Skip to content Skip to footer

Çalışan Kadının Gebelik Öncesi Dikkat Etmesi Gerekenler

İlk kez anne baba olmak, birçok çift için oldukça güzel ve farklı bir heyecan olduğu gibi aynı zamanda çok da zorlu bir sürecin başlangıcıdır. Gebeliğin ilk öğrenildiği anlarda kişi o güne kadar aldığı en güzel haberi almış gibi sevinir. Aileye yeni bir birey katılacaktır ve buna sadece aylar kalmıştır. Ancak bir yandan da hem kadın hem de erkek için yeni bir sorumluluğun da başlangıcıdır. Çiftin evliliğin başından beri birbirlerine ve yaşadıkları eve yönelik sorumlulukları vardır. Ancak bu yeni sorumluluk daha önce hiç edinmedikleri bir tecrübeyi beraberinde getirecektir. Çiftin her alandaki özgürlükleri doğum öncesinde nispeten, doğum sonrasında ise bir hayli fazla kısıtlanacaktır. Çiftin birbirleriyle, aileleriyle ve dostlarıyla olan münasebetleri, rutin olarak yaptıkları aktiviteler, alışkanlıkları ailenin yeni üyesi ile beraber köklü ve kalıcı bir değişime uğrayacaktır. Şimdi burada çiftin sorması gereken soru şudur: Biz bu duruma hazır mıyız?

Bebek Kararı Ortak Alınmalı

Bazı durumlarda ise partnerlerden biri bebeğin sorumluluğunu almaya kendisini hazır hissetmez. Sadece bir tarafın kendisini hazır hissetmesi hali de hiç sağlıklı bir durum değildir. Kadının çalışması durumunda beklenmedik bir gebelik durumu ise kadının yıllardır geliştirdiği tüm kariyer planlarını alt üst edebilmektedir. Gerek gebelik esnasında gerekse doğum sonrası bir süre işten uzak kalma sonrasında birçok kadın eski kariyerine geri dönemeyeceğini ve bunca yıllık emeğinin boşa gideceğini düşünür. Bu sebeple çalışan kadınların gebelik öncesinde yeni gelen bebeğe henüz hazır olup olmadıklarını sorgulamaları gerekir. Kadınların mutlaka eşleriyle beraber aşağıdaki değineceğimiz hususları konuşması ve bir karar vermesi gerekir. Böyle bir konuşma bebek doğduktan sonra yaşanacak birtakım problemleri önleyecektir.

Bebek Sonrası Çalışma Kararı

Çalışan kadın bebek doğduktan sonra çalışmaya devam edip etmeyeceğine karar vermelidir. Bazı kadınlar bebeğin doğumundan kısa bir süre sonra çalışmaya kaldıkları yerden devam etmeyi tercih ederken bazı kadınlar ise çocukları okul çağına gelene kadar çalışmayı ertelerler. Bu konuda gebelik öncesi kararın alınması ilerde yaşanacak sorunları ve tartışmaları engelleyecektir. Eğer anne adayı doğum sonrası çalışma hayatına dönüş yapmaya karar verdiyse, o zaman karar verilecek şey annenin ne zaman iş hayatına geri dönüş yapacağıdır. Biraz önce de belirttiğimiz gibi geri dönüş süreci kadının isteği doğrultusunda gerçekleşecektir. Bazı kadınlar çocuklarıyla daha fazla zaman geçirebilmeyi ve en azından anaokulu dönemine kadar onunla vakit geçirmeyi planlarken bazıları da kısa bir süre içinde çalışmaya ve bir yakınından bebek bakımı konusunda yardım almaya karar vermektedir.

Bebeğe Kim Bakacak?

Annenin işe geri dönüşünün ne zaman olacağı kadar önemli bir konu da annenin işe geri dönüşünün ardından bebeğe kimin bakacağı hususudur. Toplumumuzda genellikle bakımı anneanne veya babaanneler üstlenmekle birlikte bebeğe bakım veren kişiler değişebilmektedir. Kimin bebeğe bakıcılık yapacağına çiftin ortak bir karar vermesi beklenir. Ardından bu durum bakıcılık yapması arzulanan akrabaya bildirilir ancak bazen aile büyükleri de bu önemli sorumluluğu almak istemeyebilirler. Çiftler bu durumda profesyonel bir bakıcı aramak zorunda kalırlar. Ancak ailenin bu yeni ve en küçük üyesine bakıcı bulmak da çok kolay olmayacaktır. Öncelikle bakıcı ile aradığınız tüm şartlar konuşulmalı ve sonradan bir pürüz çıkmaması sağlanmalıdır. Aksi takdirde, çocuğunuzun bakıcısı sürekli değişmek durumunda kalacaktır ki bu durum da çok sağlıklı değildir ve çocukta uyum sorunlarına sebep olacaktır.

Bakıcının Bulunması

Bakıcıda aranabilecek özelliklerin başında daha önce bu konuda tecrübeli olması gelir. Ayrıca daha önce çalıştığı yerlerden mutlaka referans alınmalı ve bunların doğruluğu araştırılmalıdır. Bakıcı ile görüşmenizde mutlaka yapacağı işin tanımını yapmalısınız. Yatılı bakıcı mı olacağı yoksa sadece annenin iş saatlerinde mi bebeğe bakacağını önceden belirtmek daha sonra yaşanacak belirsizlikleri ortadan kaldıracaktır. Bakıcı çocuğa kesinlikle kendi evinde bakmamalıdır. Çocuğun alıştığı ve güven duyduğu ortamda yani kendi evinde bakım alması tavsiye edilendir. Bakıcının hoşgörülü, sevecen, çocuklarla iletişimi iyi olan ve işini severek yapan biri olması oldukça önemlidir.

Kreş Seçeneği…

Annenin çalışmaya dönmesi durumunda akraba veya bakıcı seçenekleri değerlendirilir ancak kreşler de başka sıkça tercih edilen bir seçenektir. Çiftin kreşten beklentilerinin ne olduğunu belirlemesi ilk yapılması gerekendir. Kreşin çiftin işyerlerine ve evine olan uzaklığı, uzak ise çocuğu kreşe bırakmakta zorlanıp zorlanmayacakları, kimin genellikle kreşe bırakacağı, bırakamayacaklarsa servise verilip verilmeyeceği, dil eğitiminin aile için önemi, beslenme seçeneklerinin ne olduğu ve tabi ki kreşin ücreti değerlendirilmesi gereken konulardır. Bu sorulara verdiğiniz cevapları not alın ve kreş değerlendirmelerinde mutlaka göz önüne alın. Sıra geldi kreş seçeneklerini bulmaya ve ardından değerlendirmeye. Kreşleri listeledikten sonra eğer çevrenizde ilgili kreşlere çocuğunu gönderenler varsa referans almalısınız. Eğer yoksa, kreşler hakkında internette ve özellikle sosyal medya platformlarında araştırma yapmalı ve yorumları değerlendirmelisiniz.

Kreş Seçimine Dikkat!!!

Ardından kreşlere gidip ziyaret etmeli ve kreşlerin bölümlerini değerlendirmelisiniz. İmkanlar, yeterlilik, görevlilerin tecrübesi ve hijyen kreş tercihi yapılırken mutlaka göz önüne alınmalıdır. Kreşle yapacağınız görüşmede kreşte sıradan bir günün nasıl geçtiğini sorgulamalısınız. Kreş içinde yapılan aktivitelerin neler olduğu incelenmelidir. Çocuğunuzun birçok çocukla birlikte saatlerini geçireceğini düşünürsek güvenlik çok önemli kreş seçim kriteridir. Güvenlik konusunda nasıl tedbirler alındığını detaylıca sormalısınız. Öğretmenlerin kaç çocukla ilgilendiği de önemli bir etkendir. Ayrıca kurumda kaç öğretmenin çalıştığı da soruşturulmalıdır. Çocuk gruplarının ideal sayısı 10 ila 15 arasında olmalıdır.

Kreşte bir psikolog veya pedagog olmalı ve velilere psikolojik danışmanlık sağlamalıdır. Çocuğunuzun zekâ ve becerilerinin gelişmesini sağlayacak müzik, resim, bale ve satranç gibi derslerin verildiğinden emin olmalısınız. Kreşte çalışan öğretmenlerin çocuklara karşı tavırlarının nasıl olduğu bir başka gözlem yapılması gereken durumdur. Hasta olan çocuklara karşı ne gibi önlemler alındığını öğrenmek gereklidir. Özellikle çocukluk çağında bulaşan hastalıklara doğru müdahale edilmesi kreşteki diğer çocuklara da bulaş ihtimalini azaltacağı için bu konuya da dikkat edilmelidir. Yukardaki tüm dikkat edilmesi ve çiftin birbirine sorması gereken sorular sadece ilk bebekte değil tüm gebeliklerin öncesinde dikkate alınmalıdır.

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.