Skip to content Skip to footer

Çocuğumun Uyuşturucu Kullandığını Nasıl Anlarım?

Uyuşturucu madde kullanımının artışı ile beraber birçok ebeveyn çocuğunun uyuşturucu kullandığı konusunda endişeler yaşayabilmektedir. Özellikle çocuklarının çevresinde uyuşturucu kullanan arkadaşlarının bulunması bu endişeleri daha da arttırmaktadır. Uyuşturucu kullanımı ailenin doğru şekilde bilgilendirilmesi ve çocuklarını bağımlılığa karşı eğitmeleri sayesinde önlenebilir bir durumdur. Çocuğumun uyuşturucu kullandığını nasıl anlarım sorusu birçok aile için zihinlerini meşgul eden bir soru olduğu için bugünkü yazımızda bu konuya değinmek istedik.

Odasında Daha Fazla Zaman Geçiriyorsa

Çocuğumun uyuşturucu kullandığını nasıl anlarım diye kendi kendinize sorular soruyorsanız mutlaka çocuğunuzdaki değişimleri gözlemlemeniz gerekmektedir. Çocuğunuz sizinle daha az zaman geçiriyor ve son zamanlarda okuldan geldiği gibi odasına kapanıyorsa bazı şeyleri saklıyor olabilir. Bu nedenle çocuğunuzdaki bu gibi değişimleri dikkate almanız gerekmektedir. Çocuğunuzun odasında çok fazla zaman geçirmesi elbette uyuşturucu kullandığını tam anlamıyla ispatlamaz ancak size bazı ipuçları verebilir. Bu durumda sizin harekete geçmeniz yararlı olacaktır. Çocuğunuzu sohbet etmeye davet edin ve ona gününün nasıl geçtiğini sorun. Problemleri varsa onların çözümü konusunda yardım edebileceğinizi vurgulayın. Siz de kendi gününüzü paylaşın ve onun değerlendirmesini isteyin.

Özbakımı Azalıyorsa

Çocuğunuzun kendi bakımını yapmakta zorlanması da uyuşturucu kullanımında görülen bazı davranışlardandır. Çocuk kendine eskisine göre daha az bakım sağlayabilir. Duş almaktan kaçınır veya daha az duşa girmeye başlar. Kıyafetlerine daha az önem verir ve eskisi kadar şık, temiz veya gösterişli olmamaya başlar. Saçlarına eskiden daha fazla önem verirken artık saçlarını dahi düzeltmeden sokağa çıkmaya başlayabilir. Kişisel hijyen noktasında eskiden parfüm sıkıp güzel kokmaya çalışırken artık eskisi kadar parfüm kullanımı da görülmez. Özetle, artık çocuğunuz kendine daha az bakmaya başladıysa o zaman sizin de bazı ipuçlarını değerlendirmeniz gerekmektedir. Ancak aynı belirtilerin depresyon, şizofreni vb. ruhsal bazı rahatsızlıklarda da görülebileceğini unutmamak gerekir.

Arkadaş Çevresi Değişmişse

Çocuğumun uyuşturucu kullandığını nasıl anlarım diye endişelenen ebeveynlerin en çok dikkat etmesi gereken nokta kesinlikle arkadaş çevresinin değişimidir. Bağımlıların çok önemli bir kısmı madde kullanımına başladıkları andan itibaren arkadaş çevrelerinde de değişiklikler yaşarlar. Artık eski arkadaşlarıyla görüşmek için daha az zaman ayırırlar ve zamanla da görüşmeyi kesebilirler. Bu durum arkadaşlarıyla zaman geçirmek istemedikleri ile ilgili değildir çoğu zaman. Yeni bir çevreleri vardır artık ve bu çevre genellikle madde kullanan kişilerden oluşmaktadır. Yeni yaşamındaki en önemli odak noktası madde kullanımı olduğu için arkadaşlar da madde kullanan kişilerden oluşmaktadır.

Daha Fazla Para Harcıyorsa

Eğer çocuğunuz eskiye göre daha fazla para harcıyor ve harcadığı para sorulduğunda kaçamak cevaplar veriyorsa şüphelenmeniz gerekebilir. Çocuklar özellikle de ergenlik dönemiyle beraber daha fazla para harcayabilirler. Örneğin; bir erkek çocuk kız arkadaşıyla bir kafeye gidebilir ve tüm hesabı kendi ödemeyi seçebilir. Bu durum da eskiye göre daha fazla para harcadığını ortaya koyabilir. Ancak durum bu kadar masum ise kredi kartı ekstresi vb. ispat yöntemleri ile harcama kalemlerini ortaya koyabilecektir. Ancak harcanan para herhangi bir şekilde açıklanamıyor veya kaçamak, şüpheli harcamalar gerçekleşiyorsa bu paralarla madde alıyor olabilir. Çocuğunuzu suçlamak yerine onunla konuşmak ve parayı nelere harcadığını öğrenmek en mantıklı davranış biçimidir.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.