman kendimizi iyi hissedebiliriz. Bazı dönemlerde ise sorunlarımız kronik hale gelebilir. Bu dönemlerde psikolog ihtiyacı hissederiz.

Bu ihtiyacı hissederken de nasıl ameliyat olacağımızda en iyi cerrahı tercih etmek istiyorsak, ruh sağlığımız için de en iyi psikolog arayışında oluruz. Peki en iyi psikolog kimdir? Bu tanım herkese göre değişir mi? Yazımızın devamında bu soruya ve en iyi psikoloğu seçmek için nelere bakmak gerekir sorusuna cevaplar arayacağız.

En İyi Psikolog Nasıl Belirlenir?

En iyi kalp cerrahı denildiğinde belki ülkemizde bir kişiyi gösterebiliriz ancak bu durum psikologlar için geçerli değildir. Psikolog dediğimiz ruh sağlığı profesyoneli danışanıyla bir bütündür. Örneğin; bir kalp cerrahı ameliyat sırasında yaptığı müdahale ile hastasının hayatını kurtarabilir. Cerrah hastasının hayatını kurtarır çünkü hasta ameliyat sırasında anestezi altında baygın haldedir ve ameliyata müdahalesi söz konusu değildir.

Ancak danışan psikoterapi sürecinde aktif haldedir ve psikoloğun iş birliği halinde olduğu partneri rolündedir. Her an aktif roldedir ve danışan ne kadar değişimi isterse psikoloğu ona yardımcı olabilir. Örneğin; bir kişiyi etik dışı bir halde zorla ameliyat edebilirsiniz ancak zorla psikoterapi mantıken dahi mümkün değildir. Dolayısıyla en iyi psikolog tanımını oluştururken de psikoloğun danışanıyla uyumuna bakılmalıdır.

En iyi olarak tanımlanabilecek ruh sağlığı profesyonelleri dahi bazı danışanlarıyla uyum yakalayamazlar. Bu nedenle ilk olarak danışanın hangi psikoterapi yöneliminin kendisine uygun olduğunu gözden geçirmesi önemli olabilir. Örneğin; daha kısa süreli ve semptomları ortadan kaldırmaya yönelik olan bilişsel davranışçı terapi olarak görülmektedir.

Eğer danışan terapi sürecini kısa sürede sonlandırmak istiyorsa o zaman bilişsel davranışçı terapi kendisine daha uygun olacaktır. Bir başka deyişle, bu danışan için en iyi psikolog bir bilişsel davranışçı terapisttir. Bir başka danışan için ise başka bir terapi yönelimi daha uygundur ve özellikle İstanbul , Ankara, İzmir vb. büyük şehirlerde farklı terapi yönelimleri için farklı psikolog seçenekleri mevcuttur.

Seans Ücretleri Yüksekse

Bir psikoloğun iyi veya kötü olması seans ücretleri ile ölçülemez. Dolayısıyla şunu çok net söyleyebiliriz ki en iyi psikolog en pahalı seans ücretleri olan değildir. En iyi kavramının biraz önce birçok faktöre bağlı olarak değiştiğini söylemiştik. Örneğin; bir psikoloğun iyi olarak tanımlanması için öncelikle donanımlı olması gerekir. Bunun için de en son gelişmeleri takip ederek kendisini sürekli geliştiren bir uzman olmalıdır.

Ayrıca alanında önemli ve en iyi isimlerden eğitim alınması da yine değerlidir. Psikolog seçimi oldukça önemlidir ancak birçok kişi ne yazık ki psikolog seçimine çok özen göstermemektedir. Ülkemizde psikoloji bölümlerinin ve üniversitelerin sayıca çoğalmasıyla beraber çok sayıda psikolog mezun verilmektedir. Psikolog sayısının artışı ile beraber en iyi psikolog bulma seçenekleri de artış göstermektedir.

Bir yandan da elbette hangi şehirde terapist arayışınızın olduğu da önemlidir. Örneğin; İstanbul sınırları içinde en iyi psikolog seçimi için göstereceğiniz çaba ile daha küçük bir şehirde en iyi psikoloğu bulmak için göstereceğiniz çaba elbette bir olmayacaktır. Arz talep dengesi sebebiyle İstanbul psikolog nüfusunun en yoğun olduğu illerin başındadır. İstanbul içerisinde en iyi psikolog seçiminde dikkat etmeniz gereken de ulaşılabilirliğidir.

Ulaşılabilirlik denildiği zaman sadece psikolog ile danışanı arasındaki mesafeden söz edemeyiz. Elbette psikolog ofisinin kişinin rahatlıkla ulaşabileceği bir yerde olması önemlidir. Ancak bundan daha önemli olan kişinin maddi açıdan da psikoloğunun seans ücretlerini karşılayabilmesi gerekir. Bazen en iyi psikolog en pahalı olandır mantığıyla uzun vadeli olarak terapi ücretlerini karşılayamayacağı terapiste başlayanlar olabiliyor.

Bir süre sonra da maddi açıdan zorlanınca seanslara devam etmeyi bırakabiliyorlar. Bu durum aslında bir danışanın yaşayabileceği en olumsuz şeylerin başında gelir. Psikoterapi düzenli devam edilmesi gereken ve mümkünse aynı terapist ile devam edilmesi gereken bir ruhsal değişim sürecidir.

Bu nedenle ulaşılabilirlik için başvuracağınız psikoloğun donanımı kadar sizin karşılayabileceğiniz oranda seans ücretleri olması da önemlidir. Bu yönden sizin için en iyi psikolog en ulaşılabilir ve düzenli devam edebileceğiniz uzmandır.

Neden Mentalium Psikoloji?

Mentalium Psikoloji’nin en iyi psikolog kadrosuna sahip olup olmadığına karar vermek elbette sizin tercihinizdir. Biz kurumsal olarak da danışanlarımızın psikologlarımızla ilgili yorumlarına ve değerlendirmelerine önem veriyoruz. Mentalium Psikoloji İstanbul ilimizde önce Kadıköy psikolog ihtiyacını karşılamak amacıyla ilk şubesini Göztepe semtinde açmıştır.

Ancak hem talebin artışı hem de Şişli psikolog ihtiyacını karşılama arzusuyla ikinci şubesini de Şişli Mecidiyeköy semtinde açmıştır. Biz bu nedenle kurumsallaşmaya önem vererek daha kaliteli psikolojik danışmanlık hizmeti vermeye özen gösteriyoruz. Eğer siz de psikolog kadromuzdan destek almak isterseniz, bize başvurabilir ve psikoterapi sürecinize başlayabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.