Skip to content Skip to footer

Madde Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Olmalıdır

Madde bağımlılığı kronik bir beyin hastalığıdır. Madde bağımlılığı tedavisi de kronikleşen bu hastalık sebebiyle zor ve uzun bir süreci ifade eder. Madde bağımlılığının tedavisinde iyileşme süreci 1 yıl olarak ifade edilir. Kısmi iyileşme ise 6 ay civarında görülmektedir. Zaman zaman bağımlılar ve aileleri tarafından madde kullanımı sonlandığı zaman bağımlılık tedavisinin de bittiği düşünülebilir. Ancak bu çok yanlış bir düşüncedir. Bağımlılık tedavisi zor bir süreçtir ve tedavinin mutlaka 1 yıl sürdürülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin tekrar bağımlı olduğu maddeye geri dönüş riski artacaktır. Madde bağımlılığı tedavisi için olması gereken ilkelerden en önemlilerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Psikolojik Destek Alınması Şarttır

Madde bağımlılığı tedavisi süreçleri hakkında fikri olmayan birçok kişi yalnızca ilaç alarak veya hastaneye yatarak tedavinin biteceğini düşünebilir. Tıbbi tedavi veya yatış desteği çok önemli ve gerekli tedavi yöntemleri olmalarına rağmen ne yazık ki tek başlarına eksik kalmaktadırlar. İlaç kullanmadan yoksunluk belirtileriyle başa çıkamayan bağımlı elbette tıbbi destek almalıdır. Ancak bağımlılık tedavisinde kullanılan ilaçlar ömür boyu kullanılamayacağına göre kişinin ömür boyu maddeden uzak kalması için terapi olmazsa olmazdır. Terapi esnasında kişinin madde kullanımına neden başladığı araştırılır, tetikleyici unsurlara alacağı önlemler belirlenir, madde kullanma isteğiyle baş etmesi üzerine konuşulur. Ayrıca madde kullanma isteği yaratan duygu ve düşüncelere karşı koyabilmesi için duygu ve düşüncelerle çalışılır. Kişinin madde kullanma teklifi aldığında hayır diyebilmesi için ısrarlarla başa çıkması üzerine çalışılır. Psikolojik destek almadıkça hastane yatışı yapılan kişi hastaneden taburcu olduğu gün dahi kullanıma dönebilir.

Madde Bağımlılığı Tedavisi Bilgilendirici Olmalıdır

Bağımlılık tedavisinde psikoeğitim önemli bir yer tutar. Bağımlının bağımlı olduğu maddenin etkileri, yan etkileri, doz aşımında nelerle karşılaşacağını bilmesi çok önemlidir. Tehlikeli kullanımların önlenmesi ve bulaşıcı hastalıklardan korunması öğrenilir. Bilgilendirme yalnızca bağımlıya yapılmaz ve hatta çoğu zaman daha çok ailelere bu konuda destek sağlanmalıdır. Aileler genellikle bağımlılığın nasıl bir hastalık olduğunu bilmedikleri için hem bağımlıya hem de tedaviye karşı olumsuz davranışlar sergileyebilmektedirler. Bağımlılık tedavisinin en önemli bileşenlerinden biri de bağımlı kadar ailenin de eğitim sürecinden geçmesidir.

İş birliği Olmalıdır

Madde bağımlılığı tedavisi iş birliği gerektirmektedir. Mentalium Psikoloji olarak bağımlılık tedavisinde iş birliğine çok önem vermekteyiz. Madde bağımlılığı tedavisi yalnızca bağımlının değil ailenin de yanlış yaklaşımlarının iyileşme sürecidir. Bu iş birliğini bir örnek üzerinden açıklayalım. Bir maratona bağımlı, bağımlı ailesi ve uzmanın katıldığını ve bir ekip olarak çalıştıklarını düşünelim. Maratonun özelliği ise ekip üyelerinin birbirlerine bir halatla bağlı olmalarıdır. Dolayısıyla bağımlı iyileşme sürecini gayet iyi yürütürken aile değişime direnirse bağımlı ve uzmanın hızını azaltmış olur. Benzer şekilde, uzman da bağımlı ve ailesi kadar süreci iyi yürütemezse yine tedavi süreci aksar. Bağımlının da değişimi istemesi ve ekip arkadaşlarının hızını düşürmemesi gerekir. Bu şekilde ancak maraton sonlandırılır ve 1 sene sonucunda tedavide kişinin maddeden uzak bir yaşama merhaba demesi sağlanabilir. Unutmayın, madde bağımlılığı tedavisi bir ekip işidir. Ekip üyeleri tedavinin başarısı için azami seviyede çaba harcamalıdır. Eğer siz de bağımlılık konusunda destek almak istiyorsanız, bu konuda uzman olan terapistlerimize danışabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.