Skip to content Skip to footer

3 Soruda Psikolog Merkezi Seçimi

psikolog merkezi

3 Soruda Psikolog Merkezi Seçimi

Bir psikolog merkezi mi arıyorsunuz? Hangi psikolojik danışma merkezi ile ruhsal değişim yolculuğunuza başlayacağınıza karar veremiyor musunuz? Kadıköy psikolojik danışmanlık merkezi seçenekleri arasında neye göre karar vereceğinizi bilmiyor musunuz? İstanbul psikolojik danışmanlık merkezleri arasında araştırmalar yapıyor ve bir uzman seçmeye mi çalışıyorsunuz? 

İstanbul psikoloji merkezi sayısı bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Psikolojik tedavi merkezleri arasında karar vermeniz için bugünkü yazımız size fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Aradığınız psikolog merkezi için hangi kriterleri değerlendireceğinizi sizin için derledik. Yazımızı okuduktan sonra eğer Mentalium Psikolojik Danışmanlık Merkezi Kadıköy şubesinden destek almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

istanbul psikolog merkezi

Psikolog Merkezi Nedir?

Psikolog merkezi, psikologların danışanları ile psikoterapi dediğimiz konuşma üzerine kurulu psikolojik değişim sürecini gerçekleştirdikleri kurumlardır. Psikoloji merkezi olarak da adlandırabileceğimiz bu kurumlarda genellikle uzman psikologlar destek sunmaktadır. Psikolojik destek merkezi açılabilmesi için zaten mutlaka klinik psikolog olan bir uzmanın varlığı da gerekmektedir. 

Psikiyatrik danışmanlık ise psikolojik danışmanlık ile yöntemler bakımından değişmektedir. Psikiyatrik danışmanlık denildiği zaman ilk akla gelen haliyle tıbbi tedavi ve ilaç kullanımıdır. Psikolog merkezi adından da anlaşılacağı üzere genellikle yalnızca psikologlardan oluşan ve psikoterapi desteği sunulan merkezleri ifade eder. 

Birçok ilçede olduğu gibi Kadıköy psikoterapi merkezleri de psikoterapist unvanı olan psikologları bünyesinde barındırır. Psikiyatri kliniği ile psikolog merkezi arasındaki temel farklardan birisi psikologların psikolojik destek süreçleridir. Özellikle psikolog yardımı almak istiyorum diyorsanız Kadıköy psikolog merkezleri ile irtibata geçebilirsiniz. 

Birçok İstanbul psikolog merkezi size psikoterapistleri ile yardımcı olabilir ancak bir psikolog merkezi seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerekir? Yazımızın devamında İstanbul psikolojik danışmanlık merkezleri için araştırma yaparken nelere dikkat edebileceğinizi inceleyeceğiz.

psikolog merkezi istanbul

Hangi İstanbul Psikolog Merkezi Tavsiye Edilir?

İstanbul psikolog merkezi bakımından biraz önce de belirttiğimiz gibi sayıca oldukça fazla seçeneğe sahiptir. Ancak hangi psikolojik danışmanlık merkezi tavsiye edilir? Bu noktada psikolog tavsiye ve önerisi almaktan ziyade hangi özelliklere sahip psikolog merkezleri ile görüşmek istediğinize karar vermenizi öneririz. 

Peki iyi bir İstanbul Psikolog merkezi nasıl seçilir ve siz neye önem verirseniz doğru uzman ile görüşme olasılığını arttırabilirsiniz? Öncelikle bir psikolog merkezi kesinlikle güvenilir ve etik kurallara uygun çalışan bir kurum olmalıdır. Etik kurallar her ne kadar beden sağlığımızda da önemli olsa da ruh sağlığı için en önemli gerekliliklerden bir tanesidir. 

Siz de bir psikolojik danışma merkezi seçecekseniz mutlaka gözlem yapmalı ve kurumun etik değerlere ne kadar önem verdiğini sormalısınız. Öncelikle psikolog merkezi paylaştığınız bilgileri nasıl korumakta ve sizin güvenliğinize ve kişisel bilgilerinizin paylaşılmamasına nasıl özen göstermektedir? Bunu bir danışan adayı olarak başvurduğunuz psikoloji merkezi ile görüşmeniz sizin en doğal hakkınızdır. 

Mentalium Psikolojik Danışma Merkezi olarak danışanlarımızın tüm paylaştıkları kişisel bilgileri özel korunaklı kasalarda tutmaktayız. Elbette bu kasalar güvenlik kameraları ile donatılmış merkezimizde yalnızca danışan psikoloğu ile görüşmelere devam ettiği sürece saklanmaktadır. Eğer süreç herhangi bir sebep ile sonlandırılırsa notlarınız ve kişisel bilgileriniz güvenle imha edilmektedir. 

Siz de bu nedenle size uygun İstanbul psikolog merkezi seçimini yaparken etik değerlere ve güvenlik unsurlarına dikkat etmelisiniz. Ruh sağlığı alanında her psikolojik danışma merkezi için uyması gereken etik kurallar bunlarla sınırlı değildir elbette. Psikolog merkezi psikologların oluşturduğu bir kuruluştur. Dolayısıyla temel özne de psikolog ile danışanı arasında konuşulan şeylerdir. 

Aslına bakarsanız ruh sağlığı alanı çok dikkatli işlemesi gereken bir alandır çünkü danışanlarımız kimseyle paylaşamadıkları ve paylaşsalar bile sınırlı paylaşım yapabildikleri şeyleri terapistleri ile psikolog merkezi bünyesinde konuşmaktadırlar. Bu terapi süreci açısından oldukça değerli olmakla birlikte çok da önemle değerlendirilmesi gereken bir konudur. Konuştuğunuz her şey tamamen psikolojik danışma merkezi bünyesinde çalışan psikoloğunuz ve sizin aranızda kalacaktır. 

Profesyonel bir uzman olan psikoloğunuz bu bilgileri kesinlikle kimseyle paylaşmayacaktır. Hatta sizin talebiniz olmadıkça sizin en yakınınızdaki kişilerden de bu bilgiler gizli tutulacaktır. Aslında bu durum baktığınızda danışan ve terapist arasındaki güven duygusunun inşa edilmesi açısından oldukça önemlidir. Mentalium psikolog merkezi bünyesinde çalışan uzmanlarımız da bu etik değerlere maksimum özeni göstermekte ve hiçbir nedenle bilgilerinizi paylaşmamaktadır. 

Peki bu durum nasıl garanti edilmektedir? Bunun için psikolojik danışmanlık merkezi bünyesinde destek almak için geldiğiniz ilk gün size bir onam formu verilecektir. Bu onam formu sizin haklarınızı tanımlayan ve haklarınızı kanıtlayarak sizi koruyan bir formdur. Bu formu okuduktan sonra aklınızda yer eden bazı sorular varsa psikolog merkezi bünyesinde asistanımız ve görüşeceğiniz uzman ile konuşabilirsiniz. 

Ardından onam formunu imzaladıktan sonra uzmanınız da imzalayacak ve ilk görüşme seansı başlayacaktır. Eğer bir psikolog merkezi ile görüşüyor ve onam formu doldurulmuyorsa, terapi sürecine başlamamanızı kesinlikle öneririz. Etik değerlerin dışında elbette hangi alanlarda çalıştığını psikolojik danışma merkezi ile görüşerek öğrenmelisiniz. Her terapi merkezi her ruhsal destek alanında çalışmıyor olabilir. İsterseniz şimdi size Mentalium Psikoloji Merkezi olarak hangi ruhsal destek alanlarında çalıştığımızı açıklayalım.

kadıköy psikolog merkezi ve psikolog merkezleri

Psikolog Merkezleri Hangi Sorunlarla Çalışır?

Psikolog merkezleri pek çok farklı ruhsal sorunda çalışan psikologlardan oluşmaktadır. Pek çok İstanbul psikolog merkezi aslında farklı ruhsal problemlerle çalışmayı hedefleyebilir. Bu nedenle de farklı alanlarda uzmanlaşmış psikologlar ile çalışmayı planlarlar. Mentalium Psikolojik Danışma Merkezi olarak Kadıköy şubemizde biz de farklı alanlarda çalışan uzmanları istihdam etmeye özen gösteriyoruz. 

Peki bir psikolojik danışma merkezi en çok hangi ruhsal sorunlarla çalışmaktadır? Bu sorunun aslında cevabı toplumda görülen ruhsal sorunların görülme sıklığı ile ilgilidir. Ruhsal bozukluklar arasında toplumda en sık görülenlerden birisi depresyon hastalığı olduğu için bir psikolojik danışma merkezi olarak biz de en sık depresyon ile çalışmaktayız. 

Elbette danışanlarımızın önemli bir kısmı başvuru yaptıklarında depresyonda olduklarını bilmiyor olabilir ancak zamanla yaşadıkları sorunun ne olduğunun farkındalığını da kazanmaktadırlar. Depresyon tedavisi dışında bir psikolog merkezi olarak anksiyete bozukluğu tedavisi için de çalışan uzman psikologlarımız mevcuttur. 

Kadıköy psikolog kadromuzun gerek eğitimsel donanımı gerekse tecrübeleri itibariyle anksiyete bozukluklarının tedavisi için yetkinlikleri mevcuttur. Bunların dışında en sık çalıştığımız ruhsal bozukluklar arasında sosyal fobi, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk gibi diğer ruhsal sorunlar da mevcuttur. Birçok ruhsal sorunla çalışan bir psikolog merkezi olarak elbette sadece bozukluk olarak adlandırılabilecek ruhsal sorunlarla çalışmayız. 

Özellikle Mentalium Psikolojik Danışma Merkezi olarak ilişki sorunları da en sık başvuru aldığımız konulardan birisidir. Pek çok durumda bir ilişkiye dair sorunlar kişisel olarak da ele alınabilmektir. Dolayısıyla bir psikolog merkezi olarak bireysel terapi kapsamında bu ruhsal sorunları da ele almaktayız. Bunların dışında kişilik bozuklukları, bağımlılık, DEHB, cinsel sorunlar vb. pek çok farklı alanda çalışan uzman psikologlarımız size destek sağlamaktadır. 

Bazı İstanbul psikolojik danışmanlık merkezleri de bireysel terapiye ek olarak aile ve çift terapisi uygulamaktadır. Mentalium Psikolojik Danışma Merkezi olarak biz de aile çift terapisi uygulamalarını sık sık gerçekleştirmekteyiz. Çift terapisti istihdam eden bir psikolog merkezi olarak aileler ve çiftlerle ilişki sorunlarını ele alır ve bunlara yönelik sorunları çözme noktasında çiftlere destek sağlarız. 

Özellikle çift sorunları arasında öne çıkan iletişim bozuklukları en sık çalıştığımız ve vurgu yaptığımız sorunlar arasındadır. Mentalium Psikoloji merkezi olarak bu sorunlara yaklaşımımızda elbette birbirinden farklı yöntemler uygulamaktayız. Bu yöntemlerden bazıları daha uzun soluklu ve köklü çözümler sunarken bazıları ise daha çok günümüze dair başa çıkma metodları önermektedir. 

Elbette bu yöntemlerin belirlenmesi psikolog merkezi bünyesinde desteği sunan psikologlarımız kadar danışanların da ortak kararıyla olmaktadır. Bazı bireyler daha köklü çözümler için sorunların kökenlerine çocukluk ve ergenlik dönemlerine odaklanmayı tercih ederler. Bazı bireyler ise günümüze dair biliş yapılarında değişiklikler ve düşünce yapısında bazı yeniden değerlendirmelere odaklanmak isteyebilirler. 

Bir psikolog merkezi olarak tüm danışanlarımız için farklı çalışma yöntemleri oluştururuz. Bu yöntemleri oluştururken bir psikoloğun tek başına kararlar vermesi söz konusu olmamalıdır. Bu durum aslında sadece bir tedavinin dikte edilmesi şeklinde olacağı için terapi sürecine dahil olan bireyler için de direnç mekanizması oluşturabilir. 

Mentalium Psikolojik Danışmanlık Merkezi Kadıköy şubesi olarak bizler danışanlarımızla ortak çözümler üretebilmek için danışanlarımızla ortaklık gerçekleştiririz. Hedefleri birlikte oluşturur ve bu hedefler üzerinde yürüyebilmesi için danışanımızı teşvik ederiz. Bu konuda motivasyonel görüşme tekniklerini ve kişinin duygudurum stabilizasyonunu da sağlamaya özen gösteririz. 

Bir psikolog merkezi ile görüşmelere başlayıp terapi sürecine dahil olduğunuzda artık yaşayacağınız ruhsal yolculukta yalnız değilsiniz demektir. Ruhsal değişim her zaman çok kolay şekilde gerçekleşmeyebilir ve sancılı bazı yönleri olabilir. Bunu Plato’nun Mağara Alegorisi olarak adlandırdığı çalışmasından bir örnekle açıklamak istiyoruz. Dünyada olanı biteni bir mağarada yalnızca sırtı bir kayaya dönük şekilde duvara vuran gölgeler yoluyla yorumlayan insanlar olduğunuzu düşünün. Bu insanların ayakları bir zincirle bağlı ve mağarada sadece gölgeleri izlediklerini hayal edin. 

Bir gün içlerinden birisi zincirlerini kırarak mağaradan dış dünyaya çıkabiliyor ve dış dünyaya adapte olmakta zorlanıyor. Bu arada bir bocalama sürecine giriyor ve farklı bazı tepkiler ortaya çıkabiliyor. Mağara alegorisine göre Plato mağarayı toplumla özdeşleştirmiş. Zincirlenmiş insanlar toplumdaki bireyler olarak tasvir edilmiş ve insanların bağlı olduğu zincir ise toplumun bireyleri sınırlayan kuralları olarak belirtilmiştir. 

Peki mağaradan dışarı çıkan insan kimdir? Bu insan filozofun ta kendisidir ve sorgulayan bir bireydir. Aslında sorgulamak toplumun size dayattığı ve sizi sınırlayan bazı kurallardan kurtulmanıza yol açabilir. Ancak bu zinciri kırmak ve bu dayatılan kuralları sorgulamak her zaman bu kadar kolay olmayabilir. Zinciri kıran kişi tekrardan o mağaraya dönmek de isteyebilir. İşte psikolog merkezi olarak uzmanlarımız tam olarak bu noktada devreye girer. 

Bazen bizi sınırlasa bile o sınırlara kendimizi mahkûm hissedebiliriz. Sınırlarınızı toplumun değil de tam tersine birey olarak kendi kendinize belirlemeniz konusunda size destek olmaya çalışırız. Bir psikolog merkezi olarak sizi sorgulama ve kendinizi keşfetme konusunda teşvik ederiz. Ayrıca sizin sınırlarınızı görmenize engel olarak ortaya çıkan bazı şeyleri fark etmenize yardımcı olur ve sizin için bir ayna görevi görürüz. 

Bir psikolog merkezi bünyesinde çalışan psikologlar aslında kişinin kendisini ve kendi sınırlarını keşfetmesine yardımcı olan birer aynadırlar. Bir psikolog merkezi danışanını yeniden yaratmaz ve böyle bir güce sahip değildir. Sadece kişinin kendini keşfetmesi ve engellerini ortadan kaldırmasına yardımcı olur. Eğer siz de bir psikolog merkezi randevusu almak isterseniz, bize hemen ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.