Skip to content Skip to footer

Şizotipal Kişilik Bozukluğu

Kişilik bozuklukları, bireyin içinde yaşadığı kültürden beklenenden ciddi şekilde farklılıklar gösteren ve yinelenen davranış örüntüsüdür. Kişilik bozuklukları, ergenlik veya genç erişkinlik dönemlerinde başlar, zaman içinde kalıcı hale gelir ve sorunlara veya işlevsellikte bozukluklara neden olur. Kişinin kişilik bozukluğu tanısı alabilmesi için uyum bozukluğu, işlevsellikte belirgin şekilde bozulma kişisel sorunlara neden olması gerekir. Kişilik bozuklukları üç ana kümede incelenir. Bugün detaylı şekilde inceleyeceğimiz şizotipal kişilik bozukluğu ise paranoid kişilik bozukluğu ve şizoid kişilik bozukluğu gibi A kümesi kişilik bozuklukları sınıfına girmektedir. Toplumda görülme sıklığı %3 civarındadır.

Referans Düşünceleri Vardır

 Hiç alakası olmadığı olaylardan kendisine dair anlamlar çıkarırlar. Referans düşünceler olarak da adlandırdığımız bu düşünceler şizotipal kişilik bozukluğunun en önemli belirtilerdendir. Bazı sayıların anlam taşıdığını belirtebilirler. Başlarına gelen herhangi bir alakasız olayı bu anlama bağlayabilirler. Bu yöndeki iddialarını insanlara anlatarak kanıt olarak gösterebilirler. Bazı harflerin yan yana gelerek çeşitli anlamlar oluşturduğunu ve bu anlamın kendisine ilahi bir işaret olduğunu belirtir. Buradan çıkardığı anlamlarla hareket edebilir ve yaşamını da bu doğrultuda yönlendirebilirler. Şizotipal kişilik bozukluğu bulunan kişiler bu anlamları çevrelerindeki kişilere sunarak çeşitli kanıtlar sunarlar. Bazen bu kanıtlarla çevrelerindeki kişileri inandırabilirler.

Garip Davranışları Vardır

Şizotipal kişilik bozukluğunda kişilerin enteresan, garip ve toplumun genelinin yaşantısına uymayan şekilde davranışları vardır. Çevrelerindeki insanlar tarafından “garip” olarak nitelendirilen davranışları vardır. Altıncı hisse çok güvenirler ve hatta buna bağlı şekilde yaşayabilirler. Telepati yeteneğinin olduğuna inanırlar. Nazara çok fazla inanmakla birlikte büyüsel güçleri olduğunu düşünürler. Özellikle büyü ile oldukça fazla vakit geçirebilirler. Büyünün gücüne çok önem verirler. UFO’ların varlığına inanırlar. Uzaylıların dünyayı ziyaret ettiklerine ve dünyada yaşanan bazı olayların da UFO’lara bağlı gerçekleşebildiği düşüncesini taşırlar.

Astroloji ile çok fazla ilgilenirler. Burçlara özel anlamlar yüklerler ve burç yorumlarını sürekli takip ederler. Fal baktırmak şizotipaller için çok önemlidir. Fal baktıran şizotipaller olduğu gibi fal bakanların da bir kısmı şizotipaldir. Bu noktada bu işe para harcayanlar kadar bu işten para kazananlardan olabilirler. Falcılardan çıkmayan ve yaşamını da bu yönde dizayn eden kişiler büyük oranda şizotipallerdir. Dünya genelinde yaşanan suikastleri, saldırıları veya önemli doğa olaylarını uzaylılara veya doğaüstü varlıklara bağlayabilirler. Örneğin; UFO’ların dünyaya ziyaret ettiklerini ve bu gelişleri sırasında depremlerin meydana geldiğini iddia edebilirler.

Olağandışı Görünüşleri Vardır

Dış görünüşleri toplumdaki genel yapıdan farklılıklar göstermektedir. Kıyafetleriyle bir bakışta sivrilirler ve dikkat çekerler. Anlaşılamayan ve tahmin yürütülemeyen giyimleri vardır. Toplumun hangi kesiminden olursa olsun bir insanın kıyafetlerine ve aksesuarlarına baktığımızda hemen onun hakkında bir yorum yapabiliriz. Örneğin, dini temelli bir yaşayışa sahip birinin giydiği kıyafetlerden az çok bir çıkarımda bulunabiliriz. Rock müzik seven birinin giyim veya saç şeklinden de az çok çıkarımda bulunabiliriz. Ancak şizotipallerde durum çok daha farklıdır. Şizotipal bir dindar dini inanışıyla çelişen bir giyim tarzına sahip olabilir. Bu yönden çevresindeki kişileri adeta futbolda ters köşeye yatırma deyimini yaşatmaktadırlar. Abartılı dış görünüşleri vardır ve bu dış görünüşleriyle hemen dikkat çekerler. Örneğin; sürmeleri, dövmeleri, uzun tırnakları ve ses tonlarıyla tipik resmedilen büyücü tiplemelerini yansıtabilirler. Kıyafet kombinasyonları birçok kişiye garip gelebilir. Kıyafetlerinin üst tarafı mistik bir izlenim verirken alt tarafı sıradan bir kıyafet seçimi şeklinde olabilir.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.