Skip to content Skip to footer

İstanbulda Psikolog Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?

istanbulda psikolog bulmak kolaydır ancak istanbulda en iyi psikologlar nasıl bulunur

İstanbuldaki Psikologlar

İstanbulda psikolog bulmak aslında oldukça kolaydır ancak İstanbul’daki en iyi psikologlar veya psikolojik danışmanları bulmak için kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekebilir. İstanbul psikolog ve psikiyatristlerin ülkemizde sayıca en çok bulunduğu şehirdir elbette ancak ülkemizde özellikle psikologların bir meslek yasası bulunmadığı için iyi araştırma yapmanız önerilmektedir. Peki hangi kriteri dikkate almalıyız? Yazımızın devamında bunu detaylı şekilde inceleyeceğiz.

istanbulda psikolog ararken nelere dikkat etmelisiniz

İstanbul Psikolog Seçiminde Şunlara Dikkat Edin

İstanbul’daki psikologlar hakkında bilgi almak istiyorsanız, İstanbul’da birçok farklı uzmanlık alanında çalışan psikologlar bulunmaktadır. Psikoterapi, klinik psikoloji, danışmanlık gibi farklı alanlarda hizmet veren birçok psikolog İstanbul ve benzeri büyük şehirlerde bulunabilir. İstanbul’da psikolog ararken şu kriterlere dikkat etmek önemlidir: 

Uzmanlık Alanı

İhtiyacınız olan konuda uzmanlaşmış bir psikolog İstanbul gibi bir şehirde kolaylıkla bulunmaktadır. Örneğin, çocuk psikolojisi, yetişkin terapisi, ilişki danışmanlığı gibi sık aranan ruh sağlığı alanları İstanbul’da psikolog ve psikiyatristlerin en çok bilinen çalışma hedefleri arasındadır. Mentalium Psikolojik Danışmanlık Merkezi kurucusu Klinik Psikolog Onur Aydın da özellikle ergenler ve yetişkinlerde çalışan İstanbul’daki psikologlar arasındadır. Klinik psikolog Onur Aydın’ın da kullandığı şema terapi ve bilişsel davranışçı terapi de İstanbul’daki en iyi psikologlar tarafından da sık sık kullanılmaktadır. İstanbul’da psikolog arayan bireylerin özellikle en sık deneyimlediği alanlar da bilişsel davranışçı, şema terapi ve psikodinamik terapi ekolleridir. Bu nedenle tercih edeceğiniz en iyi psikolog İstanbul gibi büyük şehirlerde oldukça kolay bulunmaktadır. Klinik Psikolog Onur Aydın’ın BDT ve şema terapi yaklaşımına ek olarak kısa süreli çözüm odaklı terapi yaklaşımı da özellikle daha İstanbul’da psikolog arayan ve kısa vadeli çözümler isteyen bireyler için etkilidir.  

Deneyim ve Eğitim

Psikoloğunuzun deneyim düzeyi ve aldığı eğitimleri göz önünde bulundurun. İstanbul en iyi psikolog ve psikiyatristlerin bulunduğu şehirlerin başında gelmektedir çünkü psikoterapi sertifikasyon eğitimlerinin pek çoğu bu şehirde düzenlenmektedir. Bu eğitimler zaten genellikle İstanbul’da en iyi psikologlar veya psikiyatristler tarafından sunulmaktadır. Kurucumuz Klinik Psikolog Onur Aydın bilişsel davranışçı terapi ekolüne yönelik teorik ve süpervizyon eğitimlerini ülkemizin ilk klinik psikologlarından birisi olan Prof. Dr. Perin Yolaç’dan almıştır. Eğitimlerin dışında deneyim de İstanbulda psikolog seçerken dikkat etmeniz gereken kriterlerden olabilir. Deneyim pek çok iş alanında olduğu gibi İstanbul’daki psikologlar arasında da bir kriter olarak değerlendirilebilir. Daha çok vaka gören, daha fazla deneyim kazanan psikologların danışanlarına yaklaşımlarının da elbette daha donanımlı olabileceği göz önünde bulundurulabilir. Bu nedenle İstanbul’daki en iyi psikologlar ve psikiyatristlerin de genellikle daha deneyimli uzmanlar olduğunu görmekteyiz. 

Lisans ve Sertifikalar

Psikoloğunuzun resmi olarak lisanslı ve sertifikalı olduğundan emin olun. Bu, uygun eğitim aldığına ve etik standartlara uygun olarak çalıştığına işaret eder. Ne yazık ki ülkemizde psikologların bir meslek yasası bulunmadığı için psikolojinin suistimale çok açık bir alan olduğu da unutulmamalıdır. Bu nedenle İstanbulda psikolog seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan bir tanesi lisans ve sertifikaların geçerliliğidir. Günümüzde İstanbul’da psikolog veya psikolojik danışman sıfatıyla psikoterapi yaptığını iddia eden pek çok kişi psikoloji veya psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunu dahi değildir. Meslek yasası ve denetlemelerin bulunmaması itibariyle suistimale açık bu alanda İstanbul’da psikolog seçiminde tercih edeceğiniz uzmanın lisans eğitiminin psikoloji olmasına özellikle dikkat etmelisiniz.

Yakınlık ve Ulaşılabilirlik

İstanbul’da psikolog bulmak oldukça kolaydır. Size en uygun coğrafi konumu tercih etmek önemli olabilir. İstanbul’da trafik, ulaşım veya benzeri bazı kronik sorunları dikkate almanız psikoterapi sürecine devamlılığınız açısından çok önemlidir. Seansların iptal edilmesi veya ertelenmesi sürecin bizzat kendisine oldukça zarar verebilir. Hatta bazen İstanbulda psikolog arayan bazı insanların bu nedenle online terapiyi tercih ettiklerini de biliyoruz. Online terapi git gide evin konforunda, zaman sorunu yaşayan veya uzaktan yoğun bir şekilde çalışan insanların tercih ettiği bir psikoterapi modeli haline gelmektedir. Özetle, kişinin seanslarına ulaşabilmesi oldukça önemli olduğu için kendisine en yakın uzmanı tercih etmesini önermekteyiz.

Ücretlendirme ve Sigorta

Psikoloji hizmetlerinin ücretlendirilmesi ve sigorta kapsamında olup olmadığı gibi finansal konuları da göz önünde bulundurun. İstanbul’da psikolog araştırması yaparken pek çok kişinin ilk baktığı şeylerden birisi de uzmanın ücretleridir. Günümüz ekonomik koşullarında İstanbul’daki en iyi psikologlar ve psikiyatristlerin seans ücretlerinin pek çok kişi tarafından karşılanmasının güç olduğunun farkında olunması sebebiyle ekonomik kriterler git gide önem kazanmaktadır. İstanbul’da psikolog ararken elbette sadece seans ücretlerine dikkat edilmemelidir ancak özellikle devamlılığın esası söz konusu olduğu için ekonomik yönden ulaşılabilir seans ücretlerini uygulayan psikologların tercihi tavsiye edilir.

Bu kriterlere dikkat ederek, İstanbul’da psikolog bulabilirsiniz. İnternet araması yaparak, tavsiyeler alarak veya bir psikolojik danışmanlık merkezi veya kliniği ile iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.  

istanbulda psikolog seans ücretleri nelerdir

İstanbul Anadolu Yakası Psikolog Seans Ücretleri

İstanbul psikolog ücretleri genellikle diğer şehirlerle kıyaslanınca daha yüksek gibi görünebilir. Ancak şu da göz önüne alınmalıdır ki İstanbul’da psikolog kliniklerinin ofis kiraları ve giderlerinin daha fazla olması sebebiyle böyle bir sonuç kaçınılmaz hale gelmektedir. Ancak elbette İstanbul Anadolu yakası psikolog veya psikiyatristleri arasında da uygun ücretli seans ücretleri uygulayan uzmanlar bulunmaktadır. İstanbul’daki en iyi psikologlar arasında yapılabilecek araştırmalarda seans ücretlerinin ortalama 1300-3000 TL arasında değiştiği gözlemlenmektedir. İstanbul Anadolu yakası psikolog ücretleri ile İstanbul’un Avrupa yakasındaki psikologların seans başı ücretleri arasında kayda değer bir farklılık görülmemektedir. Bu nedenle kişilerin ücretlendirmeler yerine diğer kriterleri dikkate almasını önerebiliriz. Eğer siz de İstanbul’da psikolog arıyor ve etik anlayışa uygun destek sunan uzmanlardan destek almak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.  

Leave a comment

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.