Skip to content Skip to footer

4 Maddede Teşvikiye Psikolog Hizmetlerimiz

teşvikiye psikolog

4 Maddede Teşvikiye Psikolog Hizmetlerimiz

Teşvikiye psikolog ve psikiyatristlerin ofisleri ve muayenehanelerinin yoğunlaştığı bölgelerden birisidir.

Ancak aynı zamanda Teşvikiye semtinin oldukça kolay ulaşım imkanları sebebiyle Şişli ilçesinin birçok semtine de bireyler destek almak için gitmektedirler.

Teşvikiye sadece Şişli değil İstanbul’un en eski ve tarihi semtlerinden bir tanesidir.

Özellikle alışveriş ve yaşam açısından nezih bir semt olan Teşvikiye psikolog ofisleri ve psikiyatrist muayenehaneleriyle de ön plana çıkmaktadır.

Siz de Teşvikiye ve yakınlarında ikamet ediyor ve Mentalium Psikoloji bünyesinde psikolojik destek almak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

Ancak Teşvikiyedeki psikologlar hakkında bir araştırma yapıyorsanız bu noktada bilgi almak için önce yazımızı da okuyabilirsiniz.

teşvikiye psikolog ekibimiz

Teşvikiye Psikolog Desteğimiz

Teşvikiye psikolog desteği sunan merkezimiz Mentalium Psikoloji 2019’da ilk şubesini Kadıköy Göztepe semtinde açmıştır.

Klinik Psikolog Onur Aydın tarafından kurulan Mentalium Psikoloji zamanla farklı alanlarda çalışan uzman psikologları istihdam ederek Anadolu yakası psikolog desteğini sürdürmüştür.

2021 yılında ise ikinci şubesi Şişli ilçesinde açılan Mentalium Psikoloji bünyesinde tamamı klinik psikolog olan terapistleri istihdam etmektedir.

Kurumumuzun böylece biri Kadıköy biri Şişli ilçesinde olmak üzere İstanbul’da iki şubesi vardır.

Peki Teşvikiye psikolog desteğini karşılayan uzmanlarımız nasıl bir mesleki geçmişe sahiptir?

Uzmanlarımızın tamamı yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerin dört yıllık psikoloji bölümlerinden mezun olmuştur.

Ardından uzmanlıklarını ise klinik psikoloji alanında tamamlayan uzmanlarımız terapist olabilmek amacıyla gerekli eğitimleri akredite kurumlardan almışlardır.

Her hafta süpervizyonlar ile tecrübelerini geliştiren Teşvikiye psikologlarımız aynı zamanda birçok kurumda eğitim verebilecek düzeyde ruh sağlığı profesyonelleridir.

Yalnızca Teşvikiye psikolog olmamakla birlikte ülkemizde ne yazık ki psikoloji bölümünden mezun olmayan kişiler bile alandaki açıklardan faydalanarak psikoterapi gerçekleştirmektedir.

Bu nedenle Teşvikiye psikolog araştırması yapan kişilerin özenle psikoloğunu seçmesi ve bazı kriterleri göz önüne alması gerekir.

Peki Teşvikiye için en iyi psikolog seçiminde nelere dikkat edilmelidir? Her şeyden önemlisi ilk olarak dikkat etmeniz gereken nokta hangi terapi yönelimini tercih edeceğinize karar vermeniz olacaktır.

Bu nedenle biz Teşvikiye psikolog kadromuzda çalışan uzmanların hangi psikoterapi ekolleriyle çalıştıklarından bahsetmek istiyoruz. Eğer bu yönelimler size uyuyorsa bizden destek alabilirsiniz.

teşvikiye psikolog ekibimizin çalıştığı alanlar

Teşvikiye Psikolog Ekibimizin Çalıştığı Ekoller

Teşvikiye psikolog ekibimiz bize ruhsal destek almak için başvuran danışanlarımıza psikoterapi denilen yöntemler bütününü uygulayarak yardımcı olmaktadır.

Psikoterapi denilince akla tek bir yöntem ya da ekol gelmemektedir. Birden fazla psikoterapi ekolü Teşvikiye psikolog kadromuz tarafından uygulanabilmektedir.

Birbirinden farklı psikoterapi ekolü olduğunu ve her psikoloğun bunlardan en az birini benimseyerek terapist olma yolculuğuna başladığını söylemeliyiz.

Teşvikiye merkezli danışanlarımıza da Mentalium Psikoloji olarak bilişsel davranışçı terapi, şema terapi, oyun terapisi gibi bazı ekolleri uygulamaktayız.

Şimdi bu ekolleri detaylı olarak tanımlayalım. Siz de kendinize en uygun olacağını düşündüğünüz ekolü tercih ederek Teşvikiye psikolog ekibimize başvurabilirsiniz.

teşvikiye psikolog ekibimizde bdt çalışılmaktadır

Bilişsel Davranışçı Terapi

Teşvikiye psikolog ekibimizin tüm üyeleri tarafından bilişsel davranışçı terapi tercih edilmektedir.

Günümüzün en popüler psikoterapi ekollerinden biridir ve kısa süreli, soruna yönelik bir yöntemdir.

1960’larda Aaron Beck tarafından geliştirilen bilişsel terapi, zihinsel bozukluklarda düşünmenin nasıl çalıştığını açıklamaya çalışmıştır.

Tedavinin amacı, mevcut bilgilerdeki yanlış anlamaları düzeltmek ve kişiyi işlevsiz duygu ve davranışlara iten inançların değişmesine yardımcı olmak, kişinin kaçınma kalıplarını belirleyerek değişimi gerçekleştirmektir.

Daha sonra kişinin hayatı boyunca kendine yardım etmesini sağlayacak bilişsel ve davranışsal becerilerini geliştirmeye yönelik araştırmalar yapılır.

Böylece kişinin farkındalığını artırarak alışık olduğundan farklı bir düşünme biçimi keşfetmesi amaçlanmaktadır.

Seans genellikle 45 dakika sürer ve danışanın çocukluğu, olası travması, aile ilişkileri ve daha fazlasını kapsar.

Teşvikiye psikolog ekibimiz tarafından danışanın iş hayatı ve sosyal etkileşimler gibi güncel sorunları ele almak için tasarlanmıştır.

Bireysel farklılıklar vardır, ancak ortalama olarak yaklaşık 10 seanslık süre içinde etkili bir değişim geliştirebilirsiniz.

Bilişsel davranışçı terapiyi öğrenen kişiler, tedavi bittikten sonra bile stresli durumlarda olumsuz düşüncelerden kaçınarak ileride yaşanabilecek sorunların önüne geçebilirler.

Bilişsel davranışçı terapi, tüm Teşvikiye psikologları tarafından etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Teşvikiye psikoloğu seçiminde bilişsel davranışçı desteğe ihtiyacınız varsa, yardımcı olabiliriz. Ayrıca bilişsel davranışçı terapiye dair daha detaylı bilgi almak isterseniz TIKLAYIN.

teşvikiye psikolog şema terapi

Şema Terapi

Teşvikiye psikolog grubumuzdan bazı uzmanlarımız da şema terapi kullanmaktadır. Şema, bireyin çevredeki durum ve olayları algılamasına, yorumlamasına ve tepki vermesine olanak sağlayan zihinsel bir yapıdır.

Sahip olduğunuz şema, karşılaştığınız sorunları düşünme, hissetme ve değerlendirme şeklinizi değiştirir.

Genetik özellikler ve erken dönemde karşılaşılan problemler şemaların oluşumunda önemli rol oynar.

Teşvikiye ekibimizin kullandığı şema terapi Jeffrey Young ve arkadaşları tarafından geliştirilmiştir.

Kişilik bozukluklarını tedavi etmek için geliştirilmiştir. Bu nedenle en iyi Teşvikiye psikolog ekibimizin kişilik bozukluğuna dair çalışmalarında etkili olduğu da söylenebilir.

Bilişsel davranışçılık, Gestalt, psikodinamik, kişilerarası psikoterapi, nesne ilişkileri, bağlanma kuramı gibi yöntemlerin kullanılması vakaya zengin bir bakış açısı kazandırır.

Bir başka deyişle, Teşvikiye psikolog ekibimizin kullandığı iki farklı ekol aynı anda da kullanılabilir. Şema terapi, kişilik bozukluklarının neden olduğu psikolojik sorunlara bir çözümdür.

Danışanlarımızın davranışlarının temellerini inceleyerek örüntüleri belirleyen Teşvikiye ekibimizin psikologları, onlara temel ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde nasıl karşılayabileceklerini öğretmektedir.

Değerlendirme ve eğitim aşamasıyla başlayan bu terapi yöntemi iyileşmede oldukça etkilidir.

İlk aşamanın birincil amacı, Teşvikiye merkezimize başvuran danışanın sorunları hakkında bilgi edinmek ve onları şema terapi hakkında eğitmektir.

Değişimin aşamaları dört alanı kapsar: algı, deneyim, terapötik ilişkiler ve davranış kalıpları.

Şema terapi Teşvikiye ekibimizin uyguladığı bütüncül bir anlayışla yapılan özel teknikler kullanılarak gerçekleştirilir.

Şema terapinin amaçlarına ulaşması için gerekli adımlar duygusal bağlanma ve düzenleme, başa çıkma becerilerinin geliştirilmesi ve uygunsuz inançların ortadan kaldırılmasıdır.

Ayrıca inanç kalıplarını değiştirmek, ebeveynlerden gelen cezalarla başa çıkmak, sınırlar koymak, krizlerle başa çıkmak, görev atamak çocukların öfke işlevini, özerkliğini, kişiselleştirmesini güçlendirmeye yardımcı olur.

Çocuğun gelişiminde sağlıklı ilişkiler çok önemlidir. Teşvikiye psikolog grubumuza mensup uzmanların kullandığı uzun soluklu bir süreç olan şema terapi, genellikle haftalık uygulanan seanslarla gerçekleştirilir.

Seans sıklığı danışanın ihtiyacına göre belirlenir ve Teşvikiye kadromuzun uzmanları ile sürdürülür.

Şema terapinin uygulandığı sorunlar arasında narsisistik kişilik bozukluğu, şizofreni, antisosyal ve borderline bozukluklar, depresyon ve obsesif kompulsif bozukluk yer alır.

Ayrıca uzun süreli ilişki sorunları, katı düşünce ve davranışlar, kaygı, yetersiz beslenme, alkolizm ve uyuşturucu bağımlılığı Teşvikiye merkezimizde tedavi edilen sorunlar arasında sayılabilir.

Ayrıca çocukluk çağı travmalarının tekrarlaması ve travma sonrası stres bozukluğu, Teşvikiye psikologlarından oluşan ekibimiz tarafından kullanılan şema terapinin aktif alanları arasındadır.

Şema terapi, diğer tekniklere kıyasla benzersiz ve entegre bir yöntemdir. Bütünleştirici bir tedavidir ve diğer tedavilerle benzerlikleri vardır.

Şema terapi, bireyin var olan sorunlarının altında yatan örüntüyü belirleyerek çözümler üretir.

Yetişkinlikteki sorunlarla uğraşırken ortaya çıkan çeşitli psikolojik sorunlarla baş etmede önemli rol oynar.

neden teşvikiye psikolog ekibimizden yardım almalısınız

Neden Teşvikiye Psikolog Ekibimizi Seçebilirsiniz?

Teşvikiye birçok psikolog ve psikiyatristin ofislerinin bulunduğu bir noktadır. Bir başka deyişle, Teşvikiye psikolog arayışınızda birçok değerli uzmanla tanışabilme olasılığınız mevcuttur.

Peki o zaman neden Mentalium Psikoloji Teşvikiye psikolog kadrosunun değerli uzmanlarını seçmelisiniz? Bu noktada uzmanlarımızın yetkinliklerinden bahsetmek doğru olacaktır.

Teşvikiye ekibimizde yer alan uzmanlarımızı değerlendirirken mutlaka aşağıdaki kriterleri dikkate almanız gerekir.

İster Mentalium Psikoloji isterse diğer Teşvikiyedeki psikologlar olsun, doğru psikoloğu seçmek için bazı önemli kriterleri göz önüne almanız gerekmektedir.

Yazımızın devamında terapist seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini değerlendireceğiz.

teşvikiye psikolog ekibimiz psikoloji bölümü mezunudur

Psikoloji Bölümünden Mezun Mu?

Teşvikiye psikolog arayışınızda en çok dikkat etmeniz gereken araştırdığınız kişinin bir psikolog olup olmadığıdır.

Eğer bu alana yönelik gerekli araştırmaları yapmadıysanız internette bulduğunuz bir terapistin Teşvikiye veya herhangi bir semtte ofisi olduğuna göre psikolog olduğunu zannedebilirsiniz.

Ancak bir psikolojik danışmanlık merkezi açmak oldukça kolay olduğu için hiçbir psikoloji bilgisi olmayan kişiler dahi psikolog olarak danışan görebilmektedir.

Ne yazık ki alanımız istismara oldukça açıktır çünkü ülkemizde psikologların meslek yasası bulunmamaktadır.

Teşvikiye psikolog araştırmanızda dikkat edeceğiniz nokta bu sebeple uzman olup olmadığıdır.

Peki psikolog kimdir? Psikolog, Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olan kişidir.

Birçok üniversite diplomalarında “Psikoloji mezuniyeti” ibaresini bulundurmasına rağmen, Türkiye’de dört yıllık psikoloji eğitimini tamamlayan herkese psikolog denir.

Ayrı olarak, bir üniversitede dört yıllık lisans eğitimini tamamlayıp ardından bazı psikoloji bölümlerinde yüksek lisans yapan veya ücretli eğitim alıp kendine terapist diyen bir kişi de gerçekten terapist sayılmaz.

Terapist olarak adlandırılan meslek dalı gayet önemlidir çünkü gerçek bir uzmanlığı yoksa danışanına zarar dahi verebilme potansiyeli vardır.

Psikoloji, klinik psikoloji, sosyal psikoloji, gelişim psikolojisi, adli psikoloji, endüstriyel psikoloji ve spor psikolojisi gibi alanlarda lisansüstü ve doktora eğitimi verilmektedir.

Klinik psikoloji alanında yüksek lisans derecesi olanlar artık gerekli ek eğitimleri alarak terapi yapabilme yetkinliğine sahip olurlar.

Psikolojinin diğer alanları da tanımlarından da anlayacağınız üzere daha özel alanlarda çalışabilirler.

Örneğin Teşvikiye psikolog ekibimizdeki bir psikolog terapi sürecinde travmayla, kişilik bozukluklarıyla, depresyonla, panik bozuklukla, özgül fobiyle, anksiyete bozukluklarıyla, obsesif kompülsif bozuklukla çalışabilir.

Ayrıca yine Teşvikiye psikolog ekibimizde olduğu gibi vajinusmus, acı dolu cinsel birliktelik, kaygı bozukluğu ve yeme bozuklukları da klinik psikologların çalışma alanıdır.

Ayrıca çocuk ve ergenlerin boşanma sürecindeki psikolojisi, alt ıslatma, tırnak yeme, dikkat eksikliği, okula devamsızlık, kardeş kıskançlığı, çocukta davranış bozukluğu Teşvikiye psikolog ekibimizce çalışılmaktadır.

Diğer klinik psikologlar gibi Teşvikiye ekibimiz de sınav anksiyetesi, bağlanma sorunları, ergenlik sorunları ve ebeveynlik tutumları çalışma konularımız içindedir.

Teşvikiye kadromuzun aile ve çift terapisi sürecinde aile içi yaşanmakta olan travmalar, partnerler arasında yaşanan cinsel sorunlar, partnerlerden birinin yaşadığı psikolojik bozukluklar ve iletişim sorunlarıyla çalışabilir.

Ayrıca partnerlerin arasındaki çatışma, aldatma, evliliğe uyum sağlama, boşanmayla ilgili sorunlar, boşanma süreci ve sonrasında yaşanan problemler de Teşvikiye çift terapisi sürecinin konuları arasındadır.

Özetle, Teşvikiye psikolog arayışınızda mutlaka bu konuları çalışabilecek olan ve mutlaka lisans eğitimi psikoloji olan uzmanlara başvurmalısınız.

teşvikiye psikolog etik çalışmaktadır

Etik Kurallara Uyuyor Mu?

Teşvikiye psikolog ekibimizi seçme nedenlerinizden biri de etik kurallara oldukça önem vermemiz olabilir.

Bir psikoloğun etik kurallara uyması oldukça önemlidir. Yıllarca kimseye anlatamadığınız bazı özel konuları bir uzmana anlatmak için Teşvikiye ekibimizden randevu aldığınızı düşünün.

Bu denli önemli bir adımı atarak psikoterapi sürecine başladığınız zaman yaşayacağınız en büyük rahatlık belki de bu konunun yalnızca siz ve psikolog arasında kalacağı garantisidir.

Peki ya etik kurallara uymayan bir psikolog ile görüşüyorsanız kendinizi rahat hissedebilir misiniz?

Psikoterapi sürecine dahil olan bireyler terapistleri ile bir ilişki ve ortaklık kurarlar. Bu ortaklık için de mutlaka etik sürece bağlılık önemli rol oynar.

Bu süreçte etik kurallara uyumlu bir psikolog ile çalışmak sizin en doğal hakkınızdır. Biz de Teşvikiye psikolog ekibimizle en çok bu kurala riayet etmekteyiz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.