Skip to content Skip to footer

Vajinismus Yaşayanlar Ne Hisseder?

Vajinismus, vajinanın girişindeki kasların kişinin isteği dışında kasılması sonucunda cinsel birleşmenin gerçekleşememesi sorunudur. Vajinismus, ilk ilişkiden itibaren partnerler açısından çok ciddi bir sorun teşkil etmekle birlikte her cinsel birleşememe sorunu da vajinismus olarak görülmemelidir. Birçok cinsel sorun cinsel birleşmeyi etkileyebilir ancak en yaygını ve bilineni vajinismus olarak düşünülebilir. Dünya ile kıyaslandığında vajinismus görülme sıklığı ülkemizde oldukça yüksektir. Ülkemizde ortalama her 10 kadından birinde vajinismus olduğu düşünülmektedir. Bu sorunun birçok sebebi olmakla birlikte bugün inceleyeceğimiz doğru bilinen yanlışlar önemli yer tutmaktadır. Şimdi yazımıza vajinismus hakkında doğru bilinen yanlışları inceleyerek devam edelim.

İlk Cinsel Birliktelikte Kadının Canı Yanar

İlk cinsel ilişkinin ağrılı ve acı dolu geçeceği düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Birçok sağlıklı kadın ilk cinsel birlikteliğinde bir sorunla karşılaşmaz ancak birçok kadının ilk cinsel birliktelik öncesinde yaşadığı korkuların başında cinsel birleşmenin ağrılı ve acı dolu bir şey olduğu gelir. Cinsellik kişinin partneriyle beraber zevk aldığı bir süreçtir. Ancak birçok kadın arkadaşları veya yakınlarından ilk cinsel birleşmenin acı veren bir eylem olduğu yönünde bilgiler duyar. Bazı kadınların ilk cinsel birleşmelerinde acı ve ağrı yaşadığı doğrudur ancak bu durum sadece ilk ilişkiyle ilgili değildir.

Yanlış şekilde ilişkiye girilmesi halinde sonraki ilişkilerde de ağrı ve acı hisleri tecrübe edilebilir. İlk cinsel ilişkide ağrı veya acı hissedilmesi tamamen çiftin cinsel birleşme sırasında yaptığı yanlışlarla ilgilidir. Örneğin; daha önce hiç anal seks yapmamış bir kadın çok da gönüllü olmamasına rağmen yalnızca partnerinin isteği doğrultusunda gerekli kayganlık sağlanmadan ilişkiye girerse zorlanma ve kasılma sebebiyle cinsel ilişki esnasında ağrı ve acı hissedilebilir. Bu ve bunun gibi hataları yaşayan kişilerin birbirlerine ilk cinsel birlikteliğin herkeste ağrılı geçeceğine dair bilgi yaymaları neticesinde birçok kadın için genel kanı ilk ilişkinin zor geçeceği yönünde olur.

Birçok kadın acı ve ağrı yaşama korkusu neticesinde ilk cinsel birliktelik öncesi alkol almaya yönelir. Alkol alarak rahat bir ilişki yaşayacağını düşünür. Alkolün yaşanabilecek acı ve ağrıyı geçici bir süreliğine azaltacağı doğrudur. Ancak zaten doğru şekilde cinsel birliktelik yaşanırsa böyle bir sorun ortaya çıkmayacağı için alkol alımı da gereksiz olacaktır. Kişi önce kendisini bir sorunun oluşacağına inandırır ardından da yaşanacağını düşündüğü bu durum için bazı önlemleri alır. Bu önlem de alkol alarak sakinleşmek ve gevşemektir. Kişi alkol alınca bir süreliğine gevşer ve sakinleşir. Böylece acı ve ağrı hissi yaşayacağını düşündüğü her ilişki öncesinde alkol almaya devam eder çünkü bunu öğrenmiştir. Bu durum da bir süre sonra kişinin alkol bağımlısı olma yolunda ilerlemesine sebep olacaktır. Doğru cinsel birleşme ile alkol kullanmadan da acısız bir ilişki yaşayabilirsiniz.

Sürekli Cinsel İlişkiye Girince Vajinismusu Yenebiliriz

Çiftlerin yanıldığı bir diğer nokta da vajinismusun süregelen deneme seanslarıyla başa çıkılabilecek ve hatta düzelecek bir sorun olduğudur. Bu kesinlikle yanlış bir yöntemdir. Vajinismus sorunu yaşayan kadının korkularının cinsel birleşme denemeleri ile düzelmesi gibi bir yol yoktur. Üstelik mevcut korkulara yeni korkular katılır. Örneğin, vajinasının zorlanma sonucu yırtılacağını düşünen bir kadın eşi tarafından ilişkiye zorlanırsa onun açısından çok ağrılı bir ilişki olacaktır. Erkek de haz alamayacaktır. Bu şekilde düşünen çiftler arasında ciddi tartışmalar da meydana gelir. Yapılması gereken bir terapiste başvurmak ve terapi esnasında kadının korkuları ve kaygıları ile çalışılmasıdır. Aksi takdirde, her yaşanan cinsel birliktelik de kadının korkuları giderek artacaktır.

Vajinismuslu Kadınlar Cinselliğe Soğuk Bakarlar

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar cinselliğe soğuk bakmazlar ancak zamanla cinsel birleşmeye soğuk bakabilirler. Vajinismus sorunu yaşayan bir kadın partnerine dokunabilir veya onu öpebilir. Vajinismus eşittir cinsel soğukluk tabiri oldukça yanlıştır. Vajinismus sorunu yaşayan çiftler ön sevişme esnasında çok güzel zaman geçirebilir ve orgazm olabilirler ancak sıra cinsel birleşmeye geldiğinde kadının korkuları ve kaygıları ağır basar. Her şey mükemmel giderken kadın eşini iter ve kendini geri çeker. Biraz önce bahsettiğimiz korkular sebebiyle cinsel birleşmeden uzaklaşır. Birçok vajinismus sorunu yaşayan çift ön sevişme esnasında karşılıklı olarak uyarılır ve orgazmı yaşarlar. Ardından birleşme olmadan cinselliği tamamlama yolunu seçerler. Hatta tedavi görmeyen birçok kadın gibi eşleri de artık bu durumu kabullenmişler ve cinsel birleşmeyi hayatlarından çıkarma yolunu seçmişlerdir. Vajinismus cinsel soğukluk değil cinsel anksiyetedir diyebiliriz.

Birleşme Olursa Cinsel Kilitlenme Yaşarız

Vajinismus ile ilgili başvuran vakaların çok önemli bir kısmında bu korku mevcuttur. Cinsel ilişki yaşandığı takdirde erkeğin penisinin kadının vajinasındaki kasların kasılması neticesinde dışarı çıkamamasına yönelik korku yaşanmaktadır. Ancak fizyolojik olarak vajinismus böyle bir şey değildir. Bu düşünce de diğer olumsuz düşünceler gibi kişinin vajinismus sorunu yaşamasına ve korkusunun devamlılığını sağlamaktadır. Bu korku genellikle daha önce cinsellik yaşamış kişilerin abartılı anlatımları sonucu edinilir. Penisin vajina içinde kilitlenip kalması söz konusu olmasa da zor bir cinsel birleşme yaşayan biri arkadaşlarına bu durumu abartarak gerçek dışı şekilde aktarır. Daha önce hiç cinsel birliktelik yaşamayan kişi özellikle de cinsellikle ilgili bilgi eksikliği yaşıyor ve daha kapalı bir çevrede yetişmiş ise, bu korkuyu beslemesi hiç de zor olmamaktadır. Penisin vajina içinde sıkışıp kalması vajinismusta sıkça yaşanan ancak gerçekte var olmayan korkulardan biridir.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.