Skip to content Skip to footer

Ruh Sağlığımızı Korumak İçin Ne Yapmalı?

Son yıllarda psikoloji bilimi stres, davranış ve sağlık arasındaki karmaşık ilişkiler hakkında çok şey öğrendi. Elli yıl önce insanlar sigaranın bu kadar sağlıksız olduğunu, uzun süre stres altında kalmanın vücuda zarar verebileceğini bilmiyorlardı. Artık sağlıklı bir yaşam sürmek için insanların stresle baş edebilmeleri, hareketlerini düzenlemeleri ve günlük alışkanlıklarını kontrol etmeleri gerektiğini biliyoruz. Bunun yanında ruh ve beden sağlığının korunması için uygulanması faydalı olacak birkaç strateji vardır. Bunlar;

Doğal Besinler Tüketin

Zaman zaman popülerlik kazanan besinler ve diyet programları gelip geçidir fakat doğal besinlerin (tahıllar, meyveler, sebzeler) tüketilmesi ve işlenmiş ürünlerden kaçınılması gerektiğini vurgulayan temel kurallar asla değişmez. Çeşitli hayvansal gıdalar da doğal ve sağlıklı diyetin bir parçası olabilir. Bununla birlikte raf ömrünü uzatan trans yağ asitleri ve diğer yapay yağları içeren ürünlerden kaçınılması gereklidir.

Porsiyonlarınızı Ayarlayın

Çeşitli besinlerden oluşan ölçülü bir diyet programı oluşturulması, hem bedensel hem zihinsel sağlığın korunmasında büyük bir önem taşır. Öğün aralarında küçük atıştırmalar yemek, insanların bi sonraki öğünlerinde çok acıkmalarını ve aşırı yemelerini önleyebilir.

Aktif Olun

Haftada en az dört kere 30 dakikalık orta düzeyde yapılan egzersiz sağlıklı bir yaşam sürmek için çok önemlidir. Kişiyi nefessiz bırakmayacak orta düzeyde bir program ile başlayarak kademeli olarak egzersizin yoğunluğunu artırmak, uzun vadede egzersiz yapılmasını destekler.

Sigara İçmeyin

Bu, sürekli tekrarlanan bir uyarı olmasına rağmen hala her yeni yıl, her yaştan birçok öğrenci ve yetişkin sigara içmeye başlıyor. Sigara içmek nihayetinde tüm sigara içenler için öksürük, hoş olmayan koku, ağız kokusu, bazı kanserler ve genç yaşta ölüm gibi istenmeyen fiziksel etkiler yaratıyor. Ayrıca bağımlılıkta yapıyor ruh ve beden sağlığı açısından çok olumsuz sonuçlar doğuruyor.

Kendinizi Rahatlatmayı Öğrenin.

Gün içinde tecrübe edilen zorluklar ve stres birçok sağlık sorununa neden olabilir. Gevşeme egzersizleri yapmak, uykusuzluk gibi zihni etkileyebilecek durumları yatıştırmaya yardımcı olur. Sağlıklı bir bedene sahip olmak, ruh sağlığının korunmasında yardımcı bir faktördür.

Başa çıkmayı öğrenin.

Olumsuz olaylar hayatın bir parçasıdır. Onları gerçekçi bir şekilde değerlendirmek ve onlar hakkındaki olumlu yanları görebilmenin yanı sıra, ortaya çıkardıkları zorlukları kabul etmek için gerekli stratejilerin öğrenilmesi çok önemlidir. Stres faktörleriyle başa çıkmak ve hangi stratejinin kişi için uygun olduğunu bulmak ruh sağlığının korunmasını sağlar. Önemli olan stresin, kişinin hayatını tüketmesine izin vermemektir.

Güçlü Bir Destek Ağı Oluşturun.

Duyarlı arkadaşlar ve aile, kişinin hayal kırıklıklarından, ciddi felaketlere kadar hayatın büyük zorluklarıyla başa çıkmasında yardımcı olabilir. Kişinin yakın çevresinde değerlerini paylaşabildiği, hedeflerine destek çıkabilecek, dinleyip fikir verebilecek, yardımcı olabilecek ya da sadece cesaretlendirebilecek kişilerin olması ruh sağlığının korunmasında büyük önem taşır.

Özetle

Bu yazımızda ruh ve beden sağlığınızı korumak için neler yapmanız gerektiği konusunda sizlere tavsiye verdik.

Daha iyi bir yaşama sahip olmak için neler yapmalısınız? Kalite bir yaşam nasıl olmalıdır? bu konuyla ilgili hazırladığımız yazımızı okumak için aşağıdaki linke tıklayınız.

mentaliumist.com/daha-iyi-bir-yasama-sahip-olmak-icin-ne-yapmali/

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.