Skip to content Skip to footer

Kadıköy Terapist Arayışında 3 Soru 3 Cevap

Kadıköy Terapist Arayışı

En özel anlarınızı, kimseyle paylaşamadığınız sırlarınızı veya söylemekten dahi utandığınız bazı yanlarınızı kime anlatırsınız?

Bazılarımız en yakın arkadaşıyla paylaşabilir, bazıları ailesinden başkasıyla paylaşamayacağını söyler, bazısı ise eşim benim en büyük sırdaşım der.

Zaman zaman kendimizle alakalı bazı şeyleri ise herkesten saklayabiliriz. İşte bu anlatamadığımız ve paylaşamadığımız şeyleri anlatabileceğimiz ve en çok güvenebileceğimiz kişi terapistimiz olabilir.

Terapist bizim arkadaşımız veya dostumuz değildir ve işte bu sebeple duygularını katmadan bizi dinleyebilir.

Arkadaşlarımız ise duygularını katarak dinleyebilecekleri için sübjektif yorumlarda bulunabilirler.

Eğer sizin de anlatmanız gereken bazı şeyler varsa, Kadıköy terapist arayışınız için Mentalium Psikoloji doğru adres olabilir.

Terapist Kimdir?

Psikoterapist kelimesi terapisti tanımlarken aslında daha doğru olacaktır ancak biz yazımızda halk arasında daha sık kullanılan ifadesiyle geçireceğiz.

Peki nasıl terapist olunur? Her psikolog terapist midir? Bu sorunun cevabı net olmasına rağmen ülkemizde psikologların meslek yasası olmadığı için psikoloji eğitimiyle alakası bulunmayan kişilerin terapi yaptığını biliyoruz.

Her psikolog terapist değildir. Terapi yapabilmek için uzman hekim olmak dışında 4 yıllık üniversitelerin psikoloji bölümlerini tamamlamak gerekir.

Ancak bu donanım asla yetmemektedir. Lisans eğitiminin ardından terapist olabilmek için klinik psikoloji yüksek lisans eğitiminin alınması gerekmektedir.

Klinik psikolog unvanı alan terapist adayı bu süreçte mutlaka en az bir psikoterapi yönelimine dair eğitim almalıdır.

Bu eğitimler birkaç gün süren ve sadece teorik içerikli eğitimler değildir. Terapist adayının bu noktada uzun vadeli ve süpervizyon içerikli eğitimler alması önerilendir.

Ardından süpervizyon kapsamında seanslar alınır ve bu noktada tecrübe kazanılır. Kısacası, terapist olmak psikoloji bölümü bitirilince gerçekleşecek kadar basit bir mesleki eğilim değildir.

Bir terapistin yetişmesi için yıllar gerekir. Bu yıllar içerisinde hem zaman hem emek hem de maddi imkanlar harcanır.

Bu nedenle psikolog olmak zor ancak kişilerin ruhsal süreçlerine dokunabilmek açısından oldukça keyifli bir uğraştır.

Kadıköy Terapist Arayışınız Mı Var?

Kadıköy terapist bulabilmek için en ideal bölgelerden biridir çünkü Kadıköy terapist seçeneklerinin en yoğun olduğu ilçelerdendir.

Kadıköy terapist arayışınızda bir danışan adayı olarak dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar elbette vardır. Birincisi, sorununuzun ne olduğunu biliyor musunuz?

Eğer araştırmalarınız size depresyonda olduğunuzu işaret ediyorsa, depresyon konusunda uzmanlaşmış, eğitimleri, tecrübesi ve ilgi alanı depresyon olan Kadıköy terapist seçeneklerine bakmaya özen göstermelisiniz.

Depresyon ile ilgili çalışmamış ancak çok iyi akademik geçmişi olan bir terapist sizin için ideal uzman olmayabilir.

İkincisi, Kadıköy terapist açısından zengin bir ilçedir ancak psikolog ücretleri açısından da birçok ilçeye göre yüksek miktarlara sahiptir.

Terapi süreci ise düzenli devam edilmesi gereken bir ruhsal değişim zamanını işaret ettiği için bunun tarafınızca ulaşılabilir olması gerekir.

Örneğin; Kadıköy bölgesinde seans başı 1000 TL olan bir terapist ile ayda 1 görüşebilecek bütçeye sahipseniz, seans ücreti daha düşük olan bir terapist ile haftada bir görüşmek daha avantajlı olacaktır.

Terapi düzenli devam edildikçe kısa sürede dahi önemli etkileri hissedebileceğiniz bir değişim sürecidir.

Üçüncüsü, biraz önce de belirttiğimiz gibi Kadıköy terapist sayısı açısından oldukça tatmin edici bir bölgedir ancak sizin ihtiyacınızın ne olduğu da çok önemlidir.

Örneğin; sorunun daha kısa sürede ve semptomların ortadan kalkması üzerine bir arayışınız mevcut ise bilişsel davranışçı terapi sizin için daha uygun olabilir.

Öte yandan, daha geniş bir perspektif ve çok daha uzun terapi süreçlerine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, analitik yaklaşımlar sizin için daha doğru bir seçenek olabilir.

Bu nedenle sizin mutlaka bir danışan adayı olarak psikoloğunuzun hangi yönelimle size yardımcı olacağını araştırmanız çok değerlidir.

Neden Mentalium Psikoloji?

Mentalium Psikoloji olarak Göztepe bölgesinde Kadıköy terapist ihtiyacını karşılamak için kurulmuş bir psikolojik danışmanlık merkezidir.

Mentalium Psikoloji bünyesinde başta depresyon, kaygı bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk (OKB), fobi, sosyal fobi, travma, bağımlılık, aile ve çift terapisi olmak üzere birçok ruhsal soruna karşı destek sağlanmaktadır.

Terapist kadromuzun tamamı lisans eğitimlerini psikoloji, yüksek lisans eğitimlerini ise klinik psikoloji alanında yapmıştır.

Bazıları saygın yurtiçi bazıları önemli yurtdışı üniversitelerden mezun psikolog kadromuzla size destek vermek için hazırız.

Eğer sizin de Kadıköy terapist arayışınız mevcut ise, bizden randevu alarak psikolojik destek sürecine başlayabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.