Skip to content Skip to footer

Naltrekson İmplant Nedir?

Naltrekson eroin bağımlısı bireylerde önemli bir tıbbi destek ajanıdır. Naltreksonun kullanımı özellikle kişinin eroin yoksunluk belirtileri yaşamasını engellemede oldukça başarılı sonuçlar sunabilmektedir. Naltrekson implant edilerek kişinin yoksunluk belirtilerini yaşaması önlenmeye çalışılmaktadır. Naltrekson maddesinin eroin tedavisinde önemli ölçüde iyi sonuçları getirdiğini artık biliyoruz. Ancak bunun yanında psikolojik destek almak da çok önemlidir. Bizden bu konuda psikolog yardımı alabilirsiniz.

Kimlere Uygulanır?

Naltrekson implant, eroin bağımlılığında kullanılan tıbbi bir yöntemdir. Araştırmalar eroin bağımlılarında madde kullanım isteğini ciddi oranda azalttığını göstermektedir. Bu yönden eroin bağımlısı ve yakınları tarafından tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda implant uygulanmayan kişilere göre uygulananların bağımlılık tedavisi boyunca temiz kalma oranlarını %80’e kadar arttırdığı görülmüştür. Böylece eroin bağımlısının daha uzun süreler ile temiz kaldığı %80 oranında daha az madde kullandığı görülmektedir. Naltrekson aynı zamanda tablet olarak ağızdan da alınabilir ancak implant tedavisinin oral yolla alıma göre daha etkili olduğu da bilinmektedir.

Nasıl Uygulanır?

Naltrekson implant, bağımlının vücuduna küçük bir kesi atılarak uygulanmaktadır. Söz konusu ilaç cilt altına yerleştirilir ve yavaş yavaş kana karışarak etkisini göstermeye başlar. Bir çipin etkileri ortalama 3 ay sürer. 3.ayın sonlarına doğru etkisini yitirmeye başlar. Bağımlılık tedavisinin ortalama bir yıl sürdüğünü düşünürsek tedavinin dört kez uygulanması gerekebilir. Bu duruma doktor karar verecek ve tedavinin ne kadar süreceğini hasta ve yakınlarına anlatacaktır.

Neden Uygulanır?

Bu yöntemin uygulanma amacı eroin bağımlılığın tekrarlama ihtimalinin güçlü olmasıdır. Bir başka deyişle madde kullanımına geri dönüş (relaps) riski yüksektir ve kişi bu nedenle ilaç kullanımını kesebilir. Araştırmalar eroin bağımlılığı tedavisinde oral yoldan kullanılan tabletlerin kullanımında bazı zamanlar sekmeler olabildiğini ve bağımlılık tedavisinin bundan önemli ölçüde etkilendiğini göstermektedir. İlacı ağız yoluyla almayı ihmal eden kişi bu yöntemde zorlanmaz çünkü ilaç her gün yeterli dozu kişinin kan dolaşımına zerk etmektedir. Bir diğer önemli kullanım sebebi ise kişinin eroin kullanımında yaşadığı etkileri ortadan kaldırmasıdır. Yani kısaca kişinin eroinin “kafasını” yaşamasını engeller. Eroinin bağımlılık yapıcı bu etkisini yaşamayan kişi bir daha maddeyi de kullanmak istemez.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.