Skip to content Skip to footer

3 Maddede Ataşehir Psikolog Hizmetlerimiz

ataşehir psikolog

3 Maddede Ataşehir Psikolog Hizmetlerimiz

Ataşehir psikolog arayışında işinizi kolaylaştıran bir ilçedir. Özellikle Ataşehir dışında Kadıköy gibi İstanbul’un en iyi psikologları ile bilinen bir ilçeye çok yakın olması Ataşehir için önemli bir avantajdır.

Ataşehir psikoterapi merkezlerinin dışında ulaşımın çok kolay olması sebebiyle Kadıköy psikolojik danışmanlık merkezi seçenekleri de değerlendirilmelidir.

Elbette Ataşehir Belediyesi ücretsiz psikolog hizmeti de sunmaktadır. Ancak ne yazık ki pek çok belediyede olduğu gibi İstanbulda ücretsiz psikolog randevusu bulmak oldukça zordur.

Ataşehir psikolog arayışı olan bireylerin aynı zamanda yakınlığı sebebiyle İçerenköy psikolog, Kadıköy psikolog ve Kozyatağı psikolog seçeneklerini de değerlendirmelerini tavsiye ederiz.

Ataşehir psikolog tavsiye açısından mutlaka yakın lokasyonlar da değerlendirilmelidir.

Ataşehir psikolog fiyatları ve Anadolu yakası psikolog ücretleri hakkında bilgi arıyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Ataşehir psikolojik danışmanlık merkezi hizmetiyle alakalı her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

ataşehir psikolog desteğimiz mevcuttur

Ataşehir Psikolog Desteğimiz

Ataşehir psikolog desteği arıyor ancak bu noktada beklentilerinizin karşılanmadığını mı düşünüyorsunuz?

Beklentilerinizin ne olduğunu tekrar gözden geçirmek için yazımızı bir rehber olarak görebilirsiniz.

Ataşehir psikoterapi başvurularında nelere dikkat etmelisiniz? Ataşehir ve yakınlarında bulacağınız psikolog ile başlayan maceranız nasıl gerçekleşmelidir?

Psikolog Ataşehir ve yakınlarında bulmaya çalışırken nelere dikkat edilmelidir? Böylece Ataşehir psikolog önerisi almak dışında siz de kendi psikolog seçiminize emin olabileceksiniz.

Bunun için en iyi psikolog seçimi nasıl gerçekleşmelidir sorusunu cevaplamamız gerekir. Yazımızda aklınıza takılan sıkça sorulan soruları cevaplamaya çalışacağız.

ataşehir psikolog ekibimiz

Ataşehirde Psikolog Nasıl Bulunur?

Günümüzde yaptığı aktivitelerden zevk alamamaktan, uykuya dalmada güçlük çekmekten, çocuklarıyla anlaşamamaktan, eşleriyle ilişki sorunları yaşamaktan şikâyet edenlerin sayısında önemli bir artış görüyoruz.

Artık farkında olan aileler ve bireyler yaşadıkları sorunları aşmaları için psikolojik destek almayı tercih edebilirler.

Ataşehir dolaylarında yaşayan kişilerin Ataşehir psikolog arayışları da bunlar ve benzeri sebeplerle ortaya çıkar.

Psikolog bulma konusunda yeterli bilgi alamadığınızı düşünüyorsanız size Ataşehir klinik psikolog bulma maceranızda yardımcı olmak istiyoruz.

Psikolojik destek arayan bireylerin ve ailelerin en sık karşılaştığı ve yaptığı hatalardan biri de en iyi psikolog arayışında gerçekleşir.

Sadece bu nedenle bile, birçok insanın uygun tedavi ve yardım için uzman olmayan psikologlara başvurduğu iyi bilinmektedir.

En iyi psikoloğu tesadüfen ya da bilerek bulan bir kişi, en iyi psikoloğu ararken, istediği sonuçları elde edebilir.

Ancak yeterli araştırma yapmadan veya yeterli bilgiye sahip olmadan, psikoloğa giden insanlar hayal kırıklığına uğrayabilir.

Psikolojik destek almak ve ortaya çıkan sorunları çözmek için en uygun uzman psikolog veya psikiyatrist olmalıdır.

Doğru uzmanı bulmak için tedaviye başlamadan önce bu kişilerin edindiği uzmanlıkları öğrenmekte fayda vardır.

Klinik psikolog ve psikiyatristlerin birlikte çalıştığı da bilinmektedir. Klinik psikologlar hastanın durumuna göre tedavi yöntemlerini kullanarak hastaları tedavi ederler, ancak psikiyatristler de ilaç verebilirler.

Ataşehirde psikolog seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken birçok nokta vardır.

Biri psikoloğun eğitimi, uzmanlığı ve deneyimi, diğeri ise psikoloğun tedavi sağlayıp sağlamadığıdır.

Bugün birçok psikolog uzman olduğunu iddia ediyor, ancak gerçekte uzman olarak sertifika almak için yalnızca birkaç saatlik eğitimler yeterli olmuyor.

Öte yandan, birçok psikolog terapi uygulama yetkinliğine de sahip değildir. Ataşehir psikolog aramalarınızda bu yüzden psikoloğun yetkinliğine çok dikkat etmeniz gerekir.

Psikoloğun ele aldığı konu da önemlidir çünkü o konuda uzman değilse size yardımcı olamayacaktır. İdeal olarak, terapi uygulayan bir psikolog, yüksek lisans derecesine sahip lisanslı bir psikolog olmalıdır.

Bu nedenle psikolojik destek almak isteyenler yeterince araştırma yapmalı ve Ataşehirde en iyi psikolog seçimini bu şekilde yapmalıdır.

Ataşehir psikolog seçeneklerini arayan kişilerin kendilerine sordukları bir diğer soru ise iyi bir psikoloğu nasıl anlayacaklarıdır. İyi bir psikolog bulmak, bir psikoloğun iyi olup olmadığını anlamanın aynı yoludur.

Doğru psikoloğu bulmak için kişi birkaç soru sorabilir. Örneğin; psikoloğun hangi yöntemlerde uzmanlaştığını sormanız gerekebilir.

Ataşehir psikolog alternatiflerine baktığınız zaman bazı uzmanların bilişsel davranışçı terapi bazılarının ise psikodinamik yöntemle çalıştığını görebilirsiniz.

Ayrıca bu iki yöntemin dışında da birçok farklı ekolden oluşan psikoterapi yöntemi vardır.

Hangi Ataşehir psikoloğu ile görüşmek istediğinize aslında hangi psikoterapi yöntemiyle çalışmak istediğinize de karar vererek seçim yapabilirsiniz.

Şimdi yazımızın devamında psikoterapi ekollerini detaylı bir şekilde değerlendireceğiz.

İster Kadıköy psikolog ister Ataşehir psikolog ister İçerenköy psikolog seçimi yapın, hangi psikoterapi ekolüyle çalışacağınızı siz seçmelisiniz.

ataşehir psikolog ekibimizde bdt çalışan psikologlarımız vardır

Bilişsel Davranışçı Terapi Uygulayan Psikolog Ataşehir Ekibimizdedir

Ataşehir psikolog arayışınızda size merkezimizde sunabileceğimiz bilişsel davranışçı terapi bir tür psikoterapi yöntemidir.

İnsan davranışını ve etkisini inceleyen psikolojik bir model kullanılarak geliştirilmiştir. Birçok ruhsal bozukluk ve çok çeşitli problemler için etkili olduğu gösterilmiş, bilime dayalı bir terapötik yaklaşımdır.

Davranışçı terapi, davranış bozukluklarını analiz etmek ve tedavi etmek için öğrenme ilkelerinin sistematik uygulaması olarak tanımlanabilir. Davranışçı terapi, doğrudan uyumsuz davranışlara odaklanır.

Davranışçı terapide, bireylere, kendilerini endişelendiren durumdan kaçmak yerine, tedavi gerekçeleri ve kaygılarını yönetmek için hangi yöntemleri kullanabilecekleri öğretilir.

Bilişsel kurama göre çocukluk yaşantıları, öğrenme yoluyla bazı temel düşünce, varsayım ve inanç sistemlerinin oluşmasına yol açar. Bu temel fikir ve inançlara “şemalar” denir.

Bu şemalar, daha sonraki yaşamlarında bireyin kendisine ve içinde yaşadığı dünyaya ilişkin algısını şekillendirmek için kullanılan katı düşünce kalıplarıdır.

Psikiyatrik bozukluklar, bireyin farkında olmadığı bu olumsuz kalıpların içeriğinin ana fikrini destekleyen yaşam olaylarından sonra gelişir.

Ataşehir psikolog seçenekleri arasında bilişsel davranışçı terapistleri seçerseniz bu yöntemde danışanlar ve terapistler, sorunları belirlemek için düşünceler, duygular ve davranışlar arasındaki üzerine çalışırlar.

Bu yaklaşım, kişiyi rahatsız eden soruna “burada ve şimdi” odaklanma eğilimindedir.

Ataşehirde psikolog bulduğunuzda başladığınız seanslar sırasında hasta ile birlikte çeşitli hastalıkların yaşamı sınırlayıcı etkileri belirlenir.

Bireyin hastalık nedeniyle yapamadığı çeşitli aktiviteler tedavi hedefi olarak belirlenir.

Tedavi sonunda hastalığın yaşam alanlarındaki sınırlamaları ortadan kaldırılarak yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedeflenir. Bu terapi yöntemi ile tedavi süresi çok kısadır.

Bu nedenle Ataşehir psikolog seçenekleri arasında bilişsel davranışçı terapistleri tercih edebilirsiniz.

Birincil amaç, kişinin stresli durumlarla başa çıkmak için kendi kaynaklarını kullanmasına yardımcı olacak becerilerin geliştirilmesi, seanslar arasında uygulamaya konarak ‘değişim’ yaratmaktır.

Uygulamada, psikolog tarafından öğrenilen bilgileri seans sırasında becerilere dönüştürmek için “ev ödevi” veya alıştırmalar kullanılır.

Özetle, Ataşehir psikolog tercihinizde eğer uygulanan bilişsel davranışçı terapi ise, sıkıntı veren semptomlarla mücadelede, stresi azaltmada etkili olduğunu bilmelisiniz.

Ayrıca düşünce kalıplarını yeniden düşünmede ve sorunları çözmeye yardımcı olacak yeni stratejiler öğretmede etkili olduğu kanıtlanmış bir psikoterapi türüdür.

Bilişsel davranışçı terapide, terapist ve danışan birlikte çalışır ve ortaklık kurmaya çalışır.

Bireyin problemi hakkında ortak bir imaj oluşturmak, problemi ve mevcut problemin gün boyunca kişinin düşüncelerini, duygularını, davranışlarını ve fonksiyonlarını nasıl etkilediğini anlamaya çalışmak önemlidir.

Daha sonra, danışanın kişisel sorununa ilişkin anlayışına göre, terapist ve danışan, tedavi hedefleri belirler ve bir tedavi planı geliştirir.

Terapinin amacı, danışanların sorunlarını çözmek için halihazırda kullandıkları başa çıkma yöntemlerinden daha faydalı yeni çözümler bulmalarına yardımcı olmaktır.

Bu, danışanları terapi seanslarında öğrendiklerini terapi seansları arasındaki sürece uygulamaya teşvik eder. Terapi süresi terapist ve danışan tarafından ortaklaşa belirlenir.

Ancak bazı pratik zorunluluklar dışında (örneğin belirli bir süre terapiye gelebilmek) genellikle 2-3 seanstan sonra terapist ne kadar süreceğini görebilir.

İlk birkaç seansta belirlenen hedeflere ulaşmak için yol alınabilir. Ataşehir psikolog başvurusu yapan danışana göre 6-10 görüşme gibi çok kısa bir süre yeterli olabilir.

Kişilik bozuklukları gibi uzun süreli düzelmenin gerekli olduğu durumlarda hastaların aylarca hatta bir yıl boyunca tedaviye devam etmesi gerekebilir.

Başlangıçta, ciddi bir kriz durumu olmadığı sürece danışanlarla haftada bir görüşme yapılır.

Ancak Ataşehir iyi psikolog arayışınızda bu süreci gerçekleştirebileceğiniz kriterleri de karşılayıp karşılayamayacağınızı düşünmelisiniz.

Ataşehir psikolog fiyatları bu sebeple çevrenizden alacağınız Ataşehir psikolog önerisi kadar önemli bir kriter olabilir.

Kişi iyileştikçe seanslar aralıklı olmaya başlayacak ve önce 15 günde bir, sonra 3 haftada bir olacak şekilde seanslar seyrek olacaktır.

Bu size terapide öğrendiğiniz becerileri günlük hayatınıza uygulama fırsatı verir. Güçlendirme seansları, tedavi bittikten 3, 6 ve 12 ay sonra yapılır.

Bilişsel davranışçı terapi ilaç tedavisi ile birleştirilebilir. İlaç kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, terapistiniz size durum hakkında bilgi verecek ve durumun artılarını ve eksilerini tartışacaktır.

Birçok ruhsal durum ilaçsız tedavi edilebilir ve ancak ilaçla tedavi edilebilecek sorunlar da ortaya çıkabilir. Her iki tedavinin de işe yarayıp yaramadığı hastaya bağlıdır.

Bazı koşullar, iki tedavi birlikte kullanıldığında genellikle daha etkilidir. Çocuklarda ve ergenlerde bilişsel davranışçı terapi kullanımı da çok iyi sonuçlar göstermiştir.

Depresyon, anksiyete bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, gece idrar kaçırma, travma ve travma sonrası stres bozukluğu ile ilişkili semptomları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır.

Bilişsel davranışçı terapi ile ilgili daha detaylı bilgi için TIKLAYIN. Eğer siz de Ataşehir psikolog seçenekleri arasında bilişsel davranışçı terapist arıyorsanız uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

ataşehir psikolog kadromuz

Ataşehir Psikolog Ekibimizce Uygulanan Psikodinamik Terapi

Psikanalizin kavram ve yöntemlerine dayanan psikodinamik terapi, temeli Freud ve sonraki teorisyenler tarafından oluşturulmuş bir psikoterapötik tekniktir.

Psikodinamik psikoterapi, bireyin sorunlarının bilinçdışı kökenlerine odaklanır.

Tedavinin amacı sadece semptomları azaltmak veya ortadan kaldırmak değil, insanların daha iyi, daha dengeli ve uyumlu bir yaşam sürmelerine yardımcı olmaktır.

Bazı Ataşehir psikolog alternatiflerinde psikodinamik terapinin kullanıldığını görebilirsiniz.

Psikodinamik terapinin amacı, danışanın geçmişinin şimdiki davranışı üzerindeki etkisini anlamak ve kişinin bilinmeyen yönlerini keşfetmek ve bunlara ilişkin içgörü kazanmaktır.

Zihin üç katmandan oluşur. Psikodinamik terapiye göre bireylerin doğal olarak başkalarıyla ilişkileri vardır.

Psikodinamik terapi, psikolog danışan ilişkisi aracılığıyla danışanın iç dünyasını anlamaya çalışır.

Bu elbette mantıklıdır ancak kişi geçmiş ilişki kalıplarının ve geçmiş yaşam ilişkilerinin farkına vardıkça, bir psikolog ile mevcut ilişkilere geçişler yoluyla ilişki kalıpları keşfedilir.

Duygularımızı ve duygu ifadelerimizi inceler ve rahatsız edici düşünce ve duygulardan kaçınmaya çalışırız.

Ayrıca arzularımız ve fantezilerimiz, yinelenen kalıplarımız ve geçmiş deneyimlerimiz bu noktada değerlendirilir.

Odak noktası terapötik ve kişiler arası ilişkilerdir. Güç ve potansiyel daha net bir şekilde sahiplenilebilir ve kararları ve sonuçları etkilemesi garanti edilebilir.

Bunu yapmak için, örneğin Ataşehir psikolog arayışındaki kişi öncelikle dış dünya deneyimi ile iç dünya deneyimi arasında daha net bir bağlantı kurabilmelidir.

İçgörü sahibi bireyler, hayatlarının tam kontrolünü ele geçirmek için güçlü adımlar atabilirler.

İnsan geçmişte yaşadığı olaylar, kendi dış dünyasında kendilerinden bağımsız olarak meydana gelen olaylar ve kendi sebep ve sonuçları arasında daha net bağlantılar kurabilmektedir.

Bu şekilde danışan, yaşamlarında karşılaştıkları kısır döngüler ve engeller hakkında yeni bir farkındalık kazanarak bir miktar rahatlama yaşayabilir.

Terapi süreci, danışanın kendi kararlarını verme ve kendi gücünün farkına varma konusunda rahat olmasıyla gerçekleşir. Kişinin hayatı üzerinde subjektif bir etkisi vardır. Ataşehir psikolog kadromuzdan psikodinamik terapi desteği alabilirsiniz.

ataşehir psikolog

Ataşehir'deki Psikologlar ve Şema Terapi

Planlarımız hayata karşı tutumumuzu belirler, olaylara ve kişilere kendi planlarımıza göre müdahale eder ve tepki veririz.

Şema terapi, mevcut bir şemanın revize edilmesi ve güncelleştirilmesi ile ilgilidir. Bazı durumlarda, şemaya dikkat, çekmek bile iyidir.

Bu sayede yaşadığımız zorluklar karşısında daha rekabetçi ve daha güçlü bireyler haline gelebiliriz.

Şema terapi, Jeffrey E. Young tarafından bilişsel terapi yaklaşımından geliştirilen bir psikoterapidir.

Şema terapi, çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkan, düzeltilmesi zor olan ruhsal sorunları tedavi etmek için kullanılır.

Bu terapi, bilişsel-davranışsal, deneyimsel ve kişilerarası becerileri birleştiren bütünleştirici bir yaklaşıma sahiptir.

Şema terapi, Ataşehir psikolog arayışınızda karşınıza en çok kullanılan yöntemlerden biri olarak çıkacaktır.

Şema terapi öncelikle kişilik bozukluklarını tedavi etmek için geliştirilmiş bir psikoterapidir. Şema terapi hem teori hem de terapidir.

Teori biçimindeki şema modelleri ruh sağlığı sorunlarının neden ortaya çıktığını ve nasıl geliştiğini açıklar.

Öte yandan, tedavi şeklinde bir şema modeli, bu açıklamaya ek olarak bu sorunları tedavi etmek için bir yol sağlar.

Bireyler doğduklarında tamamen bilgiden ve inançtan yoksundurlar. Akılları boş defterler gibidir.

Bilgili bireyler, deneyimlerinden bilgi edinirler ve inanç ve tutumlar geliştirirler.

Şemalar, boş defterlere yazılan kişisel deneyimleri ve bilgileri tanımlamak için kullanılabilir.

Yani bebek doğduğunda annenin görülmesi ve tanınmasıyla oluşan bilgiler “annelik şeması” olarak ifade edilirken, suyu görme ve tatma yoluyla elde edilen bilgiler şu şekilde ifade edilebilir: Su şeması.

Her yeni bilgi parçasıyla bir şema oluşturulur, böylece zihin sonsuz sayıda şema içerir.

Şemalar oluşturulduktan sonra bireylerin yaşamları boyunca olayları, durumları ve nesneleri anlamlandırmak için kullandıkları araçlar haline gelirler.

Suyu bir “su şeması” olarak kodlayanlar, yaşlandıkça su hakkında düşünmeyi bırakıp kendileri için anlamaya başlarlar, bu şemayı değiştirmeyi çok zorlaştırır.

Şemalar olumlu özelliklere sahip olabilir ancak olumsuz, uyumsuz şemaların varlığından söz etmek mümkündür.

Negatif şemaların değiştirilmesi zordur ve koşulsuz olarak kabul edilen bilgiler, sorunun kaynağının bu şemalar olduğu gerçeğine yol açar.

Şema terapi, insanların herhangi bir konu hakkında geliştirdikleri olumsuz şemaları ele alan bir terapidir.

Eğer siz de şema terapi uygulayan Ataşehir psikolog alternatiflerini araştırıyorsanız uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

ataşehir psikolog

Neden Mentalium Psikoloji?

Mentalium Psikoloji 2019 yılında kurucusu Klinik Psikolog Onur Aydın’ın girişimleriyle Kadıköy Göztepe semtinde kurulmuştur.

Başta Kadıköy psikolog, Ataşehir psikolog, İçerenköy psikolog olmak üzere Anadolu yakası psikolog desteği sağlamak amacıyla faaliyete geçmiştir.

2021 yılında ise Avrupa yakası şubesi Şişli Mecidiyeköy semtinde hizmete girmiştir.

Merkezimiz bünyesinde hizmet veren uzmanlarımızın tamamı psikoterapi yapabilme donanımı ve yeterliliğine sahiptir.

Uzmanlarımızın tamamı lisans eğitimlerini üniversitelerin dört yıllık psikoloji bölümlerinde tamamlamışlardır.

Ardından Ataşehir psikolog ekibimiz uzmanlık eğitimlerini ise klinik psikoloji alanında tamamlayarak klinik psikolog unvanı kazanmışlardır.

Bu sırada gerekli eğitimlerini tamamlayarak bir psikoterapi ekolünde yeterlilik kazanmışlardır.

Gerekli saat seans sayılarını tamamladıktan sonra psikoterapist olabilme yolunda en önemli adımları atmışlardır.

Ataşehir psikolog arayışınızda mutlaka dikkat etmeniz gereken özelliklerden birisi de uzmanın yeterliliğidir.

Eğer siz de Ataşehir psikolog araştırması yapıyor ve psikolog desteği almak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.