Skip to content Skip to footer

4 Soruda Uzman Psikolog Kimdir?

uzman psikolog

4 Soruda Uzman Psikolog Kimdir?

Mentalium Psikoloji uzman psikolog ekibiyle ruhsal destek almak isteyen bireylerin her daim yanındadır. Kadromuzdaki uzman klinik psikolog çalışanlarımız birbirinden farklı alanlarda ve farklı yaş gruplarıyla size destek sunabilir. Elbette seans almadan önce araştırdığınız farklı uzman psikologlar da olabilir. Bugün size uzman psikolog kadromuzun size hangi konularda destek sağlayabileceğini detaylı şekilde anlatacağız. 

Ancak önce ekibimizi tanımak adına uzman psikolog kimdir ve uzman psikolog nasıl olunur sorularını cevaplayacağız. Ardından uzman klinik psikolog nedir sorusuna cevap arayacağız ve Mentalium Psikoloji İstanbul kadromuzun uzman çalışanlarının hangi alanlarda ve nasıl çalıştıklarını inceleyeceğiz. Eğer siz de kurumumuzun uzman klinik psikolog kadrosuyla tanışmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

uzman psikolog istanbul

Uzman Psikolog Kimdir?

Psikolog, üniversitelerin dört yıllık psikoloji bölümlerini bitiren kişilere verilen bir unvandır. Psikologlar mezun oldukları zaman henüz daha uzman unvanını elde etmemişlerdir. Dolayısıyla psikolog ile uzman psikolog arasında elbette farklar mevcuttur. Bir psikolog uzman unvanını alabilmek için psikoloji ile ilgili alanlardan birinde yüksek lisans derecesini tamamlamak zorundadır. 

Toplumda yanlış bilinen konulardan bir tanesi de uzman psikolog unvanı bulunan bireylerin klinik psikolog olması gerektiği ile ilgilidir. Bir psikolog uzman unvanı elde edebilmek için illa ki klinik psikoloji yüksek lisansını bitirmek zorunda değildir. Başka psikoloji alanları da pekâlâ ilgili birey tarafından tercih edilebilir. 

Örneğin; suçlu psikolojisine meraklı olan bir psikoloğun adli psikoloji okuması halinde de alacağı unvan uzman psikolog olacaktır. Klinik psikoloji alanında kendisini geliştirmek ve bu alanda danışanlarına psikolojik destek vermek isteyen bireyler de uzman psikologlar olacaklardır. Peki uzman klinik psikolog kimdir? Uzman klinik psikolog deyimi her şeyden önce doğru mu ifade edilmektedir?

istanbul uzman psikolog

Uzman Klinik Psikolog Nedir?

Uzman klinik psikolog deyimi yazık ki dilimize işlemiş yanlış bir ifadedir. Hatta pek çok klinik psikolog da kendilerini tanıtırken uzman klinik psikolog şeklinde ifade etmektedirler. Ancak bu kelime grubunun kökenine baktığımız zaman uzman klinik psikolog teriminin neden yanlış olduğunu rahatlıkla çözebiliriz. 

Klinik psikologlar biraz önce de ifade ettiğimiz gibi zaten uzman psikologlar olarak danışanlarına destek olmaktadırlar. Klinik psikologlar klinisyen olabilmek ve psikoterapi yoluyla psikolojik destek sağlayabilmek amacıyla lisans eğitimlerinin ardından yüksek lisans eğitimlerini klinik psikoloji alanında gerçekleştirirler. 

Dolayısıyla uzman klinik psikolog ifadesi yanlıştır çünkü zaten klinik psikologlar uzman psikologlardır. Klinik psikolog deyince bu noktada İstanbul uzman psikolog ekibimizden de bahsetmek isteriz. Bir psikolog uzman olabilmesi için yüksek lisans derecesi almalıdır. 

Bir uzmanın klinisyen olması ve danışanlarına psikoterapi desteği verebilmesi için ise klinik psikoloji alanında yüksek lisans derecesine sahip olmalıdır. Mentalium Psikoloji uzman psikolog ekibimizin tamamı bu şekilde kariyer yönelimi yapan psikoterapistlerden oluşmaktadır. Peki bir psikolog uzman olduktan sonra ne yapmalıdır ve kendisini psikoterapist olarak geliştirmelidir?

uzman psikolog kadıköy

Bir Psikolog Uzman Olduktan Sonra Ne Yapar?

Bir psikolog uzman olduktan sonra ve uzmanlığını klinik psikoloji alanında gerçekleştirdi ise, psikoterapi ekollerine yönelik eğitimlere başlar. Bu eğitimler ne lisans ne de yüksek lisans sürecinde verilen eğitimler değildir. Eğer akredite ve saygın kurum veya eğitmenlerden alındıysa, bu eğitimler kapsamlı ve süpervizyon adı verdiğimiz süreçleri içermektedir. 

Psikoterapi ekollerinden birisine yönelen psikolog uzman olduğu psikoterapi ekolü ile çalışmak için eğitimin sonunda birkaç danışan bulmak durumundadır. Ardından elbette kendisi bireysel olarak veya bir psikolojik danışmanlık merkezi bünyesinde çalışmalarını devam ettirmektedir. Bir psikolog uzman olduktan sonra psikoterapi ekollerine yönelik eğitimler almazsa bu noktada bir psikoterapi ekolüne uygun olarak çalışamaz. 

Hatta yurtdışında pek çok ülkede psikoterapist unvanını elde edebilmek için çok daha fazla kriter aranmaktadır. Mentalium Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak uzman psikolog ekibimizin alımını gerçekleştirirken bu kriterlere özen göstermekteyiz. Peki Mentalium Psikoloji çatısı altında destek sunan uzman psikologlar hangi alanlarda çalışmaktadır?

uzman psikolog göztepe

İstanbul Uzman Psikolog Ekibimizle Depresyon Tedavisi

Depresyon, dünyada en sık görülen ruhsal bozuklukların başında gelmektedir. Depresyon tedavi edilebilen bir ruhsal rahatsızlık olmakla birlikte bir psikolog uzman desteğine ek olarak, bazı vakalarda hekim tarafından ilaç tedavisinin uygulanması da gerekebilir. Bir başka deyişle, eğer kişinin psikiyatrik ilaç kullanımına ihtiyacı var ise psikolog uzman hekimle iş birliği yaparak tedavi sürecini yürütmektedir. 

Peki depresyon tedavisinde İstanbul uzman psikolog kadromuz nasıl bir yaklaşım izlemektedir? Pek çok yurtiçi ve yurtdışı akademik araştırmaya göre depresyonun tedavisi için bilişsel davranışçı psikoterapi yaklaşımı en iyi sonuçları vermektedir. Mentalium Psikoloji İstanbul uzman psikolog ekibi de bu sonuçlardan yola çıkarak depresyon tedavisinde bilişsel davranışçı terapiyi kullanmaktadır. 

Elbette herkes birbirinden farklıdır ve yaklaşım da farklı olabilmektedir. Bazı durumlarda bu nedenle şema terapi de depresyon tedavi sürecine dahil edilebilmektedir. Depresyonun bilişsel davranışçı terapi ile tedavisi için kişinin depresyona girmesine neden olan duyguları, davranışları ve düşünceleri incelenir. Kişinin depresif duygudurumunu oluşturan olumsuz duyguları incelenir. 

Örneğin; çaresizlik depresyonda en sık görülen duygulardan bir tanesidir. Kendisini çaresiz hisseden bireyin aklından geçenler onu depresyona iten veya depresyondan çıkışını engelleyen düşüncelerdir. Bilişsel davranışçı ekolde bunlara otomatik düşünceler denir ve bu düşünceler aslında işlevsiz ve çoğu zaman da kanıtlara dayalı değildir. 

Kişinin kendisini çaresiz gördüğü noktada kanıtları bulamaması nedeniyle düşüncelerini çürütebilmesi ve sağlıklı ve işlevsel düşüncelerle değişimini sağlaması oldukça zor olabilir. Düşünsel mekanizmada bazı çarpıklıklar sebebiyle kişi olumsuz düşüncesini kırabileceği kanıtları bulamayabilir. 

Psikoterapi sürecinde uzman psikolog özellikle bu noktalara müdahale konusunda danışanına destek olmayı hedefler. Depresyon tedavisi ve semptomlarda iyileşme uzman desteği alınarak birkaç seansta olumlu etkilerini göstermeye başlar. 

Bu noktada uzman psikologlar ile eğer tıbbi desteğe ihtiyaç var ise uzman hekimlerin ortak çalışma yürütmeleri en iyi sonuçları vermektedir. Depresyon tedavisi uzman yardımıyla ortalama 16-20 seans içerisinde sonuçlanmaktadır. Eğer siz de depresyon tedavisi hakkında detaylı bilgi isterseniz TIKLAYIN.

uzman psikolog anksiyete

Kadıköy Uzman Psikolog Ekibimizle Anksiyete Tedavisi

Anksiyete bozukluğu Kadıköy uzman psikolog kadromuzca psikolojik destek uyguladığımız ruhsal bozuklukların başında gelmektedir. Aradığınız uzman psikolog Kadıköy ekibimizde ise, size anksiyete bozukluğu tedavi sürecinde nasıl destek olacağız? Anksiyete bozuklukları, genel anlamda sağlıksız ve işlevsiz bir kaygı duygusunun hâkim olduğu ve kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir ruh sağlığı sorunudur. 

Anksiyete bozukluğu denildiğinde akla yaygın kaygı bozukluğu gelir ancak sosyal kaygı bozukluğu, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk ve özgül fobiler de kaygı bozuklukları başlığı altında incelenebilir. Tüm bu ruhsal rahatsızlıklarda Kadıköy uzman psikolog kadromuz psikolojik destek sunarak kişilerin ruhsal çözümler bulabilmesine yardımcı olmaktadır. 

Anksiyete bozukluğu tedavisi denilince en sık kullanılan terapi ekollerinden birisi de bilişsel davranışçı terapidir. Biraz önce depresyon başlığında da bahsettiğimiz gibi duygu, düşünce ve davranışlar değerlendirilir ve işlevsiz kaygılı düşüncelerin değişimi amaçlanır. Birçok psikolog kliniği de kurumumuz gibi bilişsel davranışçı ekole ek olarak şema terapiyi de bu rahatsızlıklarda uygulamaktadırlar. 

Anksiyete bozukluğu için uzman psikolog ekibimizce uygulanan terapi yöntemleri hem olumsuz kaygılı düşüncelerin işlev sahibi düşüncelerle değişimini amaçlar hem de kişinin kaygı atağı anında rahatlamasını sağlamayı hedefler. Kadıköy psikolog kadromuzca uygulanan şema terapi ise daha uzun vadeli ve kökene inen bir yaklaşımı benimsemektedir. Size hangi terapi ekolünün uygun olduğunu psikolog uzman olduğu alan üzerinden değerlendirmelerle size aktaracaktır.

uzman psikolog

Kurumumuzdaki Uzman Psikologlar İlişki Sorunlarıyla Çalışmaktadır

Mentalium Psikoloji bünyesinde danışanlarına psikolojik destek sunan uzman psikologlar ilişki sorunları ile çalışmaktadır. Bu noktada ilişki sorunları ile aile çift terapisi kapsamını birbirinden ayırmamız gerekebilir. Kurumumuzda çift terapisi gerçekleştiren uzman psikologlar da mevcut olmakla birlikte çift terapisinde çiftle beraber seanslar gerçekleştirilir. 

Ancak ilişki sorunları ile çalışırken bir psikolog uzman olduğu konuda bireysel olarak da danışanıyla çalışabilir. İlişki sorunlarıyla çalışan uzman ekibimizin odaklandığı nokta sorunları yaşayan bireyin iyileşmesidir. Çift terapisi uygulayan uzman psikologlar ise daha çok ilişkinin iyileşmesi ve partnerlerin ortak çözüme ulaşabilmesini hedefler. 

İlişki sorunlarıyla çalışan bir uzman psikolog kişinin ilişkisinin bitişi üzerine yaşadığı yas üzerine çalışabilir. Ayrılık sonrası bu duruma adapte olunması üzerine hedefler koyan uzman psikologlar bu noktada kişinin tek başına iyileşmesi sürecine odaklanmaktadır. Eğer siz de Kadıköy uzman psikolog ekibimizden bu konuda destek almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

kişilik bozukluğu uzman psikolog

Kişilik Bozukluğu Uzman Psikolog Ekibimizce Çalışılmaktadır

Uzman psikolog ekibimizce çalışılan bir diğer alan da kişilik bozukluklarıdır. Kişilik bozukluğu şu ana kadar tanımladığımız ruhsal rahatsızlıklarla kıyaslandığında süreç açısından biraz daha uzun vadeli bazı hedefleri barındırır. Kişilik bozuklukları ile çalışırken diğer ruhsal bazı rahatsızlıklara oranla psikoterapi süreci uzman psikolog eşliğinde daha uzun sürebilmektedir. 

Kişilik bozuklukları ile bilişsel davranışçı yaklaşımın çalışıldığına dair araştırmalar mevcut olsa da en iyi şema terapi ile müdahale edilir. Hatta şema terapinin kurucusu J.Young bu ekolü ortaya koyarken ilk amaç olarak kişilik bozukluklarını tedavi etmek istemekteydi. 

Şema terapi bugün kişilik bozuklukları dışında pek çok ruhsal sorunda müdahale yöntemi olarak kabul edilse de en etkili olduğu alan da yine kişilik bozukluklarıdır. İstanbul uzman psikolog kadromuzdaki bazı terapistlerimiz şema terapi uygulayıcısı unvanına sahiptir. Eğer kişilik bozukluğu tanısına sahip iseniz şema terapisti yardımını uzman psikolog kadromuzdan alabilirsiniz.

uzman psikolog çift terapisti

Çift Terapisti Psikolog Uzman Ekibimizde Mevcuttur

İstanbul uzman psikolog kadromuzda bireysel terapi alanına hâkim olan terapistlerimiz dışında aile çift terapisi konusunda uzman olan psikologlarımız da mevcuttur. Kadıköy şubemizde çalışan uzman psikologlar arasında bazıları duygu odaklı çift terapisi uygularken bazı uzmanlar ise Gottman çift terapisini uygulamaktadır. 

Peki çift terapisi hangi ekol olursa olsun ne işe yarar? Her ailede bazı sorunlar vardır veya var olacaktır. Tartışmaların veya çatışmaların olmadığı bir aile söz konusu olamaz. Ancak bu tartışmaların nasıl yaşandığı ve çatışmaların nasıl tatlıya bağlandığı oldukça önemlidir. Elbette uzman psikolog desteği her çift tartışmasında gerekli değildir. 

Ancak bazı durumlar vardır ki partnerler arasında uzlaşma, anlaşma ve sorunların çözümü bir türlü sağlanamaz. Çift artık yaşam kalitesinde ve ilişkilerinde bozulmayla karşı karşıya kalmaktadır. İşte bu durumda mutlaka bir çift terapisti olan uzman ile görüşmek gerekecektir. 

Çift terapisinde iletişim sorunları dahil pek çok konuya odaklanılır ve çiftin tartışmaması değil tartışmada ortak çözümü bulmaları hedeflenir. Eğer siz de İstanbul uzman psikologlar arasında çift terapisi desteği arıyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

uzman psikolog fiyatları

Uzman Psikolog Fiyatları Nelerdir?

Psikoterapi sürecinin henüz değerlendirme yapılmadan ve teşhis konulmadan süreç planlaması yapılması mümkün değildir. Elbette ortak bazı süreç yapılandırmaları vardır ancak herkes için aynı sürecin işlememesi dolayısıyla genelleme yapmak da zordur. Bu nedenle psikolog yardımı arayan bireylerin psikoterapi sürecine ne kadar süreyle devam edeceklerini planlamak istemelerini doğal karşılamaktayız. 

Psikoterapi masrafları ülkemizde sosyal sigortalar tarafından karşılanmadığı için pek çok insan bu süreçte maddi açıdan zorlanabilmektedir. Bu sürece başlamadan önce finansal plan yapmaları değerlidir ve önemlidir. Bu noktada ise uzman psikolog fiyatları devreye girer. Psikolog seans ücretleri pek çok kurumda ve bireysel çalışan terapistler arasında değişebilmektedir. 

Bunun için pek çok belirleyici ve kriter mevcuttur. Hatta yüz yüze terapi ile online terapi arasında bile uzman psikolog ücretleri değişebilmektedir. Ülkemizde psikolog ücretleri için değerlendirmeler yapılırken ortalama bir seans ücretini belirtmemiz bu nedenle çok doğru sonuçlar vermeyebilir. 

Uzman psikoloğun tecrübesi, çalıştığı ekol, aldığı eğitimler ve çalışma alanları da psikolog ücretleri için belirleyici olacaktır. Mentalium Psikoloji uzman psikolog fiyatları ise genel ortalamaların altında seyretmektedir. Bu konuda kurum olarak prensibimiz mümkün olduğu kadar fazla insanın psikoterapi sürecine dahil olmasına yardımcı olmaktır. Uzman psikologlar için ücret bilgisini bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Leave a comment

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.