Skip to content Skip to footer

Fibromiyalji Nedir?

Düşüp bir yerinizi incittiniz ya da yanlışlıkla sıcak ütüye dokundunuz. Bundan dolayı acı ve sonrasında ağrı yaşamanız normal midir? Kesinlikle bu durum sağlıklı ve normaldir. Bu, o an çevredeki tehdide karşı oluşan olağan bir tepkidir. Bu tepkinin amacı sizin davranışınızın değişmesine yöneliktir ve beyniniz tarafından size davranışınızı değiştirmeniz konusunda bir uyarıcıdır. Beyin der ki canım yanıyor, çek elini ütüden. Ancak bazen ağrı, tehlike geçtikten sonra da uzun süre devam eder ve kronikleşir.

Baş ağrısı, eklem problemleri veya fibromiyalji şeklindeki kronik ağrı, hayatınızı kökten etkileyebilir. Kronik ağrıdan müzdarip çoğu insan bu acının bir sonu olmadığını düşünebilir. Kişilerin iş ve duygusal hayatlarını derinden etkileyebilir. Bununla beraber kronik ağrı, duygu ve hafıza dahil birçok faktörden etkilenebilir. Siz de bu tip sorunlar yaşıyor musunuz?

Neden Kronik Ağrı Yaşıyorsun?

Diyelim bir kaza geçirdiniz ve yaralanma meydana geldi. En basit tabirle, ağrı sinyallerini taşıyan nöronlarınız ile beyninize iletildi. Normal ağrıda gerekli ilaçlar sağlandığında bu ağrı ve acı zamanla azalır ve eski halinize geri dönersiniz. Fakat kronik ağrı bundan çok daha farklıdır; beyniniz, ilk yaralanma veya ağrı başlangıcından çok sonra dahi ağrı sinyallerini almaya devam eder.

Kronik ağrının şiddet aralığı çok geniştir. Hafif bir ağrıdan, dayanılmayacak kadar yoğun bir ağrıya kadar değişkenlik gösterebilir. Ağrı sonucu kendinizi yorgun, halsiz, verimsiz şekilde uyuyan veya ruh hali değişimler gösteren biri olarak bulabilirsiniz. Bazen ağrınız, günlük işleyişinize ve eğlencenize müdahale edecek kadar şiddetli olabilir. Kronik ağrı, bilişsel sorunlara ve bazı durumlarda depresyona da yol açabilir.

Risk Grubunda Mısın?

Genellikle üç ay veya daha uzun süren herhangi bir ağrınız varsa kronik ağrı olarak kabul ederiz. Kronik ağrı yıllarca da sürebilir, birkaç ay geçtikten sonra da bitebilir. Bununla birlikte, kronik ağrı herkesin başına gelebilecek bir durum olsa da aşırı kilolu, depresif veya herhangi bir bağımlılığı olan kişiler kronik ağrı yaşama konusunda daha hassastır.

Önceleri ağrı geleneksel olarak sadece fiziksel bir sorun olarak ele alınıyordu. Hastalara ilaç tedavisi, fizik tedavi sağlanıyor, hatta bazı aşırı durumlarda hastalar ameliyat ediliyordu. Fakat, bu yöntemler bazı insanlara yardımcı olurken, diğerleri cerrahi komplikasyonlar ve ağrı kesici ilaçlara bağımlılık dahil olmak üzere bazı olumsuz sonuçlar yaşadı.

Günümüzde uzmanlar olarak, ağrının psikolojik ve sosyal düzeylerde de ele alınabileceğini düşünmekteyiz. Her bireyin ağrısı farklı olsa ve farklı müdahalelere yanıt verebilse de, kronik ağrının semptomlarını yönetmeye yardımcı olabilecek belirli stratejiler vardır.

Kronik Ağrı Ruh Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

Kronik ağrı, depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık sorunlarının gelişimine olanak sağlayabilir. Araştırmalar, ağrının beynin limbik sistem gibi duyguları idare eden bazı bölgelerini harekete geçirdiğini göstermiştir. Bu, ağrının biyolojik, psikolojik veya sosyal faktörlerden kaynaklanabileceği veya şiddetlenebileceği anlamına gelir ve bu da etkili tedavi için çok fazla yol olduğunu gösterir.Bu tür zorluklarla mücadele eden kronik ağrı hastaları için bir terapiste görünmek fayda sağlayabilir. Ayrıca, meditasyon uygulamaları, ağrıyı şiddetlendirebilecek stres semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Ağrıyı daha iyi yönetmek için sigara ve alkolden uzak durmak, iyi uyku hijyeni uygulamak, egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmenin faydalı etkileri olabilir.

Özetle

Bu yazımızda sizler için kronik ağrının ne olduğundan, neden yaşadığımızdan, risk gruplarından ve ruh halimizi nasıl etkilediğinden bahsettik.

Peki ya nasıl sağlıklı kalabiliriz? Ruh ve beden sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız. Hemen okumak için tıklayınız. mentaliumist.com/ruh-ve-beden-sagligimizi-korumak-icin-ne-yapmaliyiz/

Kadıköy Göztepe Şube

Göztepe Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cd.

No: 240 D: 7 Eren Apt.

Kadıköy / İstanbul

Mentalium Psikoloji Kadıköy psikolog alternatifleri arasında öne çıkan bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Eğer aradığınız İstanbul psikolog seçenekleri arasında uygun fiyatlı, etik çalışan ve kurumsal bir merkez ise bizi tercih edebilirsiniz.

Mentalium Psikoloji © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.