Skip to content Skip to footer

Hamilelikte Depresyon Tedavisi

Hamilelikte Depresyon Tedavisi

Hiç ağlamayan kimse var mıdır? Hayatında hiç mutsuz olmayan birisi? Hepimiz zaman zaman mutlu olduğumuz gibi mutsuzluğu da yaşayabiliriz ve bu da oldukça normaldir. Ancak depresyon dediğimiz süreç mutsuzluktan daha fazlasıdır. Kişinin kendisini sürekli mutsuz, huzursuz, gergin, isteksiz, yorgun, karamsar ve çaresiz hissetmesi şeklinde kendini gösterir. 

Hamilelik ise hormonların değişimine sahne olan özel zaman dilimleridir. Hamilelikte depresyon, tüm hamileliklerin yüzde 10’unda görülen bir depresyon çeşididir. Hamilelikte depresyon tedavisi var olan bir depresyon türüdür. Eğer siz de hamilelikte depresyon tedavisi için başvuruyorsanız, randevu almak için bize ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte Depresyon

Hamilelik, bir kadın için yaşamının en özel zamanlarından biridir. Özellikle ilk hamilelikte ilk kez anne olabilmenin heyecanı tarif edilir türden bir mutluluk değildir. Anne adayı hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren çok güzel duygular hisseder. Ancak bazı durumlarda hamilelik her zaman mutluluk getirmeyebilir. Her 10 anne adayından biri hamilelikte depresyon sorunu yaşamaktadır. 

Depresyon zaten kişinin yaşantısını oldukça fazla etkileyen bir ruhsal rahatsızlık iken depresyondaki kişinin üstelik hamile olması gebelik sürecini de etkileyecektir. Hamilelikte depresyon anne adayının kendisini daha fazla çaresiz hissetmesine de neden olabilir. Burada aile üyeleri ve özellikle baba adayının rolü çok önemlidir. 

Anne adayına verilecek sosyal destek anne adayının bu süreci daha olumlu geçirebilmesi adına kritiktir. Bu süreçte anne adayının daha sık yanında olunması, intihar riskine dikkat edilmesi, uzman psikolog desteğinin alınması ve anne adayına bu süreçte yalnız olmadığının hissettirilmesi gerekmektedir. 

Depresyonda kişi kendisini çaresiz ve yalnız hisseder. Hamilelikte depresyon bu yalnızlık hissinin özellikle pik yaptığı bir süreci temsil eder. Anne adayının geleceğe dair düşünceleri de olumsuz hal alabilir. Bebeğinin sağlıklı şekilde doğumuna karşı tereddütleri ve kaygıları olabilir. Bu nedenle hamilelikte depresyon tedavisi çok önemli rol oynayabilir.

Hamilelikte Depresyon Tedavisi

Depresyon tedavisi anne adayının bu kritik süreci atlatması açısından önemlidir. Bu süreç tipik depresyon tedavisinden pek farklı değildir. Bu süreçte iki tedavi aşaması vardır ve birlikte uygulanması da önemlidir. Hamilelikte depresyon tedavisi için özellikle uzman psikolog desteği ön plana çıkmaktadır. Her ne kadar hormonal değişiklikler sebebiyle ilaç tedavisi de önemli rol oynasa da birçok hamile daha çok ilk başta ruhsal destek almayı tercih edebilir. 

Uzman psikolog ile gerçekleştirilen psikoterapi süreçleri hem depresif düşüncelerle çalışılması hem de anne adayının doğuma hazırlanması açısından kritiktir. Tedavi esnasında anne adayının bebeği, hamilelik süreci ve doğum sonrası süreçle ilgili karamsarlık ve çaresizlik yaratan düşünceleri ele alınmalıdır. Hamilelikte depresyon tedavisi hem anne adayı hem de aile üyeleri tarafından ilk gözden geçirilmesi gereken unsurdur. 

Psikoterapi bu süreçte annenin başa çıkma stratejilerini de geliştirmesi yönünden önemlidir. Peki hamilelikte depresyon tedavisi yalnızca ruhsal destek süreciyle mi değerlendirilmelidir? Buna vereceğimiz cevap kesinlikle hayır olacaktır. Hamilelikte depresyon tedavisi aynı zamanda antidepresanların da kullanımını gerektirebilir.

Hamilelikte Antidepresan Kullanımı

Depresyon tedavisi iki yolla gerçekleştirilir demiştik. Bunlardan biri uzman psikolog desteğiyken diğeri ise antidepresan kullanımıdır. Birçok anne adayı ise hamile olduklarını öğrendikten sonra psikiyatrik olmayan tüm ilaç kullanımlarını bebeğe zarar vermemesi için kesmektedirler. Ancak bu noktada uzman hekim kararı da oldukça önemlidir. Bugün artık birçok antidepresanın bebeğe herhangi bir fiziksel zararı olmadığı ve bebeğin gelişimine engel teşkil etmediği bilinmektedir. 

Ancak bazı antidepresan ilaçların da çok gerekli olmadıkça kullanılmaları tavsiye edilmez. Hamilelikte depresyon tedavisi esnasında bunun için hekimin onayını almadan kesinlikle antidepresan kullanmamak gerekir. Antidepresan tedavisi aynı zamanda kişinin kendi kararıyla da kesilmemelidir. İlacı kesmek için de doktorun fikri alınmalı ve söylemlerine uyulmalıdır. 

Antidepresanlar ancak düzenli kullanıldığında etki gösteren ve kullanan kişinin de istemine göre kesilecek ilaçlar değildir. Hamilelikte depresyon tedavisi alan anne adayının bir uzman hekim kontrolünde tıbbi tedavisini yürütmesi önerilir. Buna ek olarak, uzman hekimin onay verdiği şekilde ilaç tedavisine başlanabilir. Bazı durumlarda da ilaç tedavisi zorunlu hale gelebilir. Bunun için ebeveynler öncelikle bilgilendirilir ve ailenin onayı doğrultusunda ilaç kullanımı başlayabilir. 

Özetle, hamilelikte depresyon tedavisi için öncelikle uzman psikolog desteği önerilmektedir ancak antidepresan tedavisi de yararları göz önüne alınarak kullanılabilir. Burada önemli olan nokta şudur ki, hamilelikte depresyon tedavisi var olan ve düzenli uzman psikolog desteği alınması gerekmektedir.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.