Skip to content Skip to footer

Zaman Yönetimi Teknikleri Nelerdir?

Gününüzü Önceden Planlayın

Yapacağınız aktiviteleri bir önceki akşam planlayın. Eğer saat aralıklarını ayarlamak ve buna uymak zor geliyorsa, en azından yapılacak işlerin bir listesini yapmaya çalışın. Önemli ve mutlaka o gün yapılması gereken bir aktiviteyi öncelik sırasına göre planlamaya çalışın. Örneğin; o gün ailenizle vakit geçirmek sizin için vazgeçilmez ise ilk sıraya ailenizle birlikte yapacağınız aktiviteyi yerleştirin. Gününüzü önceden planlayarak zaman yönetimi konusunda öne geçebilirsiniz.

Kritik İşleri Öne Alın

Günün en verimli ve aktif saatleri genellikle sabah saatleridir. Önemli ve o gün sizin için kritik olan işler hangileriyse o işleri sabah saatlerinde gerçekleştirmeyi deneyin. Örneğin; öğlen yemeği sonrasındaki ilk saatlerde bazı işleri özellikle de ağır yemekler sonrası gerçekleştirilmekte zorlanabilirsiniz. Bunun için kritik işlerinizi yemek sonrası zamana almamaya özen gösterin. İşinizi tamamlamadan günü kapatmamaya özen gösterin. Ertesi güne kalan işler çoğu zaman verim açısından sorun oluşturmaktadır.

Kısa Vadeli Hedefler Koyun

Hedeflerinizi ve planlarınızı oluştururken uzun vadeli süreçlerden uzak durun. İşlerinizin planını yaparken aylık ya da üç aylık planlar yapmak işlerin gözünüzde büyümesine neden olabilir. Bu sebeple daha çok haftalık planlar yapmaya özen gösterin. Bu hedefleri gerçekleştirdiğinizde bir sonraki haftanın hedeflerini de gerçekleştirmek için gerekli motivasyonu kendinizde bulabilirsiniz. Kısa vadeli hedefler koyarak zaman yönetimi konusunda daha az zorlanabilirsiniz.

Çalışma Masanız Dağınık Olmasın

Masanızın düzenli olması sizi yapacağınız işlerde motive edecektir. Aradığınız bazı malzemeleri bulmakta zorlandığınızda sıkılıp o işi bırakmanız olasıdır. Masanızın düzenini kendiniz sağlamaya çalışın ki aradığınız şeyi rahatlıkla bulabilme şansınız olsun. Masa düzenini sağlamak sizin için ilk başta biraz zor olabilir çünkü değişim her daim zaman alır. Ancak bunu kademe kademe gerçekleştirmeye çalışabilirsiniz.

Asla Ertelemeyin

Zaman yönetiminde en büyük sorun işlerin ertelenmesinden kaynaklanır. Bugün yapacağınız işi mutlaka bugün bitirmeye çalışın. Her gün en az bir iş bırakırsanız haftanın sonunda yapacaklarınızı bitirememiş olursunuz. Gerekirse mesaiye kalın ancak yapacağınız işi mutlaka bitirin. İşi tamamladıktan sonra hissedeceğiniz gevşeme ve rahatlık sizin için güzel bir ödül olacaktır.

Kapasitenizi Öğrenin

Herkesin kapasitesi ve sınırları farklıdır. Bazıları çok hızlı çalışır ve işleri kısa bir zamanda bitirebilirken bazıları ise daha yavaş çalışır. Başkalarıyla yarışmaktansa kendi kapasitenizi keşfetmeye çalışın. Kapasiteniz oranında çalışma planı düzenledikçe zaman yönetimi konusunda zorluk yaşama ihtimaliniz de azalacaktır. Sınırlarınızı bilin ki hayal kırıklığına uğramayın.

Kısa Aralar Verin ve Kendinizi Dinlendirin

Bir işi bitirdikten sonra diğer işe geçmeden önce kısa bir ara verin. 10-15 dakikalık aralar ideal zaman dilimleridir. Eğer işleriniz arasında ara vermezseniz hem fiziki hem de zihinsel olarak çok fazla yorulursunuz. Bu aralarda bir çay veya kahve için. Eğer işleriniz bilgisayar vb. aletler üzerinde gerçekleşiyorsa, gözlerinizi 5-10 dakika boyunca dinlendirin. Gözlerinizi kapatınca işle alakalı şeyler düşünmekten kaçının. Burnunuzdan derin nefes alın ve ağzınızdan yavaş yavaş nefes verin. Bu nefes egzersizi sizi gevşetecektir.

İşleri Küçük Parçalara Bölün

İşlerinizi mümkün olduğunca küçük parçalara bölüştürün. Saatlerce sürecek bir işi daha küçük parçalara bölerek gerçekleştirmeyi deneyin. Özellikle odaklanma sorunu yaşayan kişiler uzun süre bir işe odaklanma konusunda ciddi problemlerle karşılaşırlar. Bu nedenle küçük bir parçayı tamamlayın, ardından bir ara verin ve işin bir sonraki kısmına geçin.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.