Skip to content Skip to footer

5 Soruda Kadıköy Çocuk Psikoloğu Hizmetimiz

kadıköy çocuk psikoloğu

5 Soruda Kadıköy Çocuk Psikoloğu Hizmetimiz

Kadıköy çocuk psikoloğu ile çocuğunuz artık yaşadığı ruhsal sorunlardan kurtulabilir. Yetişkinler gibi çocuklarda da bazı dönemlerde ruhsal sorunlar yaşanabilir.

Çocuklarımız da en az bizler kadar kendi başlarına bu sorunlarla başa çıkamadıkları için zorlanabilirler.

Çocuk psikoloğu işte bu dönemde çocuğun ve ailenin yanında ve yardımcı olan ruh sağlığı profesyonelidir.

Kadıköy pedagog desteği ile Kadıköy çocuk psikoloğu hizmeti arasında nasıl bir fark vardır? Pedagog kaç yaş grubuna bakar? Pedagog psikolog farkı nedir? Çocuk psikoloğu ne yapar?

Çocuk için psikiyatri mi psikolog mu daha çok tercih edilmelidir? İşte bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Ayrıca Kadıköy çocuk psikoloğu hizmeti almak için bizimle iletişime BURADAN geçebilirsiniz.

kadıköy çocuk psikoloğu hizmetlerimiz

Kadıköy Çocuk Psikoloğu Hizmetini Neden Almalı?

Kadıköy çocuk psikoloğu arayışındasınız ancak doğru uzmanı nasıl seçeceğinizi mi bilmiyorsunuz? O halde bu yazı sizin soru işaretlerinizi giderme noktasında yardımcı olacaktır.

Çocuk psikoloğu, çocuk psikiyatristi ve pedagog üç farklı ruh sağlığı profesyonelidir ancak ne yazık ki birbirleriyle çok fazla karıştırılmaktadır.

Bu nedenle Kadıköy çocuk psikoloğu seçiminizde işinize yarayacak bazı bilgileri size sunmak istiyoruz.

kadıköy çocuk psikoloğu

Neden Kadıköy Çocuk Psikoloğu İle Görüşmeliyim?

Psikoloji veya Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında üniversite diplomasına sahip profesyoneller, psikoloji alanında yüksek lisans, çocuk psikolojisi alanında eğitim ve yalnızca çocuklarla çalışarak ilerleyecektir.

Uzmanın psikoloji veya Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında dört yıllık bir lisans programını tamamlamış olması gerekir.

Ayrıca bu disiplinleri tamamladıktan sonra Psikoloji, Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi alanında Yüksek Lisans derecesine sahip olması önemlidir.

Uzmanın çocuklarla aktif olarak çalıştığından, oyun terapisi konusunda eğitim ve süpervizyona sahip olduğundan ve çocuk psikolojisi konusunda eğitimli olduğundan emin olun.

Çocuklarla çalışmanın en etkili yolu oyun terapisidir. Çünkü çocuğun dili bir oyundur. Günümüzde bazı anaokulu öğretmenleri ise ne yazık ki pedagog gibi davranıyor ve alanı kötüye kullanıyor gibi görünmektedir.

Pedagog ve çocuk psikoloğu aynı meslek dalları olmadığı gibi anaokulu öğretmenleri de birer ruh sağlığı çalışanı değildir.

Biraz da pedagog hakkında bilgi vermek isteriz. Bakalım Kadıköy çocuk psikoloğu mu Kadıköy pedagog mu sizin aslında aradığınız uzman?

kadıköy çocuk psikoloğu ve pedagog farkı

Neden Kadıköy Pedagog İle Görüşmeliyim?

Kadıköy çocuk psikoloğu kadar pedagoglar açısından da zengin bir ilçedir. Ancak çocuk psikoloğu pedagog farkı nedir? Pedagog, kelimenin tam anlamıyla bir eğitim bilimcisidir.

Ülkemizde 1982 öncesi üniversitelerde pedagoji ile ilgili eğitim veren fakülteler bulunmakta ve mezunlara eğitimci (pedagog) unvanı verilmektedir.

Unvan bugün hala kullanılmaktadır, ancak 1982 tarihli bir yasa nedeniyle pedagoji mezunları artık verilmemektedir.

Çocuklarınız için ruhsal destek almak istediğinizde Kadıköy pedagog araması yerine Kadıköy çocuk psikoloğu araması yapmanız daha doğru olacaktır.

Dolayısıyla çocukların eğitimcisi anlamına gelen bu unvana sahip kişiler psikolog veya psikiyatrist değildir.

Ruhsal bozukları olan çocuklarla çalışmak için nitelikli değildir pedagoglar. Dolayısıyla bir çocuk psikoloğu gibi psikoterapi yapamazlar.

Her şeyden önce, bir üniversiteden Psikoloji veya Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında lisans derecesine sahip olunmalıdır.

O zaman bile psikolojide yüksek lisans veya doktoraya ihtiyacınız vardır. Pedagog psikolog farkı burada belli olmaktadır.

Pedagog unvanı olan eğitimciler okul ortamlarında psikolojik danışmanlar ve rehberler olarak hareket edebilirler. Öğrencilerinin eğitim sürecini daha verimli hale getirmeye yetkin olabilirler.

Aileler, öğretmenler ve okullarla dikkat dağınıklığı, adaptasyonlar, davranış sorunları ve çocukluk sorunları hakkındaki bilgileri paylaşabilir.

Bu, teşhis ve tedavi için aile üyelerinin erken sevk edilmesini sağlar. Böylece ekibimizdeki Kadıköy çocuk psikoloğu veya çocuk psikiyatristi devreye girebilir.

Pedagoglar çocuklarla nasıl iletişim kuracakları konusunda ailelere ve öğretmenlere rehberlik edebilirler.

Okul çağındaki sorunlu çocuklarla çalışabilmeleri hem grup çalışması hem de bireysel olarak olabilir ancak psikolojik müdahale gerçekleşemez.

Öğrencilere sunulan öğretim materyallerini, kitapları, posterleri, basılı veya dijital içerikleri eğitimsel bir bakış açısıyla değerlendirebilirler.

Kamu sektörü için raporlar oluşturabilirler. Eğer Kadıköy pedagog hizmeti almak istiyorsanız bir eğitimci ile görüşmek istiyorsunuz demektir.

Pedagog hakkında daha detaylı bilgi için buraya TIKLAYIN. Eğer bir ruh sağlığı profesyoneli ile çalışmak isterseniz Kadıköy çocuk psikoloğu araması yapmanız gerekir.

kadıköy çocuk psikoloğu

Çocuk Psikiyatristi İle Görüşmeliyim?

Çocuk psikiyatri kaç yaşa kadar bakar sorusunu cevaplayarak başlayalım. Hastanelerin çocuk psikiyatristi çalıştıran ruh sağlığı bölümlerinde, 18 yaşına kadar çocuk ve ergenlerin ruhsal sorunları değerlendirilebilir.

Gerekli görüldüğü durumlarda ise aile, öğretmenler, okulla ve ilgili kişilerle iş birliğine gidilmektedir. 18 yaşından sonra ise artık yetişkin psikiyatri devreye girebilir.

Kadıköy çocuk psikiyatristi arayışında iseniz muhtemelen ya psikoterapist olan bir psikiyatrist ile görüşmek istiyorsunuz ya da ilaç tedavisine başvurmaktasınız.

Ruhsal destek veya psikoterapi süreci için ise bir Kadıköy çocuk psikoloğu ile görüşmeniz gerekmektedir.

Gerekli görüldüğünde ilaç tedavisi mutlaka devreye girmelidir ancak hem ergenler ve yetişkinler hem de çocuklar için öncelik psikoterapi olmalıdır.

kadıköy çocuk psikoloğu

Ne Zaman Kadıköy Çocuk Psikoloğu İle Görüşmeliyim?

Birçok kişi ne zaman çocuk psikoloğu ile çocuğunu görüştürmenin doğru olduğu konusunda kaygı taşımaktadır.

Peki ne zaman çocuğunuzun bir Kadıköy çocuk psikoloğu ile görüşmesi doğru olacaktır ve bu süreyi nasıl belirleyebilirsiniz?

Bazı ebeveynler çocuk olduğu için sergilediği davranışların normal olduğunu ve ilerde düzeleceğini düşünebilir.

Ancak çocukken ortaya çıkan bazı davranış bozuklukları ergenlik ve yetişkinlik döneminde yaşamı alt üst edecek duruma gelebilir.

Bu nedenle ne zaman Kadıköy çocuk psikoloğu arayışınızın olması gerektiğini bilmeniz de gerekmektedir. Biz sizin için bu durumları derledik.

kadıköy çocuk psikoloğu depresyon tedavisi

Depresyon Belirtileri Varsa

Depresif belirtiler sergileyen çocuklar Kadıköy çocuk psikoloğu hizmetimiz kapsamındadır. Depresyon, stresin bir tezahürü ve önceden var olan strese bir tepkidir.

Herkes bunu farklı şekillerde ifade eder ve farklı eylemlerle yaşar. Bununla birlikte, çeşitli psikiyatrik bozukluklarla birlikte yaygın olarak görülen spesifik tanı grupları vardır.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, özel öğrenme bozuklukları, davranış bozuklukları, karşı gelme bozukluğu bunlardan bazılarıdır.

Çocukluk depresyonu her zaman tek başına ortaya çıkmaz. Merkezimize Kadıköy çocuk psikoloğu hizmeti için gelen bazı çocuk danışanlarımız işte bu tanılara sahip olabilir.

Çocuklar için farklı gelişim evreleri çok önemlidir. Çocukluğu birkaç döneme ayırabiliriz.

Bunlar erken çocukluk, oyun zamanı, okul zamanı ve ergenlik zamanıdır. Bu dönemlerde depresyona neden olan gelişimsel sorunlar vardır.

Çocuklar, önceden var olan yüklerini ve buna bağlı uyum sorunlarını düşünmenin bir sonucu olarak, kendi eksiklikleri veya dış etkenler nedeniyle depresyona girebilirler.

Yetişkin depresyonu, çocukluk depresyonundan daha sık görülür elbette. Ancak depresyonun olmayacağı anlamına da gelmez.

Yaşam koşulları, evlilik ve iş ile ilgili sorunlar, bunun neden olabileceği düşüncesiyle daha çok kabul edilir ve genellikle bebeklerin ve çocukların depresyonda olmadığı düşünülür.

Ancak bu dönemlerde depresyon sık görülür. Çocuk psikoloğu bu dönemde çocuğa ruhsal destek sağlayabilir.

0-18 ay arasında anne ve çocuk arasındaki bağ çok önemlidir. Bağlanma oluşumu fiziksel temas, göz teması, çocuğa yaklaşma ve çocukla olan ilişkileri içerir.

Bu bağ bebeğin güvenini ve dış dünyayla ilişkilerini geliştirir. Ancak bu bağ sağlıklı olmazsa depresyona ve iletişim sorunlarına yol açabilir.

Bir annenin duygusal durumu, depresyonu, doğum sonrası depresyonu, mutsuzluğu çocuğuyla kurduğu bağı bozar, bebeğe nasıl yaklaşacağını bilemez. Çocuğu özendirmez veya teşvik edemez.

Bebeği duygusal olarak ihmal eder, bebeğin ihtiyaçlarını bir ortamda karşılamaz. Doğum sonrası depresyon mutlaka tedavi edilmelidir.

Doğum sonrası depresyon veya diğer adıyla postpartum depresyon ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYIN.

Ayrıca ağlama, huzursuzluk, uyku bozuklukları, kilo kaybı, disiplin eksikliği, iştahsızlık, göz teması eksikliği, uyaranlara tepki vermeme de çocuklarda depresyon belirtileridir.

Ayrıca zevk aldığınız şeyleri yapma isteksizliği, sindirim sorunları, kötü vücut ağrıları, bazen gaz sorunları, çocuklarda oyuncakları fırlatarak, kırarak, kapıları çarparak gösterilen tepkiler dikkate alınmalıdır.

Eğer çocuğunuzda bu depresyon belirtileri varsa siz de Kadıköy çocuk psikoloğu hizmetimize başvurabilirsiniz. Depresyon belirtileri hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN.

kadıköy çocuk psikoloğu

Davranış Bozuklukları Varsa

Şubelerimizden biri olan Kadıköy çocuk psikoloğu Merve Demirsoy Özata çocuklarda davranış bozuklukları ile çalışmaktadır.

Davranış bozukluğu çocuklarda görülebilen ruhsal sorunlardır. Bebekler ve çocuklar davranışsal dil kullanırlar.

Davranış sorunları, gelişimsel gecikmeler, çocuğun gerekli becerileri belirli bir süre kazanamaması, yavaş yürümesi, tuvalet alışkanlığının kötü olması, motor becerilerinde bozulma gibi gecikmeler ortaya çıkabilir.

Çocuk psikoloğunun çalışma alanlarından bazıları bu sorunlardır. Bu konularda bizden Kadıköy çocuk psikoloğu hizmeti alabilirsiniz.

Kişiliğin temellerinin atıldığı ve tepkilerin en belirgin olduğu dönem olması açısından 2-7 yaş arası önemlidir.

Bu dönemde rol model olmak da çok önemli. Bu süre zarfında yoğun öğrenme gerçekleşir, çocuğu bireyselleştirmeye yönelik ilk adımlar atılır ve sosyalleşmesi tamamlanır.

Bu nedenle, ebeveynler bu kritik dönemde özel dikkat göstermelidir. Endişeli, aşırı bağımlı insanlar çocukları için aynı resmi çizerler.

Bir başka deyişle, bağımlı kişiliklerin çocukları da bu yönde yetişir. Endişeli anne babalar endişeli çocuklar yetiştirirler.

Bu şekilde yetiştirilen çocuklar, yalnız bırakıldıklarında rehbersiz ne yapacaklarını bilemezler. Bu çocuklar birer birey olamadıkları için özgüven eksikliği yaşarlar.

Çocuğun kendinden şüphe duyması anneler ve babalarla ilgilidir. Bağımlı anneler ve bakım verenler tarafından büyütülen çocuklar, ayrılık kaygısından muzdarip olabilir.

Bu çocuklar sürekli ağlar ve okula gitmek istemezler. Bu da okula uyum sorunu yaratır. Okul reddine neden olur.

Bağımlı anneler ve bakım verenler tarafından yetiştirilen çocuklar, etkinliklere katılmama ve saldırgan davranış gibi davranışlar geliştirir.

Tüm bunların sonucunda çocukta depresyon da gelişebilir. Bu durumda, çocuklar genellikle psikiyatrik yardıma ihtiyaç duyarlar ancak artık tüm otoriteler ilk önce çocukların psikoterapi alması gerektiğine inanmaktadır.

Psikoterapide ilk amaç aile çalışmasıdır. Bu tedaviler aile tutumlarına da yöneliktir çünkü aile davranışını değiştirmek sonuçlara ulaşmak için önemlidir.

Bu aşamada depresyondaki çocuğun anne-babasının ruh sağlığı ve öğretmenin çocuğa karşı tutumu önemlidir.

Tedavi ekibi, aile ve öğretmenler birlikte çalışmalıdır. Öğretmenlerin, okul alanlarında kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için çocuklara güven aşılaması gerekir.

Çocukların psikoterapiye kendilerinin katılması önemli olmakla birlikte, bu sadece çocuklarla sınırlı kalmamalı, aileleri ve öğretmenleri de içermelidir.

Yatak ıslatma, parmak emme, fiziksel rahatsızlık, bulantı, ağlama ve mastürbasyon yoğun olarak görülen sorunlar arasındadır. Verdiğimiz Kadıköy çocuk psikoloğu desteği sayesinde bu sorunları aşabilirsiniz.

Klinik araştırmalarımız ailelerin mastürbasyondan çok korktuklarını ortaya koymuştur. Çocukların ilk dönemden itibaren bedenlerini keşfetmeleri önemlidir.

Bu hareket şiddetli değilse sorun yoktur. Kendinizi suçlu hissediyorsanız, bir sorununuz var ve yardıma ihtiyacınız var olduğunu düşünüyorsanız Kadıköy çocuk psikoloğu hizmetimize başvurabilirsiniz.

Merkezimizde hizmet veren çocuk psikoloğumuz Merve Demirsoy Özata ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYIN.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.