Skip to content Skip to footer

Kadıköy Psikolojik Danışmanlık Merkezi : 3 Soru 3 Cevap

Kadıköy Psikolojik Danışmanlık Merkezi: 3 Soru 3 Cevap

Birçoğumuz zaman zaman ruhsal sorunlar yaşayabiliriz ve bu sorunların üstesinden gelmekte zorlanabiliriz. Kendi başımıza çözemediğimiz sorunlarda başvurduğumuz yerler bizi bazen çok daha karmaşık süreçlere itebilir.

Sorunları çözme yöntemi olarak alkol, madde vb. yanlış yöntemlere başvurmak gibi sorunlar üreten bir yönteme başvurmak yerine bir psikolojik danışmanlık merkezinden destek almak daha değerlidir.

Kadıköy psikolojik danışmanlık merkezi yoğunluğu açısından çok yüksek bir ilçedir. Eğer siz de sorunlarınızı tek başınıza çözemiyor ve destek talep ediyorsanız, Mentalium Psikolojik Danışmanlık Merkezi psikolog kadrosuyla hizmetinizdedir.

Psikolojik Danışmanlık Merkezi Nedir?

Psikolojik danışmanlık merkezi, psikoloji lisans mezuniyetine ek olarak klinik psikoloji yüksek lisans eğitimini tamamlayarak uzman psikolog ünvanı alan ruh sağlığı profesyonellerinden oluşan ve psikolojik destek sağlayan merkezlerdir. Psikolojik danışmanlık adını verdiğimiz süreçler tamamen gizlilik ilkesine önem verilen destek hizmetleridir.

Psikolog gizlilik ilkesine uymakla yükümlüdür çünkü danışan adını verdiğimiz başvuran bireyler kimseyle paylaşamadıkları kendi yaşantılarına ilişkin detayları psikolog ile paylaşabilmektedirler. Psikologlar bu nedenle bilgilerin gizliliğini sağlamakla yükümlüdür ve bu durum kesinlikle istisna kabul etmez.

Uzman psikolog ayrıca tavsiye, nasihat veya öğüt vermez. Psikoterapi süreci böyle bir psikososyal destek modeli değildir. Psikoterapi, danışanın kendi sorunlarına karşılık farkındalık geliştirdiği, sorunlara karşı yaklaşımını değiştirdiği, bakış açısını zenginleştirdiği ve yaptığı bilişsel hatalarla yüzleştiği bir süreci temsil eder. Bu dönemde elbette psikolog etkin bir görev üstlenir ancak başrolde olan her zaman danışandır.

Psikolojik danışmanlık merkezi bu nedenle psikolog ve danışan arasındaki gizliliğe bağlı bir iş birliğinin yürütüldüğü bir yerdir. Psikolog ile yürütülen psikolojik danışmanlık sürecinde bazen ilaç kullanımı da gerekebilir. Ancak psikolog ilaç tedavisinin düzenlenmesi ve yürütülmesinde görev almaz. Psikiyatrist adı verilen uzman hekimler bu süreçte rol alır.

Her psikolog nasıl psikoterapist olamıyorsa her psikiyatrist de psikoterapi sürecini üstlenemez. Psikoterapi sadece psikologlar tarafından sürdürülmez ve psikiyatrist de psikoterapi yapabilir ancak bunun için gerekli eğitimleri alması gerekir. Elbette psikolog da gerekli psikoterapi eğitimlerini tamamlamadıkça klinik psikolog da olsa asla psikoterapi yapmamalıdır.

Bunun için gerekli yeterliliklerin sağlanması gerekmektedir. Kadıköy ilçesinde kurulan ve Avrupa yakası psikolog ihtiyacını karşılamak için Mecidiyeköy ilçesinde ikinci şubesini açan Mentalium Psikolojik Danışmanlık Merkezi uzman psikologları tüm psikoterapi yeterliliklerine sahiptirler. Gerek akademik gerekse en yetkin eğitmenlerden aldıkları eğitimleriyle danışanlarına hizmet vermektedirler.

Kadıköy Psikolojik Danışmanlık Merkezi ve Sigorta İşlemleri

Kadıköy psikolojik danışmanlık merkezi seçenekleri yönünden oldukça zengin bir portföye sahiptir. Ancak psikolojik danışmanlık merkezi seçeneği Kadıköy ilçesinde fazla olsa da ülkemizde psikolojik destek almak ne yazık ki hala herkes için karşılanabilir olmamaktadır. Bu noktada Kadıköy bölgesinde hala birçok psikolojik danışmanlık merkezi oldukça yüksek seans ücretlerine sahiptirler.

Kadıköy psikolojik danışmanlık merkezi seçeneklerini araştıran bazı bireyler için uzmanların donanımı kadar seansların maddi açıdan karşılanabilir olup olmadığı da önem teşkil eder. Özel sigortalar işte bu noktada çok önemli bir gündem oluşturur.

Birçoğumuz günümüzde artık kendimize ve ailemize yönelik özel sağlık sigortaları yaptırıyoruz. Özel sağlık sigortası kapsamında yıl boyunca rahatsızlandığımızda özel birçok kurumda sağlık hizmetinden ücretsiz veya indirimli olarak yararlanabiliyoruz. Fiziksel rahatsızlıklar yaşadığımız zaman sigorta kapsamında tedavi masraflarından indirimli yararlanabiliyorsak ruhsal destek alırken de faydalanabilmeliyiz.

Kadıköy psikolojik danışmanlık merkezi kapsamında hizmet veren Mentalium Psikoloji bu amaçla yola çıkarak 22 farklı sigorta şirketiyle çalışmakta ve poliçe sahiplerine önemli indirimler sunmaktadır. Psikoterapi çok özel ve değerli bir değişim süreci olduğu kadar herkesin ulaşabileceği de bir süreç olmalıdır. Bu nedenle eğer Kadıköy bölgesinde psikolojik danışmanlık merkezi arıyorsanız ve özel sağlık sigortası poliçe sahibiyseniz bizden uygun ücretle destek alabilirsiniz.

 

Süreç Ne Kadar Sürüyor?

Psikoterapi süreci bireyden bireye değişkenlik gösteren bir süreçtir. Bu nedenle psikoterapi sürecinin ne kadar süreceği de kesin sınırlarla belirlenmemiştir. Kadıköy psikolojik danışmanlık merkezi aramalarınız neticesinde bulduğunuz herhangi bir danışmanlık merkezinde tahmini bir süre ancak bir iki seans sonunda öykü alındıktan sonra belirtilebilir.

Ancak bu durum ilk görüşmenin sonunda psikolog ile danışanı tarafından ortak bir kararla belirlenebilir. Bunu daha detaylı açıklamak gerekirse depresyon yakınmalarıyla psikoterapi sürecine başvuran bireylerden biri için düzenlenen psikoterapi planı diğer bir birey ile aynı olamaz.

Herkesin psikoterapiden beklentileri aynı olmadığı gibi ihtiyaçları da aynı değildir. Farklı danışanlar ve sorunlar için farklı psikoterapi yönelimleri de uygulanabilir. Bu nedenle sürecin ne kadar devam edeceği ancak kişi ile görüşme yapıldıktan sonra kişiye açıklanabilir.

Eğer ilk kez bir psikolog ile görüşme deneyimi gerçekleştirecekseniz, 3-5 seansta sorunlarınızı ortadan kaldıracağını söyleyen kişilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Nasıl fiziksel bir rahatsızlığınız olduğunda iyi bir doktor arayışında bulunuyorsanız, en iyi psikolog arayışında olmanız da gayet doğaldır. Kadıköy psikolojik danışmanlık merkezi arıyorsanız, bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.